Παντελόνι 4 εποχών

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Καλησπέρα

Σε αναζήτησή αντικατάστασης του παλιού παντελονιού ψάχνω ένα παντελόνι 4 εποχών.

Υπάρχουν 2 προϋποθέσεις:

  1. Να μην είναι μαύρο
  2. Να είναι long (δηλ. μακρυτερο απο το κανονικό)
Εντάξει να βάλουμε και μια τρίτη προϋπόθεση: Μην δώσουμε ένα νεφρό.....

Θέλω την βοήθεια σας γιατί έχω χαθεί.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Θα προτείνω το Nordcode adventure Evo.. Στα 160 ευρώ περίπου.. Πολύ τίμιο. Υπάρχει και σε λευκό.
Είχα το Senegal (το προηγούμενο μοντέλο) και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος.

Αν ανέβεις σε λεφτά Revit Sand 3 ή 4 αρκετά αξιόλογα και όχι τόσο ακριβά.
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Θα προτείνω το Nordcode adventure Evo.. Στα 160 ευρώ περίπου.. Πολύ τίμιο. Υπάρχει και σε λευκό.
Είχα το Senegal (το προηγούμενο μοντέλο) και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος.

Αν ανέβεις σε λεφτά Revit Sand 3 ή 4 αρκετά αξιόλογα και όχι τόσο ακριβά.
Αυτό θα αντικαταστήσω. Εξαιρετικό παντελόνι αλλά κοντό για τα δικά μου μεγάλα άκρα.
Τα Revit ειναι ειναι μια επιλογη αλλά δεν υπάρχει καθόλου διαθεσιμότητα.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Προσοχή στα nordcode/Nordcap, δυστυχώς τα νούμερα τους δεν είναι για ψηλούς.
Στο marketplace παίζει ένα revit xl long, δεν ξέρω τι νούμερο είσαι...
Γενικά long νούμερα βγάζει η revit σίγουρα, μου έχουν πει ότι έχει και η dainese, alpinestars. Το θέμα είναι που θα βρεις να δοκιμάσεις.
Επίσης, αναλόγως μπάτζετ, θα προτιμούσα να έχει και αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση.
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Προσοχή στα nordcode/Nordcap, δυστυχώς τα νούμερα τους δεν είναι για ψηλούς.
Στο marketplace παίζει ένα revit xl long, δεν ξέρω τι νούμερο είσαι...
Γενικά long νούμερα βγάζει η revit σίγουρα, μου έχουν πει ότι έχει και η dainese, alpinestars. Το θέμα είναι που θα βρεις να δοκιμάσεις.
Επίσης, αναλόγως μπάτζετ, θα προτιμούσα να έχει και αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση.
Δυστυχώς είναι short
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Το έχω δει
Δυστυχώς δεν έχει νούμερα
Ψαχνω XL
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Καλησπέρα

Σε αναζήτησή αντικατάστασης του παλιού παντελονιού ψάχνω ένα παντελόνι 4 εποχών.

Υπάρχουν 2 προϋποθέσεις:

  1. Να μην είναι μαύρο
  2. Να είναι long (δηλ. μακρυτερο απο το κανονικό)
Εντάξει να βάλουμε και μια τρίτη προϋπόθεση: Μην δώσουμε ένα νεφρό.....

Θέλω την βοήθεια σας γιατί έχω χαθεί.
Κοίτα εξωτερικό προς Γερμανια
Αυτοί έχουν μακρυά μεγέθη
Λουίς κτλ ίσως έχουν..
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
To κακό είναι οτι ειναι ελάχιστε εταιρίες αυτές και με τα προβλήματα παραγωγής-διαθεσημότητας που έχουν όλοι το προβλημα γινετε ακόμη μεγαλύτερο
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
dodos 2 λόγια για το παντελόνι RevIt Sand 4 που το φόρεσα και σήμερα στη Πεντέλη με την αδιάβροχη και θερμική επένδυση.

Αρχικά είχα πάρει το nordcode adventure evo. Το επέστρεψα το επόμενο πρωί λόγω κακής εφαρμογής στις προστασίες γόνατος, τεράστιου βάρους και κάποιων κατασκευαστικών ατελειών που έδειχνα ότι θα έχω θέματα μετά από λίγο καιρό.

Το άλλαξα λοιπόν με το Sand 4 το οποίο στο ίδιο νούμερο (XXL) είναι πιο ελαφρύ, οι προστασίες του στα γόνατα είναι πολύ ανώτερες και μου κάθονται σωστά και δεν βρήκα ψεγάδι στην ποιότητα κατασκευής.

