Πεντέλη, Φράγμα Ραπεντώσας, Λίμνη Μαραθώνα

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Την πρώτη Κυριακή του 21 κάναμε πάλι τη διαδρομή αντίστροφα, ξεκινώντας από Βαρυμπόμπη. Είμασταν μια παρέα με 5 μικρά (<500) enduro και μαζί μας προστέθηκε ο Νίκος με ένα KLE που συναντήσαμε τυχαία κοντά στο Κατσιμίδι και χωρίς δισταγμό μας ακολούθησε μέχρι το Βαρνάβα. Το παλικάρι με το KLE του και τα Sahara λάστιχα μας έδειξε τι σημαίνει να γουστάρεις βόλτες και να μην κολλάς πουθενά, πολλά μπράβο Νίκο, χάρηκα για τη γνωριμία.
Η διαδρομή σταμάτησε στη λίμνη του Μαραθώνα καθώς είχε πάει 3:30 και θέλαμε να περάσουμε και από πλυντήριο γιατί συναντήσαμε και λίγη (πολύ λίγη όμως..) λάσπη.
Να σημειώσω σε όποιον θέλει να την κάνει, η διαδρομή στο σημείο που φτάνει στη λίμνη Βορειοδυτικά έχει ένα πολύ δύσκολο πέρασμα από ένα ποταμάκι. Συστήνω αν δεν έχετε ελαφριές μηχανές και παρέα να το παρακάμψετε περνώντας κυκλικά από την ΕΥΔΑΠ που βρίσκεται λίγο παρακάτω.
Καλή χρονιά σε όλους και πάντα όρθιοι!
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Να σημειώσω σε όποιον θέλει να την κάνει, η διαδρομή στο σημείο που φτάνει στη λίμνη Βορειοδυτικά έχει ένα πολύ δύσκολο πέρασμα από ένα ποταμάκι. Συστήνω αν δεν έχετε ελαφριές μηχανές και παρέα να το παρακάμψετε περνώντας κυκλικά από την ΕΥΔΑΠ που βρίσκεται λίγο παρακάτω.
Λογικά αναφέρεσαι σε αυτό το πέρασμα.

Το περάσαμε πέρυσι το καλοκαίρι 2 KLE και Δημήτρης με το CRF χωρίς πρόβλημα.
Δεν ξέρω βέβαια πόσο βαθύ είναι τώρα τον χειμώνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Όχι, αυτό που έβαλες Κοσμά είναι της ΕΥΔΑΠ και το παραπάνω Κώστα δε μου θυμίζει κάτι. (EDIT: το είδα τώρα από το PC και νομίζω οτι κατάλαβα ποιό είναι, είναι σε ένα σημείο που ο δρόμος κατεβαίνει στην όχθη του ποταμιού και μπαίνει λίγο μέσα, όμως εκεί δεν αλλάζεις πλευρά στο ποτάμι, έτσι δεν είναι; )
Το πέρασμα της διαδρομής που αναφέρω παραπάνω είναι μέσα από το ποτάμι που χύνεται στη λίμνη και έχει ένα μικρό τσιμεντένιο γεφυράκι γύρω στο μισό μέτρο φάρδος που στο τέλος του έχει ένα λούκι και εκεί ή σουζάρεις και περνάς ή το σηκώνεις στα χέρια .
Εδώ και η φωτο:
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ενδιαφέρον σημείο. Είναι μήπως αυτό ?
Αυτό πρέπει να είναι αν και το ανηφοράκι για να βγεις στην άλλη δεν το βλέπω να περνάει εκτός από καθαρό και με καλό χερά αναβάτη. Το έκανα με τα πόδια προ ημερών.
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Αν ξανα-οργανωθεί, ρίξτε μια προ-ειδοποίηση, παρακαλούμε! Με μικρό θα έρθω, να μην δυσκολεύω την παρέα!
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Αυτό πρέπει να είναι αν και το ανηφοράκι για να βγεις στην άλλη δεν το βλέπω να περνάει εκτός από καθαρό και με καλό χερά αναβάτη. Το έκανα με τα πόδια προ ημερών.
Αν λες για το ανηφοράκι με τη ρίζα που έχει από τη δυτική μεριά του ποταμιού, ναι, θέλει χέρι - δεν το έχουμε κάνει μέχρι στιγμής γιατί είναι γύρω στα 2μ ύψος με μια ρίζα που βγαίνει έξω, ούτε να σκεφτώ δε θέλω τις συνέπειες μιας τούμπας εκεί :D:D
Έχει όμως αριστερά ένα πέρασμα μέσα από καλαμιές παράλληλα με το ποτάμι για καμιά 15 μέτρα και βγαίνεις από εκεί.
Η απέναντι μεριά, νότια προς τη λίμνη έχει πολύ ενδιαφέρον, τη λέμε ζούγκλα και είναι ένα πέρασμα μέσα από οργιώδη βλάστηση λόγω των νερών εκεί που συνδιάζεται με λάσπη και ένα παχύ στρώμα με βρεγμένα/σαπισμένα φύλλα!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλά που το είπες γιατί έχω βγάλει μιά εντελώς φλώρικη περιηγητική διαδρομή με τα εκκλησάκια γύρω από την λίμνη, σκεφτόμουν για να το κάνω πόδι αλλά μετά είδα ότι είναι πολλές οι ώρες παρά το χαλαρό ανάγλυφο, οπότε θα το κάνω με το Χ, αυτό το κομμάτι στο τελείωμα ήταν ερωτηματικό.

Την ανηφόρα με την ρίζα λέω, την είχαμε δει και μου είπε ένας της παρέας "μόνο με τράιαλ εδώ".
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Καλά που το είπες γιατί έχω βγάλει μιά εντελώς φλώρικη περιηγητική διαδρομή με τα εκκλησάκια γύρω από την λίμνη, σκεφτόμουν για να το κάνω πόδι αλλά μετά είδα ότι είναι πολλές οι ώρες παρά το χαλαρό ανάγλυφο, οπότε θα το κάνω με το Χ, αυτό το κομμάτι στο τελείωμα ήταν ερωτηματικό.

Την ανηφόρα με την ρίζα λέω, την είχαμε δει και μου είπε ένας της παρέας "μόνο με τράιαλ εδώ".
Αυτή την φλώρικη που λες την είχαμε κάνει μαζί, μόνο που δεν σταματήσαμε στα εκκλησάκια... :p

Πρόταση προς zanny - blue line και σια...
Μήπως θέλετε μια ωραία Κυριακή να πάρουμε από μια τσαπίτσα και να πάμε να φτιάξουμε ότι δεν περνάει ?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτή την φλώρικη που λες την είχαμε κάνει μαζί, μόνο που δεν σταματήσαμε στα εκκλησάκια... :p

Πρόταση προς zanny - blue line και σια...
Μήπως θέλετε μια ωραία Κυριακή να πάρουμε από μια τσαπίτσα και να πάμε να φτιάξουμε ότι δεν περνάει ?
πιθανώς κάποιο κομμάτι της, δεν περάσαμε από εκεί που έχω βάλει στον χάρτη, Καπανδρίτι και Βόθωνα (ΟΚ, νομίζω, δεν είχα βάλει τράκινγκ ρε γμτ) αφού ξεκινήσαμε από Σεντ Ετιέν.


εντιτ παίζει να έχεις δίκιο τελικά, ήμουν τόσο πολύ σε φάση "μην τσακιστείς" που ούτε κατάλαβα που πήγαινα :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

gilktm

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
640 LC4
Καλημέρες και καλή χρονιά και από μένα. Μια και ήμουνα κι εγώ στην προχθεσινή βόλτα, να δηλώσω τον θαυμασμό μου για τον Νίκο με το ΚΛΕ που έκανε απίστευτα πράγματα. Πάντα όρθιος!
Και τσάπες καλύτερα όχι, πού να τις φορτώνουμε και κυρίως γιατί να χαλάσουμε τα πιπεράτα κομμάτια
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Αυτή την φλώρικη που λες την είχαμε κάνει μαζί, μόνο που δεν σταματήσαμε στα εκκλησάκια... :p

Πρόταση προς zanny - blue line και σια...
Μήπως θέλετε μια ωραία Κυριακή να πάρουμε από μια τσαπίτσα και να πάμε να φτιάξουμε ότι δεν περνάει ?
Ναι μέσα σε όλα.
Αντί για τσάπα έχω φρέσκο λάστιχο (non fim) που μπορεί εύκολα να παίξει τον ρόλο της τσάπας.
Πριονάκι φέρνω.
Παντελή οργάνωσε το team please.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ναι μέσα σε όλα.
Αντί για τσάπα έχω φρέσκο λάστιχο (non fim) που μπορεί εύκολα να παίξει τον ρόλο της τσάπας.
Πριονάκι φέρνω.
Παντελή οργάνωσε το team please.
Μόνο εσύ με καταλαβαίνεις... :friendship:
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa

Το περάσαμε πέρυσι το καλοκαίρι 2 KLE και Δημήτρης με το CRF χωρίς πρόβλημα.
Δεν ξέρω βέβαια πόσο βαθύ είναι τώρα τον χειμώνα.
Το περάσαμε σήμερα ένα dakar και ένα f800gs, το ύψος του νερού φτάνει στο γόνατο
Είναι αρκετά βαθύ. Ακόμα σκέφτομαι αν πέφταμε εκεί πως θα βγαίναμε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Ωραία διαδρομή σε ωραία μέρη!! Καθοτι η δουλειά ευτυχώς ή δυστυχώς αφήνει λίγα ΣΚ ελεύθερα σκέφτομαι να την κανω αύριο τη γύρα στα μέρη αυτά, στο ρεπό μου !!
Αν έχει κενό και όρεξη κανείς 09:30 θα είμαι στον Παλιάτσο στη πλατεία Αγ.Τριαδας Πεντέλη
για την απαραίτητη δόση καφεΐνης πριν τη βόλτα!
 
Top Bottom