Πεζοπορία

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Δεν είναι ωραίο να υπάρχει και ένα νήμα που να έχει συγκεντρωμένες πληροφορίες για τις πεζοπορικές μας βόλτες?

Για να κανονίζουμε τα "ραντεβού" με φίλους από το φόρουμ για περπάτημα στα βουνά?

Για να γράφουμε τις εμπειρίες μας για πεζοπορικά μονοπάτια, για χρόνους, παρατηρήσεις, σημεία κατασκήνωσης και μέρη που αξίζουν σε μια επίσκεψη?

Πληροφορίες για πεζοπορικό εξοπλισμό?

Για αγαπημένους προορισμούς, δρακολίμνες και ξωκλήσια?

Για περιαστικά ή απομακρυσμένα βουνά?

ναιιιιιι ;).
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κάνω την αρχή λοιπόν. Πολύ συχνά περπατάω στον νότιο Υμηττό που έχει πολύ ωραία παρθένα πεζοπορικά μονοπάτια με λίγο κόσμο.
Οι βόλτες που κάνω συνήθως είναι κυκλικές και διαρκουν από 2 με 5 + ώρες ανάλογα τις υποχρεώσεις και την διάθεση.
Μπορεί όμως να γίνει και διάσχιση του βουνού από μονοπάτια εννοείται και να βγει μεγάλη πεζοπορική διαδρομή.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να περπατήσουμε παρέα ας μου στείλει πμ ή ας με πάρει τηλ.

Και φυσικά ψάχνω παρέα για περπάτημα και για άλλα βουνά. Όπως θα μου άρεσε και η ιδέα της μοτοβόλτας που να συνδυάζεται με πεζοπορία (και μάσα μετά).
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αυτό το Σάββατο θα κάνω μια μικρή στον Νότιο Υμηττό, θα ξεκινήσω από Τερψιθέα Γλυφάδας, νωρίς το πρωί λόγω υποχρεώσεων. Υπολογίζω να ξεκινήσω κατά τις 8 το πρωί.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Ωραια και συντομη διαδρομουλα ειναι μεχρι την Τρυπια σπηλια και περιξ, και πισω. Την εχω κανει 2 φορες και μου πηρε περιπου 3 ωρες πηγαινε-ελα με σταση για καφε στο βουνο κλπ.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ωραια και συντομη διαδρομουλα ειναι μεχρι την Τρυπια σπηλια και περιξ, και πισω. Την εχω κανει 2 φορες και μου πηρε περιπου 3 ωρες πηγαινε-ελα με σταση για καφε στο βουνο κλπ.
Την έχω κάνει πολλές φορές για να πάω προς Κορωπι.
Τώρα τελευταια καβαλάω την πλαγιά του Μαυροβουνίου πάνω από τρύπια Σπηλιά και κατεβαινω το ρέμα Βαρελά.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ωραίο θέμα Κώστα,

Να πούμε εδώ ότι η πεζοπορία μπορεί να είναι από μια απλή βόλτα ένα απόγευμα στα Βασιλικά κτήματα , αντί να κάτσεις στην καφετέρια πχ μέχρι πολυήμερη διάσχιση με πλήρες σακίδιο και εξοπλισμό.
Θέλω να πω ότι είναι για κάθε γούστο και κάθε φυσική κατάσταση. Μην αποθαρρύνονται λοιπόν όσοι δεν βλέπουν τον εαυτό τους σαν αθλητικό τύπο.

Μένω κοντά στην Πάρνηθα όπου είναι Τεράστιο πεδίο για κάθε γούστο! ;):)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία ιδέα Κωστή.

Μην ξεχνάμε και τις 3-4 πεζοπορίες στις δρακολιμνες που έχουμε κάνει σαν παρεα με αρχηγοπουλο τον κεντιδια.

