Περί χειμερινού εξοπλισμού.

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Για ταξιδια και οχι για εντουρο χρησιμοποιούνται τα παρακάτω

1.Ισοθερμικο τεχνικο για ορειβασία ή σκι ,δευτερη επιλογή απο lidl .

2.Θερμαινόμενο γιλεκο (λεπτο)

3.πουπουλενιο μπουφαν northface 800pro

4.klim badlands απο πανω (δεν εχουν θερμικες επενδύσεις τα klim)

5.ισοθερμικο παντελονι ιδια με την επιλογη 1

6.παντελονι klim badlands.

7.καλτσες πολλα ζευγαρια χειμερινες μοτο

8.μποτες sidi adventure

9.γαντια συνήθως καλοκαιρινα και αναμενα τα θερμενομενα γκριπ.
Αν κανει τρελο ψωφοκρυο , εχω χοντρα θερμενομενα γαντια .

10.μπαλακλαβα νεοπρεν buff

11.ον οφφ μηχανακι με ψηλή ζελατικα και αν ειναι ρυθμιζόμενη , φροντίζω να ειναι το επανω σημείο.

12 χουφτες ειχαν σχεδόν ολα μου τα μηχανακια .


Ολες σχεδόν οι εταιρείες με εξοπλισμό εχουν και μοντέλα φουλ χειμερινα .

Bmw enduroguard
Klim badland
Rukka arma T
Dainese Antarctica
Revit dominator k defender

Και πολλες αλλες .

Ο εξοπλισμός δεν ειναι φτηνο πραγμα και πρεπει να το αγοραζεις για συγκεκριμενο σκοπο και να μην τον ταλαιπωρεις και να μην σε ταλαιπωρεί κ αυτος αδικα .


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για πολλά χρόνια, μπουφάν, παντελόνι, μπότες Goretex με τις θερμικές επενδύσεις της εταιρίας, απλό βαμβακερό εσώρουχο τύπου σκελέα γιατί δεν μου αρέσει η αίσθηση της φόδρας του παντελονιού και απλά βαμβακερά μπλουζάκια επάνω. Κάποια στιγμή άλλαξα το εσώρουχο με ισοθερμικό χωρίς διαφορά στην θερμοκρασιακή άνεση. Τα σημεία που πάντα κρύωνα ήταν χέρια γιατί δεν είχα θερμαινόμενα σε κανένα μηχανάκι και στα πόδια γιατί η εξαιρετική Fulcrum είναι λεπτή μπότα, το οποίο ευχαριστιέμαι στο καθημερινό μου σαν να φοράω μοκασίνι αλλά σε μεγάλες διαδρομές...

Το άσχημο ξεκίνησε όταν "γέρασε" το Goretex και ξεκίνησαν οι διαρροές. Και μετά πάχυνα και δεν χωρούσα μαζί με την θερμική επένδυση...

Με το επόμενο, η αφαιρούμενη μεμβράνη ήταν άψογη για μιά διετία περίπου, σε μιά καλή βροχή είχα βρεγμένο στήθος και μετά με αδιάβροχο αποπάνω μόνο, δεν το ρίσκαρα ξανά. Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια επειδή είναι άκυρο το σημείο παίζει η μεμβράνη να μην έχει τίποτα, αλλά να έγλυψε νερό από το κλείσιμο στο στήθος και το φερμουάρ παρά το ότι η φόδρα και το μπουφάν έχουν ξεχωριστό κλείσιμο.

Ενοχλητικό με όλα τα αδιάβροχα μπουφάν, ότι το νερό βρίσκει τρόπο να χωθεί από το εμπρός μέρος στην κοιλιά. Ευκόλως θα πει κάποιος "χάσε κιλά να μην πετάει το σκεμπεδάκι και μουσκεύει" αλλά δεν ήμουν πάντα γεματούλης.

