Παπί Vs scooter για χρήση μέσα στη πόλη

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Η απάντηση είναι αν γίνεται.. τίποτα απ τα 2...

Προσωπικά αν αγόραζα τώρα κάτι αυστηρά για πόλη θα έπαιρνα κάποιο πρακτικό μοτοσυκλετάκι

Όπως κάτι τέτοιο

Έχει συμπλέκτη όμως και εδώ μιλάμε για αυτόματα και ημιαυτόματα.
No offence.
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
δεν βλέπω το κακό προσωπικά! Εκτός αν το θέλει για επαγγελματική χρήση τότε ναι.
Και για προσωπική χρήση είναι πολύ βολικό σε σχέση με τον συμπλέκτη.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και για προσωπική χρήση είναι πολύ βολικό σε σχέση με τον συμπλέκτη.
αν κάποιος κάνει χιλιόμετρα κατα βαση σε πυκνή κίνηση σταματα ξεκίνα και σλαλομ σε αμάξια ναι. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι πιο απολαυστική και ασφαλής μια μοτοσυκλετα έστω και μικρη.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Η απάντηση είναι αν γίνεται.. τίποτα απ τα 2...

Προσωπικά αν αγόραζα τώρα κάτι αυστηρά για πόλη θα έπαιρνα κάποιο πρακτικό μοτοσυκλετάκι

Όπως κάτι τέτοιο

Θα προτιμούσα το sym nh t 200 που έχει και δοκιμασμένο κινητήρα είναι και πιο οικονομικό σε αγορά πας και κανένα ελαφρύ χωμα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Θα προτιμούσα το sym nh t 200 που έχει και δοκιμασμένο κινητήρα είναι και πιο οικονομικό σε αγορά πας και κανένα ελαφρύ χωμα
ντάξει τυχαίο παράδειγμα έβαλα. Εξάλλου είναι και προσωπικά γούστα και βιώματα.

Εγώ είχα 6 χρόνια σκούτερ και καμιά 10αριά χρόνια παπιά. Να σου πω την αλήθεια το παπι το έχω ψιλοβαρεθεί αλλιώς την απλότητα και την ευκολία και την οικονομία του παπιού δεν την έχει τίποτα άλλο. Εγώ τώρα θα έπαιρνα μοτοσυκλετάκι να αλλαξω και παραστάσεις. Αλλά όλα καλά είναι και το SYM ωραίο και το καινούργιο το Aprilia to σκούτερ ακόμα πιο ωραιο το παιρνα.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Παπί η σκούτερ.....ωραιο θέμα..
100αρι astrea και fly 100 η εμπειρία μου
Ενταξει και crypton x135...
Αναφέρεστε σε πόλη, Αθήνα δλδ,που όλοι κινούνται σε ρυθμούς γρήγορους και επειδή έτυχα να ειμαι σήμερα εκει,πραγματικά τα λίγα κυβικά είναι επικίνδυνα
Επαρχία ομως ειναι αλλιώς τα πράγματα...
Ναι σε μικρο σκούτερ καθαρά για χώρους αποθηκευτικους, για άνεση κλπ
Ναι και στο παπι για ευκολία ελιγμων, και απλότητα στη συντήρηση.
Κατανάλωση δε μέτρησα ποτέ δε με ενδιέφερε και ούτε τωρα θα το έκανα να δω διαφορά 1 λίτρο...
Αμα μου λείπουν 2 ευρώ, τοτε μαλλον δε με καλύπτει τπτ αλλο από ποδαρόδρομο
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Και μια ερώτηση στο άσχετο...
Στρώσιμο κάνατε κανονικά?
Ότι λέει ο κατασκευαστής ή κανονικά σαν να ήταν στρωμένο?
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Και μια ερώτηση στο άσχετο...
Στρώσιμο κάνατε κανονικά?
Ότι λέει ο κατασκευαστής ή κανονικά σαν να ήταν στρωμένο?
Ψωνισες?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και μια ερώτηση στο άσχετο...
Στρώσιμο κάνατε κανονικά?
Ότι λέει ο κατασκευαστής ή κανονικά σαν να ήταν στρωμένο?
Σαν να οδηγάς σαν άνθρωπος κάθε μέρα, χωρίς ξεσπάσματα, χωρίς ζόρια κρύο, χωρίς περιττά δικάβαλα σε ανηφόρες (για μκρού κυβισμού) και χωρίς κάψιμο στη κίνηση άσκοπο. Έτσι κάνω εγώ. Θεωρώ αυτό το μέχρι 4.000rpm μόνο κακό κάνει στο μοτέρ, δεν πατάνε ποτέ σωστα τα ελατήρια στα χιτώνια.
 

