Παντελονι Εnduro Αδιαβροχο

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Καλημέρα παιδιά
οι γνωστές λοιπόν ας βοηθήσουν.....
πάντα σε μια εκδρομή η ένα ταξίδι περλαμβανει χωμα και κάμπινγκ θέλοντας να αφήσω την καθιερωμένη κορντουρα παντελόνι θέλω λόγω ανεσης να πάω σε εντουρο παντελόνι.
1.υπαρχει αδιάβροχο;
2.με ένα ισοθερμικο είναι εντάξει το χειμώνα;
3.βολευει σε ταξίδι με ασφαλτινα χιλιόμετρα;
ευχαριστώ...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
υπαρχει αδιαβροχο και νομιζω δε χρειαζετε το χειμωνα καμια ενισχυση απο μεσα(το κρυο εχει να κανει και με τα χρηματα που θα δαπανησεις για την αποκτηση του) εκτος απο της προστασιες του!!!
τωρα αν ειναι πολυωρο το ταξιδι και χειμωνιατικο ενα ισοθερμικο μονο καλο θα κανει
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Έχω ένα τέτοιο της Thor...


Υποτίθεται ότι είναι αδιάβροχο, αλλά μόνο για μικρής διάρκειας βροχής, για περισσότερο θα το... μουσκέψεις το βρακάκι...

Στην οδήγηση, αν συνηθίσεις τις εντουράδικες επιγονατίδες, μια χαρά είναι!

Τον χειμώνα με ένα ισοθερμικό, δεν καταλαβαίνεις τίποτα!

Στάλθηκε από το Αρκουδόφωνο...
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
υπαρχει αδιαβροχο και νομιζω δε χρειαζετε το χειμωνα καμια ενισχυση απο μεσα(το κρυο εχει να κανει και με τα χρηματα που θα δαπανησεις για την αποκτηση του) εκτος απο της προστασιες του!!!
τωρα αν ειναι πολυωρο το ταξιδι και χειμωνιατικο ενα ισοθερμικο μονο καλο θα κανει
υπαρχει αδιαβροχο και νομιζω δε χρειαζετε το χειμωνα καμια ενισχυση απο μεσα(το κρυο εχει να κανει και με τα χρηματα που θα δαπανησεις για την αποκτηση του) εκτος απο της προστασιες του!!!
τωρα αν ειναι πολυωρο το ταξιδι και χειμωνιατικο ενα ισοθερμικο μονο καλο θα κανει
εταιρία;;
υπαρχει αδιαβροχο και νομιζω δε χρειαζετε το χειμωνα καμια ενισχυση απο μεσα(το κρυο εχει να κανει και με τα χρηματα που θα δαπανησεις για την αποκτηση του) εκτος απο της προστασιες του!!!
τωρα αν ειναι πολυωρο το ταξιδι και χειμωνιατικο ενα ισοθερμικο μονο καλο θα κανει
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοίτα και την acerbis. ..
Γύρω στα 100 ευρώ, καλή αδιαβροχοποιηση και πολύ άνετο.
Τον βαρύ χειμώνα θέλει ισοθερμικό και φυσικά επιγονατιδες.
Φοριέται και πάνω από μπότα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν προκειται να κανεις αρκετο χωμα και ιδρωνεις και ευκολα γνωμη μου να ΜΗΝ παρεις αδιαβροχο Θα σκασεις!
Το καλοκαιρι δςε θα σκας ετσι και αλλιως αφου το υφασμα που συνηθως ειναι φτιαγμενα αυτα τα παντελονια δεν "αναπνεουν"
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αν προκειται να κανεις αρκετο χωμα και ιδρωνεις και ευκολα γνωμη μου να ΜΗΝ παρεις αδιαβροχο Θα σκασεις!
Συμφωνω επακριβως...ΠΡΕΠΕΙ να μην ιδρωνεις με τον εντουραδικο εξοπλισμο.
Καλυτερα καλο εντουραδικο παντελονι,μη αδιαβροχο αλλά φουλ αναπνεον και αν βραχει να στεγνωνει γρηγορα και αν κανεις χειμωνιατικο εκδρομικο εντουρο κ παιζουν βροχες με ενα αδιαβροχο παντελονι απο πανω εισαι οκ.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Συνήθως, τα αδιάβροχα εντουράδικα παντελόνια, έχουν αεραγωγούς! Και με τους αεραγωγούς ανοικτούς, ακόμη και το καλοκαίρι, είναι ανεκτά!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Συνήθως, τα αδιάβροχα εντουράδικα παντελόνια, έχουν αεραγωγούς! Και με τους αεραγωγούς ανοικτούς, ακόμη και το καλοκαίρι, είναι ανεκτά!
Αμφιβαλλω αν οι οποιοι αεραγωγοι -σε οσα παντελονια πιθανως να εχουν τετοιους- κανουν τιποτα στο χωμα οπου οι ταχυτητες ειναι μικρες (30-80χλμ?) και ο ιδρωτας ρεει αφθονος
Επισης ενα ρουχο οταν οδηγαμε δεν θελουμε να ειναι απλως ανεκτο πανω μας αλλα ανετο
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αυτά τα παντελόνια δεν τα αγοράζεις για αποκλειστικά καλοκαιρινή χρήση, αλλά για τις τρεις πιο δροσερές εποχές, απλά ακόμη και το καλοκαίρι το φοράς, αλλά δεν συγκρίνεται με ένα "καθαρόαιμο" εντουράδικο, το οποίο δεν φοριέται άνετα τον χειμώνα...
Κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αμφιβαλλω αν οι οποιοι αεραγωγοι -σε οσα παντελονια πιθανως να εχουν τετοιους- κανουν τιποτα στο χωμα οπου οι ταχυτητες ειναι μικρες (30-80χλμ?) και ο ιδρωτας ρεει αφθονος
Επισης ενα ρουχο οταν οδηγαμε δεν θελουμε να ειναι απλως ανεκτο πανω μας αλλα ανετο
Το acerbis που έχω τον τελαιταιο χρόνο είναι μια χαρά σε όλες τις συνθήκες και φουλ αδιάβροχο.
Βέβαια. ...δεν ιδρώνουμε εμείς με τις πολύ χοντρες:p

