Πανευρωπαϊκή Οδική βοήθεια Adac

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Να ξαναρωτησω.

Εγω που εχω οδικη στην Ελλαδα και ισχυει για ολες σχεδον τις χωρες του εξωτερικου,εχω η δεν εχω καλυψη.Γιατι πρεπει ντε και καλα να κανω στην Adac?
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Το γαμώτο είναι πως όλα τα "ψιλά" (και χοντρά) γράμματα στο συμβόλαιο, είναι πως είναι στα Γερμανικά και δεν γνωρίζω λέξη. Το έχει κανείς Γερμανομαθής να μας διαφωτίσει; Μπορεί να διακόψει μονομερώς το συμβόλαιο που έχεις πληρωμένο και "τρέχει";
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Παίζουν πολλά σενάρια όταν έχεις Ελληνική εταιρεία για εξωτερικό .

Ένα ενδεχόμενο είναι να σου πουν βρες εταιρείες οδικής να σε φέρουν
μέχρι τα σύνορα και από εκεί παραλαμβάνουν αυτοί ,
και σου πληρώνουν μετά από μία δαιδαλώδη διαδικασία τα τιμολόγια που θα τους προσκομίσεις ...
κάτι που σημαίνει ότι εσύ πχ αν μείνεις στην Ελβετία μέχρι να κατέβει Ανκόνα θα πρέπει να έχεις
πληρώσει κανά 600αρι cash σε μεταφορά .
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Παιδιά μην αγχώνεστε ,
οι όροι της adac δεν διαφέρουν από αυτούς που ισχύουν στα συμβόλαια Ελληνικών εταιρειών .

Η διαφορά είναι ότι στο Ελλαδιστάν οι όροι δεν ενεργοποιούνται ( σχεδόν ) ποτέ λόγο ανταγωνισμού .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το γαμώτο είναι πως όλα τα "ψιλά" (και χοντρά) γράμματα στο συμβόλαιο, είναι πως είναι στα Γερμανικά και δεν γνωρίζω λέξη. Το έχει κανείς Γερμανομαθής να μας διαφωτίσει; Μπορεί να διακόψει μονομερώς το συμβόλαιο που έχεις πληρωμένο και "τρέχει";
Μπορούν Παναγιώτη.
Από την ζοχαδα μου τα πέταξα όλα τα χαρτιά τότε.
Δεν είχα την διάθεση να ασχοληθώ και κάπου με έπιασε και το αντιγερμανικο μου:cool:

Ξανατονιζω ότι αυτό έγινε το 2014.....ισως άλλαξαν πολιτική τώρα, αλλά καλό είναι να επικοινώνησει οποίος ενδιαφέρετε με την εταιρεία στην Γερμανία.
Στην χώρα μας δεν υπάρχει υποστήριξη και πληροφόρηση σε επάρκεια. .....δυστυχώς.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Να ξαναρωτησω.

Εγω που εχω οδικη στην Ελλαδα και ισχυει για ολες σχεδον τις χωρες του εξωτερικου,εχω η δεν εχω καλυψη.Γιατι πρεπει ντε και καλα να κανω στην Adac?
Νομίζω πώς όλες οι σοβαρές (ό,τι και αν καταλαβαίνει κανείς με αυτή την περιγραφή) σε καλύπτουν, ή σου λένε σε ποιές χώρες σε καλύπτουν. Ο λόγος που προσωπικά επέλεξα την ADAC είναι πως:
  1. (Και το πιό βασικό). Μαρτυρίες φίλων - παθόντων στο εξωτερικό που την εκθειάζουν και για την μεταφορά του οχήματος, και για την φροντίδα των αναβατών.
  2. (το κερασάκι). Μου έρχεται φτηνότερα μιας και με καλύπτει με ένα συμβόλαιο για όποιο από τα έξι οχήματά μου χρησιμοποιώ, έχοντας βέβαια αφαιρέσει τις οδικές καλύψεις από τα έξι συμβόλαια.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
χαχαχαχαχαχαχα...

