Πεντέλη, Φράγμα Ραπεντώσας, Λίμνη Μαραθώνα

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Την Κυριακή που πέρασε, 4 τρελοί αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε την παρακάτω διαδρομή:


Τη διαδρομή την είχα βρει πριν λίγο καιρό στο plotaroute και το Δεκέμβριο είχα δοκιμάσει μόνος ένα μικρό κομμάτι της.

Η διαδρομή ξεκινά από την Πεντέλη, ανεβαίνει στην κορυφή μέσα από ένα αρκετά κοτσωνάτο κομμάτι με κοτρώνες και φυτεμένους βράχους.
Από την κορυφή της Πεντέλης μέχρι το κατέβασμα η φάση είναι Erzberg rodeo, τέτοιο σπαστήρι δεν έχω ξανακάνει. Το Δεκέμβριο μου είχε πάρει 1,5ώρα για λιγότερα από 10χλμ..

Αυτή τη φορά είπαμε να το αποφύγουμε κι έτσι ακολουθήσαμε ένα περιμετρικό μονοπάτι (αυτό με το πράσινο χρώμα) που αποδείχθηκε πανέμορφο αλλά και απαιτητικό.
Το 2ο μέρος μετά την Πεντέλη προς το φράγμα, έχει ανεβοκατεβάσματα σε λόφους με κυρίως χώμα, ρηχά λούκια και μερικά κομμάτια με φυτεμένη πέτρα.

Μετά το φράγμα της Ραπεντώσας έχουμε ένα ζόρικο ανηφορικό κομμάτι και στη συνέχεια φτάνουμε στον αγωγό της Ευδαπ που βρίσκεται σε ένα φαράγγι, με πανέμορφο τοπίο.
Η έξοδος από εκεί, έχει ένα μονοπάτι 30 περίπου μέτρων που θέλει φόρα και γκάζι για να ανέβει κανείς. Από εκεί η διαδρομή βγάζει στην άσφαλτο, στο φράγμα του Μαραθώνα και μετά η διαδρομή έδειχνε έξοδο από το δρόμο αλλά εκεί ήταν κλειστά με λουκέτο της Ευδάπ. Βλέποντας στο google maps είδαμε ένα σημείο περίπου 1χμλ παρακάτω που έμπαινε σε κάτι χωράφια κι από εκεί, μπορέσαμε και φτάσαμε στη λίμνη (έχω ενημερώσει με την παράκαμψη την επισυναπτόμενη διαδρομή). Η διαδρομή παράλληλα με τη λίμνη είναι εξαιρετική. Χωματόδρομος με λάσπες, καλαμιές και δεξιά θέα προς τη λίμνη. Στο βόρειο κομμάτι της λίμνης, είχαμε και ένα δύσκολο πέρασμα από ένα ρέμα λόγω υγρού εδάφους και φύλλων που γλύστραγε πολύ.
Έχοντας διασχίσει με ενδιάμεσες στάσεις και ψαξίματα περίπου 70χλμ σε περίπου 6 ώρες με πολύ εξάντληση,
συμφωνήσαμε να βγούμε από τη διαδρομή γιατί ήταν πιθανό να έπαιζε κάποια στραβή από κούραση κι έτσι βγήκαμε εθνική περίπου στο Καπανδρίτι.
Από εκεί, μπήκαμε απέναντι προς Δροσοπηγή ακολουθώντας την διαδρομή του περσινού Trail Ride η οποία μας οδήγησε στο Κρυονέρι. Έχουμε αφήσει εκκρεμότητες όμως οπότε σίγουρα θα την ξαναπιάσουμε από κάποιο σημείο για να βγάλουμε και το υπόλοιπο μέρος της.

Η διαδρομή είναι ιδανική για μικρά καθαρά και μονοκύλινδρα. Εμείς ήμασταν με 4 μονοκύλινδρα 600άρια και σε αρκετά σημεία ευχηθήκαμε για κάτι ελαφρύτερο. Δε θα την πρότεινα σε βαρύτερες μηχανές αλλά πάλι, το βίτσιο του καθενός είναι προσωπική υπόθεση ;).

Εδώ είναι και το σχετικό video.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραίοι ρε αλάνια.....κάποια κομμάτια μου φαίνονται γνώριμα από trail rides του Doc και από μια βόλτα με τον Σπύρο endtourista που κάναμε πρόπερσι.
Εύγε....
Κρατάω τη διαδρομή για να την κάνω κάποια στιγμή :friendship:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Την Κυριακή που πέρασε, 4 τρελοί αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε την παρακάτω διαδρομή:


Τη διαδρομή την είχα βρει πριν λίγο καιρό στο plotaroute και το Δεκέμβριο είχα δοκιμάσει μόνος ένα μικρό κομμάτι της.

Η διαδρομή ξεκινά από την Πεντέλη, ανεβαίνει στην κορυφή μέσα από ένα αρκετά κοτσωνάτο κομμάτι με κοτρώνες και φυτεμένους βράχους.
Από την κορυφή της Πεντέλης μέχρι το κατέβασμα η φάση είναι Erzberg rodeo, τέτοιο σπαστήρι δεν έχω ξανακάνει. Το Δεκέμβριο μου είχε πάρει 1,5ώρα για λιγότερα από 10χλμ..

