Πεζοπορία

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έκτακτο ρεπό σήμερα από τη δουλειά οπότε ευκαιρία για βουνό, αυτή τη φορά περπάτησα στον βόρειο Υμηττό.
Ο Υμηττός είναι η χαρά του πεζοπόρου αφού έχει πολλά και όμορφα μονοπάτια.

Ξεκίνησα από νεκροταφείο Παπάγου και μπήκα σε τμήματα των μονοπατιών 3, 8 (ζόρικο) και 10. Έφτασα αρκετά ψηλά ως τα 770 μέτρα, κοντά στις κεραίες και περπάτησα 10,5 υπέροχα χιλιόμετρα.

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έκτακτο ρεπό σήμερα από τη δουλειά οπότε ευκαιρία για βουνό, αυτή τη φορά περπάτησα στον βόρειο Υμηττό.
Ο Υμηττός είναι η χαρά του πεζοπόρου αφού έχει πολλά και όμορφα μονοπάτια.

Ξεκίνησα από νεκροταφείο Παπάγου και μπήκα σε τμήματα των μονοπατιών 3, 8 (ζόρικο) και 10. Έφτασα αρκετά ψηλά ως τα 770 μέτρα, κοντά στις κεραίες και περπάτησα 10,5 υπέροχα χιλιόμετρα.

Έπρεπε να έρθεις για καφέ, αφού ξεκίνησες από το μαγαζί μου.
Την επόμενη
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι ζούμε ρε φουστη μου?

Εντωμεταξύ.... Η ρουφιανιά ανάμεσα σε ζευγαρι :pointu:

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν ήταν πρόχειρος περίπατος, αυθόρμητη έκφραση αγάπης προς το βουνό, ήταν προγραμματισμένη βόλτα. Α, όλα και όλα, ατομική ανευθυνότητα, λίγα του έκαναν του ιοδιασπορέα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Που καταντήσαμε...
Ούτε ένα γεια στους κενταύρους δεν μπορείς να πεις πια...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το ερώτημα είναι, ο σύζυγος ζήτησε διαζύγιο από την σύζυγο ή έφαγε την φάπα του και παραμένει στο ίδιο σπίτι; Αυτές είναι οι μικρές σημαντικές λεπτομέρειες που δεν καλύπτει το ρεπορτάζ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν βρήκα ποιο κατάλληλο νήμα για αυτό το ποστ...
Μια παρέα φίλων για άλλη μια φορά πραγματοποίησαν ανάβαση στο πυροφυλάκιο Μαρρόσας - κορφή Λουπάτας ανεβαίνοντας με χιονορακέτες και ορειβατικά σκι...
Και εννοείται κατέβηκαν με τα σκι...
Ακολουθήθηκε τοπικό ορειβατικό μονοπάτι το οποίο όταν λιώσουν τα χιόνια - kordix bill race ακούει - ανεβαίνει (τρόπος του λέγειν) και με τα εντούρο...
Κάντε μεγέθυνση στις εικόνες τους κίτρινους κύκλους...
(Τι να σου κάνει και ο Tamron απ' το σπίτι, εξαιρετικό stabilizer...)
Στην πρώτη εικόνα κάποια άτομα της παρέας και στην δεύτερη έχει ξεκινήσει η κατάβαση...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τελικά έκανα την φωτό-βόλτα στα Βασιλικά μαζί με λίγο περπάτημα 6-7 χιλιόμετρα. Συνάντησα αρκετούς ποδηλάτες και ελάχιστο κόσμο που είχε φτάσει με αυτοκίνητο. Προς τα ανατολικά μέσα στα μονοπάτια άκουγα και "πριόνια" κωδικός "Μαρέβα" :laugh:
Το περπάτημα μέσα στην ερημιά ήταν απόλαυση.
Μου έκανε εντύπωση που είχε παντού σπασμένα κλαδιά, ακόμα και ολόκληρα δέντρα ριγμένα κάτω, πιθανώς από το χιόνι αλλά η εικόνα ήταν λες και είχε περάσει τυφώνας.
Μέσα στο χώρο υπάρχει φυλάκιο της αστυνομίας. Κάποια στιγμή σταμάτησε ένα τζιπ δίπλα μου και με ρώτησαν γιατί βγάζω φωτογραφίες. Μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται να φωτογραφίσω κτίρια γιατί θέλει άδεια από το υπουργείο πολιτισμού!!! o_O Ξέρετε, αυτό με τον Λιγνάδη.
Τέλος πάντων επειδή πιστεύω πολύ στο έργο του υπουργείου εγώ συμμορφώθηκα, οπότε οι φωτογραφίες που θα δείτε παρακάτω δεν είναι δικές μου ούτε ξέρω πως βρέθηκαν στο ποστ και δηλώνω ότι καμία σχέση δεν έχω με τον φωτογράφο που έτσι κι αλλιώς μοιάζει άσχετος και ατάλαντος :wacky::muted:

Την ώρα που έφευγα συνάντησα στην πύλη ένα ζευγαράκι, ούτε 20 χρονών. Προσπαθούσαν να βρουν πως μπαίνεις γιατί η πύλη είναι κλειδωμένη. Τους έδειξα την καβάτζα και τους είπα προς τα που να πάνε για δουν τον χώρο. Με ευχαρίστησαν και μπήκαν μέσα. Εκείνη την ώρα πέρασε από δίπλα το ίδιο τζιπάκι που είχε ελέγξει εμένα νωρίτερα. Τι να σας πω ρε παιδιά, ότι κάνανε μπλοζόν στα βάτα, ότι χώθηκαν μέσα στις λάσπες για να κρυφτούν, μόνο στα δέντρα που δεν σκαρφάλωσαν. Έφυγαν δε από τον χώρο πιο γρήγορα από ότι έφυγα εγώ με την μηχανή.
Σοκαρίστηκα, λέω ρε φίλε μεγαλώνει μια γενιά που βλέπει την αστυνομία και τρέμει. Πόσο πίσω έχουμε γυρίσει ρε πστμ!!!!!

Όλο αυτό πριν τα γεγονότα στη Νέα Σμύρνη...
























 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μπράβο Αντώνη, πολύ ωραίες οι φωτό (που βρήκες τυχαία στο διαδίκτυο).

Κρίμα που δεν μπορείς να έρθεις προς Γλυφάδα μεριά, κάνω πεζοπορία κάθε ΣΚ από 10 έως 20 km σε μέρη που δεν έχει κόσμο.

Θα χαρώ να ξεναγήσω όποιο φίλο έχει όρεξη για πεζοπορία στον Υμηττό. Για πιο πέρα υπομονή.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μπράβο Αντώνη, πολύ ωραίες οι φωτό (που βρήκες τυχαία στο διαδίκτυο).

Κρίμα που δεν μπορείς να έρθεις προς Γλυφάδα μεριά, κάνω πεζοπορία κάθε ΣΚ από 10 έως 20 km σε μέρη που δεν έχει κόσμο.

Θα χαρώ να ξεναγήσω όποιο φίλο έχει όρεξη για πεζοπορία στον Υμηττό. Για πιο πέρα υπομονή.
Θα το κανονίσουμε σύντομα :)
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Λέω το Σάββατο να πάω για πεζοπορία στην Πάρνηθα. Σκέφτομαι για λίγο χαλαρή διαδρομή μήπως και εντελώς τυχαία βρεθεί και κάποιος άλλος συμφορουμίτης στο σημείο εκκίνησης. Επειδή όμως είμαι αλλεργικός στο ξύλο με πτυσσόμενο όποιος κι αν είσαι αγαπητέ ξένε, "δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις υποφέρω κι υποφέρεις". :muted::laugh::roflmao:
Θα ψάξω διαδρομές το απόγευμα και θα ενημερώσω Όποιος δεν θα θέλει να έρθει ας το πει εδώ ;)
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Λέω το Σάββατο να πάω για πεζοπορία στην Πάρνηθα. Σκέφτομαι για λίγο χαλαρή διαδρομή μήπως και εντελώς τυχαία βρεθεί και κάποιος άλλος συμφορουμίτης στο σημείο εκκίνησης. Επειδή όμως είμαι αλλεργικός στο ξύλο με πτυσσόμενο όποιος κι αν είσαι αγαπητέ ξένε, "δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις υποφέρω κι υποφέρεις". :muted::laugh::roflmao:
Θα ψάξω διαδρομές το απόγευμα και θα ενημερώσω Όποιος δεν θα θέλει να έρθει ας το πει εδώ ;)
Και μεχρι εκει πως θα παμε?
ΥΓ Μην απαντησεις. Θα μου τα πεις απο κοντα αυριο!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Και μεχρι εκει πως θα παμε?
ΥΓ Μην απαντησεις. Θα μου τα πεις απο κοντα αυριο!!
.... ακυρο για αυριο.
Αρρώστησε η baby sitter!!
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Λέω το Σάββατο να πάω για πεζοπορία στην Πάρνηθα. Σκέφτομαι για λίγο χαλαρή διαδρομή μήπως και εντελώς τυχαία βρεθεί και κάποιος άλλος συμφορουμίτης στο σημείο εκκίνησης. Επειδή όμως είμαι αλλεργικός στο ξύλο με πτυσσόμενο όποιος κι αν είσαι αγαπητέ ξένε, "δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις υποφέρω κι υποφέρεις". :muted::laugh::roflmao:
Θα ψάξω διαδρομές το απόγευμα και θα ενημερώσω Όποιος δεν θα θέλει να έρθει ας το πει εδώ ;)
Τι ώρα λες να μην ξεκινήσεις και απο ποιό σημείο δε θα ξεκινήσεις; Πες λεπτομέρειες για το πως θα ήθελες αν μπορούσε να γίνει...
 
Top Bottom