Παντα βρεχει.....και οχι μονο!!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οκτωμβρης φοβαμαι ειναι λιγο εκτος σεζον για Παντα βρεχει. Η σταθμη των νερων θα εχει ανεβει αισθητα και το νερο θα ειναι παγωμενο! Τωρα και το νερο δεν ξεπερνούσε τους 8-10 βαθμους.
Η καλυτερη περιοδος ειναι Ιουλιος-Αυγουστος και λιγο απο Σεπτεμβριο.
σωστά. .Μόνο Ιούλιο και Αύγουστο. ..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ok χρησιμες οι πληροφοριες σας κ παλι παιδια...;)δεν κανουμε πίσω...απλως παίρνουμε φόρα!:DNext time λοιπον αφου προεχει η ασφαλεια κ η διασκεδαση και οχι το ρισκο ανευ λογου :ok:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για Οκτωβρη συζηταμε ενα 2ημερακι... :)
Οκτωμβρης φοβαμαι ειναι λιγο εκτος σεζον για Παντα βρεχει. Η σταθμη των νερων θα εχει ανεβει αισθητα και το νερο θα ειναι παγωμενο! Τωρα και το νερο δεν ξεπερνούσε τους 8-10 βαθμους.
Η καλυτερη περιοδος ειναι Ιουλιος-Αυγουστος και λιγο απο Σεπτεμβριο.
Καλά για 8-10° δεν παίζει Άλεξ!!!
Αδύνατον να κάτσεις μέσα με τέτοια θερμοκρασία (σε 10' χάνεις τις αισθήσεις σου). 16-20° περίπου θα είχε, που ούτως ή άλλως είναι κρύο! (Η θάλασσα το χειμώνα στην Ελλάδα παίζει στους 20-21°).
Εγώ πήγα τελευταία φορά το 2006 (δεν υπήρχε κι η γέφυρα που λέτε...), αρχές Ιουνίου. Παγωμένο το νερό κι ανεβασμένη η στάθμη (χιόνια που λιώνουν....).
Πράγματι καλύτερη εποχή είναι Ιούλιος κι Αύγουστος. Άσε που με τις βροχές, εκεί πάνω οι δρόμοι γίνονται χωράφια.....;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ευκαιρια λοιπον το επομενο ADV trOFFy να γινει κατα τον Ιουλη προς Παντα Βρεχει Ροσκά Καλλιακουδα και τριγυρω χωματα...Να κανουμε κ τα μπανακια μας στον Κρικελοριβερ...:Watching::photo:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Maniac και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες η βόλτα έγινε και ήταν επική!! Σύντομα φωτορεπορτάζ!!
Αν θέλεις να βάλεις τις φώτο σε αυτό το θεμα, για να είναι μαζεμένες οι πληροφορίες, όπως έκανε ο αλεξ......θα ήταν χαρά μας.
Αν θέλεις να ανοίξεις ένα άλλο θέμα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Περιμένουμε και την δική σου εμπειρία ....:friendship:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
εχω παει στο Παντα Βρεχει 28 Οκτωβριου και μαλιστα τοτε που δεν ειχε γεφυρα.Με συμβατικα ελαστικα μεσω Καλιακουδας.
Εχει σημασια ποσο νωρις και με ποση βροχοπτωση θα περασει ο Σεπτεμβρης οπως και το να παρεις μια καλη προβλεψη πριν ξεκινησεις..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
εχω παει στο Παντα Βρεχει 28 Οκτωβριου και μαλιστα τοτε που δεν ειχε γεφυρα.Με συμβατικα ελαστικα μεσω Καλιακουδας.
Εχει σημασια ποσο νωρις και με ποση βροχοπτωση θα περασει ο Σεπτεμβρης οπως και το να παρεις μια καλη προβλεψη πριν ξεκινησεις..
Σωστό και ισχύει γενικώς, για όλα τα μέρη. Τον καιρό που κάνει την εποχή που πας κάπου και τον καιρό το προηγούμενο χρονικό διάστημα, πρέπει να τον γνωρίζεις και να τον λαμβάνεις υπόψη!
Με στεγνό δρόμο, το Πανταβρέχει προσεγγίζεται κι απ' τις 2 κατευθύνεις με οποιοδήποτε όχημα.
 

