Πανιά με ....Μάσκα

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η βαρκάδα αυτή θα μου μείνει αξέχαστη για πολλους λόγους, αλλα βασικά γιατί εφυγε απο κοντά μας το καραβόσκυλο ....ο Ζηκος.

Εύχομαι να ειμαστε ολοι γεροί και να ταξιδεύουμε με ότι μπορούμε





 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Να είναι καλά το καραβοσκυλο εκεί που είναι Κωστή!!!
ΤΙ μωρό είναι αυτό ρε παιδί μου, θα το λέω σε κάθε φώτο, φτου φτου φτου!
Ευχαριστούμε για το θαλασσινό ταξίδι και θα πω (πάρα τα κακά του κορονοιου, να είναι καλά όλοι)
Καθάρισε ο πλανήτης!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ζηλεύω!!!!!!

Παίζει ένα ντοκ με μια οικογένεια που γυρνά 10 χρόνια στον πλανήτη με ένα ιστιοφόρο ...απίστευτη ζωή.
Είναι πολλές οι φαμιλιες που ζουν έτσι.
Στην μεσόγειο υπάρχουν γύρω στα 2000 ιστιοφόρα με Γάλλους και Γερμανούς συνταξιούχους, που ζουν μόνιμα μέσα.
Σε πολλές συζητήσεις κατά καιρούς, μου έχουν πει για το κόστος ζωής με αυτόν τον τρόπο και μου έφυγε το σαγόνι.
500 με 700 ευρώ το μήνα.... Τα πάντα ολα.
Φαντάσου έναν συνταξιούχο στη στεριά πόσα χρήματα χρειάζεται, απλά για να επιβιώσει, ενώ οι τύποι στη θάλασσα κάνουν μόνιμες διακοπές με τρομερες εμπειρίες.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γειά σου ρε Καπετάνιο με τη φαμίλια σου!
Μας μάγεψες για ακόμα μια φορά με τις φωτογραφίες σου...
Στεναχωρηθηκα για το Ζηκο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ότι και να γράψω λίγο θα είναι...
Να πω ότι δεν ζήλεψα...?
Μπράβο σας που κάνετε πράξη τις επιθυμίες σας...
Ο Ζήκος σίγουρα θα χαίρεται βλέποντάς σας...;)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Είναι πολλές οι φαμιλιες που ζουν έτσι.
Στην μεσόγειο υπάρχουν γύρω στα 2000 ιστιοφόρα με Γάλλους και Γερμανούς συνταξιούχους, που ζουν μόνιμα μέσα.
Σε πολλές συζητήσεις κατά καιρούς, μου έχουν πει για το κόστος ζωής με αυτόν τον τρόπο και μου έφυγε το σαγόνι.
500 με 700 ευρώ το μήνα.... Τα πάντα ολα.
Φαντάσου έναν συνταξιούχο στη στεριά πόσα χρήματα χρειάζεται, απλά για να επιβιώσει, ενώ οι τύποι στη θάλασσα κάνουν μόνιμες διακοπές με τρομερες εμπειρίες.
Κωσταρα, μην πιστευεις οτι σου λενε......
500 με 700 ευρω δεν φτανουν ουτε για ζήτω!!!!

-Πετρελαια;;;; (δεν εχει παντα αερα για πανι, αλλα και να εχει, οι περισσοτεροι συνταξιουχοι δεν τα ταξιδευουν γιατι απλα δεν αντεχουν και δεν μπορουν πλεον)
-Λιμανιατικα;;;; (Δεν την βγαζουν μονιμα στην αγκυρα......)
-Συντηρηση;;;;; (σε οτι αφορα αυτο, μηχανες, σκαρι, βαψιματα, ναυπηγεια......)
-Ζημιες και αβαριες;;;;; (πολλες και διαφορες.....)
-Φαγητα και προμηθειες;;;;; (καλο το ψαρεμα, αλλα συνεχεια δεν......)
-Φαρμακα;;;;;; (οπως ολοι οι ηλικιωμενοι, απο ενα σακουλακι ο καθενας.......)
-Παραβολα καθε φορα που κανουν εισοδο και εξοδο απο μια χωρα;;;;
-Ετησιος safety εξοπλισμος του σκαφους;;;; (γιατι τα παντα σχεδον θελουν ετησιο υποχρεωτικο ελεγχο ή αντικατασταση........)
-Ανανεωσεις πιστοποιητικων;;;;;
-Ανανεωσεις διπλωματων;;;;
-Ασφαλεια ετήσια του σκάφους;;;;
-Εφορια;;;;


.........και παει λεγοντας..................!!!

Υπαρχουν λοιπον ΔΥΟ κατηγοριες συνταξιουχων:
-Αυτοι που τα ταξιδευουν, αρα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ τα εξοδα ειναι παρα πολλα (μονο και μονο για να κρινεται αξιοπλοο, συν ολα τα αλλα που ανεφερα πριν!!!!) και
-Αυτοι που δεν τα ταξιδευουν, απλα εχουν το σκαφος σαν σπιτι τους και φυτοζωούν μεσα σε αυτα. (εκει, εχουν μονο τα λιμανιατικα, το φαγητο τους, τα φαρμακα τους και περιμενουν στοϊκα να πεθανουν ή να βουλιαξει το παραμελημενο σκαφος τους.....)!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τους πιστεύω... Γιατί έχω μιλήσει με αρκετούς και διαβάζω για ακόμα περισσότερους στο νετ και στα θαλασσινά περιοδικά.

Τα σκάφη είναι 36 με 40 πόδια, οπότε τα πανιά είναι εύκολα και είναι καλοί ναυτικοί.
Και τα πετρέλαια είναι ελάχιστα, δεν βιάζονται και δεν ταξιδεύουν χωρίς λόγο.
Τα λιμανιατικα είναι φθηνά και σε πολλά νησιά μας, δεν υπάρχουν καν.

Συντήρηση και αβαριες... Κανουν πολλά πράγματα μόνοι τους, όπως το 95% των ιστιοπλόων.
Ξέρεις καλύτερα από εμένα, ότι όταν κινούνται δεν παθαίνουν σοβαρές ζημιές.... Η ακινησία τα τρώει.
Η σιτηση αν υποθέσουμε ότι είναι όπως στη στεριά, δεν είναι σοβαρό ποσό για 2 άτομα.
Οπως φυσικά και αν χρειάζονται φάρμακα είναι ασφαλισμένοι οι συνταξιούχοι.... Άσε που μέσα στη θάλασσα δεν αρρωσταίνεις. :p

Το μονο σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας και πρέπει να αγαπάς πάρα πολύ αυτόν τον τρόπο ζωής και τη θάλασσα.

Τέλος πάντων περνάνε καλύτερα τα τελευταία χρόνια της ζωής τους, από τα συνηθισμένα γεροντια
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Είναι πολλές οι φαμιλιες που ζουν έτσι.
Στην μεσόγειο υπάρχουν γύρω στα 2000 ιστιοφόρα με Γάλλους και Γερμανούς συνταξιούχους, που ζουν μόνιμα μέσα.
Σε πολλές συζητήσεις κατά καιρούς, μου έχουν πει για το κόστος ζωής με αυτόν τον τρόπο και μου έφυγε το σαγόνι.
500 με 700 ευρώ το μήνα.... Τα πάντα ολα.
Φαντάσου έναν συνταξιούχο στη στεριά πόσα χρήματα χρειάζεται, απλά για να επιβιώσει, ενώ οι τύποι στη θάλασσα κάνουν μόνιμες διακοπές με τρομερες εμπειρίες.
Αφού δεν μείνει τίποτε στην στεριά .. μελλοντικές κατοικίες θα απλωθούν στην θάλασσα θα βλέπουμε πόλεις να ξεπηδαν από την θάλασσα.

Προσωπικά καθοτι λάτρης των βουνών με δυσκολεύει η θάλασσα αλλά θα το δοκίμαζα να μείνω κάποιο διάστημα έτσι, θα έχει πολύ περιπέτεια να παίζεις με τις αντοχές σου και να παλεύεις με τον αέρα και το νερό . στιγμές απόλυτης ελευθερίας .. τους χαίρομαι όσους διαλέγουν διαφορετικό τρόπο ζωής και ακολουθούν το πάθος τούς και αυτό που αγαπαν.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ωραια εμπειρια με αγαπημενα προσωπα!
Θεωρω ηταν κατι παραπανω απο διακοπες για εσενα απο πολλες πλευρες.
Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες!:ok:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ζηλεύω!!!!!!

Παίζει ένα ντοκ με μια οικογένεια που γυρνά 10 χρόνια στον πλανήτη με ένα ιστιοφόρο ...απίστευτη ζωή.
Μάλλον εννοείς αυτούς, τους παρακολουθώ και εγώ.
Κάπου είχαν πει ότι τα μηνιαία τους έξοδα είναι στα 1300-1500 δολάρια, δεδομένου ότι ζουν όσο πιο οικονομικά μπορούν.


 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μάλλον εννοείς αυτούς, τους παρακολουθώ και εγώ.
Κάπου είχαν πει ότι τα μηνιαία τους έξοδα είναι στα 1300-1500 δολάρια, δεδομένου ότι ζουν όσο πιο οικονομικά μπορούν.


Όχι... Είναι μια άλλη οικογένεια με 2 παιδακια
Τους δείχνει και η νετ νομιζω
Μην το ψάχνουμε πολύ.... Είναι πολύς ο κόσμος που ζει έτσι.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ξέρεις καλύτερα από εμένα, ότι όταν κινούνται δεν παθαίνουν σοβαρές ζημιές.... Η ακινησία τα τρώει.
Όπως και τα gs άλλωστε...

Να είστε καλά να ταξιδέψετε ξανά, να είστε όλοι καλά να κάνετε αυτά που αγαπάτε.

Φαντάζομαι πως ο Ζήκος είχε μια υπέροχη ζωή και έφυγε γεμάτος και ευτυχισμένος κοντά στους ανθρώπους του. Καλό του ταξίδι...
 
Top Bottom