Αυτή τη φορά είπαμε να το αποφύγουμε κι έτσι ακολουθήσαμε ένα περιμετρικό μονοπάτι (αυτό με το πράσινο χρώμα) που αποδείχθηκε πανέμορφο αλλά και απαιτητικό.
Το 2ο μέρος μετά την Πεντέλη προς το φράγμα, έχει ανεβοκατεβάσματα σε λόφους με κυρίως χώμα, ρηχά λούκια και μερικά κομμάτια με φυτεμένη πέτρα.

Μετά το φράγμα της Ραπεντώσας έχουμε ένα ζόρικο ανηφορικό κομμάτι και στη συνέχεια φτάνουμε στον αγωγό της Ευδαπ που βρίσκεται σε ένα φαράγγι, με πανέμορφο τοπίο.
Η έξοδος από εκεί, έχει ένα μονοπάτι 30 περίπου μέτρων που θέλει φόρα και γκάζι για να ανέβει κανείς. Από εκεί η διαδρομή βγάζει στην άσφαλτο, στο φράγμα του Μαραθώνα και μετά η διαδρομή έδειχνε έξοδο από το δρόμο αλλά εκεί ήταν κλειστά με λουκέτο της Ευδάπ. Βλέποντας στο google maps είδαμε ένα σημείο περίπου 1χμλ παρακάτω που έμπαινε σε κάτι χωράφια κι από εκεί, μπορέσαμε και φτάσαμε στη λίμνη (έχω ενημερώσει με την παράκαμψη την επισυναπτόμενη διαδρομή). Η διαδρομή παράλληλα με τη λίμνη είναι εξαιρετική. Χωματόδρομος με λάσπες, καλαμιές και δεξιά θέα προς τη λίμνη. Στο βόρειο κομμάτι της λίμνης, είχαμε και ένα δύσκολο πέρασμα από ένα ρέμα λόγω υγρού εδάφους και φύλλων που γλύστραγε πολύ.
Έχοντας διασχίσει με ενδιάμεσες στάσεις και ψαξίματα περίπου 70χλμ σε περίπου 6 ώρες με πολύ εξάντληση,
συμφωνήσαμε να βγούμε από τη διαδρομή γιατί ήταν πιθανό να έπαιζε κάποια στραβή από κούραση κι έτσι βγήκαμε εθνική περίπου στο Καπανδρίτι.
Από εκεί, μπήκαμε απέναντι προς Δροσοπηγή ακολουθώντας την διαδρομή του περσινού Trail Ride η οποία μας οδήγησε στο Κρυονέρι. Έχουμε αφήσει εκκρεμότητες όμως οπότε σίγουρα θα την ξαναπιάσουμε από κάποιο σημείο για να βγάλουμε και το υπόλοιπο μέρος της.

Η διαδρομή είναι ιδανική για μικρά καθαρά και μονοκύλινδρα. Εμείς ήμασταν με 4 μονοκύλινδρα 600άρια και σε αρκετά σημεία ευχηθήκαμε για κάτι ελαφρύτερο. Δε θα την πρότεινα σε βαρύτερες μηχανές αλλά πάλι, το βίτσιο του καθενός είναι προσωπική υπόθεση ;).

Εδώ είναι και το σχετικό video.
:yes::yes::yes::yes::yes::yes::yes::l2::friendship:
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Μπράβο ρε μάγκες...Φοβερό παρεάκι και φανταστικό βίντεο...Από τα λίγα τόσο μεγάλης διάρκειας που βλέπω ολόκληρα...Και μάλιστα 2 φορές...Όσο για την διαδρομή όντως από Πεντέλη μέχρι Μαραθώνα ειναι ιδιαίτερα δύσκολη και θέλει παρέα και βοηθεια για να βγει...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Φοβερή βόλτα...! :ok:
Με όσο πιπέρι χρειαζόταν...;)
Στις επόμενες...!:friendship:
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Σας χάρηκα ! Μπράβο σας !!!
Δεν θα προσπαθούσα καθόλου την έξοδο από το ρέμα του φράγματος λόγο της ιδιομορφίας και σίγουρα δεν θα κύκλωνα την λίμνη από εκεί που περάσατε στο τελείωμα του δρόμου. Μπράβο !
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αυτα ειναι, εξαιρετικοί! :ok: :friendship:


ΥΓ Padis: Ψηλε κανονισε να παμε κι'εμεις απο κει σε καποια φαση, long time..
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αυτα ειναι, εξαιρετικοί! :ok::friendship:


ΥΓ Padis: Ψηλε κανονισε να παμε κι'εμεις απο κει σε καποια φαση, long time..
[SPAMON] Ψηλέ, ευχαρίστως ! Τώρα που είμαι και ''ελαφρύς'' δεν έχω κανένα πρόβλημα. [SPAMOFF]
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μπράβο μια χαρούλα..!!

θα μας πάτε κι εμάς καμιά μέρα?! Είμαστε καλά παιδιά και το πάμε το γράμμα!!

Edit: Τώρα που είδα όλο το video. Ο ένας της παρέας σας ο Ηλίας αν θυμάμαι καλά το όνομα έχει πάρει το πρώην μηχανάκι μου. Το TTR αυτό το μπλέ που στο 5.40 αγοράζει οικοπεδάκι είναι project περιποιημένο απο τα χεράκια μου βίδα βίδα. Η σχάρα πίσω είναι όλη φτιαγμένη στο χέρι(π.χ.)

Να δώσεις τα χαιρετίσματα μου και ελπίζω να βρεθούμε και στο βουνό. Χαίρομαι που συνεχίζει να επιτελεί άριστο έργο όπως πρέπει το εργαλείο στα χέρια του Ηλία! (η μανιβέλα δεν μου λειπει BTW!)

το TTR, δε θυμάμαι αν είχα δείξει στον Ηλία φωτο τότε απο τις δουλειές που είχα κάνει.

TT600R 01' my project
 
Τελευταία επεξεργασία:

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Ωραία βόλτα!!
Και ωραία περιγραφή για όσους ακολουθήσουν...!
Μπράβο μάγκες!
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Μπράβο μια χαρούλα..!!

θα μας πάτε κι εμάς καμιά μέρα?! Είμαστε καλά παιδιά και το πάμε το γράμμα!!

Edit: Τώρα που είδα όλο το video. Ο ένας της παρέας σας ο Ηλίας αν θυμάμαι καλά το όνομα έχει πάρει το πρώην μηχανάκι μου. Το TTR αυτό το μπλέ που στο 5.40 αγοράζει οικοπεδάκι είναι project περιποιημένο απο τα χεράκια μου βίδα βίδα. Η σχάρα πίσω είναι όλη φτιαγμένη στο χέρι(π.χ.)

Να δώσεις τα χαιρετίσματα μου και ελπίζω να βρεθούμε και στο βουνό. Χαίρομαι που συνεχίζει να επιτελεί άριστο έργο όπως πρέπει το εργαλείο στα χέρια του Ηλία! (η μανιβέλα δεν μου λειπει BTW!)

το TTR, δε θυμάμαι αν είχα δείξει στον Ηλία φωτο τότε απο τις δουλειές που είχα κάνει.

TT600R 01' my project
Βαγγέλη, ο Ηλίας είναι άξιος ιδιοκτήτης του TTR, φροντίζει δε συχνά πυκνά να ανεβαίνει Υμηττό με το ποδήλατο για να κρατάει τη γάμπα σε φόρμα για τις μανιβελιές .

Η βόλτα θα επαναληφθεί σύντομα οπότε θα πέσει και η σχετική ενημέρωση, για να το πάμε παρέα το γράμμα

Sent from my BLN-L21 using Tapatalk
 

dsdimitris

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
Africa Twin xrv750(rd07a) (1999)
Καλησπερα λεω να δοκιμασω την διαδρομη σας αυριο ,πως θα μπορουσα να την φορτωσω στο κινητο?
Βεβαια εχω ενα africa 750 και δεν ξερω αν θα τα καταφερω, ειδικα το κομματι των 30 μετρων!αληθεια μπορω να το αποφυγω?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Maps me
Gpxwiewer
Wickiloc

Είναι κάποιες εφαρμογες, που μπορεις να κατεβάσεις τα gpx αρχεία
Συμβουλή.. Όχι μόνος σου σε χωμάτινη τσαρκα
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Ανέβασα εδώ το gpx αρχείο, μπορείς να το κατεβάσεις για χρήση στο κινητό με κάποια από τις πολλές εφαρμογές που υπάρχουν. Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως την Orux maps. Δεν είμαι σίγουρος για τη δυνατότητα παράκαμψης. Καλό είναι να έχεις παρέα, η διαδρομή είναι πανέμορφη αλλά έχει κάποια απαιτητικά σημεία και ίσως το βάρος της αφρικάνας σε δυσκολέψει.
 

Attachments

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
To d-tour που θα δεις στην Πεντελη (με πράσινο αν θυμάμαι χρώμα) υπάρχει γιατί το original κομμάτι που κατεβαίνει πίσω από την Πεντέλη είναι τρελό σπαστηρι. Μη το δοκιμάσεις μόνος με μεγάλη μηχανή, ακολούθησε σίγουρα την παράκαμψη!
 

dsdimitris

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
Africa Twin xrv750(rd07a) (1999)
Θα είμαστε δυο τρεις μηχανές, μόνος μου δεν πάω, μόνο σε ήδη περπατημένες διαδρομές που τις ξέρω καλά.
Εγώ χρησιμοποιώ gpx viewer και routes αλλά θα δοκιμάσω και αυτή που μου ειπατε.
Ευχαριστώ ρε φίλοι!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Πάρα πολύ ωραία φαίνεται η βόλτα.. Το δε βίντεο μας τρόμαξε λίγο! Αλλά είμαι μέσα, αν θελήσετε παρέα!
 
Top Bottom