Παρέλαση στα Κράβαρα!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα Κράβαρα -κι όχι «Γκράβαρα», όπως λανθασμένα έχει επικρατήσει να προφέρεται- είναι μια ορεινή περιοχή της επαρχίας Ναυπακτίας, στον Νομό Αιτωλοακαρνανίας που περιλαμβάνει περίπου 45 χωριά. Επί Ιωάννη Καποδίστρια αποτελούσε ιδιαίτερη διοικητική περιφέρεια αποτελούμενη από 10 χωριά, η οποία έπαψε να υφίσταται επί βασιλείας του Όθωνα.
Η φράση «κατέβηκε απ’ τα Κράβαρα» έχει αρνητική σημασία και δηλώνει τον άνθρωπο χαμηλής κοινωνικής στάθμης, καθώς και τον άσχετο, αμόρφωτο, φτωχό, απολίτιστο κ.λπ. Το κακό όνομα οι Κραβαρίτες το απέκτησαν, σύμφωνα με την λαογραφία, κυρίως εξαιτίας της «τέχνης» της επαιτείας που εξασκούσαν, επισκεπτόμενοι διάφορα μέρη της Ελλάδος, ωθούμενοι από την φτώχεια που μάστιζε τον άγονο τόπο τους. Γνωστοί έγιναν οι Κραβαρίτες και σε άλλους τομείς, όπως ο κομπογιαννιτισμός και η μαγεία. Υπήρχαν βέβαια και οι Κραβαρίτες που προσπαθούσαν έντιμα και εργαζόμενοι ποικιλοτρόπως, να βγάλουν τα προς το ζην, αλλά επισκιάστηκαν απ’ την κακή φήμη των έτερων Κραβαριτών.
Όσον αφορά την προέλευση της ονομασίας, υπάρχουν μερικές εκδοχές:
  1. Βάσει γραπτών στοιχείων τουρκικών πηγών, το όνομα «Κράβαρα» δόθηκε σε αυτή την περιοχή, από τους τιμαριούχους, που ανήκαν στην ελίτ (εκλεκτή) χριστιανική οικογένεια Kravar και στους απογόνους της, όπως αποδεικνύεται από επίσημα Φορολογικά Κατάστιχα (Defteri) των Τρικάλων του 1454-55 και του 1466-67, σύμφωνα και με τις συνήθειες εκείνων των εποχών. Εξάλλου, σε χάρτη Άγγλου αυτοκρατορικού γεωγράφου (1827), η εν λόγω περιοχή ονομάζεται «Kravari», από το όνομα εξέχοντα φεουδαλικού ηγέτη της βυζαντινής περιόδου (324-1453), οι οικογένειες του οποίου ήταν ιδιοκτήτες μεγάλου τιμαρίου στην περιοχή, μετά την προσάρτησή της από τους Οθωμανούς.
  2. Η λαϊκή παράδοση αναφέρει ότι οι κάτοικοι της ορεινής Ναυπακτίας κατά τους χρόνους της Τουρκοκρατίας πολεμούσαν με ανδρεία και μένος εναντίον του εχθρού. Από την υπόδειξη και κραυγή των παλικαριών, «στη κάρα βαρείτε» (κάρα=κεφάλι, δηλαδή κατακέφαλα), ώστε το χτύπημα να είναι εξοντωτικό, προήλθε η προσωνυμία Κράβαρα και Κραβαρίτες, κόβοντας το «α».
  3. Ο Γ. Βλαχογιάννης γράφει πως η λέξη «Κράβαρα» προέρχεται από το όνομα του ηπειρωτικού χωριού Καράμπαρα.
  4. Ο καθηγητής Φουρίκης, που ασχολήθηκε με τη γλώσσα των αλβανοφώνων της Αττικής, υποστηρίζει πως η λέξη «Κράβαρα» προέρχεται από την λατινοαλβανική λέξη «Cravel», που σημαίνει φαράγγι, μέρος με πέτρες, βράχος.
  5. Σύμφωνα με τον Γ. Κωτσόπουλο, η λέξη «κράβαρα» είναι σλαβική και σημαίνει γελαδότοπος, βοϊδολίβαδο. Και η λέξη κραβαρίτης σημαίνει βουκόλος, γελαδάρης.



