Παπί Vs scooter για χρήση μέσα στη πόλη

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Scooter
Με 0 βαθμούς (θερμοκρασία)
Με 40 βαθμούς
Για ψώνια
Για μπάνιο
Για καφέ
Για ποτό
Για πόλη(οδήγηση moto gp o_O)
Έχω medley 150 και δεν αγοράζω 300 γιατί θα παρατήσω την μοτοσυκλέτα!
 

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
Να πω και εγω τη γνωμη μου. Το παπί έχει στα θετικά του την απλότητα συντήρησης και κατασκευής καθώς και το υποτιθέμενο φτηνό κόστος αγοράς.
Καταρχήν μιλάμε για ενα νορμάλ σκουτερ, όπως εγω έχω ένα pcx125.
Το σκούτερ εχει,πλέον, κάποια μεγάλα θετικα. Βενζίνη καίνε πάνω κάτω τα ιδια ενα σκουτερ με ενα αντίστοιχο παπί.
Στο σκουτερ δεν βρέχεσαι, πηγαίνεις κάπως πιο νορμαλ στην εργασία σου.
Δεν στο κλέβουν τοσο εύκολα οσο τα παπιά.
Οι χώροι που έχουν ειναι τεράστιο + και παλι.
Αν πάρεις μεταχειρισμένο τα περιθώρια να ειναι κανιβαλισμένο ειναι λιγότερα καθως και οι πιθανές φθορες απο κακη χρήση είναι λιγότερες( βλ παπί κατεβασμα απο τριτη ταχυτητα τερμα,σε δευτερα)
Ένα άλλο πράγμα που δεν το σκεφτόμαστε συχνά είναι και η κάλυψη των ανταλλακτικών καθώς επισης να υπάρχει γνώση πως τα παπιά δεν ειναι επίσημες ευρωπαικές εισαγωγές. Δηλάδη ο εκάστοτε αντιπρόσωπος τα έχει φέρει μονος του,όχι μέσω Honda,Yamaha ευρωπης κτλ..

αυτα ετσι γρηγορα :p
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Υπάρχει και το malaguti spectre στην κατηγορια ''υπερπαπια'' με τιμη παπιου και μακραν το πιο ομορφο.
Τι λεει η malaguti σαν αντιπροσωπεία....δν ξερω
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Απ' ότι ξέρω την έχει υπό την αιγίδα της ο όμιλος KSR, οπότε δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα μελλοντικα
 

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
Υπάρχει και το malaguti spectre στην κατηγορια ''υπερπαπια'' με τιμη παπιου και μακραν το πιο ομορφο.
Τι λεει η malaguti σαν αντιπροσωπεία....δν ξερω
Η malaguti ανοικει στο group ksr, το ιδιο γκρουπ με την Motomorini και brixton πλεον.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350


Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


notakos600 Οπως σου ειχα πει Δεν το κρατησα το cb125f για να έχω long time review , πουλήθηκε σε λιγους μήνες και έκανα 3.000χλμ.
Ξαναγύρισα για everyday σε παπί
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY


Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


notakos600 Οπως σου ειχα πει Δεν το κρατησα το cb125f για να έχω long time review , πουλήθηκε σε λιγους μήνες και έκανα 3.000χλμ.
Ξαναγύρισα για everyday σε παπί
ο λόγος?
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
ο λόγος?
  1. Σπάει στα 90 με τελικη γκρεμό στα 107 οπότε ταχύτητα ακουραστη καπου στα 80 (ηθελα να πιανει minumum ακουραστα τα 100 )
  2. Στο δικαβαλο το μπροστινο ηταν στον αερα 0 αίσθηση
  3. Το πουλησα ελαφρως παραπανω απο οσο το πηρα
  4. Άχρωμο & αοσμο .
  5. Τα βαριέμαι τελευταία τα μικρά γρήγορα.
Πολυ καλο το cb125 αν θες να πας Μονός πάντα απλα απο το σημειο Α στο σημειο Β και να καις πραγματικα κατω απο 2/100 οπως και το πας

Έτσι στα καπακια σε λιγους μηνες πουλησα και το 2021 το gsx250 απο κούτα (πήρα +500€ βεβαια)

Τώρα Δίνοντας το address 110 μετα απο 5 απροβληματιστα χρόνια
το αντικατέστησα το καλοκαίρι με το SH 350 και το πηρε η γυναίκα
Οπότε τωρα εδωσα το cb για ενα πολυ δυνατοτερο , με καλυτερα φρενα , πολυ καλυτερη αναρτηση & ανωτερο οδηγικα vf185 ( αν κ οταν το βαρεθω παμε για το επομενο )
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
  1. Σπάει στα 90 με τελικη γκρεμό στα 107 οπότε ταχύτητα ακουραστη καπου στα 80 (ηθελα να πιανει minumum ακουραστα τα 100 )
  2. Στο δικαβαλο το μπροστινο ηταν στον αερα 0 αίσθηση
  3. Το πουλησα ελαφρως παραπανω απο οσο το πηρα
  4. Άχρωμο & αοσμο .
  5. Τα βαριέμαι τελευταία τα μικρά γρήγορα.
Πολυ καλο το cb125 αν θες να πας Μονός πάντα απλα απο το σημειο Α στο σημειο Β και να καις πραγματικα κατω απο 2/100 οπως και το πας

Έτσι στα καπακια σε λιγους μηνες πουλησα και το 2021 το gsx250 απο κούτα (πήρα +500€ βεβαια)

Τώρα Δίνοντας το address 110 μετα απο 5 απροβληματιστα χρόνια
το αντικατέστησα το καλοκαίρι με το SH 350 και το πηρε η γυναίκα
Οπότε τωρα εδωσα το cb για ενα πολυ δυνατοτερο , με καλυτερα φρενα , πολυ καλυτερη αναρτηση & ανωτερο οδηγικα vf185 ( αν κ οταν το βαρεθω παμε για το επομενο )
Αν πήγες σε VF185 είναι απόλυτα λογικό! Καλά κάνεις να μην βαριέσαι. Κι εγώ σκέφτομαι να δώσω το παπί που έχω 10 χρόνια μηπως δεν αξίζει η βαβούρα.. :roflmao: Εσύ τίναξες τα κοντέρ στον αέρα!
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Πιο καινούριο , με μισα χλμ ,
μεγαλυτερο υπολοιπο εγγυησης (αν το χω κρατησει ως τότε)
2.400€ πούλησα cb & καπάκια 2.500€ πήρα το vf.
ΚΛΑΙΝ δουλειά να χουμε

Πιο πολύ για να θυμηθώ ξανά το 1ο μου μηχανακι το 2000 το Υamaha 125z(κουτα) με την υστερικη απόκριση και το αρωμα motul φράουλα .
πλησιάζει λιιιγο αλλά εκεινο το Δίχρονο ηταν το κατι άλλο , μακάρι να ξαναΕισαχθει κατι παραπλησιο


Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom