Παντελόνι και μπουφάν τουριστικό.

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Revit cayenne pro, άριστη στολή. Αλλά τι να λέμε, όλοι Revit φοράνε)))

Στάλθηκε από το C6833 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Με το κρύο πώς τα πάει?

Μην νομίζεις οτι θα ξεχάσεις τα αδιάβροχα...Γνωστός με στολή Klim πάνω κάτω αρκετών χιλιάδων ευρώ,κάναμε την ίδια διαδρομή κάτω απο συνεχόμενη και μερικές φορές δυνατή βροχή-διάρκεια βόλτας αν θυμάμαι καλά γύρω στο τρίωρο-και όταν σταματήσαμε στην Πράμαντα για καφέ είχε μπάσει η στολή αρκετό νερό...
Σοβαρά το λέτε, ότι χωρίς ναυλον αδιάβροχα, υπάρχει ρούχο να σε ταξιδέψει σε βροχή ???

Δεν υπάρχει παίδες... μην το ψάχνετε.....

Στάλθηκε από το C6833 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το αδιάβροχο έτσι και αλλιώς το φοράω στη δυνατή βροχή. Όχι μόνο για να μην πάρει νερό, αλλά και για να διατηρηθεί πιο καθαρό το ρούχο είτε είμαι σε ταξίδι είτε εντός πόλης.



Γενικότερα με έχετε βάλει στην πρίζα με την Klim και θα κάνω ένα τηλέφωνο απο Δευτέρα να δω τί μπορώ να μάθω.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Με το κρύο πώς τα πάει?...
To cayenne pro της revit, όπως και τα περισσότερα της high end σειράς της, έχει την εσωθερμική επένδυση exkin. Η συγκεκριμένη είναι μισή στο πάχος και 4 φορές πιο ζεστή από άλλα υλικά που χρησιμοποιούνταν παλαιότερα όπως το Dupont Thermolite.

Η revit το κάνει αυτό ώστε το εξωτερικό κέλυφος να είναι όσο πιο κοντά στον σωματότυπο γίνεται. Αντίθετα, μπουφάν με χοντρή επένδυση, όταν αφαιρέσεις την επένδυση μένουν με ένα εξωτερικό κέλυφος το οποίο πλέει στο σώμα και οι προστασίες βρίσκονται όπου ναναι.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το cayenne pro είναι αρκετά ζεστό αλλά δεν συγκρίνεται με αρκετά 3 εποχών - χειμερινά τζάκετ.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Με το κρύο τα Revit στο GS 1200 adv
(σχετικά καλή κάλυψη) είμαι μια χαρά.
Βέβαια με θερμοεσώρουχα στα κρύα....

Στάλθηκε από το C6833 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Χρόνια πολλά στη παρέα!

Το thread κατέληξε από "παντελόνι τουριστικό" σε συζήτηση για 2 συγκεκριμένες μάρκες Klim και Revit.

Σαν ακόμη ένας κάτοχος Klim (χωρίς να θέλω να διαφημίσω το προϊόν, απλά πέρσι που αγόρασα μου έκαναν τρομερή έκπτωση που δεν μπορούσα να αγνοήσω) θέλω πω πως εμένα πλέον καλύπτει τις ανάγκες μου για όλες τις εποχές.
Ενώ πριν κουβαλούσα μαζί 2 παντελόνια, ένα χειμερινό και ένα διάτρητο dainese, πλέον έχω μόνο ένα klim και ένα ισοθερμικό.

Με κρύο καιρό γύρω στους 5 βαθμούς και ασταμάτητη βροχή με ένα ισοθερμικό παντελόνι δουλεύει ικανοποιητικά (εώς ζεστά) και το καλοκαίρι 38/40 βαθμούς με άνοιγμα των αεραγωγών δροσίζεσαι εν κινήσει. Σε στάση βέβαια βράζεις, αλλά εκεί θα έβραζες και με ένα απλό μπλου-τζιν όπως και με το διάτρητο dainese.

Επίσης πλέον δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιηθεί αδιάβροχο.
Το υλικό της klim δεν νομίζω πως μπορεί να συγκριθεί με dainese. Ήμουν φανατικός της dainese και άλλαξα άποψη.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Φίλε μου είσαι κατατοπιστικότατος! Σ' ευχαριστώ.
Θα μπορούσες να αναφέρεις ποιο παντελόνι της Klim έχεις?