Παιρνουμε οποια εκδοχη μας αρεσει και βολταρουμε στην πανεμορφη περιοχη της Ορεινης Ναυπακτιας, αποφευγοντας κεντρικες αρτηριες και προσπαθωντας να "χαθουμε", αναμεσα στα δεκαδες ερημωμενα χωρια της.
Φυσικα ανεβηκαμε προς Αραχωβα , για να μπουμε στα ορεινα της Ναυπακτιας απο Λιδωρικι και το φραγμα του Μορνου, χαζευοντας τα Βαρδουσια και την επιβλητικη Γκιωνα!
Μεχρι την Ανω Χωρα δεν συναντησαμε ουτε ενα αυτοκινητο .







 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πριν την Ανω Χωρα παμε προς Καταφυγι, μια πανεμορφη διαδρομη που την ειχα κανει οταν ηταν χωμα, αλλα τωρα εχει φρεσκια ασφαλτο .











 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μειναμε 2 μερες στο χωριο Δορβιτσα, με μονιμους κατοικους 12 ατομα.
Ενα καφενειο με γνησιους ορεινους και ιστοριες που ακους μονο γυρω απο την φωτια.
Δηλωτη με παπα 95 χρονων και αγριογουρουνο στιφαδο.....τι να λεμε!















 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ειναι ξεχωριστα ομορφη περιοχη,τερμα φυση κ παραδοση!
Απο το 2015 που χωθηκα για πρωτη φορα εκει μεσα καθε χρονο θα περασω εστω κ για μονοημερη!
Ποιοτικη τσαρκα!
(Κωστα παιζει τπτ ξενωνας στο χωριο;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ειναι ξεχωριστα ομορφη περιοχη,τερμα φυση κ παραδοση!
Απο το 2015 που χωθηκα για πρωτη φορα εκει μεσα καθε χρονο θα περασω εστω κ για μονοημερη!
Ποιοτικη τσαρκα!
(Κωστα παιζει τπτ ξενωνας στο χωριο;)
Υπάρχει ένας κοινοτικός ξενώνας, τον οποίο έχει νοικιάσει με τον χρόνο ένας κυνηγος που έχει το ρεκορ στα αγριογούρουνα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Υπάρχει ένας κοινοτικός ξενώνας, τον οποίο έχει νοικιάσει με τον χρόνο ένας κυνηγος που έχει το ρεκορ στα αγριογούρουνα
Ενδιαφερον θα εχει μια κοντρα με τον συμπεθερουλη μου.....120 τη φετινη σαιζον....παρεα 4-5ατομων βεβαια.....μιλαμε εχω μπουχτισει απο αγριογουρουνο στιφαδο....χαχαχα !!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ενδιαφερον θα εχει μια κοντρα με τον συμπεθερουλη μου.....120 τη φετινη σαιζον....παρεα 4-5ατομων βεβαια.....μιλαμε εχω μπουχτισει απο αγριογουρουνο στιφαδο....χαχαχα !!!!
Εγώ λέω, και οι δύο τους να έρθουν κάποιες μέρες στην Κωπαΐδα.... Έχουν παραπλυθήνει τα αγριογούρουνα εκεί;). Τα βράδια, οδηγάς με την ψυχή στο στόμα.....:mad:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Εγώ λέω, και οι δύο τους να έρθουν κάποιες μέρες στην Κωπαΐδα.... Έχουν παραπλυθήνει τα αγριογούρουνα εκεί;). Τα βράδια, οδηγάς με την ψυχή στο στόμα.....:mad:
Παντου ετσι ειναι....μιλαω για ορεινη Κορινθια....παλια πηγαινανε κυνηγι στην Αρκαδια.....τωρα πανε με τα ποδια εξω απο τα χωρια !!!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ένας βοσκός στα Τζουμέρκα μου είπε ότι ο πλυθησμος των αγριόχοιρων έχει αυξηθεί δραματικά γιατί ζευγαρώνουν με χοίρους, τα οποία γεννούν πολλές φορές και πολλα, σε αντίθεση με τον αγριόχοιρος που γεννάει 2 φορές το χρόνο και λίγα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ένας βοσκός στα Τζουμέρκα μου είπε ότι ο πλυθησμος των αγριόχοιρων έχει αυξηθεί δραματικά γιατί ζευγαρώνουν με χοίρους, τα οποία γεννούν πολλές φορές και πολλα, σε αντίθεση με τον αγριόχοιρος που γεννάει 2 φορές το χρόνο και λίγα.
Μας έφαγε η παγκοσμιοποίηση...:roflmao:
 
Top Bottom