Makarios Panayiotou

Μέλος
Περιοχή
ΓΑΛΑΤΣΙ
Όνομα
Μακάριος
Μοτό
R1200 GS
Μπράβο Κώστα σε σένα και τη παρέα σου.Μας ταξιδεψατε.
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Την Κυριακή που μας πέρασε και μετά και τις πληροφορίες από τον Maniac απολαύσαμε και μεις την ομορφιά του πάντα βρέχει.
Έχω να πω πως ήταν από τις καλύτερες βόλτες που κάναμε αν όχι η καλύτερη .
Όσοι δεν πήγατε βάλτε το στο πρόγραμμα όσο είναι ακόμη καλός ο καιρός ή με την πρώτη ευκαιρία μιας και η εποχή που μπορείτε να πάτε και να το χαρείται είναι το καλοκαίρι μέχρι ίσως και φθινόπωρο πριν αρχίσουν οι βροχές.

Θα βάλω εδώ φωτογραφίες από τον Προυσό και μετά μιας και λίγο πολύ μέχρι καρπενήσι είναι λίγο πολύ γνωστά και για να υπάρχουν οι πληροφορίες για την προσέγγιση στο πάντα βρέχει.

Από Προυσό συνεχίσαμε για Κάστανιά όπου τελειώνει και η άσφαλτος και αρχίζει εύκολος χωματόδρομος.



εδώ φαίνεται ο Προυσός και η μονή λίγο πριν φτάσουμε στο χωριό.

και στην επόμενη φαίνεται και πάλι αλλά από το απέναντι πλεον βουνό παίρνοντας το δρόμο από Προυσό προς Καστανιά.





πλέον περνάμε την Καστανιά και συνεχίζουμε για Πρόδρομο σε χωματόδρομο με την θέα που φαίνεται στην επόμενη φωτό. Ότι βουνό φαίνεται σε αυτή τη φωτογραφία θα το περάσουμε στη συνέχεια.


Μόλις αφήσαμε πίσω μας τα φιδάκια που φαίνονται από πάνω και συνεχίζουμε

Μετά τον Πρόδρομο ο δρόμος χειροτερεύει λίγο αλλά με προσοχή κάθε on-off ακόμη και με ασφάλτινα λάστιχα θα περάσει έστω και με λίγο ζόρι.

Τελικά μετά από καμιά 20αριά χλμ φτάνουμε στην μεταλλική γέφυρα από όπου ξεκινάει το περπάτημα στο ποτάμι για 800μ όπως γράφει και η σχετική ταμπέλα μέχρι να συναντήσεις τα τρεχούμενα από τα βράχια του φαραγγιού νερά.
καθώς περπατάς στο ποτάμι οι εικόνες του φαραγγιού αποζημιώνουν με το παραπάνω για την επίσκεψη!!






















και η γέφυρα που αποτελεί την έναρξη και το τελείωμα της διάσχισης του φαραγγιού.


Συνεχίζουμε μετά για Μεγάλο χωριό ανεβαίνοντας σε χωματόδρομο πάντα το επόμενο βουνό που στο τελείωμα του η κλισή είναι μεγάλη με τα εσάκια πάνω στο βουνό να είναι σαν σκαλοπάτια!!




τώρα πλέον βλέπουμε στο βάθος το φαράγγι και συνεχίζουμε την ανηφόρα.




Και αφού φτάσαμε στην κορυφή αρχίζει η κατάβαση του τελευταίου βουνού που φαίνεται στην επόμενη φωτό για να καταλήξουμε στο Μεγάλο Χωριό και να συναντήσουμε την άσφαλτο και πάλι .



