Περί Kawasaki KLE 500 το θέμα - Ο KLEαρχος μου

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Επανέρχομαι στο θέμα των πίσω μαρσπιέ και ειδικά στο δεξί που έχει σπάσει.
Έφτιαξα από αλουμίνιο ενισχυτικά και έτσι λογικά δεν θα έχω πρόβλημα σε περίπτωση πτώση της μηχανής να σπάσει τελείως.
Τώρα πάμε για το αριστερό.



Πωωωω εισαι καλητεχνης βρε παιδι μου.... Τελειο

#xrv_world_explorer
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Πωωωω εισαι καλητεχνης βρε παιδι μου.... Τελειο

#xrv_world_explorer
Να είσαι καλά Απόστολε.:ok:

Πολυ ωραια δουλιτσα!!!! :ok:
Τους δουλευεις τους ηλους ετσι;;; :happy:
Να είσαι καλά.
Τους ...καρφώνω κανονικά!;):happy:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Να κανω μια ερωτησει που εχω απορια χρονια.... Τα κλε αυτο τον χαρακτιριστικο ηχο που κανουν σαν να βαρανε πυρακια τι ειναι;;; λογο εξατμισης, το κανει μονο με τι μαμα;;;

#xrv_world_explorer
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Να κανω μια ερωτησει που εχω απορια χρονια.... Τα κλε αυτο τον χαρακτιριστικο ηχο που κανουν σαν να βαρανε πυρακια τι ειναι;;; λογο εξατμισης, το κανει μονο με τι μαμα;;;
Αρχιτεκτονικη κινητηρων Kawasaki GPZ :)
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Σε απλα ελληνικα;;;;

#xrv_world_explorer
Ο κινητήρας του KLE έχει χρησιμοποιηθεί στο GPZ 500 στο Ninja 500 και στο ER 500 απλά η εξάτμιση του KLE κάνει αυτό τον ήχο πιο έντονα που ξεχωρίζει πριν καν το δεις.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ο κινητήρας του KLE έχει χρησιμοποιηθεί στο GPZ 500 στο Ninja 500 και στο ER 500 απλά η εξάτμιση του KLE κάνει αυτό τον ήχο πιο έντονα που ξεχωρίζει πριν καν το δεις.
Κατι σαν τους κινητήρες boxer δηλαδή!!! :laugh:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ο κινητήρας του KLE έχει χρησιμοποιηθεί στο GPZ 500 στο Ninja 500 και στο ER 500 απλά η εξάτμιση του KLE κάνει αυτό τον ήχο πιο έντονα που ξεχωρίζει πριν καν το δεις.
Οποτε με αλλη εξατμιση δεν το σκους καθολου;;

#xrv_world_explorer
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Ούτε καν. Απλά έχει χρονισμό 180 μοίρες για αυτό ακούγεται σαν παπί. Αν ακούσεις οποιαδήποτε kawasaki με την ίδια εξάτμιση είτε αυτό είναι ninja 250 είτε kle 500 είτε versys 650 το ίδιο μηχανάκι νομίζεις ότι είναι. KLE500
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Σήμερα λοιπόν πήγα με ένα φίλο για καφεδάκι πουρνο πουρνο μέχρι την γέφυρα Μπανιά.
Ουσιαστικά η πρώτη βόλτα δηλαδή με το κλε.
Γενικά έχω σχηματίσει την εικόνα πως είναι σαν ένα μεγάλο παπί.
Στη φιλοσοφία του μου θυμίζει πολύ το ax-1 που είχα ένα φεγγάρι στα 18-19 μου.
Γενικά απολαμβάνεις να πέφτεις σε Γούβες και πείσματα του δρόμου χαχαχαχα.
Είναι αρκετά μαλακό ,ακόμα δεν έχω αλλάξει λάδια στο μπροστινό,άλλαξα όμως τα dogbones στο μοχλικο με κοντύτερα κατά 7 χιλιοστά στο συνολικό τους μήκος.
Στην εθνική η σε ανηφορικά κομμάτια φαίνεται ότι έχει 45 αλογατα.
Βέβαια κάνει πιο εύκολα μοχλό με το φαρδύ τιμόνι και "πέφτει"άνετα στις στροφές.
Πάνω από 120-130 τρίζουν καθρέφτες ζελατίνες κλπ.
Παραπάνω από 140 δεν πηγα.
Χώμα ακόμα δεν έχω μπει σχεδόν καθόλου αλλά θα είναι σίγουρα καταλληλότερο απτό στρώμ.
Εν κατακλείδι,για τον λόγο και τα χρήματα που το πήρα νομίζω ότι είναι ένα καλό εργαλείο.
Ελπίζω να μαζέψω γρήγορα € να το δώσω χαχαχαχα.
Αλλά μέχρι τότε ελπίζω να το απολαύσω και να τα πούμε στα βουνά.
Υγ.
Για κάποιο λόγο από κινητό Chrome δεν μου δίνει την επιλογή να βάλω emoticons.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Όπως ανέφερα και εδώ ολοκληρώθηκε η πατέντα από πολυαιθυλενιο για τα σαμάρια στο αριστερό κάγκελο του Kleαρχου.
Πάμε τώρα για το δεξιό και λίγο πιο δύσκολο μιας και είναι από την μεριά της εξάτμισης και θα πρέπει να βάλω εσωτερικά φύλλο αλουμινίου για να μην έχει θέμα από την θερμοκρασία της εξάτμισης.

