Περί χειμερινού εξοπλισμού.

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
gsa 1150
Ωραίος! Ευχαριστούμε για το βίντεο.

Τα θερμαινόμενα γάντια φαίνονται καλή λύση αλλά λίγο που κοίταξα στην ελληνική αγορά υπάρχουν μόνο τα Seventy Degrees με μπαταρία που διαρκεί μόλις 2 - 4 ώρες. Σε sites του εξωτερικού τα περισσότερα είναι με μπαταρία, επίσης πολλοί δεν στέλνουν Ελλάδα ή είναι out of stock. Περιορισμένες επιλογές..
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Ωραίος! Ευχαριστούμε για το βίντεο.

Τα θερμαινόμενα γάντια φαίνονται καλή λύση αλλά λίγο που κοίταξα στην ελληνική αγορά υπάρχουν μόνο τα Seventy Degrees με μπαταρία που διαρκεί μόλις 2 - 4 ώρες. Σε sites του εξωτερικού τα περισσότερα είναι με μπαταρία, επίσης πολλοί δεν στέλνουν Ελλάδα ή είναι out of stock. Περιορισμένες επιλογές..
Θα έλεγα να πάρεις ένα τηλέφωνο η να περάσεις αυτομουτσουνως αν εισαι Αθηνα από τον κύριο Περιστερόπουλο τον λαστιχοφόρο και να του κάνεις μια ερώτηση αν τα φέρνει ακόμα. Εγώ από εκεί τα είχα πάρει. Βέβαια έχουν περάσει και 3-4 χρόνια. Παρ όλα αυτά η ερώτηση σε αυτή τη χώρα εξακολουθεί να είναι χωρίς χρέωση (δεν ξέρω πια για πόσο ακόμα καθόσον σιγά σιγά χάνουμε επαφή με την κοινή λογική)
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
.................ούτε υπουργός κυβέρνησης
Φτου και απεταξαμην μακριά από μας, και ποιο μακριά ακόμα μέχρι της πύλες της κολάσεως από όπου εδραπέτευσαν και κατά προτίμηση και πίσω από αυτές
 

ouzakias

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
R 1200GS ADV 2010
Θερμαινόμενα γάντια με μπαταρία υπάρχουν και τα capit. Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει θερμαινόμενα γάντια κάλτσες και εσωτερικό γιλέκο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θερμαινόμενα γάντια με μπαταρία υπάρχουν και τα capit. Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει θερμαινόμενα γάντια κάλτσες και εσωτερικό γιλέκο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και για τρυφερά ποδαρακια

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σε ευχαριστώ πολύ για το κόπο να ανεβάσεις αυτό το κατατοπιστικότατο βίντεο.
Θεωρώ πως ακόμη και για ταξίδια των δυο-τριών ωρών με κρύο είναι μονόδρομος και σίγουρα πιο αποδοτικά τα συγκεκριμένα που είναι με καλώδιο.
Και πάλι σε ευχαριστώ Θωμά.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ρε φίλε αν πας μια Λάρισα και δεν κατέβεις από τη σέλα, πιο το πρόβλημα να "μπριζωθείς" μια φορά. Ακόμη και να σταματήσεις για κατούρημα και να το κάνεις twice θεωρώ πως δε συγκρίνεται ο κόπος σε σχέση με το κρύο που τρώνε τα χέρια.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε φίλε αν πας μια Λάρισα και δεν κατέβεις από τη σέλα, πιο το πρόβλημα να "μπριζωθείς" μια φορά. Ακόμη και να σταματήσεις για κατούρημα και να το κάνεις twice θεωρώ πως δε συγκρίνεται ο κόπος σε σχέση με το κρύο που τρώνε τα χέρια.
Η αντίρρησημου είναι για τον χαρακτηρισμό ταξίδι σε μετακινήσεις διαρκείας 2-3 ωρών, ούτε τα λάδια δεν ζεσταίνεις σε τόσο λίγο.

Τώρα βάζεις μια παράμετρο ακόμα με το κατούρημα. Τα μακριά χειμερινά γάντια είναι δύσχρηστα, τόσο στο βάλε,-βγαλε όσο και στο βάλε τα κάτω από το μανίκι. Το καλώδιο είναι το λιγότερο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η αντίρρησημου είναι για τον χαρακτηρισμό ταξίδι σε μετακινήσεις διαρκείας 2-3 ωρών, ούτε τα λάδια δεν ζεσταίνεις σε τόσο λίγο.

