Πανευρωπαϊκή Οδική βοήθεια Adac

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Την έχω και γω ήδη ενα χρόνο λόγω ταξιδιών με τη μηχανή στο εξωτερικό


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Να ξαναρωτησω.

Εγω που εχω οδικη στην Ελλαδα και ισχυει για ολες σχεδον τις χωρες του εξωτερικου,εχω η δεν εχω καλυψη.Γιατι πρεπει ντε και καλα να κανω στην Adac?
αναλογος πανο,διαβασε τα ψιλα γραμματα για νασαι σιγουρος.πολλοι την πατησαν κ εσωτερικο κ εξωτερικο
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Αρχές Μαρτη εγινε αυτόματα και η ανανέωση για ενα χρόνο ακόμη.Σημερα πήρα στα κεντρικά της Αθήνας να αλλάξω διεύθυνση αλληλογραφίας λόγω μετακόμισης.Το site τους ειναι στα Γερμανικά χωρίς επιλογή άλλης γλώσσας και ούτε Mail μπορούσα να στείλω και εξυπηρετιιηκα τηλεφωνικά απο Ελλάδα όμως.Στα δυο μηχανάκια μου έχω ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ και για οδική ήθελε 30ευρω έκαστο για εξάμηνο άρα 120 το χρόνο τα δυο.Στο αυτοκίνητο η ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ που επίσης έχω θέλει ενα 10ευρω την οδική για εξάμηνο όποτε την έβαλα και σε περίπτωση που γίνει στραβή με το αυτοκίνητο θα χρησιμοποιήσω την οδική της Ελλάδας.Με 84 ευρώ το χρόνο έχω την ADAC όποτε παλι πιο φθηνά μου βγαίνει στο σύνολο και νιώθω μεγαλύτερη ασφαλεια αν γίνει κατι με τη μηχανή στο εξωτερικό όπου τα 84 ευρώ εκει δε φτάνουν ούτε για τσίχλες,ποσό μάλλον για τον επαναπατρισμό μηχανής-οδηγού-επιβάτη.Οσον αφορά τον επαναπατρισμό για τις ελληνικές εταιρείες γίνεται στη μεν ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ μονο αν κολλήσει ο κινητήρας,ούτε κάν αν αχρηστευτεί η μηχανή συνέπεια τροχαίου ενώ τα πράγματα ειναι σαφώς καλύτερα στην ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ παλι όμως μερα με τη νύχτα με την Γερμανική του τύπου 300 ευρώ για εισιτήρια και η μηχανή αν αποδεδειγμένα με χαρτιά και υπογραφές συνεργείου ότι δε μπορεί να φτιαχτεί εντός 48ώρου(χωρίς να υπολογίζεται τυχον χρόνος μέχρι πχ να έρθει κάποιο ανταλλακτικό που δεν θα χει το συνεργείο) τότε μπαίνει σε καθεστώς επαναπατρισμού.Αυτα οπως και τυχόν ασθένειες στη Γερμανική λύνονται σε χρόνο ΑΜΕΣΟ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aldel

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Τους έχω 2.5 χρόνια αλλά δεν τους έχω χρειαστεί ακόμα (ρίμα ε :wacky:). Το καλό της υπόθεσης είναι ότι με την κάρτα μέλους τους τσιμπάς και μια εκπτωσούλα στο καράβι Ελλάδα-Ιταλία, οπότε στα δύο πήγαινε-έλα που έχω κάνει μετά γυναικός και μηχανακίου έχω γλιτώσει κάποια λεφτά κι από εκεί...
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Τους έχω 2.5 χρόνια αλλά δεν τους έχω χρειαστεί ακόμα (ρίμα ε :wacky:). Το καλό της υπόθεσης είναι ότι με την κάρτα μέλους τους τσιμπάς και μια εκπτωσούλα στο καράβι Ελλάδα-Ιταλία, οπότε στα δύο πήγαινε-έλα που έχω κάνει μετά γυναικός και μηχανακίου έχω γλιτώσει κάποια λεφτά κι από εκεί...