Αρχικά το φόρεσα κάπου γύρω στα Χριστούγεννα στο κέντρο της Αθήνας με 22 - 23 βαθμούς χωρίς τις επενδύσεις αλλά με κλειστούς αεραγωγούς και περίμενα να σκάσω. Ευχάριστη έκπληξη ότι ήταν πολύ δροσερό. Με 9-11 βαθμούς και την αδιάβροχη επένδυση είχα πάλι πολύ καλή θερμοκρασία στα πόδια. Σήμερα που περίμενα να συναντήσω 4-5 βαθμούς πάνω στη Πεντέλη έβαλα και την θερμική επένδυση, αλλά είχε μινιμουμ 7 και έβρασα στη κυριολεξία, οπότε είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αντέχει πολυυυυ κρύο με τις 2 επενδύσεις.

Το καλό είναι ότι η συνολική εφαρμογή και η άνεση δεν χάλασε όταν το φόρεσα με όλες τις επενδύσεις. Δεν έγινε κρεμμύδι δλδ να μην μπορείς να κουνηθείς.

Έχει ρύθμιση ύψους στις προστασίες γονάτων το οποίο είναι πολύ βολικό για σωστή εφαρμογή. Οι προστασίες στα γόνατα έχουν περισσότερο υλικό από την μέσα μεριά του γόνατος όπως έχει αναφέρει και ο amyroukai στο δικό του review αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί και μου αγκαλιάζει σωστά όλο το γόνατο.

Χρειάστηκε να πάρω και τις τιράντες της RevIt όπως είπες και ο amyroy γτ είμαι μεσάτο αγόρι με τις καμπύλες μου οπότε έχω σχετικά ανοιχτούς στους ιμάντες της μέσης για άνεση όταν είμαι καθιστός στο μηχανάκι. Χωρίς τις τιράντες με το που έκανα 2 βήματα ξεβρακωνόμουν.

Τέλος για να καλύψω και το θέμα "Εξοπλισμός για ψηλούς" του lospsi που είναι μεγάλη πληγή: Είμαι 198 και 108-110 κιλά και πήρα το XXL το στάνταρ (το long δεν υπήρχε). Κλασσικά όταν είμαι όρθιος το μήκος είναι τέλειο και δε σέρνεται στο πάτωμα, όταν κάθομαι στο μηχανάκι το παντελόνι ανεβαίνει από το καβάλο και το πατζάκι τελειώνει λίγο πάνω από τον αστράγαλο, ακριβώς στο ύψους που τελειώνει το stylmartin μποτάκι αστικής χρήσης που έχω.

Σηκώνεται δλδ περίπου 10 πόντους. Εντωμεταξύ τα size specs της RevIt για το μήκος ποδιού του XXL στο size chart μου ήταν σωστό. Ευτυχώς το μήκος δε με χαλάει τόσο ώστε να πω ότι έκανα λάθος νούμερο και να μπω σε σκέψεις, διαδικασίες κτλ κτλ, αλλά σίγουρα το XXL long θα ήταν καλύτερο. Πιστεύω ότι με μια adventure μπότα τύπου Forma Terra Evo ψηλή που θα πάρω σύντομα θα είμαι πλήρως καλυμμένος απο θέμα κρύου και βροχής, οπότε όλα καλά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν φταίει μόνο η εφαρμογή, έχει περίεργο ύφασμα στην ζώνη. Εγώ δεν είχα βρει τιράντα Rev'it και πήρα Oxford αλλά ναι, τις θέλει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
αν δεν σου κάνουν καμιά μλκια, γιατί ας πούμε παρήγγειλα τα delta και τώρα "α ξέρετε λάθος δεν έχουμε, θέλετε κάτι άλλο". Ευτυχώς δεν έχει ξαναγίνει, αλλά φάουλ. Θα πάρω τα Astars J6 μάλλον, τα καλοκαιρινά Joey που είχα πάρει κάποτε ήταν καλή ποιότητα.





Για να πω και ontopic για το παντελόνι, δοκιμασμένο σε 40+ είναι άνετο. Σε κρύο.... σχεδόν με έχουν πείσει να κουμπώσω τις επενδύσεις και να κάνω μιά δοκιμή αύριο.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
dodos 2 λόγια για το παντελόνι RevIt Sand 4 που το φόρεσα και σήμερα στη Πεντέλη με την αδιάβροχη και θερμική επένδυση.

Αρχικά είχα πάρει το nordcode adventure evo. Το επέστρεψα το επόμενο πρωί λόγω κακής εφαρμογής στις προστασίες γόνατος, τεράστιου βάρους και κάποιων κατασκευαστικών ατελειών που έδειχνα ότι θα έχω θέματα μετά από λίγο καιρό.