Τώρα βάζεις μια παράμετρο ακόμα με το κατούρημα. Τα μακριά χειμερινά γάντια είναι δύσχρηστα, τόσο στο βάλε,-βγαλε όσο και στο βάλε τα κάτω από το μανίκι. Το καλώδιο είναι το λιγότερο.
Δε μου φάνηκαν τόσο μακριά τα συγκεκριμένα γάντια αν και με τα μπουφάν που έχω δε νομίζω να έχω θέμα έτσι και αλλιώς.
Αν πας ένα ταξιδάκι με 5 βαθμούς μέχρι την Λάρισα θα δεις ότι οι 3 ώρες είναι πολύς χρόνος και ότι τα λάδια ζεσταίνονται πολύ πιο γρήγορα από τα χέρια.
Βέβαια πάντα για τα δικά μου δεδομένα. Επίσης ρόλο παίζει και ο συμπλέκτης, έχω βρεθεί σε κατάσταση να τις αλλάζω χωρίς συμπλέκτη καθώς τα δάχτυλα δεν άκουγαν από το πόνο.
Μη κοιτάς που εσύ είσαι τζόβενο ακόμη...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βάζεις τα γάντια κάτω απ το μανίκι; :oops:
Αυτή είναι η σχεδίαση του μπουφάν, δεν χωράνε από πάνω και να θες.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
3 ωρες??!!! εγω εχτες 15 με 20 λεπτα απο περιφερειακη υμηττου και Αττικη οδο και τα χερια μου καπου στο δρομο τα αφησα !! δεν πειραζει ας βαζω 1 λεπτο καλωδια . τα περιμενω πως και πως τα γαντακια θα γραψω εντυπωσεις
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δε μου φάνηκαν τόσο μακριά τα συγκεκριμένα γάντια αν και με τα μπουφάν που έχω δε νομίζω να έχω θέμα έτσι και αλλιώς.
Αν πας ένα ταξιδάκι με 5 βαθμούς μέχρι την Λάρισα θα δεις ότι οι 3 ώρες είναι πολύς χρόνος και ότι τα λάδια ζεσταίνονται πολύ πιο γρήγορα από τα χέρια.
Βέβαια πάντα για τα δικά μου δεδομένα. Επίσης ρόλο παίζει και ο συμπλέκτης, έχω βρεθεί σε κατάσταση να τις αλλάζω χωρίς συμπλέκτη καθώς τα δάχτυλα δεν άκουγαν από το πόνο.
Μη κοιτάς που εσύ είσαι τζόβενο ακόμη...
Λες ότι δεν έχω πάει ποτέ, χωρίς θέρμανση, τέτοιες χειμερινες; Χωρίς χούφτες κιόλας. Σε τέτοιο επίπεδο δυσφορίας δεν έφτασα ποτέ και δεν φημίζονται τα χέρια μου για το πόσο ζεστά είναι γενικότερα.

Σαν άνεση χρήσης εννοείται ότι πιστεύω όλους που λένε ότι είναι "αποκάλυψη".
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Λες ότι δεν έχω πάει ποτέ, χωρίς θέρμανση, τέτοιες χειμερινες; Χωρίς χούφτες κιόλας. Σε τέτοιο επίπεδο δυσφορίας δεν έφτασα ποτέ και δεν φημίζονται τα χέρια μου για το πόσο ζεστά είναι γενικότερα.

Σαν άνεση χρήσης εννοείται ότι πιστεύω όλους που λένε ότι είναι "αποκάλυψη".
Κάθε άλλο, είμαι σίγουρος ότι έχεις πάει.
Το κλειδί βρίσκεται στις εξής φράσεις:
α) Βέβαια πάντα για τα δικά μου δεδομένα, και
β) Μη κοιτάς που εσύ είσαι τζόβενο ακόμη...
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Ρε φίλε αν πας μια Λάρισα και δεν κατέβεις από τη σέλα, πιο το πρόβλημα να "μπριζωθείς" μια φορά. Ακόμη και να σταματήσεις για κατούρημα και να το κάνεις twice θεωρώ πως δε συγκρίνεται ο κόπος σε σχέση με το κρύο που τρώνε τα χέρια.
Για το κατούρημα δεν έχουν κανένα απολύτως κόπο δεν έχουν καμία διαφορά με όλα τα άλλα γάντια εκτός του ότι μετα όταν τα ξαναφοράς μπαίνουν ποιο εύκολα. Στο κατούρημα απλά τα βγάζεις όπως κάθε άλλο γάντι τα αφήνεις πάνω στη μηχανή αναμμένα κιόλας να μην κρυώσουν τα ξαναφοράς και έφυγες.
Σε μεγαλύτερες στάσεις εντάξει πρέπει να τα λύνεις να τα βγάζεις μαζί με τα καλώδια και να τα βάζεις στη βαλίτσα αν θες να βρεις γάντια να φορέσεις όταν θα ξανακινήσεις. Για μεγάλες βόλτες με στάσεις κάθε 3ωρο 4τραωρο είναι μια χαρά, εγώ τουλάχιστον τα έχω βολευτεί.
Για να…. Πάμε στην πάχη για καφέ για κάποιους ίσως είναι κουραστικοβαρετη η διαδικασία βάλε βγάλε ξήλωσε σε μια διαδρομή που και μη θερμαινόμενα γάντια δεν προλαβαίνουν να παγώσουν καλά τα δάκτυλα για να τα αποζητήσεις, για τέτοιες βόλτες αυτά με τις μπαταρίες είναι καλύτερα πιστεύω η και καθόλου θερμαινόμενά
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για να…. Πάμε στην πάχη για καφέ για κάποιους ίσως είναι κουραστικοβαρετη η διαδικασία βάλε βγάλε ξήλωσε σε μια διαδρομή που και μη θερμαινόμενα γάντια δεν προλαβαίνουν να παγώσουν καλά τα δάκτυλα για να τα αποζητήσεις, για τέτοιες βόλτες αυτά με τις μπαταρίες είναι καλύτερα πιστεύω η και καθόλου θερμαινόμενά
Γιατί μου τον χαλάς πάνω που πάω να τον ψήσω...
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Κανονίστε να δούμε κανένα βραχυκυκλωμα


Τις καλτσουλες για την κυρά λενη τις σκεφτομαι



Advphone
εγω παλι για κατσούλες δεν το σκέφτομαι, οι sidi adventure με χοντρή ισοθερμική κάλτσα δεν μου έχουν δημιουργήσει αυτή την ανάγκη. Μια ηλεκτρική εσωτερική επένδυση όμως του μπουφάν, τη σκέπτομαι πολύ πολύ σοβαρά. Τα 250 ευρώ με αναχαιτίζουν προς το παρόν
 
Top Bottom