AntonisD

Μέλος
Όνομα
Αντώνης Δαφνής
Μοτό
NC 750X
SH 150
Kaze R 110
Έχω παπί kazeR από το 2002 και sh 150
από το 2009
Τα πήρα και τα δυο μεταχειρισμένα και είναι και τα δυο εξαιρετικά σε αξιοπιστία
Το παπί το παίρνω μόνο αν έχει πάρει το sh η γυναίκα μου

Το scooter είναι με διαφορά πιο άνετο,πιο εύχρηστο,πιο όμορφο και πιο ασφαλές
Κατά τη γνώμη μου οποίος μπορεί να αγοράσει scooter να μη το σκεφτεί καθόλου και ειδικά πιο καινούριο απ το δικό μου που να έχει abs

Το παπί στο μόνο που είναι καλύτερο είναι στη τιμή αγοράς και service


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Στην σφικτή κίνηση της πόλης (στον δακτύλιο ας πούμε) αυτά τα μικρά μοτοσυκλέτακια είναι πολύ κουραστικά γιατί αλλάζεις συνέχεια ταχύτητες. Στην πιο ανοιχτή κίνηση της πόλης είναι νομίζω ανεπαρκή περίπου σαν 125 παπι.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Παίδες με κάνα 300αρι βάζεις σιφτερακι στα υπερπαπια.
Το λέω για όποιον σκέφτεται το συμπλέκτη .
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πάντως αν υποθέσουμε πως ένα υπερπαπακι έχει 3000 ως 3500 ευρό και ένα σκούτερ 200αρι από 3000 ως 4500 ευρό με 4000 ως 5000 ευρό παίρνεις μια μοτοσυκλέτα 400 κυβικά που την έχεις και για κάθε μέρα και μπορείς να κάνεις και ένα ταξιδάκι άνετα και να βάλεις και 2καβαλο άνετα και για πιο μακρυά και με μια μπαγκιαζιερα να βάζεις τα πράγματα σου. Και οι συμπλέκτης πλέον με τα slipper συστήματα η όχι είναι πανάλαφροι και είναι μοτοσυκλετακια με χαμηλό κέντρο βάρους και εύκολα στη κίνηση και ελάχιστη κατανάλωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Πάντως αν υποθέσουμε πως ένα υπερπαπακι έχει 3000 ως 3500 ευρό και ένα σκούτερ 200αρι από 3000 ως 4500 ευρό με 4000 ως 5000 ευρό παίρνεις μια μοτοσυκλέτα 400 κυβικά που την έχεις και για κάθε μέρα και μπορείς να κάνεις και ένα ταξιδάκι άνετα και να βάλεις και 2καβαλο άνετα και για πιο μακρυά και με μια μπαγκιαζιερα να βάζεις τα πράγματα σου. Και οι συμπλέκτης πλέον με τα slipper συστήματα η όχι είναι πανάλαφροι και είναι μοτοσυκλετακια με χαμηλό κέντρο βάρους και εύκολα στη κίνηση και ελάχιστη κατανάλωση.
Ε υποτίθεται ότι έχουμε και μοτοσυκλέτα .
Σκοπός είναι να μην κανιβαλισει το δεύτερο δίτροχο ,το άλλο .
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ε υποτίθεται ότι έχουμε και μοτοσυκλέτα .
Σκοπός είναι να μην κανιβαλισει το δεύτερο δίτροχο ,το άλλο .
Αυτο είναι το μόνο που με αποτρέπει.

Εντάξει ένα σκούτερ είναι πάντα ένα χρήσιμο εργαλείο κακά τα ψέμματα. Παπί πλέον θα πρότεινα μόνο σε όποιον θέλει πραγματικά το φτηνότερο. Εκεί δεν συγκρίνεται.

Πάντως αν δεν είχα το χωμάτινο να έχω ήδη 2 μηχανές και να μην δικαιολογώ με λογικούς όρους και 3η μηχανή θα έπαιρνα ένα μοτοσυκλετακι μικρό.

Δηλαδή αν έχεις μια χιλιαρα μηχανή πολλοί το κάνουν να έχουν και ένα μικρό και να έχουν τη μεγάλη για ταξίδι και βόλτα μη τη φορτώνουν με άσκοπα χιλιομετρα. Και να σου πω την αλήθεια έχει πολύ περισσότερη πλάκα ένα μικρό μοτοσυκλετακι μέσα στη πόλη από τη μεγάλη.

Τωρα εγώ με το 800 είναι μάλλον πλεονασμός το μικρό καθως καίει και λίγο το 800 και εύκολο είναι.

Αν όμως είχα μόνο ένα 1200gs η ένα tuono η κάνα SS και δεν είχα και το χωμα στη μέση θα έπαιρνα ένα μικρό.

Νταξει βασικά τα γνωστά πάντα θέλουμε και κάτι άλλο ή κάτι ακόμα, έστω και αν δε βγάζει λογική.. Χχα
 
Top Bottom