Πανευρωπαϊκή Οδική βοήθεια Adac

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Εκατσα και διαβασα τους ορους και τις παροχες και λεω δεν γινεται να ισχυουν ολα αυτα,αν τα δεις μονο στα χαρτια.
Αλλα βλεπω οτι υπαρχουν παραδειγματα που επιβεβαιωνουν τους ορους.
Μαλλον προς τα εκει θα κινηθω,αλλα πρωτα θελω να περασω και απο την Bmw να δω και τις δικες τους παροχες.

Αυτο που εχω σαν απορια ειναι το εξης,για να ασφαλιστει και ο συνοδηγος ειναι εξτρα το ποσο?
Και οταν λεω να ασφαλιστει εννοω μην παρουν εμενα και το οχημα,αν τους χρειαστω, και αφησω τον συνοδηγο να τρεχει απο πισω με τα ποδια.:woot:

Οχι δεν χρειαζεται κατι επιπλεον,ειτε μονος ειτε 2πλος το ιδιο καλυπτει.το γραφει κ καπου στο συμβολαιο.
εδω ενα ακομα προσφατο περιστατικο απο διπλανο φορουμ

Ενημερωτικά!!!!!!!!!! Στις 5 Νοεμβρίου έμεινα από διαφορικό στο Κισιναου της Μολδαβίας. Με φόρτωσαν με πήγαν στην αντιπροσωπεία της bmw, μου έκλεισαν ξενοδοχείο. Δεν μπόρεσαν να επισκευάσουν την ζημιά εκεί, μου έκλεισαν αεροπορικό εισιτήριο πληρωμένο από αυτούς και το ξενοδοχείο φυσικά, και μου έφεραν την μηχανή αμπαλαρισμενη σε ενάμισι μήνα λόγω ανατολικής Ευρωπης και τελωνείων. Δεν έχω λόγια!!!!!!!!!!!!!!!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Οχι δεν χρειαζεται κατι επιπλεον,ειτε μονος ειτε 2πλος το ιδιο καλυπτει.το γραφει κ καπου στο συμβολαιο.
εδω ενα ακομα προσφατο περιστατικο απο διπλανο φορουμ
Ενημερωτικά!!!!!!!!!! Στις 5 Νοεμβρίου έμεινα από διαφορικό στο Κισιναου της Μολδαβίας. Με φόρτωσαν με πήγαν στην αντιπροσωπεία της bmw, μου έκλεισαν ξενοδοχείο. Δεν μπόρεσαν να επισκευάσουν την ζημιά εκεί, μου έκλεισαν αεροπορικό εισιτήριο πληρωμένο από αυτούς και το ξενοδοχείο φυσικά, και μου έφεραν την μηχανή αμπαλαρισμενη σε ενάμισι μήνα λόγω ανατολικής Ευρωπης και τελωνείων. Δεν έχω λόγια!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλα φαινεται να ειναι τρομερες οι υπηρεσιες τους..
Απλα με εχει προβληματισει για το δευτερο ατομο.Αν δειξεις μια ματια στο site τους παρακατω θα καταλαβεις τι εννοω.

https://www.adac.de/mitgliedschaft/adac_membership/default.aspx?ComponentId=8403&SourcePageId=1
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Μερικές διευκρινήσεις .
Η ADAC είναι η γερμανική ΕΛΠΑ (εδώ σταματούν οι ομοιότητες !)
Η plus αφορά ασφάλεια ταξιδιού και ενώ παρέχει απίθανες υπηρεσίες δεν ανέχεται
συνεχή περιστατικά όπως εάν ήσουν στη Γερμανία με την απλή ADAC (όχι την plus).
Η ασφάλιση συντρόφου πάει έξτρα στα 109 € .
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Μερικές διευκρινήσεις .
Η ασφάλιση συντρόφου πάει έξτρα στα 109 € .
σωστα αλλα δες εδω μια σημαντικη επισημανση που εχει κ λεει οτι
(gültig für neu abgeschlossene Mitgliedschaften ab dem 1.1.2014)
δλδ ισχυει για μελη που εχουν κανει απο 01-01-2014 κ μετα,
για τα παλιοτερα μελη δεν ισχυουν αυτες οι τιμες κ εξακολουθει το ιδιο πακετο στα 89 ευρω να καλυπτει/παρεχει υπηρεσιες σε οσα μελη της οικογενειας επιβαινουν στο οχημα.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Καλα φαινεται να ειναι τρομερες οι υπηρεσιες τους..
Απλα με εχει προβληματισει για το δευτερο ατομο.Αν δειξεις μια ματια στο site τους παρακατω θα καταλαβεις τι εννοω.

https://www.adac.de/mitgliedschaft/adac_membership/default.aspx?ComponentId=8403&SourcePageId=1
δεν ξερω γιατι η αγγλικη μεταφρση δεν αναγραφει αυτο που εχω παραθεσει στο πιο πανω ποστ
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Όποτε μαλλον εχουν αλλάξει τα πραγματα και πρεπει να ασφαλίσεις και τον σύντροφο..
Γιατι βλεπω παρακάτω οτι προσθέτουμε και παιδια αν εχουμε...