Γενικά είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε μάρκα.
Έχω αναφέρει παραπάνω και το Dainese D-Explorer για το οποίο έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές και το βρίσκω και σε πολύ καλή τιμή.
Έχεις κανένας άποψη για αυτό?
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Θα μπορούσες να αναφέρεις ποιο παντελόνι της Klim έχεις?
Αναφέρθηκα στο μοντέλο Overland (σε μαύρο χρώμα).
Πριν κάνα 3μηνο αγόρασα και το τζάκετ Overland σε γκρί χρώμα, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, περιμένω να έρθει η άνοιξη εδώ στα βόρεια.
Το χρώμα το αναφέρω γιατί είμαι σίγουρος πως το γκρί δεν θα ζεσταίνει τόσο όσο το μαύρο όταν βαράει ο ήλιος.
Σχετικά με το μέγεθος είμαι 1.93 και έχω τo long version στο παντελόνι. Το τζάκετ είναι large και έχει αρκετό χώρο από κάτω για το Klim inferno
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Καλή, όμορφη και ταξιδιωτική χρονιά για όλους μας! Με υγεία, χαρά και προσωπικές επιτυχίες!

Θα επανέλθω με κάποια (ακόμα) απορία.
Επικοινώνησα την προηγούμενη εβδομάδα με την Klim. Περισσότερο απο εξυπηρετικοί στο τηλέφωνο. Για τη χρήση που το χρειάζομαι μου πρότειναν το Latitude. Σήμερα θα τους στείλω και ένα mail με τις διαστάσεις μου (!) ώστε να με κατατοπίσουν σχετικά με τα νούμερα.
Αυτό που μου είπαν και μου έκανε εντύπωση είναι οτι τα ρούχα της Klim δεν έχουν επενδύσεις. Πώς όμως μπορούμε να μιλάμε για 4 εποχών χωρίς επενδύσεις? Εκτός αν εννοούμε ανοιξιάτικο και βάζεις ισοθερμικά για να γίνει χειμερινό. Εκεί όμως το κόστος ανεβαίνει πολύ... Μιλάμε για +80-100€.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Πλέον και άλλες μάρκες στις πολύ ακριβές σειρές τους δεν βάζουν επενδύσεις, απλά έχουν το εξωτερικό κέλυφος και αφήνουν τον αγοραστή να επιλέξει μόνος του το Base και mid layer (βλ. Revit dominator) . Προσωπικά δε με ενθουσιάζει η τακτική αυτή.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Πλέον και άλλες μάρκες στις πολύ ακριβές σειρές τους δεν βάζουν επενδύσεις, απλά έχουν το εξωτερικό κέλυφος και αφήνουν τον αγοραστή να επιλέξει μόνος του το Base και mid layer (βλ. Revit dominator) . Προσωπικά δε με ενθουσιάζει η τακτική αυτή.
Έτσιιι...

Ή αγοράζεις πλήρη εξοπλισμό ή δεν αγοράζεις! Μισές δουλειές, τις λένε...
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Είμαι κάτοχος στολής dainese explorer gtx..
Το παντελόνι (και το μπουφάν) είναι φανταστικό και κατηγορίας 4 εποχών..
Το καλοκαίρι που ταξίδεψα στην Ρουμανία, με αρκετή ζέστη, δεν ένιωσα καθόλου ζέστη ή δυσφορία.
Έχει μία θερμική επένδυση και μια μεμβράνη gtx, προσθαφαιρούμενες και οι δυο..
Ρίξτο μια ματιά, αξίζει..

Υ.Γ :Ο φίλος μου που έχει στολή REVIT CAYENE PRO, είναι και αυτός εξίσου ευχαριστιμένος, χειμώνα-καλοκαίρι..
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Σχετικά με την Klim να αναφέρω οτι απο χθες βγήκε απο το παιχνίδι.
Θα εξυμνήσω ακόμα μια φορά την εξαιρετική εξυπηρέτηση απο το κατάστημα και θα αναφέρω οτι δυστυχώς λόγω ύψους το παντελόνι πρέπει να γίνει παραγγελία.
Λόγω παραγγελίας όμως αν δε με βολέψει δεν μπορώ μετά να το αλλάξω. Και αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα. 2ο πρόβλημα είναι οτι το παντελόνι που μου προτείνει το καταστημα για τη χρήση που το χρειάζομαι δεν είναι σε έκπτωση (το latitude. Υπάρχει και to misano, αλλά δεν βρήκα τις διαφορές) και το κόστος ξεφεύγει απο το ποσό που ήμουν διατεθειμένος να δώσω (κοστίζει μαζί με το ισοθερμικό 570€!!!).

