Περί Kawasaki KLE 500 το θέμα - Ο KLEαρχος μου

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ρε παιδια μια ερωτηρη για τα κουλουρι σας.... Καθε φορα που θελετε να ρυθμισετε αλυσιδα βγαζετε κοπιλια και λυνετε παξιμαδι;;;; δεν εχουν βαλει παξιμαδι ασφαλειας αυτοι οι γιαπωνες;;;;;

#xrv_world_explorer
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το ιδιο εχει το XTZ750, παξιμαδι με κοπιλια. Δεν εχει καποια ιδιαιτερη δυσκολια ή διαφορα από άλλα συστήματα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ρε παιδια μια ερωτηρη για τα κουλουρι σας.... Καθε φορα που θελετε να ρυθμισετε αλυσιδα βγαζετε κοπιλια και λυνετε παξιμαδι;;;; δεν εχουν βαλει παξιμαδι ασφαλειας αυτοι οι γιαπωνες;;;;;

#xrv_world_explorer
Στα περισσότερα έτσι είναι, με κωπιλια. Βγάζεις κωπιλια, λασκαρεις λιγο το παξιμάδι κτλ κτλ...
Είναι πιο ασφαλές αυτό το σύστημα, από ότι το παξιμάδι ασφαλείας. Αυτό το λέω γιατί, το παξιμάδι ασφαλείας, πρέπει να αλλάζεται from time to time (πάρε και το αγγλικό μου :laugh:). Το 98% των αναβατών δεν θα το αλλάξουν ποτέ, το 70% των μηχανικών δεν θα το "προτείνουν" ποτε στον πελάτη....... Άρα για σιγουριά και ασφαλεια, κωπιλια και ξερό ψωμί!!!!! :happy:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ρε παιδια μια ερωτηρη για τα κουλουρι σας.... Καθε φορα που θελετε να ρυθμισετε αλυσιδα βγαζετε κοπιλια και λυνετε παξιμαδι;;;; δεν εχουν βαλει παξιμαδι ασφαλειας αυτοι οι γιαπωνες;;;;;

#xrv_world_explorer
Ψιτ..αγορινα...το θεμα εδω ειναι τα Κλε....τα κουλουρια ειναι αλλο θεμα....
Οτι απορειες εχεις κλεισε ραντεβου....τελευταια εχει μεγαλη ζητηση το κουλουρακι....μαλλιασε η γλωσα μου να μιλαω για δαυτο...χαχαχα..!!!
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Ψιτ..αγορινα...το θεμα εδω ειναι τα Κλε....τα κουλουρια ειναι αλλο θεμα....
Οτι απορειες εχεις κλεισε ραντεβου....τελευταια εχει μεγαλη ζητηση το κουλουρακι....μαλλιασε η γλωσα μου να μιλαω για δαυτο...χαχαχα..!!!
Εσύ φταις αγορίνα που συνέχισες το ποστ του Στέφανου.
Να φύγετε κύριοι, να πάτε αλλού, με τα κουλούρια σας, μας γεμίσατε το τοπικ ...σουσάμια! :laugh::wacky:

Ρε παιδια μια ερωτηρη για τα κουλουρι σας.... Καθε φορα που θελετε να ρυθμισετε αλυσιδα βγαζετε κοπιλια και λυνετε παξιμαδι;;;; δεν εχουν βαλει παξιμαδι ασφαλειας αυτοι οι γιαπωνες;;;;;

#xrv_world_explorer
Ναι, στο KLE έχει την κλασική κοπίλια ασφαλείας.
Συνηθισμένος από το παπί προσωπικά δεν με προβληματίζει ούτε με κουράζει καθόλου.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Αντικατάσταση ή κόλλημα μαρσπιέ συνοδηγού?



Πιθανόν να ήταν ήδη σπασμένο και με τα πίσω κάγκελα για τα σαμάρια που βάλαμε προχτές απλά στράβωσε και το είδαμε.
Σημασία έχει ότι δεν μπορώ να το αφήσω έτσι.
Αντικατάσταση (κοντά στα 30€ στο ψαρ) ή κόλλημα λοιπόν?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αντικατάσταση ή κόλλημα μαρσπιέ συνοδηγού?



Πιθανόν να ήταν ήδη σπασμένο και με τα πίσω κάγκελα για τα σαμάρια που βάλαμε προχτές απλά στράβωσε και το είδαμε.
Σημασία έχει ότι δεν μπορώ να το αφήσω έτσι.
Αντικατάσταση (κοντά στα 30€ στο ψαρ) ή κόλλημα λοιπόν?
Αυτα τα κραματα ειναι περιεργα στις κολλησεις, εγω θα προτεινα αντικατασταση.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Το κράμα αυτό κολλάει δύσκολα και αν ο μάστορας δεν είναι σοβαρός θα σπάσει αλλού (λόγω θέρμανσης)...καλύτερα αλλαγή...εκ πείρας
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Είναι το αυτάκι που έχει ως προστατευτικό για το πόδι ?
Από την στιγμή που δεν τραβάει ζόρι και δεν είναι ζωτικής σημασίας για το πλαίσιο θα το κόλλαγα.
Όπως ανέφερα και πριν έβαλα πίσω κάγκελα στην μηχανή και μια από τις δύο βίδες που στηρίζονται είναι σε αυτή την βάση του μαρσπιέ συνοδηγού. Η άλλη πιάνει στην σχάρα.
Που σημαίνει ότι είναι ζωτικής σημασίας.