ανάλογα με το ρυθμό και την εμπειρία και την μοτοσυκλέτα το μεγάλο χωριό είναι περίπου 1-2 ώρες από τη γέφυρα και μετά το μεγάλο χωριό το Καρπενήσι είναι γύρω στα 15 χλμ σε άσφαλτο πλέον.
 

Vagelis Gar

Μέλος
Όνομα
Γκαραγκούνης Βαγγέλης
Μοτό
Γριά
Πολύ ωραία παρουσίαση, φωτογραφίες και πληροφορίες από όλους σας !!!
Κώστα ήθελε κότσια αυτό που έκανες (διπλός, τριβάλιτσος με ασφάλτινα ελαστικά).
Ο δρόμος προς Καλιακούδα είναι από τους πιο δύσκολους χωμάτινους που έχω περπατήσει με την Αφρικάνα μου.
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες που έδωσες στον Θάνο για τις διαδρομές !!
Πάντα τέτοια εύχομαι σε όλους !!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πολύ ωραία παρουσίαση, φωτογραφίες και πληροφορίες από όλους σας !!!
Κώστα ήθελε κότσια αυτό που έκανες (διπλός, τριβάλιτσος με ασφάλτινα ελαστικά).
Ο δρόμος προς Καλιακούδα είναι από τους πιο δύσκολους χωμάτινους που έχω περπατήσει με την Αφρικάνα μου.
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες που έδωσες στον Θάνο για τις διαδρομές !!
Πάντα τέτοια εύχομαι σε όλους !!!
Κάναμε τις άλλες 2 διαδρομές και όχι αυτή τις καλιακουδας. ...
Όταν πήγαμε μπήκα από δομνιστα και στην επιστροφή, πήραμε τον δρόμο προς προυσσο. ...
Σιγά τα κότσια. ...αδερφε.
Λελος ανθρωπος ειμαι:D

Για βάλε κάνα δυο δικές σου "ματιες"......να ομορφύνει και άλλο το θέμα.
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Διηγησεις σαν και αυτη ειναι η καλυτερη παρεα για καποιους που ειναι μακρια ή δεν εχουν την δυνατοτητα ευκολης αποδρασης...
Το διαβαζα σιγα σιγα το οδοιπορικο για να μου κρατησει παρεα ολη την ημερα...
Υπεροχες φωτο απο ολους...
Και ομως τοσο απλα πραγματα... σε κανουν να νιωθεις ευτυχισμενος !!!
Συγχαρητηρια σε ολη την παρεα !!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πολύ ωραία παρουσίαση, φωτογραφίες και πληροφορίες από όλους σας !!!
Κώστα ήθελε κότσια αυτό που έκανες (διπλός, τριβάλιτσος με ασφάλτινα ελαστικά).
Ο δρόμος προς Καλιακούδα είναι από τους πιο δύσκολους χωμάτινους που έχω περπατήσει με την Αφρικάνα μου.
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες που έδωσες στον Θάνο για τις διαδρομές !!
Πάντα τέτοια εύχομαι σε όλους !!!
Σιγά ρε συ Βάγγο....
Ούτε μονός δεν την ανεβαίνει την Καλιακούδα ο Maniac:p:p:p:p:p
Kαλά, για να την κατέβει, μόνο με... τρακτέρ:pointu:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@gsmaniac

Βάλε αν και όποτε μπορέσεις τις φωτό του 1ου post. Πρέπει να είναι πολύ καλές :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
@gsmaniac

Βάλε αν και όποτε μπορέσεις τις φωτό του 1ου post. Πρέπει να είναι πολύ καλές :)
Μου έχουν ξεφυγ..... Θα τις βρω και θα τις βάλω φιλος
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Υπαρχει καποιος λογος που προτεινεται η Καλιακουδα για ανεβασμα?
Σκεφτομουν για διανυκτερευση Μεγαλο Χωριο και κατεβασμα πανταβρεχει απο εκει...
Η λογω κλισης θα ειναι πιο δυσκολο το κατεβα ειδικα δικαβαλο???
 
Top Bottom