Το κακό που βρίσκω με τα αδιάβροχα σαν τελικό στρώμα είναι ότι ιδρώνεις από μέσα, υγροποιείται στο αδιάβροχο και σου βρέχει την κορντούρα τελικά. Ο ιδρώτας στεγνώνει πιο εύκολα από βροχή, αλλά σε φάση εκδρομής που θα πας πχ 300 χιλιόμετρα, θα κάτσεις ταβερνάκι και θες άλλα τόσα για πίσω, η αίσθηση του νοτισμένου μπουφάν είναι λίγο κάπως και στην ουσία το νερό που έχει επάνω του, χαλάει και την θερμομόνωση. Για κάποιον που ιδρώνει ελάχιστα, ίσως αυτό να μην αποτελεί πρόβλημα.

Το κακό με το Goretex σαν ενδιάμεσο ύφασμα είναι ότι δεν στεγνώνει "ποτέ" το μπουφάν, τα εισαγωγικά προφανώς γιατί στεγνώνει μεν, όχι όμως από το βράδυ ως το πρωί. Το αυτό με τις μπότες αν τύχει και μπει νερό μέσα, πλέον και οι overlanders στο Advrider δεν προτείνουν αδιάβροχες μπότες για πολυήμερη χρήση.

Οπότε η επόμενη αγορά λογικά θα είναι σε laminated μεμβράνη, που δεν αφήνει το εξωτερικό ύφασμα να βραχεί καν. Έχει και σχετικά προσιτές λύσεις πλέον και είδα εξαιρετικές προσφορές στην έκθεση στο NEC αλλά δεν είχα κάρτα που να μπορεί να σηκώσει τέτοια χρέωση μαζί μου. Οι άνθρωποι από Rukka, Dane και Richa ήταν στην φάση "δοκίμασε, ψώνισε και δωρεάν στην πόρτα σου να μην τα κουβαλάς, Ελλάδα, κανένα πρόβλημα στέλνουμε παντού".

Το κακό βέβαια με το να το φοράς κάθε μέρα είναι ότι το φθείρεις. Το δεύτερο κακό είναι ότι η πιο τέλεια μεμβράνη μπορεί να βάλει νερά από ατέλεια στο ράψιμο και διαβάζω αρκετά τέτοια επικά fail από όλες τις μάρκες, ακόμα και για μπουφάν με τετραψήφια τιμή και παρά την "εφ' όρου ζωής εγγύηση" η κατάληξη δεν είναι η προφανής, δηλαδή η αλλαγή του ρούχου. Επειδή ζούμε και στην χώρα που ζούμε, θέλει και λίγο ψάξιμο το θέμα αεραγωγοί, πχ από τα Rukka μόνο ένα είχε ικανοποιητικό (για Ελλάδα) εξαερισμό πλάτης με δύο μεγάλα πλευρικά φερμουάρ. Ναι είμαι από τους ανώμαλους που το 4 εποχές το παίρνουν κυριολεκτικά.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Για ταξιδια και οχι για εντουρο χρησιμοποιούνται τα παρακάτω

1.Ισοθερμικο τεχνικο για ορειβασία ή σκι ,δευτερη επιλογή απο lidl .

2.Θερμαινόμενο γιλεκο (λεπτο)

3.πουπουλενιο μπουφαν northface 800pro

4.klim badlands απο πανω (δεν εχουν θερμικες επενδύσεις τα klim)

5.ισοθερμικο παντελονι ιδια με την επιλογη 1

6.παντελονι klim badlands.

7.καλτσες πολλα ζευγαρια χειμερινες μοτο

8.μποτες sidi adventure

9.γαντια συνήθως καλοκαιρινα και αναμενα τα θερμενομενα γκριπ.
Αν κανει τρελο ψωφοκρυο , εχω χοντρα θερμενομενα γαντια .

10.μπαλακλαβα νεοπρεν buff

11.ον οφφ μηχανακι με ψηλή ζελατικα και αν ειναι ρυθμιζόμενη , φροντίζω να ειναι το επανω σημείο.

12 χουφτες ειχαν σχεδόν ολα μου τα μηχανακια .


Ολες σχεδόν οι εταιρείες με εξοπλισμό εχουν και μοντέλα φουλ χειμερινα .

Bmw enduroguard
Klim badland
Rukka arma T
Dainese Antarctica
Revit dominator k defender

Και πολλες αλλες .

Ο εξοπλισμός δεν ειναι φτηνο πραγμα και πρεπει να το αγοραζεις για συγκεκριμενο σκοπο και να μην τον ταλαιπωρεις και να μην σε ταλαιπωρεί κ αυτος αδικα .


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ένα χρόνο μετά εγώ έχω μια απορία! Για τι θερμοκρασίες μιλαμε και για πόση ώρα?
Σήμερα πχ είχε 2 βαθμούς και μετά από 30 λεπτα δεν μπορούσα να τραβήξω τις μανετες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ένα χρόνο μετά εγώ έχω μια απορία! Για τι θερμοκρασίες μιλαμε και για πόση ώρα?
Σήμερα πχ είχε 2 βαθμούς και μετά από 30 λεπτα δεν μπορούσα να τραβήξω τις μανετες.
Καταχείμωνο έκανα την διαδρομή Αράχωβα -Αθηνα κ πάλι πίσω , όλη την χειμερινή σεζόν χωρίς κανένα πρόβλημα , υπολόγισε την ώρα .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ζωντανεύω το θέμα μιας και με την πάροδο των χρόνων
Ισοθερμικά και όλα τα σχετικά ! 2266521674
προκύπτουν και τα θεματάκια μας.

Σε χειμωνιάτικες μοτοβόλτες το βράδυ σε κατέβασμα πχ από Λαγκάδια προς Βυτίνα με στατική θερμοκρασία γύρω στους 2 βαθμούς έχω πρόβλημα στα ακροδάκτυλα των ποδιών. Με μπότες touring goretex DAINESE σε κάποιες στιγμές αρχίζουν το <<μυρμήγκιασμα>> και αν δεν σταματήσω κάπου να περπατήσω ζορίζουν καλά τα πράγματα. Εννοείται πως φορώ βαριές ισοθερμικές κάλτσες μέχρι το γόνατο αλλά για σκί. Έχω δει βέβαια και άλλες <<μοτοσυκλετιστικές>> αλλά η τιμή τους φτάνει στον Ύψιστο.

Υπάρχει λύση?
Αξίζουν οι βαριές <<μοτοσυκλετιστικές>> κάλτσες σαν ΑΥΤΕΣ για παράδειγμα?
Ή θα τα σκάσω και τελικά πάλι θα παγώνω ?
Υπάρχει καμιά λύση ?
Ισοθερμικά και όλα τα σχετικά ! 2080159469
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Σάββα η πιο οικονομική δοκιμή είναι να φορέσεις ένα δεύτερο ζευγάρι κάλτσες από μέσα , κατά προτίμηση μάλινες απλές, όχι αναγκαστικά κάτι "ψαγμένο".

Κάπου έχω γράψει ότι τα τεχνικά ρούχα που είναι για δυναμικά σπορ ίσως δεν δίνουν την αίσθηση της ζέστης που θέλουμε πάνω σε μια μοτοσυκλέτα.
Αυτό μπορεί να ισχύει και για τις κάλτσες του σκι που χρησιμοποιείς ;)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το θέμα με τις διπλές κάλτσες είναι και η κυκλοφορία του αίματος, πιθανώς να σφίξουν πολύ το πόδι και να έχει κακό αποτέλεσμα. Γενικότερα το αν κρυώνεις στα άκρα είναι και θέμα φυσιολογίας/κυκλοφορίας, μπορεί είναι "κακή" εκ φύσεως, να σε "κόβει" η σέλα και να μην το έχεις καταλάβει, να είναι πολύ λυγισμένα τα γόνατά σου όπως κάθεσαι. Η διαδρομή που λες είναι σκάρτο μισάωρο, που αν κρυώνεις φαίνεται ατέλειωτο, αλλά "κανονικά" δεν θα έπρεπε να προλάβεις να φτάσεις σε τέτοιο σημείο. Αφήνοντας αυτό στην άκρη...

