Παντελόνι 4 εποχών

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Επαναφέρω το θέμα!
Το παντελόνι που (νόμιζα) ότι είχα πάρει, ένα Revit Goretex, δεν ήρθε ποτέ και το παράτησα. Βολευόμουν με τα υπάρχοντα παντελόνια μου, ένα χειμερινό Nordcode adventure και ένα καλοκαιρινό revit airwave, τα οποία έχω μεταποιήσει για μήκος/φάρδος με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Μόνο πρόβλημα ότι λόγω μεταποίησης, οι προστασίες στα γόνατα κάθονταν όπου νά' ναι, με αποτέλεσμα να βάζω επιγονατίδες όπου ναι μεν κάθονται σωστά αλλά είναι λίγο κουραστικές.
Τελικά χθες που χάζευα ονλάιν, πέτυχα αυτό

το Outback 3 παντελόνι στα 129 ευρώ (!!) προσφορά και με long μήκος. Δεν το πολυσκέφτηκα, το χτύπησα και αναμένω, θα γίνει, πιστεύω, ωραίο σετάκι με το Outback 3 μπουφάν που έχω :)

Η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύτηκα λίγο για ένα πιο ευέλικτο παντελόνι (για μεγαλύτερο εύρος συνθηκών όπως πχ το Sand 4, το outback φαίνεται να είναι λιγότερο αεριζόμενο) αλλά επειδή έχω και το καλοκαιρινό (το οποίο θα συνεχίζω να φοράω με επιγονατίδες μέχρι να δω κι εκεί τι θα κάνω) και η διαφορά στην τιμή ήταν πολύ μεγάλη, πήρα την απόφαση για το outback.
Το μέγεθος που πήρα είναι 3XL Long, στο καλοκαιρινό έχω 2XL standard που είναι κοντό, είχα δοκιμάσει πέρσι το outback σε 2XL και μου φανηκέ στενό με το μεγεθολόγιο της Revit τελικά να με επιβεβαιώνει.
Αναμένω για εντυπώσεις!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Επαναφέρω το θέμα!
Το παντελόνι που (νόμιζα) ότι είχα πάρει, ένα Revit Goretex, δεν ήρθε ποτέ και το παράτησα. Βολευόμουν με τα υπάρχοντα παντελόνια μου, ένα χειμερινό Nordcode adventure και ένα καλοκαιρινό revit airwave, τα οποία έχω μεταποιήσει για μήκος/φάρδος με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Μόνο πρόβλημα ότι λόγω μεταποίησης, οι προστασίες στα γόνατα κάθονταν όπου νά' ναι, με αποτέλεσμα να βάζω επιγονατίδες όπου ναι μεν κάθονται σωστά αλλά είναι λίγο κουραστικές.
Τελικά χθες που χάζευα ονλάιν, πέτυχα αυτό
Το μέγεθος που πήρα είναι 3XL Long, στο καλοκαιρινό έχω 2XL standard που είναι κοντό, είχα δοκιμάσει πέρσι το outback σε 2XL και μου φανηκέ στενό με το μεγεθολόγιο της Revit τελικά να με επιβεβαιώνει.
Αναμένω για εντυπώσεις!
Πόσα εκατοστά έχεις μέση;
Σε τζίν παντελόνι τι νούμερο φοράς;

Θα το παραγγείλω και εγώ.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Επαναφέρω το θέμα!
Το παντελόνι που (νόμιζα) ότι είχα πάρει, ένα Revit Goretex, δεν ήρθε ποτέ και το παράτησα. Βολευόμουν με τα υπάρχοντα παντελόνια μου, ένα χειμερινό Nordcode adventure και ένα καλοκαιρινό revit airwave, τα οποία έχω μεταποιήσει για μήκος/φάρδος με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Μόνο πρόβλημα ότι λόγω μεταποίησης, οι προστασίες στα γόνατα κάθονταν όπου νά' ναι, με αποτέλεσμα να βάζω επιγονατίδες όπου ναι μεν κάθονται σωστά αλλά είναι λίγο κουραστικές.
Τελικά χθες που χάζευα ονλάιν, πέτυχα αυτό

το Outback 3 παντελόνι στα 129 ευρώ (!!) προσφορά και με long μήκος. Δεν το πολυσκέφτηκα, το χτύπησα και αναμένω, θα γίνει, πιστεύω, ωραίο σετάκι με το Outback 3 μπουφάν που έχω :)

Η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύτηκα λίγο για ένα πιο ευέλικτο παντελόνι (για μεγαλύτερο εύρος συνθηκών όπως πχ το Sand 4, το outback φαίνεται να είναι λιγότερο αεριζόμενο) αλλά επειδή έχω και το καλοκαιρινό (το οποίο θα συνεχίζω να φοράω με επιγονατίδες μέχρι να δω κι εκεί τι θα κάνω) και η διαφορά στην τιμή ήταν πολύ μεγάλη, πήρα την απόφαση για το outback.
Το μέγεθος που πήρα είναι 3XL Long, στο καλοκαιρινό έχω 2XL standard που είναι κοντό, είχα δοκιμάσει πέρσι το outback σε 2XL και μου φανηκέ στενό με το μεγεθολόγιο της Revit τελικά να με επιβεβαιώνει.
Αναμένω για εντυπώσεις!
Τι κιλά είσαι ψηλέ;
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Είμαι γύρω στα 110-115 κιλά, μέση δεν θυμάμαι αλλά χθες που κοίταγα ένα αρχείο με τις μετρήσεις που μου είχα κάνει για τα παντελόνια, είχα σημειώσει 121εκ γοφοί, περίπου 90εκ καβάλο, ύψος 197εκ. Σε τζήν συνήθως είμαι 38, ανάλογα με τα κιλά μου αλλές φορές που είναι λίγο άνετο (όταν πλησιάζω ή κατεβαίνω τα 110κ.) και άλλες σφίγγει (όταν πάω για 115κ). Γενικά πάντως δεν είμαι πολύ κοιλαράς αλλά μπουτοκωλαράς :ha