δεν υπάρχουν παιδιά σοβαρές εταιρείες οδικής στην Ελλάδα .
Άρπα κόλα είναι όλα ... λίγο περισσότερο ο ένας λίγο λιγότερο ο άλλος

Πάρτε τους ένα Σαββάτο βράδυ ότι μείνατε στο Μπάρο και θέλετε
άμεση μεταφορά Αθήνα συνοδευόμενο όχημα να γελάσετε ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω πώς όλες οι σοβαρές (ό,τι και αν καταλαβαίνει κανείς με αυτή την περιγραφή) σε καλύπτουν, ή σου λένε σε ποιές χώρες σε καλύπτουν. Ο λόγος που προσωπικά επέλεξα την ADAC είναι πως:
  1. (Και το πιό βασικό). Μαρτυρίες φίλων - παθόντων στο εξωτερικό που την εκθειάζουν και για την μεταφορά του οχήματος, και για την φροντίδα των αναβατών.
  2. (το κερασάκι). Μου έρχεται φτηνότερα μιας και με καλύπτει με ένα συμβόλαιο για όποιο από τα έξι οχήματά μου χρησιμοποιώ, έχοντας βέβαια αφαιρέσει τις οδικές καλύψεις από τα έξι συμβόλαια.
Οι υπηρεσίες της είναι πολύ καλές, αυτό λένε όλοι....
Εγώ στη θέση σου, δεν θα τους καλούσα στην Ελλάδα, μέχρι να εξακριβώσω αν ισχύει αυτό που έκαναν σε εμένα.
Την μονομερη διακοπή συμβολαίου.
Τώρα μου ήρθε στο μυαλό άλλη μια περίπτωση με φίλο από Θεσσαλονίκη, που έγινε το ίδιο.
Κανε τον κόπο και στείλε ένα email. ...Πάνο.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Κώστα, σίγουρα θα κάνω, αλλά πρώτα θα ήθελα να βρω κάποιον να μου διαβάσει τα "ψιλά γράμματα" του συμβολαίου.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Εγώ βρίσκω πάντως πολύ καλό αυτό που έκανε η anytime και αυτή σκοπεύω να κάνω σε λιγες μέρες που λήγει μία φθηνή ασφάλεια που είχα μέχρι τώρα. Έχει κανείς άλλος καμία καλή πρόταση; Εδώ και 4 χρόνια πλήρωνα κι εγώ την adac και τώρα κι εγώ θέλω να κοψω τα εμβάσματα στους γερμαναραδες....
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Η adac εχει την πειρα να αντιλαμβανεται ποιος κανει καταχρηση υπηρεσιων.Εχουν διακοψει παροχη εντος Ελλαδος σε φιλο που τους καλεσε 5 φορες σε ενα χρονο να του βαλουν μπρος το αμαξι κ σε εναν αλλο εξυπνο που κουβαλησε μεσα σε ενα χρονο 4 μηχανακια φιλων του στο συνεργειο..εντος Θεασαλονικης.Για τον μονομερη αποκλεισμο απο τις παροχες τους επι Ελληνικου εδαφους δεν ξερω πως καλυπτονται νομικα.Αυτοι σιγουρα θα ξερουν..

adv phone
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Στο moto.gr υπάρχει αντίστοιχο θέμα κ εκεί έχουν γράψει κάποια μέλη σχετικά με την εμπειρία τους με βλάβες κ διακοπή συμβολαίου.
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
εαν π.χ μεινεις απο μπαταρια στο αμαξι καλο ειναι ναχεις καλωδια κ τελος.τωρα να καλεις οδικη γιαυτο κ χρεωνεται τζαμπα κ χρονο πιστευω οτι χανεις.εδω ο αλλος ''χαλασε'' το αμαξι κ καλεσε οδικη για να μη βαλει αλυσιδες χιονιου.εσεις εαν ειχατε εταιρεια θα τον κρατουσατε μετα απο 2-3 φορες?απο οτι ξερω οι υπηρεσιες στην adac που παρεχουν οι συνεργαζομενες εδω εταιριες την χρεωνουν παρα πολυ...αρα οποιος καταλαβε κατα(κλεβε).
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Η καθε ενασχοληση της ΕΛΠΑ με συνδρομητη τους κοστιζει 200 ευρω.
Κανεις δεν ξοδευει ενα χιλιαρικο γι σενα επειδη βαριεσαι να αλλαξεις μπαταρια ή θες να γινεις ο μαγκας της παρεας σου.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Η καθε ενασχοληση της ΕΛΠΑ με συνδρομητη τους κοστιζει 200 ευρω.
Έτσι ακριβώς. Για αυτό και όπως έγραψα παραπάνω:

........... Στην Ελλάδα συνεργάζεται με την ΕΛΠΑ με συμφωνία ΑΠΟΛΥΤΗΣ προτεραιότητας.
Αυτό σημαίνει (εξακριβωμένο) πως αν ένα όχημα της ΕΛΠΑ είναι καθ' οδόν για εσένα και καλέσω εγώ (μέσω της ADAC), θα έρθει πρώτα σε εμένα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εαν π.χ μεινεις απο μπαταρια στο αμαξι καλο ειναι ναχεις καλωδια κ τελος.τωρα να καλεις οδικη γιαυτο κ χρεωνεται τζαμπα κ χρονο πιστευω οτι χανεις.εδω ο αλλος ''χαλασε'' το αμαξι κ καλεσε οδικη για να μη βαλει αλυσιδες χιονιου.εσεις εαν ειχατε εταιρεια θα τον κρατουσατε μετα απο 2-3 φορες?απο οτι ξερω οι υπηρεσιες στην adac που παρεχουν οι συνεργαζομενες εδω εταιριες την χρεωνουν παρα πολυ...αρα οποιος καταλαβε κατα(κλεβε).
Η πρώτη φορά που τους κάλεσα ήταν για κόψιμο ντιζας συμπλέκτη, ενός hundai και η δεύτερη φορά όταν αποφάσισε να κοπεί το ημιαξόνιο στο φορτηγάκι μου.
Η καταγραφή των ζημιών έγινε από την ΕΛΠΑ φυσικά, όπως και η ρυμουλκηση στα συνεργεία.
Οπότε δεν έχουν καμμια δικαιολογία να διακόψουν τη κάλυψη.
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Η πρώτη φορά που τους κάλεσα ήταν για κόψιμο ντιζας συμπλέκτη, ενός hundai και η δεύτερη φορά όταν αποφάσισε να κοπεί το ημιαξόνιο στο φορτηγάκι μου.
Η καταγραφή των ζημιών έγινε από την ΕΛΠΑ φυσικά, όπως και η ρυμουλκηση στα συνεργεία.
Οπότε δεν έχουν καμμια δικαιολογία να διακόψουν τη κάλυψη.

καλα ντε μην βαρεν'ς δε το πα για σενα:p:D.την καλυψη δεν ειναι καλο να την κοψουν εαν η βλαβη ΔΕΝ ειναι επαναλαμβομενη συνηθεια(μενεις συνεχεια απο πχ μπαταρια κ δεν την αλλαζεις αυτη ή οτι αλλλο φταιει).τωρα για το εαν επιβαρυναν την τιμη του συμβολαιου σαν τις ασφαλειες που εαν κανεις πολλες φορες ατυχημα ενα πραμα τοτε παμε πασο
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
κ σε συναδελφο ετυχε αναλογη διακοπη με 2 κλησεις μεσα στον χρονο...
ειχα μιλησει κ γω τοτε μαζι τους κ ειπαν οτι δεν ισχυει κατι τετοιο...
τεσπα ακομα κ ετσι να ειναι κ να φερονται ''πονηρα'' οι Γερμανοι εμεις ειμαστε Ελληνες κ εξυπνοι,και ως γνωστον ο εξυπνος ειναι ανωτερος του πονηρου...
ακουστε:
σεναριο α)
πληρωνεις 89 ευρω/ετος=0.24/ημερα δλδ ασημαντο ποσο κ εχεις οδικη σε οτι οχημα οδηγεις.κανεις 2κλησεις για βλαβη κ σε πεταν εξω...
τοτε κανεις νεο συμβολαιο στο ονομα της γυναικας σου (εχει γινει απο τον συναδελφο που λεω πιο πανω) κ εχεις παλι για ενα χρονο τις γνωστες υπηρεσιες.
αν τωρα κ σε αυτον τον χρονο εχεις 2 περιστατικα κ σε πεταξουν εξω τοτε μαλλον το προβλημα δεν ειναι η ADAC αλλα τα κοκοσυντηρημενα οχηματα σου κ αυτο επηρεαζει την προσωπικη σου ασφαλεια κ της οικογενεια σου.:secret:

σεναριο β)
θες να πας εξωτερικο,κανεις συμβολαιο,πληρωνεις 89 ευρω κ σου καθεται στραβη,εξυπηρετησε κ αμα σε σουταρουν εσυ εχεις κανει ηδη αποσβεση χρηματων...;)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Παρών. .....:D
Δύο κλήσεις για διαφορετικά αυτοκίνητα μέσα σε 8 μήνες και σταμάτησε η κάλυψη για την Ελλάδα.
Αυτό έγινε το 2014......και φυσικά δεν την ξαναπληρωσα.
Αν ισχύει κατι αλλο πλέον δεν το γνωρίζω.
Γιαννη Κωστη δικα σου κ τα δυο...?
 
Top Bottom