Θα μπορούσα να βάλω ένα κομμάτι αλουμινίου 4mm από πίσω και να το πιάσω με βίδες στην βάση για να ενισχυθεί το σημείο. Και να κάνω το ίδιο και από την άλλη μεριά.
Πιο φτηνά θα μου έρθει και νομίζω ότι θα είναι καλύτερα ακόμα και άλλη βάση μαρσπιέ να πάρω.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Όντως όπως είπε κι ο κοκος αν είναι τίποτα κράμα μετάλλων κλπ ίσως σε δυσκολέψει στην κόλληση.
Βέβαια αφού το κατέχεις το θέμα,δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

Και μια πουταναφεραμε ....
Επειδή έχω βρει dogbones σε διάφορες διαστάσεις και με χαμηλή τιμή κλπ κι έλεγα να του βάλω ένα τσακ πιο κοντό ώστε να πάρει 1-2 πόντους ύψος,τι εντυπώσεις έχεις έως τώρα με αυτή τη μετατροπή;
Δεν θέλω να μπλεξω με αποστάτες εμπρός κλπ,έλεγα σε πρώτη φάση (και τελική πιθανόν) να αλλάξω μόνο αυτά.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Όντως όπως είπε κι ο κοκος αν είναι τίποτα κράμα μετάλλων κλπ ίσως σε δυσκολέψει στην κόλληση.
Βέβαια αφού το κατέχεις το θέμα,δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

Και μια πουταναφεραμε ....
Επειδή έχω βρει dogbones σε διάφορες διαστάσεις και με χαμηλή τιμή κλπ κι έλεγα να του βάλω ένα τσακ πιο κοντό ώστε να πάρει 1-2 πόντους ύψος,τι εντυπώσεις έχεις έως τώρα με αυτή τη μετατροπή;
Δεν θέλω να μπλεξω με αποστάτες εμπρός κλπ,έλεγα σε πρώτη φάση (και τελική πιθανόν) να αλλάξω μόνο αυτά.
Την κόλληση δεν θα την κάνω εγώ αλλά θα την πάω σε μάστορα.

Όσο για το ψήλωμα της μηχανής με τα dogbones μόνο θετικές εντυπώσεις έχω.
Κι ας ζορίζομαι όταν την οδηγάω μόνος πατώντας στις μύτες.
Στο δικάβαλο η ανάρτηση έχει διαδρομή και δεν δείχνει να τερματίζει.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Την κόλληση δεν θα την κάνω εγώ αλλά θα την πάω σε μάστορα.

Όσο για το ψήλωμα της μηχανής με τα dogbones μόνο θετικές εντυπώσεις έχω.
Κι ας ζορίζομαι όταν την οδηγάω μόνος πατώντας στις μύτες.
Στο δικάβαλο η ανάρτηση έχει διαδρομή και δεν δείχνει να τερματίζει.
Με το μπροστινό τελικά έβαλες αέρα στις μπουκάλες;
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Προσωρινά ναι. Λογικά θα κάνω κάτι με τα ελατήρια, όχι ακόμα πάντως.
Κοσμα βαλε αφτερ μαρκετ ελατηρια θα με θυμηθεις..
Δεν εχω λογια....νοιωθεις το μπροστινο βιδωμενο στην ασφαλτο...ενω παραλληλα...περνας σαμαρακια κ κακοτεχνιες σαν να μην υπαρχουν...!!!!
 

nikk

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Kle 500
Πριν κανα μηνα αξιωθηκα να παρω μια αναρτηση για πισω wp. Χθες μπηκε πανω. Μινι βολτα ασφαλτο μονο. Αλλου....
Περιμενω να μπω κ χωμα αλλα κατι μου λεει οτι το χαμογελο θα μεγαλωσει... Επιτελους στεκεται στο υψος της η KLEρη.
Κι ενοειται πως παμε κ για μπροστα ελατηρια με την πρωτη ευκαιρια.:cool:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Μπορείς να δώσεις πληροφορίες? Ψάχνω dogbones για το DR....
Από αυτόν έχω ψωνίσει αρκετά πράγματα για το στρώμ.
Θα του στείλω ένα μήνυμα με την διάσταση των δικών μου dogbones ώστε να βρούμε την διάσταση που θέλουμε.
 
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Kle50097
Αλανια καλημερα.ειμαι νεος κατοχος kle 500 το εχω καταευχαριστηθει εδω κι ενα διμηνο .θα ηθελα.να μ στειλετε ενδεικτικα ενα kle 500 φορτωμενο,να παρω μια ιδεα.
Και οσο γινεται οικονομικα.
 
Top Bottom