Πεζοπορία

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εδώ Hellaspath :: Αρχείο ορεινών διαδρομών για GPS στα Ελληνικά βουνά θα βρείτε - για οσους δεν γνωρίζουν μια πάρα πολύ καλή καταγραφή των περισσότερων ελληνικών ορεινών μονοπατιών και για χρήση gps
Μια ερώτηση, τα χρωματα στις διαδρομές εχουν να κανουν με τον βαθμό δυσκολίας;
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μια ερώτηση, τα χρωματα στις διαδρομές εχουν να κανουν με τον βαθμό δυσκολίας;
Όχι, σε γενικές γραμμές ο βαθμός δυσκολίας προκύπτει από τα υψομετρικά ανάβασης και το μήκος της διαδρομής. Φυσικά έχει να κάνει και με τις κλίσεις αλλά αν παράδειγμα μια διαδρομή έχει 3000μ υψομετρικά και είναι 30χλμ μήκος, είναι προφανές ότι δεν είναι για το ξεκίνημα.
Πολύ σύντομα κάποιος μετά από κάποιες αναβάσεις μπορεί να προβλέψει το βαθμό δυσκολίας και τι του ταιριάζει για την δεδομένη στιγμή
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Όχι, σε γενικές γραμμές ο βαθμός δυσκολίας προκύπτει από τα υψομετρικά ανάβασης και το μήκος της διαδρομής. Φυσικά έχει να κάνει και με τις κλίσεις αλλά αν παράδειγμα μια διαδρομή έχει 3000μ υψομετρικά και είναι 30χλμ μήκος, είναι προφανές ότι δεν είναι για το ξεκίνημα.
Πολύ σύντομα κάποιος μετά από κάποιες αναβάσεις μπορεί να προβλέψει το βαθμό δυσκολίας και τι του ταιριάζει για την δεδομένη στιγμή
Tελεια! Επισης τι παπουτσια θα προτεινατε σε καποιον αρχαριο?
Μποτακι,αθλητικο?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Tελεια! Επισης τι παπουτσια θα προτεινατε σε καποιον αρχαριο?
Μποτακι,αθλητικο?
Ορειβατικό και πεζοπορικό.
Μακρια από μποτάκια εργασίας τύπου timperland κλπ.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Αγάπη και σεβασμός για τα βουνά και τις κορφές πρώτα από όλα,
μετά πάμε..
Παπούτσια ορειβατικού τύπου και σάκος ίσως είναι από τα πρώτα και ποιο απαραιτητα που θα χρειαστεί στον εξοπλισμό του ο περιπατητης
.. νερό σοκολάτες η σταφίδες ξηρούς καρπούς, αντιανεμικο, φακό είναι από τα λίγα στάνταρ που πρέπει να έχει ο σακος...


Από τίς μικρές μου απλές αναβάσεις σε κορφές μου έχουν μείνει όμορφες αναμνήσεις με μεγάλες δόσεις περιπέτειας!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αγάπη και σεβασμός για τα βουνά και τις κορφές πρώτα από όλα,
μετά πάμε..
Παπούτσια ορειβατικού τύπου και σάκος ίσως είναι από τα πρώτα και ποιο απαραιτητα που θα χρειαστεί στον εξοπλισμό του ο περιπατητης
.. νερό σοκολάτες η σταφίδες ξηρούς καρπούς, αντιανεμικο, φακό είναι από τα λίγα στάνταρ που πρέπει να έχει ο σακος...


Από τίς μικρές μου απλές αναβάσεις σε κορφές μου έχουν μείνει όμορφες αναμνήσεις με μεγάλες δόσεις περιπέτειας!
Και η επομενη ερωτηση μου θα ηταν τι πρεπει να εχουμε μαζι!
Ορειβατικού τύπου εννοουμε δηλαδη μποτάκι που να κρατάει τον αστράγαλο;
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Κυριακή 26/1/2010

Σήμερα το πρόγραμμα είχε συμμετοχή στην περιποίηση αναδάσωσης της εθελοντικής δασοπροστασίας νoτίου Υμηττού (ΕΔΝΥ). Κλαδέψαμε, φτιάξαμε τους λάκους ποτίσματος, καθαρίσαμε και δώσαμε ζωή σε μια πλαγιά 12 στρεμμάτων.
Κώστα φίλε, μην κουράζεστε... σας έρχεται η "ανάπτυξη" οσονούπω...

Υμηττός: Σχέδιο αναγέννησης με πεζοπορικό δίκτυο και σύνδεση με Γουδή – Ιλίσια - Ειδήσεις - νέα - Το Βήμα Online

“Εκεί ψηλά στον Υμηττό υπάρχει κάποιο μυστικό και είναι, πώς να σάς το πω, πολύ μπλεγμένο ομολογώ” - Κατιούσα

Μονοπάτια 90 χλμ και πόλοι δραστηριοτήτων στον Υμηττό

Επιτροπή Πολιτών για τον Υμηττό: Σχετικά με τον Υμηττό, τον Σ.Π.Α.Υ. και τον Προφήτη Ηλία
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ναι το έχω δει. Στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται τίποτα άλλο παρά μόνο πινακίδες στα μονοπάτια για να μη χάνεται ο κόσμος.

Από την εμπειρία μου, όσο μένει μακριά "ο κόσμος", τόσο καλύτερα για το βουνό. Παράδειγμα είναι το σκουπιδαριό που μενει πίσω μετά από την Καθαρά Δευτέρα.

