Πεζοπορία

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Χωρίς χιόνι με τζιπ, φτάνεις έξω από το καταφύγιο. Με συμβατικό αυτοκίνητο, φτάνεις από καλό χωματόδρομο στον Προφήτη Ηλια, εκκλησάκι πάνω από το χωριό. Από εκεί από σηματοδοτημένο μονοπάτι σε 2 max χαλαρές και εύκολες ωρες, είσαι καταφύγιο.
Εχω ανεβει με ασφαλινα δικαβαλο με την μηχανη ως τον προφήτη Ηλία και οντως ο δρόμος ηταν οκ.
Το μονοπάτι απο εκει και περα δεν το ειδα αλλα δεν το έψαξα και πολυ κιολας να σου πω την αληθεια.
Ξερουμε περιπου απο ποιο μηνα και μετα θα εχουν λιωσει τα χιόνια;
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Εχω ανεβει με ασφαλινα δικαβαλο με την μηχανη ως τον προφήτη Ηλία και οντως ο δρόμος ηταν οκ.
Το μονοπάτι απο εκει και περα δεν το ειδα αλλα δεν το έψαξα και πολυ κιολας να σου πω την αληθεια.
Ξερουμε περιπου απο ποιο μηνα και μετα θα εχουν λιωσει τα χιόνια;
6974824456 Κωστας είναι ο υπεύθυνος του καταφυγίου. Καλείς όταν αποφασίσεις να πας και σου λέει τι κατάσταση επικρατεί. Ο χρόνος που ο δρόμος είναι ανοιχτός, παίζει κάθε χρόνο, ανάλογα με τον χειμώνα. Φέτος παίζει να είναι από νωρίς ανοιχτός (Απρίλη), αν και τέλος Μάρτη μυρίζουν πολλά χιόνια.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
6974824456 Κωστας είναι ο υπεύθυνος του καταφυγίου. Καλείς όταν αποφασίσεις να πας και σου λέει τι κατάσταση επικρατεί. Ο χρόνος που ο δρόμος είναι ανοιχτός, παίζει κάθε χρόνο, ανάλογα με τον χειμώνα. Φέτος παίζει να είναι από νωρίς ανοιχτός (Απρίλη), αν και τέλος Μάρτη μυρίζουν πολλά χιόνια.
Σε Ευχαριστω πολυ!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Επίσκεψη στο Δρακόσπιτο του Υμηττού. Βρίσκεται στον βόρειο Υμηττό στα σύνορα του δήμου Καρέα με της Καισαριανής και κοντά σε γνωστό αναρρηχητικό πεδίο.





Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Εκεί έχει 3 επιλογές μονοπατιών για συνέχιση της βόλτας. Επέλεξα να δώσω ορειβατικό χαρακτήρα στην βόλτα μου και έτσι ανέβηκα την σάρρα που βγάζει σε μια κορυφή στα 738 μέτρα που έχει ωραία θέα προς το Κακόρεμα.

Ανέβηκα με προσοχή αλλά όχι με ιδιαίτερη δυσκολία. Σε κάποια σημεία βγήκα εκτός πατήματος για καλύτερη πρόσφυση.

Το μονοπάτι πιο ψηλά είναι πολύ καλά σηματοδοτημένο.


Αυτό είναι ανηφόρι...


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το μονοπάτι με έβγαλε σε δρόμο δασικό αλλά στην φουρκέτα επάνω φεύγει ένα άλλο το οποίο είναι καλά σηματοδοτημένο αλλά πάνω σε βραχώδες πεδίο.

Σε ένα σημείο περνάει πολύ κοντά στην άκρη του γκρεμού του κακορέματος που παλιά υπήρχε εκεί κάτω λατομείο. Σταμάτησα να βγάλω φωτογραφίες αλλά επειδή φυσούσε πολύ δυνατά προς τον γκρεμό, έφτασε το σκατό στη κάλτσα και δεν πλησίασα κοντά στο κενό :sk::ha.