Το merino wool είναι υλικό που χρησιμοποιείται και σε σπορ βουνού, το βλέπω στις τρέκινγκ κάλτσες που κοιτάω και σε εσώρουχα/base layer. Τα 35 ευρώ για κάλτσα είναι κάπως. Αν είναι τόσο μεγάλο ζήτημα, ίσως πρέπει να κοιτάξεις τις θερμαινόμενες με μπαταρία.

Οι μπότες ποιές είναι; Με τις παλιές μου Dainese Fulcrum επειδή ήταν πολύ λεπτό το δέρμα και η σόλα (αλλά μακράν ό,τι πιο άνετο σε μπότα) κρύωνα επίσης. Με δερμάτινα μποτάκια πόλης της TCX που είναι πιο χοντρά (x-blend) κρυώνω λιγότερο/καθόλου.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ζωντανεύω το θέμα μιας και με την πάροδο των χρόνων
Ισοθερμικά και όλα τα σχετικά ! 2266521674
προκύπτουν και τα θεματάκια μας.

Σε χειμωνιάτικες μοτοβόλτες το βράδυ σε κατέβασμα πχ από Λαγκάδια προς Βυτίνα με στατική θερμοκρασία γύρω στους 2 βαθμούς έχω πρόβλημα στα ακροδάκτυλα των ποδιών. Με μπότες touring goretex DAINESE σε κάποιες στιγμές αρχίζουν το <<μυρμήγκιασμα>> και αν δεν σταματήσω κάπου να περπατήσω ζορίζουν καλά τα πράγματα. Εννοείται πως φορώ βαριές ισοθερμικές κάλτσες μέχρι το γόνατο αλλά για σκί. Έχω δει βέβαια και άλλες <<μοτοσυκλετιστικές>> αλλά η τιμή τους φτάνει στον Ύψιστο.

Υπάρχει λύση?
Αξίζουν οι βαριές <<μοτοσυκλετιστικές>> κάλτσες σαν ΑΥΤΕΣ για παράδειγμα?
Ή θα τα σκάσω και τελικά πάλι θα παγώνω ?
Υπάρχει καμιά λύση ?
Ισοθερμικά και όλα τα σχετικά ! 2080159469
Μία από τις λύσεις είναι να έχεις περιθώριο στην μπότα για να κουνάς τα δάχτυλα σου...
Κάλτσες φοράω κάποιες του σκι από τα lidl και δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα στο κρύο.
Μπότες Forma Cape Horn.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ψωνισε διαδαθμισμενης συμπιεσης βαμβακερες, οχι πολυ ψηλες (φτανουν και μεχρι το γονατο, με θα σε "κοβει" οπως σωστα λεει ο τιτανομεΓιστος Amyroukai)

 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Μία από τις λύσεις είναι να έχεις περιθώριο στην μπότα για να κουνάς τα δάχτυλα σου...
Κάλτσες φοράω κάποιες του σκι από τα lidl και δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα στο κρύο.
Μπότες Forma Cape Horn.
Αυτές τις κάλτσες φορώ και εγώ Θάνο και στα ακροδάκτυλα έχω θέμα. Κατά τα άλλα πουθενά αλλού, μόνο εκεί.
Με μπότες τις DAINESE NIGHTHAWK GORETEX.
Ψωνισε διαδαθμισμενης συμπιεσης βαμβακερες, οχι πολυ ψηλες (φτανουν και μεχρι το γονατο, με θα σε "κοβει" οπως σωστα λεει ο τιτανομεΓιστος Amyroukai)

Ευχαριστώ Γιώργο, υπόψη και αυτές να τις δοκιμάσω.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ψωνισε διαδαθμισμενης συμπιεσης βαμβακερες, οχι πολυ ψηλες (φτανουν και μεχρι το γονατο, με θα σε "κοβει" οπως σωστα λεει ο τιτανομεΓιστος Amyroukai)

Συγγνώμη παρέλειψα κάτι, έχω και πίεση, κάνουν άραγε αυτές ?
Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσω και τον καρδιολόγο σχετικά...ερείπιο λέμε....
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Αυτές τις κάλτσες φορώ και εγώ Θάνο και στα ακροδάκτυλα έχω θέμα. Κατά τα άλλα πουθενά αλλού, μόνο εκεί.
Με μπότες τις DAINESE NIGHTHAWK GORETEX.