Στην περίπτωση των dainese explorer και revit sand 2 ο αντιπρόσωπος δε με δεσμεύει σε περίπτωση που δεν καθίσει στο σώμα μου. Και τα λεφτά είναι πολλά για να ξεμείνω με κάτι που δε μου κάθεται.

Είμαι κάτοχος στολής dainese explorer gtx..
Το παντελόνι (και το μπουφάν) είναι φανταστικό και κατηγορίας 4 εποχών..
Το καλοκαίρι που ταξίδεψα στην Ρουμανία, με αρκετή ζέστη, δεν ένιωσα καθόλου ζέστη ή δυσφορία.
Έχει μία θερμική επένδυση και μια μεμβράνη gtx, προσθαφαιρούμενες και οι δυο..
Ρίξτο μια ματιά, αξίζει..

Υ.Γ :Ο φίλος μου που έχει στολή REVIT CAYENE PRO, είναι και αυτός εξίσου ευχαριστιμένος, χειμώνα-καλοκαίρι..
Φίλε μου δοκίμασα χθες και το παντελόνι και το jacket. Πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ. Βέβαια το μπουφάν θα μου άρεσε να είναι λίγο πιο μακρύ, αλλά περί ορέξεως...! Ωραία για τη ζέστη. Με το κρύο πώς τα πάει? Το έχεις δοκιμάσει χειμώνα?
Μου άρεσε τόσο που σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πουλήσω το 3 εποχών BMW Airshell που έχω και να χτυπήσω εκτός απο το παντελόνι και το jacket.
 

Nike

Καιρόν πρόσμενε..
Περιοχή
Σαμοθράκη-Αλεξανδρούπολη
Όνομα
Theodoros
Μοτό
BMW R1200GS LC
Και κάτι άλλο οσον αφορά το μήκος του παντελονιού.
Εγώ όταν το παράγγειλα, επειδή ειμαι κοντος(1,68), το μαγαζί ( x-moto Ν.Φιλαδελφεια ) μου είπε οτι το βγάζει και σε έκδοση για κοντούς..
Και έτσι μου ήρθε κουτί.
Φαντάζομαι οτι το ίδιο θα ισχύει και για ψηλούς..
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Και μετά απο πολύ ψάξιμο, πολλές γνώμες και απόψεις και δοκιμές επί δοκιμών η απόφαση πάρθηκε!
Κατέληξα στο Dainese D-explorer ως την πιο value for money λύση. Μαζί με το παντελόνι, τελικά, θα πάρω και το jacket.

Η στολή φαίνεται να έχει ακριβώς τα χαρακτηριστικά που χρειάζομαι και ελπίζω οτι θα με βολέψει και θα την ευχαριστηθώ.
Μέσα σε όλα είμαι τυχερός γιατί απο 1η Απριλίου η Dainese βγάζει στο συγκεκριμένο παντελόνι long version. Συνεπώς η παραγγελία έγινε ήδη και απομένει να φτάσει ο Απρίλης για την παραλαβή και των δύο. Τότε θα σας μεταφέρω και τις εντυπώσεις μου.

Και όπως προανέφερα σε προηγούμενο ποστ σε περίπτωση που το παντελόνι για οποιονδήποτε λόγο δε μου κάτσει, δεν το παίρνω. Προφανώς ούτε το jacket!
Σε αυτήν την περίπτωση έχω αποφασίσει να προχωρήσω στην αγορά του Sand 2 το οποίο επίσης με βόλεψε.
Για ακόμα μια φορά η εξυπηρέτηση απο το συγκεκριμένο κατάστημα είναι άψογη και τελείως επαγγελματική.

