Περί χειμερινού εξοπλισμού.

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παρεμπιπτόντως να πούμε ότι αμα ξεκινήσουν και παγώνουν τα άκρα, τότε αρχίζουμε και παγώνουμε ολόκληροι, οπότε σε τέτοιες μεγάλες βόλτες είναι μέγιστης σημασίας να κρατηθουμε ζεστοί.

Τα ζαχαρώνω και εγώ αυτά τα γαντακια, το μόνο που με προβληματίζει είναι ο όγκος τους γιατί είναι ο διάολός μου να φοράω χοντρό γάντι...

Daggers in Brothel
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Παραδόξως δεν θα τα έλεγα ιδιαίτερα χονδρά, έχω βάλει και χονδρότερα προσπαθώντας να ζεσταθώ αλλά ζέστη δεν είδα. Καλοκαιρινά δεν μπορείς να τα πεις σίγουρα. Θα έλεγα ότι από θέμα πάχους, συγκρινόμενα με καλά χειμερινά γάντια, μπορείς να πεις ότι δεν είναι ποιο χονδρά από το μέσο όρο της κατηγορίας, καθώς δεν βασίζονται στο πάχος για να διατηρούν τα χέρια ζεστά
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Ένα ευχάριστο πλεονέκτημα που έχουν σε σχέση με τα υπόλοιπα γάντια της κατηγορίας είναι ότι άμα τα βγάλεις μπορείς ευκολά να τα ξαναβάλεις. Μου έχει τύχει πολλές φορές στα διόδια να βγάλω το γάντι για να πιάσω πορτοφόλι ψιλά κτλπ και μετα να βλαστημήσω για να το ξαναβάλω από την υγρασία που έχει πιάσει εσωτερικά και δεν περπατάει το χέρι με τίποτα. Σε αυτά τσουπ, το χέρι γλιστρά ευκολά και μπαίνει σε μια στεγνή ζεστή φόδρα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα τα έχω στα υποψην.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εν τω μεταξύ με κάνω και εμένα εικόνα, με θερμαινόμενα γαντια και θερμαινόμενο εσωτερικό τζάκετ, με τα καλώδιά μου και τα βύζματά μου παντου, να γίνει κάνας τσαμπουκάς με κανέναν κουτάκια στον δρόμο.....η πρώτη αντίδραση μέσα από το κράνος... "έχει χάρη που είμαι ζωσμενος με καλώδια, αλλιώς θα σου είχα μαμήσει το ταμτιριρίμ"

Με σιγανή φωνή, μη μας ακούσουνε κιόλα..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η υγρασία συχνά είναι υγροποίηση ιδρώτα. Δυστυχώς είναι θέμα το μήκος των γαντιών, δεν βολεύονται εύκολα κάτω από το μανίκι. Επίσης θέμα το ότι δεν είναι laminated η μεμβράνη, με γνωστά αποτελέσματα. Είναι όντως ευκολία, οπότε περιμένω ένα... Βολικό προϊόν.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
naftilos 12 - 16 ώρες ταξίδι με 2c βαθμούς που κάνεις; Ταξιδεύεις χειμώνα νύχτα εθνική, επαρχιακό; Απλά μου τράβηξε την προσοχή, αν θες απαντάς
Αντώνη, εδώ είναι η βόλτα που ακολούθησα κι εγώ, τα παιδιά είναι γενικώς σιδηροκωλοι χαρντκοραδες

 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
μετα τον πρωινο κρυο σημερα ,επεσε δωρο απο γονεις και τα περιμενω....
Η τιμή είναι κομπλέ με μπαταρίες;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εν τω μεταξύ με κάνω και εμένα εικόνα, με θερμαινόμενα γαντια και θερμαινόμενο εσωτερικό τζάκετ, με τα καλώδιά μου και τα βύζματά μου παντου, να γίνει κάνας τσαμπουκάς με κανέναν κουτάκια στον δρόμο.....η πρώτη αντίδραση μέσα από το κράνος... "έχει χάρη που είμαι ζωσμενος με καλώδια, αλλιώς θα σου είχα μαμήσει το ταμτιριρίμ"

Με σιγανή φωνή, μη μας ακούσουνε κιόλα..
Εν δυνάμει Ταλιμπάν... :p
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Τα καλώδια δεν ενοχλούν? Δεν περιορίζουν τις κινήσεις? Δεν φοβασαι να πιαστουν καπου?
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Είναι μέσα από το μπουφάν τα καλώδια από τα γάντια και ενώνονται στον καβάλο με ένα καλώδιο.

