Πεζοπορία στο βουνό-Κυριακή 6/5

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Ομολογώ πώς βροχή με μοτό, δεν είναι η καλύτερη μου. Είναι όμως η καλύτερη μου, βροχή, βουνό, λάσπες, σακίδιο στην πλάτη και πάμε για την κορυφή.

Είναι ίσως από τις τελευταίες ευκαιρίες που έχουμε κάποιοι, λόγω συννεφιάς και βροχής, να απολαύσουμε πεζοπορικά το βουνό, αφού λόγω επερχόμενων υψηλών θερμοκρασιών και καλοκαιριού, οι παρατεταμένες πεζοπορίες, περισσότερο θα καταπονήσουν,παρά θα ευχαριστήσουν.
Πεζοπορία στο Όρος Αιγάλεω, 15 περίπου χιλιομέτρων σε βατούς χωματόδρομους, αλλά και σε κρυφά μονοπάτια σε δασωμένες πλαγές, για να κλείσει μία καλή πεζοπορική σεζόν, με άμεση επαφή με τη φύση.

Η διαδρομή απευθύνεται σε ενήλικες με βασικό εξοπλισμό πεζοπορίας και μία "Α" αντοχή. Μποτάκια ορειβατικά ή τύπου ορειβατικού, σακίδιο, νερό, κάτι σε τροφή, αδιάβροχο, κάλυμα κεφαλής, μία αλλαξιά ρούχα και αν υπάρχει μικρό φαρμακείο.
Το 60% της διαδρομής είναι ανωφέρεια με φυτευτή πέτρα, οπότε θεωρήστε την καταπόνηση δεδομένη όσοι έρθετε.

Ωστόσο η ομορφιά του βουνού που βρίσκεται δίπλα μας και το αγνοούμε, θα μας αποζημιώσει. Πεζοπορικά μονοπάτια, ποδηλατικά μονοπάτια, εντουράδικα μονοπάτια, θα τα δούμε όλα.




Όσοι πιστοί, προσέλθετε. Άν το επιτρέψει ο καιρός, θα ακολουθήσει καφεδάκι στην καφετέρια του Βοτανικού Κήπου, μιάς που το τέρμα της διαδρομής, θα είναι εκεί.

Συνάντηση την Κυριακή το πρωί στις 0800 στην είσοδο της Μονής Δαφνίου.
https://www.google.gr/maps/dir/38.0127808,23.6369074//@38.0126963,23.6368645,504m/data=!3m1!1e3!4m2!4m1!3e0

Kαλό ΣΚ σε όλους και καλά χιλιόμετρα σε όσους εκδράμετε με μοτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ErevoS

Μέλος
Περιοχή
PIRAEUS
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200 gs Adventure
Ενδιαφέρον φαίνεται το σχέδιο :D

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ενδιαφέρον φαίνεται το σχέδιο :D

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εάν πας τσολια μου.... Θα κάνω τα πάντα για να έρθω να φωτογραφήσω τους γλουτούς σου και όχι μονο:ll:
 

bocaros

Μέλος
Όνομα
george
Μοτό
Benelli trk 502
πες την ωρα που θα εισαι στο καφε για να ερθω.
 

bocaros

Μέλος
Όνομα
george
Μοτό
Benelli trk 502
να φέρω και ένα πακέτο μεγάλο μαντηλάκια γιατί φαντάζομαι ότι αυτό που θα έχεις μαζί σου θα τελειώσει?
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Εάν πας τσολια μου.... Θα κάνω τα πάντα για να έρθω να φωτογραφήσω τους γλουτούς σου και όχι μονο:ll:
Σύμπραξη Λελος team με Αμπάρι team? Ωραία θα περάσουμε :D

να φέρω και ένα πακέτο μεγάλο μαντηλάκια γιατί φαντάζομαι ότι αυτό που θα έχεις μαζί σου θα τελειώσει?
Το βουνό δε λερώνει Τζωρτζ! Γυρνας σπιτι και μοσχοβολας ριγανη! Στη πόλη, απ' όπου κι αν πιαστείς, κόλλας σκορβούτο :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το βουνό δε λερώνει Τζωρτζ! Γυρνας σπιτι και μοσχοβολας ριγανη! Στη πόλη, απ' όπου κι αν πιαστείς, κόλλας σκορβούτο :)
σωστά!!!:ok::ok::ok::ok:
 

Eversman

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 750
Μια χαρά σήμερα! Μαζί με τον Κωνσταντίνο @gaslion βγάλαμε χιλιόμετρα στο βουνό, είδαμε πράγματα, πήραμε ανάσες και τελικά ήπιαμε καφεδάκι, παρεα με φίλους που αναπαντεχα μας περιμεναν στην καφετέρια του Βοτανικού κήπου.

Καλή 'βδομαδα να έχουμε με υγεία!
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Όλα ωραία σήμερα! Χάρηκα που σε γώρισα @Eversman. Ωραίες εικόνες δίπλα μας σε ένα βουνό που το ξέρεις από έξω....

Θα προσπαθήσω να ανταποδώσω τη βόλτα στη Πάρνηθα....
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μια χαρά σήμερα! Μαζί με τον Κωνσταντίνο @gaslion βγάλαμε χιλιόμετρα στο βουνό, είδαμε πράγματα, πήραμε ανάσες και τελικά ήπιαμε καφεδάκι, παρεα με φίλους που αναπαντεχα μας περιμεναν στην καφετέρια του Βοτανικού κήπου.

Καλή 'βδομαδα να έχουμε με υγεία!

Mια χαρά παιδιά, δεν είχα χρόνο αλλιώς θα ερχόμουν παρέα. Σήμερα εκανα και γω πεζοπορεία με μια παρέα στον Υμηττό από την μερια της Τερψιθέας, που εχει πολύ ωραία και "άγνωστα" μονοπάτια. Για να προλάβω, ξεκίνησα στις 6 και περπατήσαμε 4 ώρες.

Παναγιώτη (και φυσικά όποιος αλλος φίλος επιθυμεί) ΄έλα από τα μέρη μου να σε ξεναγήσω.




Μπράβο σας πάντως.
 
Top Bottom