κ σε πολλα καμπινκ εχεις εκπτωση
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ επειδή έχω ακούσει τα περιστατικά αυτά της ADAC και το γεγονός πως σε κάποιες περιπτώσεις σε πετάνε έξω και με γνώση αυτών την έχω αλλά..

1)Όλα τα οχήματα μου έχουν την βασικη πιστεύω κάλυψη σε ασφαλιστήριο συμβόλαιο δηλαδή: Ρυμούλκηση σε περίπτωση ατυχήματος. Συνεπώς αν το όχημα ακινητοποιηθεί σε περίπτωση ατυχήματος θα καλυφθώ απο την εταιρεία που το ασφαλίζω

2)Εντός την Αττικής όσο αφορά τις μοτοσυκλέτες δεν θα φώναζα ποτέ την ADAC για ρυμούλκηση σε κάποια ανάγκη και θα έβρισκα κάποιον άλλον τρόπο. Έχω βέβαια την πολυτέλεια πως υπάρχει ένα τρέιλερ (του κουμπάρου μου) που σε μια δύσκολη έρχεται και με μαζεύει. Αλλιώς κάποιος φίλος-πατάκι-ιμάντας κλπ κλπ.

3)Όσο αφορά το αυτοκίνητο πάλι το ίδιο για κάλυψη σε ατύχημα-ρυμούλκηση και για ένα λάστιχο π.χ. παίζει ρεζέρβα ή κιτ επισκευής. Δεν φωνάζουμε οδική για χαζά! Έμεινα ας πούμε απο μπαταρία. ¨Ενα σετ καλώδια στο πορτ-μπαγκάζ και παίρνεις απο κάποιον ρεύμα.

4) Σε περίπτωση καλής ζημιάς εντός Αττικής του αυτοκινήτου πρώτα θα εξαντλήσω το ενδεχόμενο να μπορώ να το ρυμουλκήσω με κάποιον ιμάντα σε συνεργείο με κάποιο άλλο αυτοκίνητο και μόνο σε ακραία δύσκολη περίπτωση θα τους καλέσω.

5) Φροντίζω τα οχήματα μου όσο μπορώ να έιναι πάντα σε άριστη κατάσταση στα πάντα τους και να έχω μαζί μου και εργαλεία για μια απλή ζημιά ή αστοχία να μπορώ επιτόπου να συνεχίσω. Στο XR ας πούμε έχω πάντα μαζί σε βόλτες σαμπρέλα, λεβιέδες, τρόμπα, εργαλεία, μπουζί (πλέον αφού πηγα να την πατήσω) και εξτρα ντίζα συμπλέκτη. Βασικά πράγματα και τα πιο συνηθη δηλαδή που μπορούν να σε ακινητοποιήσουν.

Συνεπώς με όλα τα παραπάνω έχω ΄΄κάβα΄΄ την ADAC για πραγματικά δύσκολες περιπτώσεις σε επαρχία και εξωτερικό που δεν θα υπάρχουν τα μέσα ή οι πόροι να μπορώ να μετακινήσω το όχημα μου ωστε να επισκευαστεί. Και τότε να μου φανούν χρήσιμοι όντως.

ΑΝ τώρα κάτσουν σε μια χρονια 2 δύσκολα τέτοια περιστατικά και μετά μου κόψουν την παροχή, ατυχία πάμε γι'άλλα!!

Στο ενδιάμεσο 3 χρόνια που την έχω δίνω 85€ περίπου το χρόνο και χρησιμοποιώ 5 οχήματα (2 αυτοκίνητα-3 μηχανές) συνεπώς υπάρχει μια οικονομία εκεί κάπου 100€ το χρόνο απ το να ασφάλιζα όλα για οδική.

και όταν πήγα φέτος Ιταλία ήξερα πως με την κάρτα της ADAC στη τσέπη μπορώ να νιώθω ασφάλεια πως θα λάβω βοηθεια. Το 2007 που είχα ταξιδέψει πάλι εκεί και μου έτυχε ένα μικρό ατύχημα έπαιρνα μάταια τηλέφωνα τρώγοντας τότε 2 κάρτες χωρίς να βγάλω καμία άκρη με την Ελληνική εταιρεία αν μπορούν να με βοηθήσουν και πώς μπορεί να γίνει αυτό!!!! Ευτυχώς δεν ήταν τότε κάτι σοβαρό.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια ψανχοντας μια οδικη βοηθεια μαλλον κλινω προς την adac.
Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε σε ποιες περιπτωσεις γινεται ο επαναπατρισμος του οχηματος??

