Περί χειμερινού εξοπλισμού.

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αυτό που έχω καταευχαριστηθει είναι αυτό που βγάζανε τα λιντλ .
Το φορούσα σήμερα , δεν έχει την ζεστή που θα ήθελα και δεν είναι απαλό όπως το άλλο , βέβαια μιλάμε για ένα συνθετικό προϊόν φουλ ελαστικό , από την άλλη δεν έχει κ την τιμή (με τα 85€ αγοράσεις 4τεμ )



Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Το φορούσα σήμερα , δεν έχει την ζεστή που θα ήθελα και δεν είναι απαλό όπως το άλλο , βέβαια μιλάμε για ένα συνθετικό προϊόν φουλ ελαστικό , από την άλλη δεν έχει κ την τιμή (με τα 85€ αγοράσεις 4τεμ )



Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ζεστη δεν βγάζουν .
Κρατάνε την θερμοκρασία του σώματος κανονικά ομως
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Όλα έχουν σχέση με τις ανάγκες μας και τον τρόπο χρήσης

Πήγα πρόσφατα να αγοράσω ένα ζευγάρι κάλτσες για πολικές θερμοκρασίες , με ρώτησε η κοπέλα : τι θερμοκρασίες θα έχει , αν θα κινουμε η θα είμαι στατικός , με τι παπούτσια θα τα χρησιμοποιήσω κτλ

Υπάρχουν πράγματα για όλες τις δουλειές.

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το φορούσα σήμερα , δεν έχει την ζεστή που θα ήθελα και δεν είναι απαλό όπως το άλλο , βέβαια μιλάμε για ένα συνθετικό προϊόν φουλ ελαστικό , από την άλλη δεν έχει κ την τιμή (με τα 85€ αγοράσεις 4τεμ )
Συνθετικά είναι φτηνά και βολικά και... "ευωδιαστά" ακόμα και πριν το τέλος της ημέρας.

Αυτό που είπες πιο πίσω είναι αυτό;

To αστείο ΚΑΙ με αυτά είναι ότι στην οδήγηση δρόμου είναι κάποιος στατικός, αν μπει σε κομμάτι χώμα είναι σε έντονη κίνηση... Τι συμβιβάζεις σε φάση "Καντήλι" ας πούμε.

Έχοντας καλύψει το midlayer με... "όμορφο" κατά την γνώμη των κοριτσιώνΕ και packable συνθετικό πάφερ (λίγο αποτρεπτικό το πόση φροντίδα θέλουν τα πουπουλένια) κοιτάζω για base, αλλά περισσότερο για half zip με πιο ψηλό λαιμό.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Όλες οι σοβαρές εταιρίες έχουν διάφορα επίπεδα ισοθερμικών αλλά τα πιο ζεστά είναι συνήθως αυτά με merrino . Τώρα οι ορειβατικές εταιρίες έχουν mid layers με συνθετικό πούπουλο που έχουν ξεφύγει σε όγκο/απόδοση/βάρος αλλά εξαρτάται απο τα χρήματα που μπορείς να δώσεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όλες οι σοβαρές εταιρίες έχουν διάφορα επίπεδα ισοθερμικών αλλά τα πιο ζεστά είναι συνήθως αυτά με merrino . Τώρα οι ορειβατικές εταιρίες έχουν mid layers με συνθετικό πούπουλο που έχουν ξεφύγει σε όγκο/απόδοση/βάρος αλλά εξαρτάται απο τα χρήματα που μπορείς να δώσεις.
Οι ορειβατικές εταιρίες έχουν ξεφύγει γενικώς...

Το θέμα δεν είναι μόνο το τι μπορείς να δώσεις. Έβλεπα ένα βιντεάκι προχτές σχετικά με μιά σχετικά νέα εταιρία του χώρου και πανάκριβη εννοείται, ο υπεύθυνος της εταιρίας έλεγε ότι ΟΚ, το τοπ μπουφάν μας ήταν το πρώτο μας προϊόν και μας έβαλε στο χάρτη και το φοράνε πλέον οι διάσημοι ράπερ και οι ινφλουένζες θεωρείται κορυφαίο (800 ευρώ goretex pro shell) αλλά έχει φτιαχτεί για τις πιο σκληρές αλπικές συνθήκες με χρήση ανάβαση κάθετο βράχο χέρια πόδια harness σχοινιά κλπ. Για χρήση απλόύ hiking σε πιο χαμηλά υψόμετρα έχουμε άλλο προϊόν (που δεν το ξέρει κανείς, όλοι έχουν στο μυαλό τους το 800άρι) και το οποίο έχει τσέπες έτσι και έτσι για να εξυπηρετεί σακίδιο και ιμάντες και μπλα μπλα μπλα. Και που δεν είναι και πολύ φτηνότερο τελικά.

