Περί χειμερινού εξοπλισμού.

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τις είδα και αυτές.
αδιάβροχες κάλτσες της SealSkinz.
64,00 € ΕΔΩ.
Ναι απο makan. Για ζεστο ποδι δεν ισχυει οταν ειναι ακινητο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αυτο ειναι ενα θεμα με την μποτα.
Με μια μικρη κινηση των δακτυλων που και που αντέχετε το κρυο.
Στο εντουρο εχω καλτσες με τεχνολογια του δερματος της φωκιας. Μπορει να εχει και νερο η μποτα και τα ποδια ειναι στεγνα. Αλλα οχι ζεστα. Κανει βεβαια και 65€ ( το ζευγαρι) :rolleyes:
Ερώτησης...
Δεν ιδρώνουν τα πόδια με την παραπάνω κάλτσα...?
Προφανώς και δεν θα έχουν καμία σχέση με αυτές που είναι κατασκευασμένες από νεοπρέν...?
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ερώτησης...
Δεν ιδρώνουν τα πόδια με την παραπάνω κάλτσα...?
Προφανώς και δεν θα έχουν καμία σχέση με αυτές που είναι κατασκευασμένες από νεοπρέν...?
Η καλτσα αυτη ειναι αδιαβροχη αλλα αναπνεει.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Κάτι που έμαθα στην χειμερινή ορειβασία είναι ότι πρέπει να κινούνται έστω και ελάχιστα τα άκρα, όταν είμαστε ακίνητοι για ώρα, για να κυκλοφορήσει το αίμα και να μην παγώνουν. Οτιδήποτε περιορίζει την κυκλοφορία του αίματος κάνει κακό.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φοράω κάποιες χειμερινές από το STOP στον Πειραιά, έχει ρουχισμό εργασίας γενικά.
Ειναι χοντρές, οπότε ίσως δυσκολέψουν αν τελικά η μπότα είναι τσίμα τσίμα με συμβατική κάλτσα.
Κάνουν δουλειά σε πολύωρα παγωμενα ταξίδια. Βέβαια θέλει και κίνηση των δακτύλων αλλιώς κάποια στιγμή θα παγώσουν.

Η άλλη λύση είναι Vodka (δεν κάνω πλάκα), μικρά σφηνάκια να σε συντηρούν ή ζεστη σούπα με μπουκοβο πριν βγεις στο κρυο η οποία σε κρατάει για αρκετή ώρα (την τρώγαμε κάθε πρωι στα βαπόρια πριν βγούμε στο καταστρωμα όταν ζυγωναμε για Καναδα κάτω από τα Newfoundland με θερμοκρασίες -20).



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ζωντανεύω το θέμα μιας και με την πάροδο των χρόνων
Ισοθερμικά και όλα τα σχετικά ! 2266521674
προκύπτουν και τα θεματάκια μας.
Το ένα μέρος του προβλήματος είναι μάλλον οι κάλτσες....
Ίσως το άλλο θα πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω. Παίρνεις κάποιου είδους φαρμακευτική αγωγή? Έχεις κάποιο πρόβλημα στην μέση που να επηρεάζει τα άκρα των ποδιών? Οδηγάς με ζώνη ή χωρίς ?
Στην διαδρομή που αναφέρεις κινούνται τόσο πολύ τα πόδια που δεν θα έπρεπε να μυρμηγκιάζουν-μουδιάζουν....
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Το ένα μέρος του προβλήματος είναι μάλλον οι κάλτσες....
Ίσως το άλλο θα πρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω. Παίρνεις κάποιου είδους φαρμακευτική αγωγή? Έχεις κάποιο πρόβλημα στην μέση που να επηρεάζει τα άκρα των ποδιών? Οδηγάς με ζώνη ή χωρίς ?
Στην διαδρομή που αναφέρεις κινούνται τόσο πολύ τα πόδια που δεν θα έπρεπε να μυρμηγκιάζουν-μουδιάζουν....
Καλημέρα σε όλους τους συντρόχους κατ' αρχάς και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εννοείται σε τέτοια ηλικία ότι από φάρμακα άλλο τίποτα.
Πίεση, χοληστερίνη, σάκχαρο όλα ρυθμισμένα βέβαια στα σωστά όρια.
Πρόβλημα στη μέση ιδιαίτερο όχι, 2-3 σπόνδυλοι έχουν ψιλοπάρει σασί όπως στους περισσότερους εξ ημών.
Οδηγώ χωρίς ζώνη.