Το άλλαξα λοιπόν με το Sand 4 το οποίο στο ίδιο νούμερο (XXL) είναι πιο ελαφρύ, οι προστασίες του στα γόνατα είναι πολύ ανώτερες και μου κάθονται σωστά και δεν βρήκα ψεγάδι στην ποιότητα κατασκευής.

Αρχικά το φόρεσα κάπου γύρω στα Χριστούγεννα στο κέντρο της Αθήνας με 22 - 23 βαθμούς χωρίς τις επενδύσεις αλλά με κλειστούς αεραγωγούς και περίμενα να σκάσω. Ευχάριστη έκπληξη ότι ήταν πολύ δροσερό. Με 9-11 βαθμούς και την αδιάβροχη επένδυση είχα πάλι πολύ καλή θερμοκρασία στα πόδια. Σήμερα που περίμενα να συναντήσω 4-5 βαθμούς πάνω στη Πεντέλη έβαλα και την θερμική επένδυση, αλλά είχε μινιμουμ 7 και έβρασα στη κυριολεξία, οπότε είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αντέχει πολυυυυ κρύο με τις 2 επενδύσεις.

Το καλό είναι ότι η συνολική εφαρμογή και η άνεση δεν χάλασε όταν το φόρεσα με όλες τις επενδύσεις. Δεν έγινε κρεμμύδι δλδ να μην μπορείς να κουνηθείς.

Έχει ρύθμιση ύψους στις προστασίες γονάτων το οποίο είναι πολύ βολικό για σωστή εφαρμογή. Οι προστασίες στα γόνατα έχουν περισσότερο υλικό από την μέσα μεριά του γόνατος όπως έχει αναφέρει και ο amyroukai στο δικό του review αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί και μου αγκαλιάζει σωστά όλο το γόνατο.

Χρειάστηκε να πάρω και τις τιράντες της RevIt όπως είπες και ο amyroy γτ είμαι μεσάτο αγόρι με τις καμπύλες μου οπότε έχω σχετικά ανοιχτούς στους ιμάντες της μέσης για άνεση όταν είμαι καθιστός στο μηχανάκι. Χωρίς τις τιράντες με το που έκανα 2 βήματα ξεβρακωνόμουν.

Τέλος για να καλύψω και το θέμα "Εξοπλισμός για ψηλούς" του lospsi που είναι μεγάλη πληγή: Είμαι 198 και 108-110 κιλά και πήρα το XXL το στάνταρ (το long δεν υπήρχε). Κλασσικά όταν είμαι όρθιος το μήκος είναι τέλειο και δε σέρνεται στο πάτωμα, όταν κάθομαι στο μηχανάκι το παντελόνι ανεβαίνει από το καβάλο και το πατζάκι τελειώνει λίγο πάνω από τον αστράγαλο, ακριβώς στο ύψους που τελειώνει το stylmartin μποτάκι αστικής χρήσης που έχω.

Σηκώνεται δλδ περίπου 10 πόντους. Εντωμεταξύ τα size specs της RevIt για το μήκος ποδιού του XXL στο size chart μου ήταν σωστό. Ευτυχώς το μήκος δε με χαλάει τόσο ώστε να πω ότι έκανα λάθος νούμερο και να μπω σε σκέψεις, διαδικασίες κτλ κτλ, αλλά σίγουρα το XXL long θα ήταν καλύτερο. Πιστεύω ότι με μια adventure μπότα τύπου Forma Terra Evo ψηλή που θα πάρω σύντομα θα είμαι πλήρως καλυμμένος απο θέμα κρύου και βροχής, οπότε όλα καλά.
Ακούω και διαβάζω:wacky: πολύ καλά λόγια και για το παντελόνι οπότε με βλέπω να το κάνω σετάκι με το μπουφάν ,το οποίο σε δύο βόλτες μεγαλες Αρκαδία και Κορινθία που το έχω βάλει το τελευταίο καιρό μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και μόνο με ένα λεπτό μακρυμάνικο από μέσα !!