Απλα το διαβασα και μου εκανε εντυπωση. Νομιζα οτι απλα σε πανε στο κοντινοτερο εξουσιοδοτημενο.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Παιδια ψανχοντας μια οδικη βοηθεια μαλλον κλινω προς την adac.
Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε σε ποιες περιπτωσεις γινεται ο επαναπατρισμος του οχηματος??

Απλα το διαβασα και μου εκανε εντυπωση. Νομιζα οτι απλα σε πανε στο κοντινοτερο εξουσιοδοτημενο.
Νομιζω οτι εχεις Bmw αρα εχει και την δυνατότητα Bmw mobile care
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Νομιζω οτι εχεις Bmw αρα εχει και την δυνατότητα Bmw mobile care
Νόμιζα οτι ειναι πιο σίγουρη η Adac πλην το θέμα που εχει αν την καλέσεις πολλες φορες.
Εχεις κάποια προσωπική εμπειρία με την BMW care?
Το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι φτηνότερη.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να με συγχωρεί ο jeronimo που του μπερδεύω το θεμα προκαταβολικά
Η αλήθεια ειναι οτι δυο φορες που την χρειάστηκα την mobile care ηταν στην ελλαδα μια οταν σαβουρδιαστηκα στο λιδωρικι και μου την πήγαν σε εξουσιοδοτημένο άμεσα και μια οταν μου έσκασε λαστιχο στην εθνική ,την κουβάλησαν σε συνεργείο και ήθελαν να μου πληρώσουν και το ταξί !!!
Αυτο που ξερω ειναι οτι για το εξωτερικό στην πανε στο πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο μονο αυτο με ενδιαφέρει εμενα
Φυσικα εχει και άλλες παροχές τις οποίες δεν τις γνωρίζω ακριβως οπως διαμονή επαναπατρισμός ανθρωπων και μηχανής
Σου προτείνω για καλύτερη ενημέρωση να κανεις μια επικοινωνία
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Παιδια ψανχοντας μια οδικη βοηθεια μαλλον κλινω προς την adac.
Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε σε ποιες περιπτωσεις γινεται ο επαναπατρισμος του οχηματος??

Απλα το διαβασα και μου εκανε εντυπωση. Νομιζα οτι απλα σε πανε στο κοντινοτερο εξουσιοδοτημενο.
πρεπει να διαβασεις το συμβολαιο στα γερμανικα.
εν ταχει σου λεω οτι θυμαμαι..

επαναπατρισμος γινεται οταν.
-η μοτο δεν επισκευαζεται σε 7 ημερες απο το πλησιεστερο εκει συνεργειο.
-οταν προκυψει εκτακτη αναγκη κ οι επιβαινοντες πρεπει να φυγουν (πχ αεροπορικα) κ η μοτο θα ερθει με τον πρωτο διαθεσιμο τροπο
-οταν μετα απο τροχαιο ο οδηγος δεν μπορει να επιστρεψει οδικως λογω τραυματισμου η' κ μη αμμεσα επισκευασιμης ζημιας του οχηματος.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Την έχω από το 2006, δεν σταμάτησα ποτέ να την πληρώνω, αφού εκτός από την μηχανή είχα κάλυψη και στο αυτοκίνητο ως οδηγός.
Σε όλα αυτά τα χρόνια τη χρησιμοποίησα μια φόρα μόνο πέρυσι που έμεινα από βενζίνη από βλακεία μου στο παπί κάπου έξω από την
Βεργίνα στη Μακεδονία και φυσικά με εξυπηρέτησαν άψογα και επαγγελματικά. Βέβαια όλα αυτά τα χρόνια είχα ως επί το πλείστον
ιαπωνικές μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητο και γι' αυτό μπορεί να μην τη χρειάστηκα :D (γκολ από τα αποδυτήρια :laugh:)
Τώρα όσον αφορά τον επαναπατρισμό του οχήματος, περιγράφει τους όρους στο ελληνικό έντυπο. http://www.zampetas.gr/diafora/ADAC.pdf
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να με συγχωρεί ο jeronimo που του μπερδεύω το θεμα προκαταβολικά
Η αλήθεια ειναι οτι δυο φορες που την χρειάστηκα την mobile care ηταν στην ελλαδα μια οταν σαβουρδιαστηκα στο λιδωρικι και μου την πήγαν σε εξουσιοδοτημένο άμεσα και μια οταν μου έσκασε λαστιχο στην εθνική ,την κουβάλησαν σε συνεργείο και ήθελαν να μου πληρώσουν και το ταξί !!!
Αυτο που ξερω ειναι οτι για το εξωτερικό στην πανε στο πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο μονο αυτο με ενδιαφέρει εμενα
Φυσικα εχει και άλλες παροχές τις οποίες δεν τις γνωρίζω ακριβως οπως διαμονή επαναπατρισμός ανθρωπων και μηχανής
Σου προτείνω για καλύτερη ενημέρωση να κανεις μια επικοινωνία
Η δική μου εμπειρία ήταν πολύ καλή στο εξωτερικό.
Όταν στην Τουρκία διαλύθηκε το λάστιχο....μου το άλλαξαν δωρεάν με ένα σχεδόν καινούργιο, μου πλήρωσαν το ξενοδοχείο και επεμεναν για το ταξι, αλλά δεν τους άφησα.
Τι άλλο να θέλεις από μια οδικη;
Και η ADAC...βεβαια είναι πολύ καλή, αλλά έχει αυτό το θέμα....που αν την καλέσεις 2 φορες τον χρόνο, σε κόβει από ελλαδα
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
κ γω μια απο τα -γ-ιδια Νικολα.
την εχω απο 2008 χωρις -ευτηως- να την χρειαστω -ακομα-...ελπιζω ποτε!
ομως με 3 μοτορια κ 2 αυτοκινητα εν λειτουργια ποτε δεν ξερεις...μαλιστα εχω το πακετο που περιλαμαβνει καλυψη σ'εναν ακομα που διαμενει στην ιδια κατοικια (την συζηγο)
δλδ 89/5=18 ευρω το ετος/οχημα/πανευρωπαικα...not bad
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Κατ αρχας σας ευχαριστω ολους για την άμεση ανταπόκριση. Στο δια ταύτα,
Αν και ημουν σίγουρος για την adac βλεπω οτι υπαρχουν πολυ θετικά σχόλια και για την BMW care.
Όποτε το βραδυ θα κατσω με την ησυχία μου να διαβάσω τους όρους της Adac Και με την πρώτη ευκαιρία θα Επικοινωνήσω με την BMW ώστε να δω τις παροχές της.

Βεβαια μπορω να πω πως με δελεάζει το γεγονός οτι η μια σε ασφαλίζει σαν οδηγό ενώ η αλλη σαν όχημα.

Απο την αλλη η BMW πιθανών να εχουν και κάποια ανταλλακτικά μαζι τους ώστε να στο φτιάξουν επιτόπου αν ειναι κατι απλό...

Θα επιστρέψω με νέες απορίες μετα την μελέτη!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
κ γω μια απο τα -γ-ιδια Νικολα.
την εχω απο 2008 χωρις -ευτηως- να την χρειαστω -ακομα-...ελπιζω ποτε!
ομως με 3 μοτορια κ 2 αυτοκινητα εν λειτουργια ποτε δεν ξερεις...μαλιστα εχω το πακετο που περιλαμαβνει καλυψη σ'εναν ακομα που διαμενει στην ιδια κατοικια (την συζηγο)
δλδ 89/5=18 ευρω το ετος/οχημα/πανευρωπαικα...not bad
Νομίζω πως η κάλυψη της συζύγου έχει έξτρα χρέωση, Έτσι είδα στο site της Adac.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Την έχω από το 2006, δεν σταμάτησα ποτέ να την πληρώνω, αφού εκτός από την μηχανή είχα κάλυψη και στο αυτοκίνητο ως οδηγός.
Σε όλα αυτά τα χρόνια τη χρησιμοποίησα μια φόρα μόνο πέρυσι που έμεινα από βενζίνη από βλακεία μου στο παπί κάπου έξω από την
Βεργίνα στη Μακεδονία και φυσικά με εξυπηρέτησαν άψογα και επαγγελματικά. Βέβαια όλα αυτά τα χρόνια είχα ως επί το πλείστον
ιαπωνικές μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητο και γι' αυτό μπορεί να μην τη χρειάστηκα :D (γκολ από τα αποδυτήρια :laugh:)
Τώρα όσον αφορά τον επαναπατρισμό του οχήματος, περιγράφει τους όρους στο ελληνικό έντυπο. http://www.zampetas.gr/diafora/ADAC.pdf
Σε ευχαριστώ πολύ για το έντυπο με τους όρους. Το Έψαχνα στα ελληνικά και δεν το έβρισκα!!
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Η δική μου εμπειρία με την ADAC:

Στην ετήσια περιήγηση στα βουνά της Πελοποννήσου έμεινα από καμένα πηνία στην Καλαμάτα. Τα βγάζω και έπρεπε να τα στείλω σε ένα μάστορα κάπου στον Πειραιά ασυνόδευτα με το ΚΤΕΛ αλλά ποιος θα τα πάει από τον Κηφισό στον Πειραιά ;;

Τηλεφωνώ στην ADAC τους λέω το πρόβλημα και …βεβαίως κύριε θα στείλουμε ταξί να τα πάρει από το ΚΤΕΛ να τα πάει στο συνεργείο και μόλις φτιαχτούν να μας ειδοποιήσετε να στείλουμε ταξί να τα πάει ξανά στο ΚΤΕΛ .!!!! μήπως θέλετε να σας νοικιάσουμε αυτοκίνητο για το διάστημα που περιμένετε ; θέλετε δωμάτιο ; !!!!

Κάθε λίγο μου τηλεφωνούσαν αν χρειάζομαι κάτι . Στο τέλος με ρώταγαν αν έμεινα ευχαριστημένος από την εξυπηρέτησή τους !!!! :D

Αποτέλεσμα σε μιάμιση μέρα η μηχανή ετοιμοπόλεμη να συνεχίσει για Ταΰγετο !!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εγω την εχω χρονια...

Με πεταξαν εξω οπως λεει ο Κωστας διοτι εκανα χρηση (οχι αλογιστη) 2 φορες μεσα στον ιδιο χρονο.
Διεκοψαν μονομερως με την προφαση οτι δεν ειναι συντηρημενο το οχημα... Μπουρδες αφου τα περιστατικα ηταν διαφορετικα και απο διαφορετικα οχηματα.
Τους εστειλα ενα ωραιοτατο ''χεστικο'' email και μαλιστα μιλουσα με τον γερμανο διευθυντη...
Με γραψανε στα ωραιοτατα @α@αρια τους...

Ενα χρονο αργοτερα ξανααιτηθηκα και με ασφαλισανε παλι.

Συμφωνω με Κωστα , οτι απλα τους καλεις ΜΟΝΟ οταν ειναι πραγματικη αναγκη.

Εγω προσωπικα εχω βαλει μια CAR CARE (καπως ετσι) απο την ΕΚΟ με 9 ευρω το χρονο.

Η ADAC μονο για εξωτερικο...

Να προσθεσω οτι οι υπηρεσιες τους ειναι αψογες.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εκατσα και διαβασα τους ορους και τις παροχες και λεω δεν γινεται να ισχυουν ολα αυτα,αν τα δεις μονο στα χαρτια.
Αλλα βλεπω οτι υπαρχουν παραδειγματα που επιβεβαιωνουν τους ορους.
Μαλλον προς τα εκει θα κινηθω,αλλα πρωτα θελω να περασω και απο την Bmw να δω και τις δικες τους παροχες.

Αυτο που εχω σαν απορια ειναι το εξης,για να ασφαλιστει και ο συνοδηγος ειναι εξτρα το ποσο?
Και οταν λεω να ασφαλιστει εννοω μην παρουν εμενα και το οχημα,αν τους χρειαστω, και αφησω τον συνοδηγο να τρεχει απο πισω με τα ποδια.:woot:
 
Top Bottom