Σας ευχαριστώ όλους για τις υποδείξεις και τις συμβουλές σας.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Και μετά απο πολύ ψάξιμο, πολλές γνώμες και απόψεις και δοκιμές επί δοκιμών η απόφαση πάρθηκε!
Κατέληξα στο Dainese D-explorer ως την πιο value for money λύση. Μαζί με το παντελόνι, τελικά, θα πάρω και το jacket.

Η στολή φαίνεται να έχει ακριβώς τα χαρακτηριστικά που χρειάζομαι και ελπίζω οτι θα με βολέψει και θα την ευχαριστηθώ.
Μέσα σε όλα είμαι τυχερός γιατί απο 1η Απριλίου η Dainese βγάζει στο συγκεκριμένο παντελόνι long version. Συνεπώς η παραγγελία έγινε ήδη και απομένει να φτάσει ο Απρίλης για την παραλαβή και των δύο. Τότε θα σας μεταφέρω και τις εντυπώσεις μου.

Και όπως προανέφερα σε προηγούμενο ποστ σε περίπτωση που το παντελόνι για οποιονδήποτε λόγο δε μου κάτσει, δεν το παίρνω. Προφανώς ούτε το jacket!
Σε αυτήν την περίπτωση έχω αποφασίσει να προχωρήσω στην αγορά του Sand 2 το οποίο επίσης με βόλεψε.
Για ακόμα μια φορά η εξυπηρέτηση απο το συγκεκριμένο κατάστημα είναι άψογη και τελείως επαγγελματική.

Σας ευχαριστώ όλους για τις υποδείξεις και τις συμβουλές σας.
Από περιέργεια, πόσο βρήκες το Dainese? Επίσης, δεν ξέρω αν παίζει ακόμη και το πρώτο το sand το οποίο θεωρώ καλύτερο από το 2.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Όχι που θα ξεμπέρδευα έτσι εύκολα!!!!!
Άκυρο το d-explorer. Τελικά δε βγαίνει σε long οπότε πάει άκλαυτο (!), όπως προφανώς και το μπουφάν. Κρίμα γιατί με βόλεψε πάρα πολύ.
Μάλλον καταλήγω στο sand 2.
Βέβαια έριξα και μια κλεφτή ματιά στο rev'it defender. Αξίζει πιστεύετε η χρηματική διαφορά (μεγάλη!)?
Ενδιαφέρουσα μου φάνηκε και η περίπτωση του Spidi Ergo 365 Pro. Δεν γνωρίζω τίποτα για την εταιρεία, διάβασα όμως πολύ καλά λόγια.
Πλέον το Θέμα αλλάζει όνομα και γίνεται παντελόνι και μπουφάν τουριστικό.
Χτυπήστε το ανελέητα!
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Όχι που θα ξεμπέρδευα έτσι εύκολα!!!!!
Άκυρο το d-explorer. Τελικά δε βγαίνει σε long οπότε πάει άκλαυτο (!), όπως προφανώς και το μπουφάν. Κρίμα γιατί με βόλεψε πάρα πολύ.
Μάλλον καταλήγω στο sand 2.
Βέβαια έριξα και μια κλεφτή ματιά στο rev'it defender. Αξίζει πιστεύετε η χρηματική διαφορά (μεγάλη!)?
Ενδιαφέρουσα μου φάνηκε και η περίπτωση του Spidi Ergo 365 Pro. Δεν γνωρίζω τίποτα για την εταιρεία, διάβασα όμως πολύ καλά λόγια.
Πλέον το Θέμα αλλάζει όνομα και γίνεται παντελόνι και μπουφάν τουριστικό.
Χτυπήστε το ανελέητα!
Έλα σήμερα στον καφέ, να ενημερωθείς!!!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Στο defenter ανεβαίνεις στην κατηγορία klim, οπότε ψάχνεις και για εσωτερικά στρώματα ή κοινώς θερμική κάλυψη, μιας και δεν διαθέτει!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Στο defenter ανεβαίνεις στην κατηγορία klim, οπότε ψάχνεις και για εσωτερικά στρώματα ή κοινώς θερμική κάλυψη, μιας και δεν διαθέτει!
Το παλιό defender διαθέτει. Το καινούριο δεν θυμάμαι. Πάντως, προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο revit για την Ελλάδα (μετά το dominator). Ακόμη και από το poseidon που είχα.
 
Top Bottom