Όταν θα θελήσεις να πάρεις μπότες ψηλές να πας φορώντας το παντελόνι γιατί αν είναι στενή η γραμμή του στα παντζάκια ίσως να μην κλείνει και χρειαστεί να το συνδυάσεις με τη χαμηλή μπότα !
Με το καλό και ο υπόλοιπος εξοπλισμός!!!!:friendship:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Όταν οι εταιρίες έχουν διαφορετικά μήκη για το ίδιο νούμερο παντελονιού, έχουν τις εξής διαβαθμίσεις:
Κοντό = 30L = 76 εκ
Κανονικό = 32L = 81εκ
Μακρύ = 34L = 86 εκ
Έξτρα μακρύ = 36L = 91εκ
Τα 30, 32, 34, 36 είναι μήκος σε ίντσες που αντιστοιχούν στα 76, 81, 86, 91 εκατοστά.
Όταν οι εταιρίες βγάζουν ένα νούμερο, το μήκος είναι ανάλογο του μεγέθους και του είδους του παντελονιού. Για παράδειγμα στο XL που φοράω εγώ το συνηθισμένο μήκος είναι 83 εκατοστά. Αυτό είναι το κανονικό για μένα μήκος που είμαι 1.90, αλλά όλα τα παντελόνια μου (τα καθημερινά) είναι 86 εκ γιατί δεν μου αρέσει όταν κάθομαι να σηκώνονται ψηλά τα μπατζάκια.
Στην Γερμανία και στην Αμερική βρίσκεις και το έξτρα μακρύ στα παντελόνια. Για τον nickaoua11 το λέω που είναι 1.98
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μιας και έκανα αρκετή έρευνα τις τελευταίες μέρες, ας γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου.

Τελικά, κάθε εταιρεία έχει τις δικές της γραμμές και από τα μεγεθολόγια παίρνεις μια αρκετά καλή εικόνα.
Να πω ότι τελικά ψώνισα ένα revit Neptune gtx που βρήκα σε προσφορά σε μαγαζί στην Γερμανία σε μέγεθος XXL Long. Έχοντας ήδη αντίστοιχο μέγεθος σε Revit αλλά σε standard μήκος, θεωρώ ότι μάλλον θα το πετύχω, δυστυχώς δεν υπήρχαν long μεγέθη για δοκιμή.
Κατά τα άλλα, το 58ρι της dainese δεν μου έκατσε επίσης σωστά στο μήκος ενώ σε alpinestars μπήκα σε 3XL και το μήκος ήταν μάλλον ΟΚ. Ευχάριστη έκπληξη το παντελόνι της ozone, μια μάρκα που φέρνει το motoraid, σωστότατο στο μήκος, αεραγωγοί, 2 επενδύσεις και τιμή 130€!! Αμφιταλαντεύτηκα αρκετά μήπως το πάρω αφού το δοκίμασα και ήταν μια χαρά αλλά τελικά είπα να πάω σε επώνυμο και ταιριαστό με τον υπόλοιπο εξοπλισμό.
Σε λίγες μέρες που θα έρθει θα γράψω κάποιες εντυπώσεις, καθώς περιμένω και το Revit Outback 3 μπουφάν. Revitάκιας...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
dodos 2 λόγια για το παντελόνι RevIt Sand 4 που το φόρεσα και σήμερα στη Πεντέλη με την αδιάβροχη και θερμική επένδυση.

Αρχικά είχα πάρει το nordcode adventure evo. Το επέστρεψα το επόμενο πρωί λόγω κακής εφαρμογής στις προστασίες γόνατος, τεράστιου βάρους και κάποιων κατασκευαστικών ατελειών που έδειχνα ότι θα έχω θέματα μετά από λίγο καιρό.

Το άλλαξα λοιπόν με το Sand 4 το οποίο στο ίδιο νούμερο (XXL) είναι πιο ελαφρύ, οι προστασίες του στα γόνατα είναι πολύ ανώτερες και μου κάθονται σωστά και δεν βρήκα ψεγάδι στην ποιότητα κατασκευής.

Αρχικά το φόρεσα κάπου γύρω στα Χριστούγεννα στο κέντρο της Αθήνας με 22 - 23 βαθμούς χωρίς τις επενδύσεις αλλά με κλειστούς αεραγωγούς και περίμενα να σκάσω. Ευχάριστη έκπληξη ότι ήταν πολύ δροσερό. Με 9-11 βαθμούς και την αδιάβροχη επένδυση είχα πάλι πολύ καλή θερμοκρασία στα πόδια. Σήμερα που περίμενα να συναντήσω 4-5 βαθμούς πάνω στη Πεντέλη έβαλα και την θερμική επένδυση, αλλά είχε μινιμουμ 7 και έβρασα στη κυριολεξία, οπότε είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αντέχει πολυυυυ κρύο με τις 2 επενδύσεις.

Το καλό είναι ότι η συνολική εφαρμογή και η άνεση δεν χάλασε όταν το φόρεσα με όλες τις επενδύσεις. Δεν έγινε κρεμμύδι δλδ να μην μπορείς να κουνηθείς.