Το μόνο πρόβλημα είναι όταν σταματάς και ξεχνάς να βγάλεις το καλώδιο ( κάνεις κάτι κινήσεις σαν τον Βέγγο )

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Όποιος θέλει τέτοια γάντια είχε σε προσφορά κάτι τελευταία κομμάτια η makan , επίσης έφερνε κ ο περιστεράς μια άλλη εταιρεία.

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Τα καλώδια δεν ενοχλούν? Δεν περιορίζουν τις κινήσεις? Δεν φοβασαι να πιαστουν καπου?
Εντάξει τα καλώδια θέλουν μια εξοικείωση και συνήθεια η αλήθεια είναι. Για κοντινές διαδρομές και μέσα στην πόλη δεν τα χρησιμοποιώ δεν βολεύουν.
Αντέχουν και τα απλά χειμερινά γάντια, και σε συνδυασμό και με θερμαινόμενα γκριπ είναι μια χαρά, και καλύτερα μη σου πω. Όμως για μια ολοήμερη βόλτα που ξεκινάς και πρώτη στάση είναι μετα από 350-400 χιλιόμετρα για μένα τουλάχιστον δεν παλεύτε ούτε με απλό γάντι ούτε με θερμαινόμενα γκριπ.
Υπάρχουν βέβαια και με μπαταρίες που ίσως βολεύουν καλύτερα κάποιους. Εμένα πάντως όχι που είμαι στη σέλα 12-16 ώρες και θα έπρεπε να κουβαλάω και ένα κουτί μπαταρίες μαζί μου δεν με βολεύει, καλώδια και πάλι καλώδια.
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Τα καλώδια δεν ενοχλούν? Δεν περιορίζουν τις κινήσεις? Δεν φοβασαι να πιαστουν καπου?
Οκ Θα βγω οξω στο κρυο να φτιαξω ενα ολιγολεπτο βιδεο για τη χρηση που κανω εγω πανω στο caponoδοντο για να εχεις μια εικονα.
Και όχι δεν είμαι εκπρόσωπος, διπρόσωπος τριπρόσωπος και αντιπρόσωπος, άνευ αντιπροσώπου του συγκεκριμένου γαντιού, επειδή ασχολούμαι λίγο πάρα παραπάνω διατι πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο, να το ξεκαθαρίσω αυτό. Εσείς να πάρετε άλλο γάντι.
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Η υγρασία συχνά είναι υγροποίηση ιδρώτα. Δυστυχώς είναι θέμα το μήκος των γαντιών, δεν βολεύονται εύκολα κάτω από το μανίκι. Επίσης θέμα το ότι δεν είναι laminated η μεμβράνη, με γνωστά αποτελέσματα. Είναι όντως ευκολία, οπότε περιμένω ένα... Βολικό προϊόν.
Αυτό είναι κάτι που απορία το έχω. Πως είναι δυνατόν να ιδρώνει το χέρι που δεν είναι όχι ζεστό, όχι σε ουδέτερη θερμοκρασία αλλά και ελαφρώς παγωμένο. Ιδρώνουν τα χέρια άμα τα βάλεις στην κατάψυξη?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό είναι κάτι που απορία το έχω. Πως είναι δυνατόν να ιδρώνει το χέρι που δεν είναι όχι ζεστό, όχι σε ουδέτερη θερμοκρασία αλλά και ελαφρώς παγωμένο. Ιδρώνουν τα χέρια άμα τα βάλεις στην κατάψυξη?
Ναι, και τα πόδια. Πολλές φορές βρεγμένη κάλτσα χωρίς το παπούτσι να έχει πάρει νερό. Εξαρτάται και τον άνθρωπο βέβαια, πόσο ιδρώνει γενικότερα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εντάξει αν χρειάζεσαι να καβαλήσεις πέντε λεπτά, που να θες να κάνεις στάση μετά; Τέτοιες δικαιολογίες ούτε υπουργός κυβέρνησης
 
Top Bottom