Ευχαριστώ Γιώργο, υπόψη και αυτές να τις δοκιμάσω.
μηπως ειναι ιδρωμενες/βρεγμενες οταν παγωνεις?
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Κατι σαν αυτες θελεις.
Μεσα απο τις χειμερινες.
ΙΣΟΘΕΡΜΙΚΕΣ ΚΑΛΤΣΕΣ THERMO SOCKS | NORDCAP

Ολα τα αλλα με βαμβακερη απο μεσα, εσωθερμικη απ εξω (για να μην τραυματιζει η πλεξη) και αλλοι συνδυασμοι, ειναι οταν το ποδι κινειτε. Πχ σε πεζοπορία.
Αυτες του lidl ειναι αρκετα οικονομικες αν τις ξαναβγαλει.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
μηπως ειναι ιδρωμενες/βρεγμενες οταν παγωνεις?
Όχι Γιώργο, μιλώ για χειμώνα αποκλειστικά με χαμηλές θερμοκρασίες όλη την ημέρα.
Αν ήταν βρεγμένες θα ήταν φυσικό να παγώνουν.
Κατι σαν αυτες θελεις.
Μεσα απο τις χειμερινες.
ΙΣΟΘΕΡΜΙΚΕΣ ΚΑΛΤΣΕΣ THERMO SOCKS | NORDCAP

Ολα τα αλλα με βαμβακερη απο μεσα, εσωθερμικη απ εξω (για να μην τραυματιζει η πλεξη) και αλλοι συνδυασμοι, ειναι οταν το ποδι κινειτε. Πχ σε πεζοπορία.
Αυτες του lidl ειναι αρκετα οικονομικες αν τις ξαναβγαλει.
Αυτές Λευτέρη τις φοράς πάνω από τις κανονικές ή κατευθείαν στο πόδι?
Ναι του Λιντλ είναι καλές, αυτές έχω αλλά στις συνθήκες που αναφέρω παραπάνω με αυτές παγώνουν τα ακροδάκτυλα των ποδιών μου.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Κατευθειαν στο ποδι και μετα οι αλλες.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Κατευθειαν στο ποδι και μετα οι αλλες.
Ευχαριστώ Λευτέρη.
Ελπίζω να χωράνε και οι δύο στη μπότα και να μην υπάρχουν προβλήματα στενέματος μετά.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ευχαριστώ Λευτέρη.
Ελπίζω να χωράνε και οι δύο στη μπότα και να μην υπάρχουν προβλήματα στενέματος μετά.
Αυτο ειναι ενα θεμα με την μποτα.
Με μια μικρη κινηση των δακτυλων που και που αντέχετε το κρυο.
Στο εντουρο εχω καλτσες με τεχνολογια του δερματος της φωκιας. Μπορει να εχει και νερο η μποτα και τα ποδια ειναι στεγνα. Αλλα οχι ζεστα. Κανει βεβαια και 65€ ( το ζευγαρι) :rolleyes:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Αυτο ειναι ενα θεμα με την μποτα.
Με μια μικρη κινηση των δακτυλων που και που αντέχετε το κρυο.
Στο εντουρο εχω καλτσες με τεχνολογια του δερματος της φωκιας. Μπορει να εχει και νερο η μποτα και τα ποδια ειναι στεγνα. Αλλα οχι ζεστα. Κανει βεβαια και 65€ ( το ζευγαρι) :rolleyes:
Τις είδα και αυτές.
αδιάβροχες κάλτσες της SealSkinz.
64,00 € ΕΔΩ.
 
Top Bottom