Έχει ρύθμιση ύψους στις προστασίες γονάτων το οποίο είναι πολύ βολικό για σωστή εφαρμογή. Οι προστασίες στα γόνατα έχουν περισσότερο υλικό από την μέσα μεριά του γόνατος όπως έχει αναφέρει και ο amyroukai στο δικό του review αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί και μου αγκαλιάζει σωστά όλο το γόνατο.

Χρειάστηκε να πάρω και τις τιράντες της RevIt όπως είπες και ο amyroy γτ είμαι μεσάτο αγόρι με τις καμπύλες μου οπότε έχω σχετικά ανοιχτούς στους ιμάντες της μέσης για άνεση όταν είμαι καθιστός στο μηχανάκι. Χωρίς τις τιράντες με το που έκανα 2 βήματα ξεβρακωνόμουν.

Τέλος για να καλύψω και το θέμα "Εξοπλισμός για ψηλούς" του lospsi που είναι μεγάλη πληγή: Είμαι 198 και 108-110 κιλά και πήρα το XXL το στάνταρ (το long δεν υπήρχε). Κλασσικά όταν είμαι όρθιος το μήκος είναι τέλειο και δε σέρνεται στο πάτωμα, όταν κάθομαι στο μηχανάκι το παντελόνι ανεβαίνει από το καβάλο και το πατζάκι τελειώνει λίγο πάνω από τον αστράγαλο, ακριβώς στο ύψους που τελειώνει το stylmartin μποτάκι αστικής χρήσης που έχω.

Σηκώνεται δλδ περίπου 10 πόντους. Εντωμεταξύ τα size specs της RevIt για το μήκος ποδιού του XXL στο size chart μου ήταν σωστό. Ευτυχώς το μήκος δε με χαλάει τόσο ώστε να πω ότι έκανα λάθος νούμερο και να μπω σε σκέψεις, διαδικασίες κτλ κτλ, αλλά σίγουρα το XXL long θα ήταν καλύτερο. Πιστεύω ότι με μια adventure μπότα τύπου Forma Terra Evo ψηλή που θα πάρω σύντομα θα είμαι πλήρως καλυμμένος απο θέμα κρύου και βροχής, οπότε όλα καλά.
Εγώ πάντως είμαι 1,97 (με καβάλο περίπου 90εκ) και το standard μου είναι σίγουρα κοντό καθώς οι προστασίες γονάτων κάθονται πιο πάνω από ότι πρέπει και το μπατζάκι δεν καλύπτει το μποτάκι της Forma που έχω, σε μπότα είναι οριακά.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Όταν οι εταιρίες έχουν διαφορετικά μήκη για το ίδιο νούμερο παντελονιού, έχουν τις εξής διαβαθμίσεις:
Κοντό = 30L = 76 εκ
Κανονικό = 32L = 81εκ
Μακρύ = 34L = 86 εκ
Έξτρα μακρύ = 36L = 91εκ
Τα 30, 32, 34, 36 είναι μήκος σε ίντσες που αντιστοιχούν στα 76, 81, 86, 91 εκατοστά.
Όταν οι εταιρίες βγάζουν ένα νούμερο, το μήκος είναι ανάλογο του μεγέθους και του είδους του παντελονιού. Για παράδειγμα στο XL που φοράω εγώ το συνηθισμένο μήκος είναι 83 εκατοστά. Αυτό είναι το κανονικό για μένα μήκος που είμαι 1.90, αλλά όλα τα παντελόνια μου (τα καθημερινά) είναι 86 εκ γιατί δεν μου αρέσει όταν κάθομαι να σηκώνονται ψηλά τα μπατζάκια.
Στην Γερμανία και στην Αμερική βρίσκεις και το έξτρα μακρύ στα παντελόνια. Για τον nickaoua11 το λέω που είναι 1.98
Προφανώς αναφέρεσαι σε μεγεθολόγια "πολιτικής" ένδυσης καθώς στα μοτοσυκλετιστικά υπάρχουν άλλοι κωδικοί, συνήθως short/standard/Long όπου η διαφορά είναι -/+5εκ. από το μήκος καβάλου της κανονικής έκδοσης (ανάλογα με την εταιρεία, στη dainese είναι 86-87, στην alpinestars είναι περίπου 90). Extra long μήκος έχω δει μόνο από Revit.
Επίσης παίζει ρόλο το μέγεθος στη μέση, στο 38 που φοράω σε τζην το κανονικό είναι 34 συνήθως (W38L34) και το μακρύ L36.
 
Top Bottom