Φαινεται για εμας τους νέους τα πραγματα άλλαξαν...!
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
χωρις να εχω διαβασει πολλα θα σας πω και γω την γνωμη μου ξεκιναω με την οδικη που μπορεις να βαλεις εξτρα μαζι με την ασφαλεια σου .παιρνω τηλ στην οδικη που συνεργαζεται η ασφαλιστικη εταιρεια και αρχιζω και ρωταω και πλαθω πιθανα σεναρια σε ελλαδα και εξωτερικο αν πραγματικα το πουν καλα το ποιημα ασφαλιζω και το μηχανακι μου Για παραδειγμα στην ιντεραμερικαν πρεπει να πληρωσεις τα παντα και με το τιμολογιο ερχεσαι και παιρνεις τα λεφτα σου αυτο για το εξωτερικο για την ελλαδα δεν πληρωνεις τιποτα Αρα το ζουμι εγω ασφαλιζω μονο οταν μπορω να ζαλισω τα αρχ......α σε καποον και αφου μου τα πει καλα προχωραω σορυ αν σας ζαλισα
 
Τελευταία επεξεργασία:

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Προσφατα εμεινε φιλος μου στην βουλγαρια απο ρουλεμαν διαφορικου στην bmw που πηγαν τελικα δεν ειχε το ρουλεμαν ξεκιναω με κατι διαφορετικο και πιπερατο οντως τα μικρα γραμματα κανουν την διαφορα
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Προσφατα εμεινε φιλος μου στην βουλγαρια απο ρουλεμαν διαφορικου στην bmw που πηγαν τελικα δεν ειχε το ρουλεμαν ξεκιναω με κατι διαφορετικο και πιπερατο οντως τα μικρα γραμματα κανουν την διαφορα
Και; Τι έγινε, γύρισαν το μηχανάκι Ελλάδα; Επαναπατρισμος; Ποια εταιρία ήταν;
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
σορυ παιδια δεν θα ξαναγινει
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
φοιλαι ΚΧΦ εισος γραφυς σειμαντοικα πραγματα αλα μαι των τρωπω που τα γραφοις δαιν βγενυ νωιμα...
αν θες πες/γραψε με ηρεμια 2-3 κουβεντες να παρουμε χαμπαρι τι κ πως...:friendship:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
φοιλαι ΚΧΦ εισος γραφυς σειμαντοικα πραγματα αλα μαι των τρωπω που τα γραφοις δαιν βγενυ νωιμα...
αν θες πες/γραψε με ηρεμια 2-3 κουβεντες να παρουμε χαμπαρι τι κ πως...:friendship:
Δεν το έχουν όλοι με το γράψιμο παιδιά... ο τρόπος όμως που το επισημαινεις με εσκεμμενες ανορθογραφες λέξεις είναι εντελώς λάθος για να μην πω τπτ άλλο...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
σορυ παιδια δεν θα ξαναγινει
Οχι φιλαράκι μην ζητάς συγγνωμη ,συγγνώμη πρεπει να ζητήσει ο φίλος που ειρωνεύτηκε με άσχημο και απαράδεκτο τρόπο!:thumbsdown:
Ξαναγραψε σε παρακαλώ αυτα που έγραφες γιατι ήταν ενδιαφέρουσες πληροφορίες :friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν το έχουν όλοι με το γράψιμο παιδιά... ο τρόπος όμως που το επισημαινεις με εσκεμμενες ανορθογραφες λέξεις είναι εντελώς λάθος για να μην πω τπτ άλλο...
Οχι φιλαράκι μην ζητάς συγγνωμη ,συγγνώμη πρεπει να ζητήσει ο φίλος που ειρωνεύτηκε με άσχημο και απαράδεκτο τρόπο!:thumbsdown:
Ξαναγραψε σε παρακαλώ αυτα που έγραφες γιατι ήταν ενδιαφέρουσες πληροφορίες :friendship:
1200 μπραβο.....
Προφανώς ο Γιωργης έχει κάνει ένα λάθος στον τρόπο που εγραψε.
Και η παρέμβαση που κάνεις φίλε.....είναι νομίζω η πιο σωστή που θα μπορούσε να γίνει.
Ελπίζω να το κατάλαβε και ο Γιώργος και φυσικά να μην θιχτηκε ο ΚFX....γιατί όλοι κάνουμε λάθη και εδω είμαστε να τα διορθώσουμε!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
καλημερα κυριοι,σαφως αναλαμβανω την ευθηνη των γραφομενων μου κ ζητω συγνωμη απο τον φιλο ΚΧΦ,
δενε χω τπτ μαζι του κ ουτε καν τον γνωριζω.
απλως στα διαφορα φορουμ του διαδικτιου εχουν εμφανιστει κατα καιρους δεκαδες οι οποιοι ''βαριονται'' να γραψουν μια σωστη πληροφορια μπερδευοντας ετσι τους υπολοιπους που την αναζητουν.

μαλλον δεν τον ζυγισα σωστα,κ παλι συγνωμη Δημητρη.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
καλημερα κυριοι,σαφως αναλαμβανω την ευθηνη των γραφομενων μου κ ζητω συγνωμη απο τον φιλο ΚΧΦ,
δενε χω τπτ μαζι του κ ουτε καν τον γνωριζω.
απλως στα διαφορα φορουμ του διαδικτιου εχουν εμφανιστει κατα καιρους δεκαδες οι οποιοι ''βαριονται'' να γραψουν μια σωστη πληροφορια μπερδευοντας ετσι τους υπολοιπους που την αναζητουν.

μαλλον δεν τον ζυγισα σωστα,κ παλι συγνωμη Δημητρη.
Μπράβο σου που το αναγνωρίζεις, προχωράμε λοιπόν, Μητσαρα @KXF ρίξε τις πληροφορίες!
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
το 2010 τσαντιστηκα με τις ελληνικες οδηκες βοηθεις πληρωνα 110 ευρω και για κάθε οχημα ,λεω τοτε στην κοκινη εταιρεια εχω και αλλα οχήματα να κανουμε ένα συνολικο αφου οδηγω μονο εγω ,όχι κυριε κάθε ένα ξεχωριστα .παω στην γερμανικη με 78 ευρω μαζι με την συζηγο, το 2013 μενει η μηχανη στον πειραια παιρνω τηλ μιλαω στα αγγλικα και καποια στιγμη μου λεει η κοπελα αν μιλαω ελληνικα εκεινη τα μιλαγε αρκετα καλα ,αφου ζηταει νουμερο καρτας οχημα τυπο μοντελο τι ειδουσ ζημια ,μου λεει θα σας ειδοποιησω,πραγματι σε 5 λεπτα με παιρνει και με ενημερωνει ότι σε 20 λεπτα θα είναι εκει η ελπα,σε 20 λεπτα ακριβως ξαναπαιρνει να με ρωτηση το βλεπω από μακρια το φορτηγω λεω,σε 5 λεπτα ξαναπαιρνει ,ηρθε και το ανεβάζουμε απαντω ,σε ποση ωρα υπολογίζεται να φτασετε στο σημειο που θελετε λεω σε 40 λεπτα περιπου, πραγματικα ξαναπαιρνει να δει αν φτιάσαμε ,τελικα ξαναπηρε μετα από λιγω να με ρωτηση αν όλα ηταν ενταξει αν ειχα καποιο παράπονο κλπ ευγενέστατη . το μονο που αντιμετώπισα φετος είναι με την πληρωμη ,την εκανα μεσω τραπέζης όταν μου ετειλαν το χαρτι ένα μηνα πριν την λήξη ,μετα από ένα μηνα ερχεται ένα χαρτι στα γερμανικα το διαβαζει μια φιλη και μου λεει ότι δεν εχει πληρωθεί ,μειλ με αποδειξει της τραπεζας και σε 20 ημερες απαντουν ότι είμαι οκ. κατά τα αλλα στα 6 χρονια δεν ειχα άλλο πρόβλημα αφου ειχα μια βλαβη μονο.ελπιζω να μην την χρειαστω ποτε.καλο είναι η εκπτωση στα πλοια πατρα ιταλια σεβαστω ποσο ιδιως όταν εχεις και καμπινα.αυτά από μενα και αχρειαστη να είναι οποιαδήποτε σφαλεια
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ειχα κ εγω αναλογο θεμα το 2016 με την ανανεωση,για καποιο λογο κ ενω ειχα κανει καταθεση αυτοι δεν την εβλεπαν.
ευτηχως ο εδω υπαλληλος (που τηλεφωνησα για βοηθεια) ηταν υποδειγμα εξυπηρετησης κ ανελαβε να το φερει εις περας οπως κ εγινε!
 
Top Bottom