Τώρα που το λες....δεν κινούνται τα πόδια γιατί δεν έχω πλέον ταχύτητες λόγο DCT στο αριστερό και το δεξί λίγο για το πίσω φρένο.
Λές και εγώ έλεγα τα γεράματα είναι ?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
LOL οι Χονταίοι γερνάτε μιά ώρα νωρίτερα δηλαδή, να γιατί ΚΤΜ και στα ζεστά και "ζωντανά" όταν δουλεύει δηλαδή και να γιατί μπόξερ με τα θερμαντικά σώματα μπροστά στα πόδια.

Η άλλη λύση είναι Vodka (δεν κάνω πλάκα), μικρά σφηνάκια να σε συντηρούν)
Σε κάποιο σεμινάριο, δεν είμαι σίγουρος σε ποιό, αλλά και σε σελίδες με περιεχόμενο περπατήματος βουνού, έχουν πει ότι το αλκοόλ και το κρύο είναι σκληρό όχι. Το αλκοόλ διαστέλλει τα αγγεία και τα φέρνει πιο κοντά στην επιφάνεια του δέρματος λένε, με αποτέλεσμα να έχεις την αίσθηση ότι είσαι ΟΚ αλλά στην πραγματικότητα να χάνεις θερμότητα με αυξημένο ρυθμό και να σου έρθει το κακό από το κρύο μιά ώρα αρχύτερα.


Βάζοντάς το τώρα στο ψαχτήρι έχει πολλά αποτελέσματα, τυχαία πηγή, δες το #1 Having a Cold One Out in the Cold? 5 Safety Tips

και https://www.accuweather.com/en/weather-news/how-drinking-alcohol-makes-you-vulnerable-in-cold-weather-2/433881
όπου λέει ότι όσοι έχουν κινδύνους καρδιάς θα πρέπει να είναι διπλά προσεκτικοί και το λέω γιατί αναφέρει τρεις παθήσεις ο Σάββας, που όλες επηρεάζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ποτέ αλκοόλ σύντροχοι.
Θα φέρει προσωρινή ευεξία αλλά μετά έχει απείρως χειρότερα αποτελέσματα.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Η άλλη λύση είναι Vodka (δεν κάνω πλάκα), μικρά σφηνάκια να σε συντηρούν ή ζεστη σούπα με μπουκοβο πριν βγεις στο κρυο η οποία σε κρατάει για αρκετή ώρα (την τρώγαμε κάθε πρωι στα βαπόρια πριν βγούμε στο καταστρωμα όταν ζυγωναμε για Καναδα κάτω από τα Newfoundland με θερμοκρασίες -20).



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτο που λες με τη vodka το εχω παθει με remi martin
Ενα μπουκαλι στην καθισιά δεν με εφτανε :laugh:
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Φοράω κάποιες χειμερινές από το STOP στον Πειραιά, έχει ρουχισμό εργασίας γενικά.
Ειναι χοντρές, οπότε ίσως δυσκολέψουν αν τελικά η μπότα είναι τσίμα τσίμα με συμβατική κάλτσα.
Κάνουν δουλειά σε πολύωρα παγωμενα ταξίδια. Βέβαια θέλει και κίνηση των δακτύλων αλλιώς κάποια στιγμή θα παγώσουν.

Η άλλη λύση είναι Vodka (δεν κάνω πλάκα), μικρά σφηνάκια να σε συντηρούν ή ζεστη σούπα με μπουκοβο πριν βγεις στο κρυο η οποία σε κρατάει για αρκετή ώρα (την τρώγαμε κάθε πρωι στα βαπόρια πριν βγούμε στο καταστρωμα όταν ζυγωναμε για Καναδα κάτω από τα Newfoundland με θερμοκρασίες -20).



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καπετάνιε θα διαφωνήσω. Σύμφωνα με την βιβλιογραφία των σχολών χειμερινού βουνού που έχω κάνει ,το αλκοόλ ,παρόλο που δίνει την αίσθηση της ζεστασιάς την στιγμή που καταναλώνεται, σταδιακά δεν βοηθά στο να μείνουν ζεστά τα άκρα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Καπετάνιε θα διαφωνήσω. Σύμφωνα με την βιβλιογραφία των σχολών χειμερινού βουνού που έχω κάνει ,το αλκοόλ ,παρόλο που δίνει την αίσθηση της ζεστασιάς την στιγμή που καταναλώνεται, σταδιακά δεν βοηθά στο να μείνουν ζεστά τα άκρα.
Ναυτικοί!!!! Ψάχνουν δικαιολογία για να τα τσούξουν :laugh::laugh::laugh:
Τσάμπα πάνε τα μαθήματα ιατρικής βοήθειας και ιατρικών μέσων :p
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εχει δοκιμασει καποιος Hand & Foot warmers?
Tα συγκεκριμένα όχι. Στα χέρια έχω δοκιμάσει επαναχρησιμοποιήσιμα με οξικό νάτριο. θέλει γάντι με μακρύ καρπό και χώρο. Κρατάνε λίγο (μαξ μισάωρο) αλλά σαν λύση έκτακτης ανάγκης για να μην βάζω τα χέρια στο μοτέρ ή την εξάτμιση είναι οκ.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το δυσκολο ειναι τα ακρα... Στα χερια - ποδια.

Εχει δοκιμασει καποιος Hand & Foot warmers?
Ναι, εχω χρησιμοποιησει. Σαν λυση αναγκης σε πολυ κρυο βοηθανε, αλλα ουτε βολικα ειναι, ουτε κρατανε πολυ. Κατα καιρους πουλαει το Λιντλ, και χεριων και ποδιων, σε πολυ καλες τιμες.

Περσυ πηρα αυτα που υποτιθεται οτι ειναι θερμαινομενα γκριπ. Και ειναι, κανουν δουλιτσα. Αλλα εγω τα χρησιμοποιησα μεσα απο το μπουφαν , απλωμενα στο στηθος. Κανανε δουλιτσα. Τωρα βεβαια κανουν 15 αλλα εχουν πλεον και ρυθμιστη αποδοσης, εγω τα ειχα παρει 5 αν θυμαμαι καλα αλλα δεν ειχαν ρυθμιστη.

Επειδη λοιπον ειδα οτι δουλευουν, για φετος πήρα αυτο> 5V USB Electric Cloth Jacket Heater Pad Heating Winter Thermal Vest Warm Winter | eBay

Θα φτιαξει η συζυγος ενα απλο/λεπτο γιλεκο απο απλο fleece υφασμα και θα τα εφαρμοσω εκει, ωστε να φοριεται μονο τις μερες με πισολοκρυο μεσα απο το κανονικο μπουφαν.

Οταν απολυθω λοιπον απο το φανταρικο μου και κατεβω Αθηνα - Αααααν προλαβω χειμωνα - θα ενημερωσω σχετικα με το εγχειρημα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι, εχω χρησιμοποιησει. Σαν λυση αναγκης σε πολυ κρυο βοηθανε, αλλα ουτε βολικα ειναι, ουτε κρατανε πολυ. Κατα καιρους πουλαει το Λιντλ, και χεριων και ποδιων, σε πολυ καλες τιμες.

Περσυ πηρα αυτα που υποτιθεται οτι ειναι θερμαινομενα γκριπ. Και ειναι, κανουν δουλιτσα. Αλλα εγω τα χρησιμοποιησα μεσα απο το μπουφαν , απλωμενα στο στηθος. Κανανε δουλιτσα. Τωρα βεβαια κανουν 15 αλλα εχουν πλεον και ρυθμιστη αποδοσης, εγω τα ειχα παρει 5 αν θυμαμαι καλα αλλα δεν ειχαν ρυθμιστη.

Επειδη λοιπον ειδα οτι δουλευουν, για φετος πήρα αυτο> 5V USB Electric Cloth Jacket Heater Pad Heating Winter Thermal Vest Warm Winter | eBay

Θα φτιαξει η συζυγος ενα απλο/λεπτο γιλεκο απο απλο fleece υφασμα και θα τα εφαρμοσω εκει, ωστε να φοριεται μονο τις μερες με πισολοκρυο μεσα απο το κανονικο μπουφαν.

Οταν απολυθω λοιπον απο το φανταρικο μου και κατεβω Αθηνα - Αααααν προλαβω χειμωνα - θα ενημερωσω σχετικα με το εγχειρημα.
Θα γίνεις κάρβουνο καμμια μέρα... Το νου σου
 
Top Bottom