ΥΓ: Περιμένω μια διευκρίνηση από motardinn για το μέγεθος γιατί διαπίστωσα ότι τα έχουν λίγο μπερδεμένα. Ενώ λέει στην περιγραφή Outback 3 long pants, στο νόυμερο είδα ότι γράφει XYZ (3XL)/Regular. Θα ενημερώσω.
 

sam4g

Μέλος
Όνομα
Γεράσιμος
Μοτό
NC750X
Γενικά πάντως δεν είμαι πολύ κοιλαράς αλλά μπουτοκωλαράς :ha
Εγώ που είμαι στην ίδια κατηγορία, αλλά λιγότερα κιλά, αγόρασα από XLMoto το Sand 4 σε Medium, που σύμφωνα με το μεθοδολόγιο της revit ήμουν οριακά και τελικά δεν μου έκανε. Το επέστρεψα και πήρα το Large, και μου ήρθε κουτί. Αν είσαι στις μετρήσεις οριακά μεταξύ δύο μεγεθών, π.χ L-XL, γνώμη μου είναι να πας στο XL. Άλλωστε, έχει ιμάντες σύσφιξης στη μέση.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Εγώ που είμαι στην ίδια κατηγορία, αλλά λιγότερα κιλά, αγόρασα από XLMoto το Sand 4 σε Medium, που σύμφωνα με το μεθοδολόγιο της revit ήμουν οριακά και τελικά δεν μου έκανε. Το επέστρεψα και πήρα το Large, και μου ήρθε κουτί. Αν είσαι στις μετρήσεις οριακά μεταξύ δύο μεγεθών, π.χ L-XL, γνώμη μου είναι να πας στο XL. Άλλωστε, έχει ιμάντες σύσφιξης στη μέση.
Ακριβώς έτσι σκέφτηκα κι εγώ. Έχω ήδη το Revit airwave σε 2XL και μου κάνει αλλά στο μεγεθολόγιο της, δίνει για 3XL γοφούς 120-125, εγώ που είμαι περίπου 121 είμαι στο κάτω όριο αλλά καλύτερα λίγο πιο άνετο παρά να μην μου κάνει.
Είδα και ένα βίντεο του Big Rock που είναι 1,80 και 85κ και λέει ότι είναι XL οπότε χλωμό εγώ να θέλω μόνο ένα νούμερο παραπάνω...
 

sam4g

Μέλος
Όνομα
Γεράσιμος
Μοτό
NC750X
Ακριβώς έτσι σκέφτηκα κι εγώ. Έχω ήδη το Revit airwave σε 2XL και μου κάνει αλλά στο μεγεθολόγιο της, δίνει για 3XL γοφούς 120-125, εγώ που είμαι περίπου 121 είμαι στο κάτω όριο αλλά καλύτερα λίγο πιο άνετο παρά να μην μου κάνει.
Είδα και ένα βίντεο του Big Rock που είναι 1,80 και 85κ και λέει ότι είναι XL οπότε χλωμό εγώ να θέλω μόνο ένα νούμερο παραπάνω...
Φαντάσου ότι, όταν έβαλα το Medium με όλες τις επενδύσεις ήταν τόσο σφιχτό που δεν μπορούσα να σκύψω. Χωρίς τις επενδύσεις, πάλι ήταν στενό, αλλά όχι τόσο. Βέβαια, το νόημα όταν αγοράζεις παντελόνι με δύο επενδύσεις (αδιάβροχη και θερμική), είναι να είσαι άνετος και με τις επενδύσεις φορεμένες.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Φαντάσου ότι, όταν έβαλα το Medium με όλες τις επενδύσεις ήταν τόσο σφιχτό που δεν μπορούσα να σκύψω. Χωρίς τις επενδύσεις, πάλι ήταν στενό, αλλά όχι τόσο. Βέβαια, το νόημα όταν αγοράζεις παντελόνι με δύο επενδύσεις (αδιάβροχη και θερμική), είναι να είσαι άνετος και με τις επενδύσεις φορεμένες.
Σωστά αλλά με αστερίσκο, τουλάχιστον από την δική μου εμπειρία. Έχοντας χρησιμοποιήσει το παντελόνι της Nordcap με εξωτερική θερμοκρασία έως 0 και με μόνο την αδιάβροχη επένδυση και ισοθερμικό, νομίζω ότι δεν θα χρειαστώ ποτέ την θερμική και άρα έχω μια έννοια για το αν χωρίς αυτήν το παντελόνι θα είναι φουφούλα. Θα δούμε, ακόμα περιμένω απάντηση/διευκρίνηση από motardinn για το μέγεθος.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
ΟΚ, την ακύρωσα τελικά την παραγγελία.

Η περιγραφή του παντελονιού έλεγε long αλλά στα νούμερα είδα regular, μπήκα στις επιλογές και έχει short, regular και κάποια long. Οι μαλάκες τι γράφουν long στην περιγραφή, δεν ξέρω...Έστειλα μήνυμα για διευκρίνηση αλλά δεν έβγαλα άκρη, άλλα ρώτησα άλλα απάντησαν οπότε άκυρο.

Για όποιον του κάνουν τα υπάρχοντα νούμερα, είναι ευκαιρία πάντως!
 
Top Bottom