 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Έτοιμα και στην θέση τους να δεχτούν σαμάρια.





Εκτός από το μεγάλο σετ σαμάρια που έχω για τα ταξίδια σκέφτομαι να πάρω ένα φτηνό σετάκι μικρά σαμαράκια για τις χωμάτινες για να κουβαλάω σαμπρέλες και σχετικά. Ιδανικα αδιάβροχα.
Με βρίσκετε υπερβολικό?
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Έτοιμα και στην θέση τους να δεχτούν σαμάρια.





Εκτός από το μεγάλο σετ σαμάρια που έχω για τα ταξίδια σκέφτομαι να πάρω ένα φτηνό σετάκι μικρά σαμαράκια για τις χωμάτινες για να κουβαλάω σαμπρέλες και σχετικά. Ιδανικα αδιάβροχα.
Με βρίσκετε υπερβολικό?
Αν δεν χωράνε στα tule tubes τότε νομιζω ένα μικρό φθηνό tail bag να ήταν καλύτερα για τέτοια χρήση.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Αν δεν χωράνε στα tule tubes τότε νομιζω ένα μικρό φθηνό tail bag να ήταν καλύτερα για τέτοια χρήση.
Τα tubes ειναι ήδη γεμάτα.
Υπάρχει και η σκέψη του tail bag γιατί είναι πιο προστατευμένο από πτώσεις.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τα tubes ειναι ήδη γεμάτα.
Υπάρχει και η σκέψη του tail bag γιατί είναι πιο προστατευμένο από πτώσεις.
Για σαμπρέλες, εργαλεία, ανταλακτικα, διάφορα σπρευ, ασφάλειες, tiewraps, καστανοχωμα, χωνεμενη κοπριά και γενικά για ο, τι μπορώ να χρειαστώ σε μια χωμάτινη βόλτα, έχω ένα πολύ ωραίο αδιάβροχο λουκάνικο 20lt με δεσίματα της motoraid. Δεν τους βγάζει πια.

Ειναι βολικός και τον δένω στην πίσω σχάρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Για σαμπρέλες, εργαλεία, ανταλακτικα, διάφορα σπρευ, ασφάλειες, tiewraps και γενικά για ο, τι μπορώ να χρειαστώ σε μια χωμάτινη βόλτα, έχω ένα πολύ ωραίο αδιάβροχο λουκάνικο 20lt με δεσίματα της motoraid. Δεν τους βγάζει πια.

Ειναι βολικός και τον δένω στην πίσω σχάρα.
Νομίζω είδα κάτι στον Γιασαρη ,oxford αν δεν με απατάει η μνήμη μου με τιμή στο 20αρι .
Τέρμα μαύροι είναι ,έχει δυο χωρητικοτητων ,ένα 20λ.και μετά με λίγα ευρα παραπάνω έναν μεγαλύτερο.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Έτοιμα και στην θέση τους να δεχτούν σαμάρια.





Εκτός από το μεγάλο σετ σαμάρια που έχω για τα ταξίδια σκέφτομαι να πάρω ένα φτηνό σετάκι μικρά σαμαράκια για τις χωμάτινες για να κουβαλάω σαμπρέλες και σχετικά. Ιδανικα αδιάβροχα.
Με βρίσκετε υπερβολικό?
Κοσμά ,τρομερή δουλειά ,όπως όλες σου δλδ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Νομίζω είδα κάτι στον Γιασαρη ,oxford αν δεν με απατάει η μνήμη μου με τιμή στο 20αρι .
Τέρμα μαύροι είναι ,έχει δυο χωρητικοτητων ,ένα 20λ.και μετά με λίγα ευρα παραπάνω έναν μεγαλύτερο.
Για ρίξε link γιατι συνήθως οι αδιάβροχοι σακοι παίζουν από 30 lt και πανω
 
Top Bottom