Σε αυτό το νήμα θα είναι ωραία να κανονίζουμε μονοημερα :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Αν δεν έχεις πάει στο εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία να πας. Αξίζει. Είτε από το Σέσι είτε από την μεριά της Τερψιθέας. Υπάρχουν μονοπάτια με ποιο ευδιάκριτο αυτό που αρχίζει από τον δρόμο πάνω από την τοποθεσία Σταύρος. Συνέχεια του μονοπατιού που έρχεται από Τερψιθέα. Συνήθως εκεί αφήνω την μηχανή και συνεχίζω με τα πόδια. Κοντά είναι και η τρύπια σπηλιά, η θρακιά της Συκιάς και δύο παράλληλες στοές που μάλλον σχετίζονται με αυτές της Ντούκας.
... τώρα θυμήθηκα ότι έχεις πάει με το 400 από το δρομάκι που ξεκινά από την περιοχή της Ντούκας...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αν δεν έχεις πάει στο εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία να πας. Αξίζει. Είτε από το Σέσι είτε από την μεριά της Τερψιθέας. Υπάρχουν μονοπάτια με ποιο ευδιάκριτο αυτό που αρχίζει από τον δρόμο πάνω από την τοποθεσία Σταύρος. Συνέχεια του μονοπατιού που έρχεται από Τερψιθέα. Συνήθως εκεί αφήνω την μηχανή και συνεχίζω με τα πόδια. Κοντά είναι και η τρύπια σπηλιά, η θρακιά της Συκιάς και δύο παράλληλες στοές που μάλλον σχετίζονται με αυτές της Ντούκας.
... τώρα θυμήθηκα ότι έχεις πάει με το 400 από το δρομάκι που ξεκινά από την περιοχή της Ντούκας...
Τα έχω πάει γιατί περπατάω χρόνια στον Υμηττό αλλά σίγουρα θα υπάρχουν κομμάτια που δεν τα γνωρίζω.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ωραία ιδέα Κωστή.

Μην ξεχνάμε και τις 3-4 πεζοπορίες στις δρακολιμνες που έχουμε κάνει σαν παρεα με αρχηγοπουλο τον κεντιδια.

Σε αυτό το νήμα θα είναι ωραία να κανονίζουμε μονοημερα :friendship:
Πιο πολύ για αυτό το έβαλα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ωραίο θέμα Κώστα,

Να πούμε εδώ ότι η πεζοπορία μπορεί να είναι από μια απλή βόλτα ένα απόγευμα στα Βασιλικά κτήματα , αντί να κάτσεις στην καφετέρια πχ μέχρι πολυήμερη διάσχιση με πλήρες σακίδιο και εξοπλισμό.
Θέλω να πω ότι είναι για κάθε γούστο και κάθε φυσική κατάσταση. Μην αποθαρρύνονται λοιπόν όσοι δεν βλέπουν τον εαυτό τους σαν αθλητικό τύπο.

Μένω κοντά στην Πάρνηθα όπου είναι Τεράστιο πεδίο για κάθε γούστο! ;):)
Αντώνη ποτέ θα πάμε Άη Γιώργη?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλημέρα, σήμερα ήταν βόλτα εξερευνητική. Μπήκα σε μια ρεματιά και έφτασα ως ένα σημείο που απ' ότι βλέπω τώρα στο Google maps μπορεί να συνδεθεί με τα γνωστά μονοπάτια.

Το καλό είναι πως δεν χρειάστηκε να κλαδέψω-καθαρίσω πουθενά γιατί είχε κάποια πατήματα και περάσματα. Θα γίνει πολύ ωραίο πέρασμα αυτό :) αλλά στο τέλος θα χει καλή ανηφόρα. Μετά βέβαια πάει όλο κατηφορικό για την επιστροφή.:ll:
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εγώ θα θελα να ρθω αλλά είμαι κουτσάλογο
Άν κάνετε καμιά για σένιορ Κυριακή
ίσα που ψάχνω και τα μποτάκια απ το πατάρι
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αντώνη ποτέ θα πάμε Άη Γιώργη?
Όποτε θέλεις, θα έχουμε και παρέα, έχει γεμίσει το βουνό αλεπούδες και αγριογούρουνα! Μάλιστα μου έχει κάνει εντύπωση ότι μερικές αλεπούδες έχουν συνηθίσει τόσο τον κόσμο που σε πλησιάζουν στο μισό μέτρο!!!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κυριακή 26/1/2010

Σήμερα το πρόγραμμα είχε συμμετοχή στην περιποίηση αναδάσωσης της εθελοντικής δασοπροστασίας νoτίου Υμηττού (ΕΔΝΥ). Κλαδέψαμε, φτιάξαμε τους λάκους ποτίσματος, καθαρίσαμε και δώσαμε ζωή σε μια πλαγιά 12 στρεμμάτων.

Και μετά την κηπουρική είχε αδρεναλίνη, δηλαδή κατέβασμα στο playgrand για Enduro ποδήλατα στον Κρεμαστό Λαγό πάνω από τη Βάρη.



 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σάββατο 25/2020 (περίπου 3 ώρες)

Εξερευνητική πεζοπορία στον Υμηττό. Έπιασα ένα πολύ όμορφο ρέμα από χαμηλά και προσπάθησα να φτάσω ως ένα σημείο για να το συνδέσω με ένα γνωστό μονοπάτι του βουνού. Το επιχείρημα στέφτηκε με επιτυχία μιας και υπήρχαν περάσματα.




 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Top Bottom