Στο Κακόρεμα είναι φτιαγμένη η γνωστή αλλά παρατημένη "αυτοσχέδια πίστα μοτοκρός" που λένε και στα κανάλια. Εκεί μάθαμε να οδηγάμε όλοι οι μοτοκροσάδες και οι εντουράδες των νοτίων προαστίων και όχι μόνο.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μερικές φωτογραφίες ακόμα.

Κορυφή !


Στο βάθος είναι η ψηλότερη κορυφή του Υμηττού που λέγεται Εύζωνας στα 1026 μέτρα και το μονοπάτι που ανεβαίνει σε αυτή Γολγοθάς για ευνόητους λόγους.;)


Στο κατέβα έπιασα το μονοπάτι παρακλάδι του 10 που οι ποδηλάτες το ονόμασαν Σπάρτα.


Λίγο πιο πάνω από τη Μονή Κουτάλα αλλά καλά κρυμμένα, έχει πολλά παλιά ξεχασμένα μονοπάτια.



Το πεδίο αναρρίχησης Καράβι. Στη φωτογραφία δεν φαίνεται καλά το ύψος των βράχων. Δεν πλησίασα για καλύτερη φωτογραφία γιατί ήταν ένα ζευγαράκι και η ζέστη, τα λόγια του παπά, γκούχου γκούχου...


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Εχω ανεβει με ασφαλινα δικαβαλο με την μηχανη ως τον προφήτη Ηλία και οντως ο δρόμος ηταν οκ.
Το μονοπάτι απο εκει και περα δεν το ειδα αλλα δεν το έψαξα και πολυ κιολας να σου πω την αληθεια.
Ξερουμε περιπου απο ποιο μηνα και μετα θα εχουν λιωσει τα χιόνια;
Φετος κάηκε η χρονια , τωρα ειναι η καλύτερη εποχη για βολτα στα βουνα .

Στον προφήτη Ηλία δεν εχει καθόλου χιονι και 5-6 στροφες πριν το καταφύγιο εχει χιονουρες που οφείλονται στο τελευταίο χιονι που εριξε πριν 5-6 μερες .

Την αλλη εβδομάδα δεν θα εχει τίποτα αλλα εως το τελος Μαϊου θα τα βλεπουμε απο γουεμπ καμ .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αυτό σκέφτομαι αυτές τις μέρες, πόσο μου έχει λείψει μια καλή πεζοπορία στο βουνό. Όχι κάτι χαρντκορ, πορεία σε ωραίο τοπίο παρέα με ένα φίλο και το μόνο που να ακούγεται να είναι οι ήχοι της φύσης και ο θόρυβος που κάνουν τα βήματα στο χώμα

Για την ώρα το μόνο που κάνω είναι υπομονή και σχέδια για όταν βγούμε πάλι έξω...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Από το χωριό Κρεμαστή, συνεχίζει το μονοπάτι 33 προς το χωριό ΜΑΡΙ και ανηφορίζει ως τον Κοσμά.

Στην Κρεμαστή υπάρχει ομάδα που ασχολείται με την πεζοπορία επαγγελματικά. Υπάρχει μεγάλο δίκτυο μονοπατιών πχ από εκεί κατεβαίνει μονοπάτι ως το Κυπαρίσσι κτλ.

Με το καλό το φθινόπωρου αν είναι ήρεμα τα πράματα θα ήθελα κατέβω με τη μηχανή ως εδώ, για ένα 2ήμερο πεζοπορικό. Αν υπάρχει ενδιαφέρον και από άλλους ακόμα καλύτερα.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Από το χωριό Κρεμαστή, συνεχίζει το μονοπάτι 33 προς το χωριό ΜΑΡΙ και ανηφορίζει ως τον Κοσμά.

Στην Κρεμαστή υπάρχει ομάδα που ασχολείται με την πεζοπορία επαγγελματικά. Υπάρχει μεγάλο δίκτυο μονοπατιών πχ από εκεί κατεβαίνει μονοπάτι ως το Κυπαρίσσι κτλ.

