[Πελοπόννησος] - Νεμέα/Καλάβρυτα- χώμα

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
ΝΕΜΕΑ – ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ από χώμα

Τη θεωρώ «κλασική» διαδρομή και την προτείνω μιας και ξανατσεκαρίστηκε πρόσφατα, ενώ μπορεί να γίνει και ημερήσια. (από Αθήνα κάτι πάνω από 500χιλ.)

Χωμάτινη ορεινή διαδρομή 161χιλ. και για βαριά on/off, σε ποσοστό περ. 85χώμα/15άσφαλτος και με υψόμετρα κυρίως από 800-1500μ.

Μέσου επιπέδου δυσκολίας (3/5), απαιτεί σχετική εμπειρία και κατάλληλα ελαστικά.

Προσεγγίζει αρκετά χωριά και τρείς λίμνες για στάση, όπως και αρκετά σημεία για έξοδο σε άσφαλτο. Για ανεφοδιασμό καυσίμου απαιτείται κάποια παράκαμψη.

Σίγουρα χορταστική από χιλιόμετρα, θα χρειαστείτε κάπου 5,5ώρες συνεχούς οδήγησης με μέσο ρυθμό.

Αντικειμενικά πανέμορφη σε όλο σχεδόν το μήκος της, θα την αναπολείτε θετικά απολαμβάνοντας το καφεδάκι και τους λουκουμάδες στο καφενείο του σταθμού τραίνων των Καλαβρύτων.

Μελετήστε καλά GPS και χάρτες, όμως τα περισσότερα θα τα δείτε μέσα από το κράνος…
 

Attachments

Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραίος Σπύρο!
Χρήσιμη προσθήκη στην ενότητα "Διαδρομές" και θα τιμηθεί δεόντως από πολλούς.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Προσοχή στην εποχή που κάποιος θα επιλέξει να κάνει αυτήν την διαδρομαρα !!

Ωραίος ο Σπύρος...:friendship:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ωραίος !!!!!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Προσοχή στην εποχή που κάποιος θα επιλέξει να κάνει αυτήν την διαδρομαρα !!

Ωραίος ο Σπύρος...:friendship:
Σωστά!

Καλοκαίρι και μόνο (κι όσο αυτό κρατάει το Φθινόπωρο) κάνουμε "τυφλά" χωμάτινες που ανεβαίνουν σε υψόμετρο πάνω από 700-800 μέτρα.
Αν πιάσουν βροχές, πάμε μόνο μετά από πληροφορίες ότι πράγματι περνάει, ή με διάθεση εξερεύνησης κι ετοιμότητα αναστροφής ;)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Nα δωσω και εγω το ιχνος μιας παραλαγης της διαδρομης Νεμεα- Καλαβρυτα η οποια μπορει να γινει απο μεγαλα ον οφ
Οχι παντως χειμωνα! Κατα τα αλλα ειναι σχετικα ευκολη απο αργα την Ανοιξη μεχρι και το τελος του φθινοπωρου
 

Attachments

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
@endtourista ακολουθήσαμε την διαδρομή σου (τον Οκτώβριο που μας πέρασε) και με μια διανυκτέρευση στη λίμνη Δόξα την ολοκληρώσαμε σε 2 ημέρες.. Thanks!

Ιδανική και για on-off και με διάσχιση πανέμορφων σημείων..
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@endtourista ακολουθήσαμε την διαδρομή σου (τον Οκτώβριο που μας πέρασε) και με μια διανυκτέρευση στη λίμνη Δόξα την ολοκληρώσαμε σε 2 ημέρες.. Thanks!

Ιδανική και για on-off και με διάσχιση πανέμορφων σημείων..
Μπράβο ρε μάγκες!

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Περιοχή
Αιγιο
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Suzuki Drz 400s /Honda Xrv 750/ Honda CBR 1100xx

Χθεσινή από Ζαρούχλα - λίμνη Δοξας!Δεν περνάει ούτε τανκ!50 πόντους χιόνι στο κέντρο του δρόμου! Πεσμένα δέντρα παντού στην διαδρομή. Βγήκαμε με μεγάλη δυσκολία.!!

 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ

Χθεσινή από Ζαρούχλα - λίμνη Δοξας!Δεν περνάει ούτε τανκ!50 πόντους χιόνι στο κέντρο του δρόμου! Πεσμένα δέντρα παντού στην διαδρομή. Βγήκαμε με μεγάλη δυσκολία.!!

Φίλε Σπύρο πρόσεχε μη χάσεις το κινητό σου εκεί μέσα.... δύσκολο να το βρω.....


ΥΓ -Ναι, εγώ είμαι!-
 
Περιοχή
Αιγιο
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Suzuki Drz 400s /Honda Xrv 750/ Honda CBR 1100xx
Χαχαχαχα!!!Απιστευτο!!!Παλι εσυ μπροστά μου!!Δεν γίνεται αυτό που ειχε συμβεί!!Ειναι από τα πλέον απίστευτα που μου έχουν συμβεί ποτέ!!!Ευκαιρια όμως να γνωρίστουμε έστω για λίγο!!!
Ελπίζω να τα πουμε και από κοντά στα ψηλα!!


Υ.Γ Να γράψεις κάποια στιγμή την ιστορία....θα ειναι ενδιαφέρον post..)




Φίλε Σπύρο πρόσεχε μη χάσεις το κινητό σου εκεί μέσα.... δύσκολο να το βρω.....


ΥΓ -Ναι, εγώ είμαι!-
!!!!
 
Top Bottom