Οπότε ναι, μηχανή δρόμου... Αν κάνεις βουνό έτσι και αλλιώς έχει νόημα το να χρησιμοποιείς κάποια από τα βουνίσια πράγματα στο μηχανάκι. Αν δεν κάνεις βουνό δεν έχεις λόγο να πληρώνεις τα ορειβατικά.

Μηχανή εκτός δρόμου τακτικά, αρχίζουν και έχουν νόημα τα ορειβατικά λόγω ομοιότητας στην ένταση δραστηριότητας.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Συνθετικά είναι φτηνά και βολικά και... "ευωδιαστά" ακόμα και πριν το τέλος της ημέρας.

Αυτό που είπες πιο πίσω είναι αυτό;

To αστείο ΚΑΙ με αυτά είναι ότι στην οδήγηση δρόμου είναι κάποιος στατικός, αν μπει σε κομμάτι χώμα είναι σε έντονη κίνηση... Τι συμβιβάζεις σε φάση "Καντήλι" ας πούμε.

Έχοντας καλύψει το midlayer με... "όμορφο" κατά την γνώμη των κοριτσιώνΕ και packable συνθετικό πάφερ (λίγο αποτρεπτικό το πόση φροντίδα θέλουν τα πουπουλένια) κοιτάζω για base, αλλά περισσότερο για half zip με πιο ψηλό λαιμό.
Γιάννη καλημέρα και χρόνια πολλά , το φοράω σήμερα γιατί ανέβηκα στο βουνό αλλά κοίταξα όλα τα ταμπελακια κ δεν γράφει κάτι , θα ψάξω να σου βρω λινκ .

Το πήρα κάπου από την Καλλιθέα.

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν είναι με χαμηλή λαιμόκοψη και 100% μαλλί αυτό είναι, τα άλλα έχουν και συνθετική ίνα μέσα.

Καλή βόλτα αγόρι, χρόνια πολλά
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το φορούσα σήμερα , δεν έχει την ζεστή που θα ήθελα και δεν είναι απαλό όπως το άλλο , βέβαια μιλάμε για ένα συνθετικό προϊόν φουλ ελαστικό , από την άλλη δεν έχει κ την τιμή (με τα 85€ αγοράσεις 4τεμ )



Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Από αυτά που γράφεις όμως τι να το κάνω που αγοράζεις 4, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα φορέσεις και τα 4.
 

Lefterakis

Μέλος
Όνομα
Λευτερης
Μοτό
Tiger 1050
Εκτός από τα nordcap που θα πάρω σετ έχουμε και κάτι άλλο που να σε ζεσταίνει;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το θυμάμαι, μου βγάζει διαφήμιση συνέχεια στα σοσιαλ, δεν ξέρω αν έχεις επεκταθεί και εκεί στις πωλήσεις
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μερικές φορές η βλακεία είναι ανίκητη και δεν είναι Αμερικάνος να πεις μέχρι εκεί φτανει

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Μιας και έιναι επίκαιρο , εγώ θα το πω και ας φάω ΄΄ξύλο΄΄
Στολή νεοπρέν/καταδυτική/σερφ μέσα από τα ρούχα. Με την 5 είναι λες και κάθεσαι μέσα σε τζάκι. Η 2/3 ιδανική. Για χώμα φαντάζομαι με ακόμα πιο ελαφρυά 1/2 θα είναι ιδανικό
Μόνο πρόβλημα το κατούρημα , αν και τώρα έχουν βγει και με φερμουάρ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και μόλις τη βγάζεις θα λένε καλώς ήρθε ο ασβός.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Και μόλις τη βγάζεις θα λένε καλώς ήρθε ο ασβός.
  1. Τι κάνετε μετά τις βόλτες σας???????? :inlove::inlove:
  2. Εννοείται οτι όσες φορές το έκανα ήταν για διαδρομές point Α to point B και τπτ άλλο.
  3. If you'll try that you'll never go back :p
 
Top Bottom