advφον!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το acerbis που έχω τον τελαιταιο χρόνο είναι μια χαρά σε όλες τις συνθήκες και φουλ αδιάβροχο.
Βέβαια. ...δεν ιδρώνουμε εμείς με τις πολύ χοντρες:p

advφον!!
Δεν ιδρωνετε γιατι εσεις τις πολυ χοντρες δεν τις πατε εκει που εμεις παμε τις ευσωμες:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ιδρωνετε γιατι εσεις τις πολυ χοντρες δεν τις πατε εκει που εμεις παμε τις ευσωμες:p
Η απάντηση στην επόμενη βολτα, που θα είναι σχεδιασμένη από το πουλι....:eek:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το acerbis που έχω τον τελαιταιο χρόνο είναι μια χαρά σε όλες τις συνθήκες και φουλ αδιάβροχο.
Βέβαια. ...δεν ιδρώνουμε εμείς με τις πολύ χοντρες:p

advφον!!
Εσεις κι αν ιδρωνετε...μια δυο φορες να τη σηκωσεις απο κατω...αυτο ητανε...5 κιλα ιδρωτας για πλακα...χώρια τον ιδρωτα που τρεχει οταν περνας λούκια και σαθρα λασπερα...:p


παει το μαμησαμε το τοπικ...:p
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Το acerbis που έχω τον τελαιταιο χρόνο είναι μια χαρά σε όλες τις συνθήκες και φουλ αδιάβροχο.
Βέβαια. ...δεν ιδρώνουμε εμείς με τις πολύ χοντρες:p

advφον!!
ποιο μοντέλο της acerbis;;
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Καλημέρα παιδιά
οι γνωστές λοιπόν ας βοηθήσουν.....
πάντα σε μια εκδρομή η ένα ταξίδι περλαμβανει χωμα και κάμπινγκ θέλοντας να αφήσω την καθιερωμένη κορντουρα παντελόνι θέλω λόγω ανεσης να πάω σε εντουρο παντελόνι.
1.υπαρχει αδιάβροχο;
2.με ένα ισοθερμικο είναι εντάξει το χειμώνα;
3.βολευει σε ταξίδι με ασφαλτινα χιλιόμετρα;
ευχαριστώ...
Έχω 3-4 χρόνια το παρακάτω XC TING το οποίο πήρα απο το Ισπανικό OUTLETMOTO και είμαι πολύ ευχαριστημένος για πολλούς λόγους.
Με το που το πήρα έβγαλα την θερμική επένδυση που είχε και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.Παρ'ολο που είναι ζεστό και waterproof ζήτημα είναι να έχω ιδρώσει(στιγμιαία) μια δυο φορές σε εκτός δρόμου καταστάσεις τύπου σπρώξε-τράβα-σήκωσε το μηχανάκι.
Σε μικρής διάρκειας βροχές με κρατάει στεγνό όπως επίσης δεν βάζει νερά απο το κάτω μέρος όταν περνάω ποταμάκια και νερολακούβες.Αν η βροχή συνεχίζεται για ώρα μπορεί να βάλω αδιάβροχο απο πάνω(ανάλογα την διαδρομή).
Σε άσφαλτο εγώ ταξιδευω μέχρι max 135-140 και είναι μια χαρά.
Εχει φαρδιά μπατζάκια που επιτρέπουν να βγάζω τις επιγονατίδες χωρίς να ξεβρακωθώ όπως με ένα παντελόνι εντούρο.Τα μπατζάκια είναι αφαιρούμενα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν βερμούδα.
Τέλος είναι πολύ ανθεκτικό,παρ'ολες τις πτώσεις που έχω(γνωστός βρόντακας :rolleyes:) το παντελόνι είναι σαν καινούργιο.


 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Επειδή ψάχνω για τέτοιου τύπου (over the boot) παντελόνι (όχι απαραίτητα αδιάβροχο)
Έχω ένα τέτοιο της Thor...
Θυμάσαι το μοντέλο ή το κατάστημα?
http://www.mcmotor.gr/products.php?com=6

Εδώ ο ελληνας αντιπρόσωπος, που έχει καλές προσφορές κατά καιρούς.
Αν βρεις κάτι , μπορώ να σε βοηθήσω στην αγορά κλπ

advφον!!
Έχεις υπόψιν κάποιο άλλο κατάστημα, δεν το βλέπω στο site ή σε άλλο ελληνικό eshop.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Επειδή ψάχνω για τέτοιου τύπου (over the boot) παντελόνι (όχι απαραίτητα αδιάβροχο)

θυμάσαι το μοντέλο ή το κατάστημα?

Έχεις υπόψιν κάποιο άλλο κατάστημα, δεν το βλέπω στο site ή σε άλλο ελληνικό eshop.
Το παντελόνι είναι το Range της Thor.
Εγώ το πήρα από το κατάστημα της Θεσσαλονίκης, αλλά θα το βρεις στο www.anavatis.gr ή εναλλακτικά στο www.motoin.gr
 
Top Bottom