Με το καλό το φθινόπωρου αν είναι ήρεμα τα πράματα θα ήθελα κατέβω με τη μηχανή ως εδώ, για ένα 2ήμερο πεζοπορικό. Αν υπάρχει ενδιαφέρον και από άλλους ακόμα καλύτερα.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
ριξε σημα,μηπως βρεθουμε να κανουμε παρεα καποιο απ αυτα που ειπες,αναλογα τις δουλειες μας
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραία ιδέα!
Ελπίζω μέχρι τότε να έχω χάσει κάνα κιλό (χλωμό).
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ωραία ιδέα!
Ελπίζω μέχρι τότε να έχω χάσει κάνα κιλό (χλωμό).
Τα κιλά δεν παίζουν κανένα ρόλο,
ριξε σημα,μηπως βρεθουμε να κανουμε παρεα καποιο απ αυτα που ειπες,αναλογα τις δουλειες μας

Όταν έρθει η ώρα θα ρίξω σύρμα έγκαιρα. :crs:.


Μανώλοι είστε τυχεροί, ζείτε σε μέρη καταπληκτικά από κάθε άποψη, αλλα για όσους αγαπούν τις 2 ρόδες έχει πολύ πράμα !

Άντε και στα δικά μας, προσπαθώ και μακάρι να καταφέρω να έρθω προς τα δω μόνιμα στο μέλλον, με βλέπω κοντά στο Λεβέτσοβο (Κροκεές).
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Τα κιλά δεν παίζουν κανένα ρόλο,



Όταν έρθει η ώρα θα ρίξω σύρμα έγκαιρα. :crs:.


Μανώλοι είστε τυχεροί, ζείτε σε μέρη καταπληκτικά από κάθε άποψη, αλλα για όσους αγαπούν τις 2 ρόδες έχει πολύ πράμα !

Άντε και στα δικά μας, προσπαθώ και μακάρι να καταφέρω να έρθω προς τα δω μόνιμα στο μέλλον, με βλέπω κοντά στο Λεβέτσοβο (Κροκεές).
μακαρι φιλε,στο ευχομαι
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αναζητώντας τον Covid-19...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fofiko

Μέλος
Όνομα
Danis
Μοτό
KTM 1290 Adventure
Χαίρομαι που ανακάλυψα αυτήν την ενότητα.
Έκτος των Ελληνικών βουνών η χάρη μου έχει φτάσει στα πέρατα της Γης. Έχω κάνει αρκετά ταξίδια περιπέτειας σε Ασία, Αφρική, Νότιο Αμερική και Ευρώπη.
Να παραθέσω και εγώ ένα σχετικά light που έκανα το καλοκαίρι του 2018 στις Άλπεις.
Κάναμε με την κοπέλα μου μια πολύ δημοφιλή διαδρομή με αφετηρία και τερματισμό το Courmayeur της Ιταλίας.
Η διαδρομή ονομάζετε Tour De Mont Blanc και είναι μια κυκλική διαδρομή που περνάει από τρεις χώρες, την Ιταλία, την Γαλλία και την Ελβετία.
Η ιστοσελίδα είναι υπό κατασκευή και προσπαθώ να την κάνω πιο εμφανίσιμη και να προσθέσω άρθρα όποτε βρω χρόνο.
Αν η δημοσίευση μου είναι ενάντια στους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ μπορούν οι διαχειριστές να την διαγράψουν.
Το άρθρο το έχει γράψει το έτερον ήμισυ.
Καλή ανάγνωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αύριο 7/2/21 όποιος θέλει να περπατήσει στον νότιο Υμηττό θα ξεκινήσουμε περίπου 9.10 από το γήπεδο ποδοσφαίρου της Τερψιθέας Γλυφάδας.

Υπολογίζω κάνα 3 ωράκι να βγει η βόλτα. Θα κάνουμε μια κυκλική διαδρομή σε ωραία μονοπάτια με πράσινο ( για Υμηττό) και πολύ ωραία θέα.


Dropped pin
 
Top Bottom