Αυτοί που αγαπούν το βουνό δεν χρειάζονται σχέδια αναγέννησης κτλ κτλ.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Tελεια! Επισης τι παπουτσια θα προτεινατε σε καποιον αρχαριο?
Μποτακι,αθλητικο?
Μποτάκι πεζοπορικό να πάρεις, να είναι ελαφρύ και φρόντισε να εχει περιθώριο στο πόδι για πιο χοντρή κάλτσα.
Σε γνωστό ιντερνετικό ελληνικό κατάστημα μπορείς να βρεις αξιόλογα entry παπούτσια με περίπου 80-100 ευρώ. Εννοείται πως υπάρχουν και πιο ακριβά και εδώ ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Μετά θες ντύσιμο σε επίπεδα ανάλογα την εποχή. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα βαμβακερά και μάλλινα ρουχα ειδικά στον κορμό και να προτιμήσεις συνθετικά εξειδικευμένα που επιτρέπουν στο σώμα να αναπνέει και που αποβάλουν τον ιδρώτα.

Ένα ελαφρύ Φλις και ένα αντιανεμικό τις περισσότερες φορές είναι αρκετά.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Στα λημέρια του Καπετάν Μητρομάρα

Το Μητρομάρας στα Αρβανίτικα σημαίνει Μήτρος ο Τρελός, η Τρελομήτρος...
Ένας Τρελομήτρος λοιπόν με λημέρι στον "Τρελό" (η άλλη ονομασία του Υμηττού..).
Η Ιστορία αναφέρει ότι ο Μητρομάρας συμμετείχε στα Ορλοφικά το 1769 και πολέμησε μαζί με τους Ρώσους εναντίον των Τούρκων.
Η πρώιμη και όχι καλά, προετοιμασμένη εκείνη επανάσταση απέτυχε, οι Ρώσοι Ορλώφ εγκατέλειψαν όσους τους ακολούθησαν, στην "τύχη" τους, αλλά ο Μητρομάρας συνέχισε να πολεμά τους Τούρκους μαζί με τους άντρες του, μέχρι που σε μια μάχη το 1772 τραυματίστηκε σοβαρά, κατέφυγε στο νησί Αγκίστρι, όπου και τελικά πέθανε.

Το σπήλαιο που λέγεται ότι ήταν λημέρι του, βρίσκεται σε υψόμετρο 580 μέτρων βορείως της κορυφής Στρώμα στον Νότιο Υμηττό.
Εξερευνήθηκε για πρώτη φορά την 28/10/1934 από την σπηλαιολογική ομάδα του ΕΟΣ Αθηνών.
Η ανεύρεση της εισόδου δεν ήταν εύκολη, λόγω της πολύ πυκνής βλάστησης, αλλά και της μορφολογίας του εδάφους στο σημείο που βρίσκεται η σπηλιά.
Απ ότι αποδείχτηκε ο Καπετάν Μητρομάρας διάλεξε καλή κρυψώνα στον Υμηττό!

Η σπηλιά έχει είσοδο κατηφορική βάθους 3 μέτρων και μετά συνεχίζει σε έναν θάλαμο με λίγο διάκοσμο.
Από τον θάλαμο αυτό συνεχίζει ένα μικρό και στενό λαγούμι που μετά από λίγα μέτρα στενεύει και κλείνει.
Το σπήλαιο είχε και μια μικρότερη δεύτερη είσοδο που σήμερα όμως δεν είναι βατή.


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εχει κανει κανεις Αθ.Διακο- Καταφυγια να μου πει βαθμο δυσκολιας και μια τυπικη διαρκεια για ανεβα-κατεβα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εχει κανει κανεις Αθ.Διακο- Καταφυγια να μου πει βαθμο δυσκολιας και μια τυπικη διαρκεια για ανεβα-κατεβα?
Την περασμένη Κυριακή ανέβηκε φίλη μέχρι το καταφύγιο και έκαναν 4 ώρες μέσα σε αρκετό χιόνι και δυσκολίες.
Θα μάθω περισσότερες λεπτομέρειες και θα πω
Αν δει το θέμα βέβαια ο Δημήτρης nomad.... Θα μάθουμε τα πάντα όλα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Την περασμένη Κυριακή ανέβηκε φίλη μέχρι το καταφύγιο και έκαναν 4 ώρες μέσα σε αρκετό χιόνι και δυσκολίες.
Θα μάθω περισσότερες λεπτομέρειες και θα πω
Αν δει το θέμα βέβαια ο Δημήτρης nomad.... Θα μάθουμε τα πάντα όλα.
4 να ανεβουν?Δηλαδη θελει 8 συνολο ανεβα κατεβα?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
4 να ανεβουν?Δηλαδη θελει 8 συνολο ανεβα κατεβα?
Είναι λιγότερο με κανονικές συνθήκες, χωρίς χιόνι δηλαδή. Δεν θυμάμαι αλλά τα έχω κάπου γραμμένα οπότε θα σου πω αργότερα.
Επίσης μας την είχαν πέσει τσοπανόσκυλα εκεί που το μονοπάτι τελειώνει ψηλά στους δασικούς.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Εχει κανει κανεις Αθ.Διακο- Καταφυγια να μου πει βαθμο δυσκολιας και μια τυπικη διαρκεια για ανεβα-κατεβα?
Για τι εποχή ρωτάς; Τώρα η αργότερα;
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Χωρίς χιόνι με τζιπ, φτάνεις έξω από το καταφύγιο. Με συμβατικό αυτοκίνητο, φτάνεις από καλό χωματόδρομο στον Προφήτη Ηλια, εκκλησάκι πάνω από το χωριό. Από εκεί από σηματοδοτημένο μονοπάτι σε 2 max χαλαρές και εύκολες ωρες, είσαι καταφύγιο.
 
Top Bottom