Περί Kawasaki KLE 500 το θέμα - Ο KLEαρχος μου

N-gin76

KLEgend
Περιοχή
Κόκκινος Μύλος, Αχαρνές
Όνομα
Νίκος
Μοτό
KLE 500 '01
Ναι το ξερω. Και αν υπαρχει λυση για τις σκουρια με 100-150 ευρω πχ ισως να ειναι καλη περιπτωση
Α κ για τη μπαταρια μου ειπε οτι ισως θελει φορτιση η αλλαγη γιατι καμια φορα κωλονει να παρει το μοτερ. θελει παντα με γκαζι μου ειπε
Το "πάντα με γκάζι" δεν μου κάνει.:thnkg:
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Ναι το ξερω. Και αν υπαρχει λυση για τις σκουρια με 100-150 ευρω πχ ισως να ειναι καλη περιπτωση
Α κ για τη μπαταρια μου ειπε οτι ισως θελει φορτιση η αλλαγη γιατι καμια φορα κωλονει να παρει το μοτερ. θελει παντα με γκαζι μου ειπε
Το "πάντα με γκάζι" δεν μου κάνει.:thnkg:
Και εμένα κάτι μου λέει.
Μήπως θέλουν ρύθμιση τα καρμπυρατερ.
 

valkar

Μέλος
Περιοχή
Λαρισα
Όνομα
Valantis
Μοτό
Honda cbf 600sa
Και εμένα κάτι μου λέει.
Μήπως θέλουν ρύθμιση τα καρμπυρατερ.
Τα δικα σας μονο με μιζα ε; Αλλο ενα μειον για την περιπτωση του λοιπον. Καποιοι λενε πως η ρυθμιση καρμπ στα συγκεκριμενα ειναι αρκετα δυσκολη. Επισης προτεινουν για kle μεχρι 2003 μοντ. Στα μεταγενεστερα μαλλον κατι θα αλλαξε λογικα
 
Τελευταία επεξεργασία:

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Τα δικα σας μονο με μιζα ε; Αλλο ενα μειον για την περιπτωση του λοιπον. Καποιοι λενε πως η ρυθμιση καρμπ στα συγκεκριμενα ειναι αρκετα δυσκολη. Επισης προτεινουν για kle μεχρι 2003 μοντ. Στα μεταγενεστερα μαλλον κατι θα αλλαξε λογικα
Μάλλον έχει να κάνει με τις αλλαγές λόγο Euro2 και την μείωση ιπποδύναμης για λιγότερη κατανάλωση και εκπομπή ρύπων.

Ησουν καθιστος?
Εννοείται όρθιος Λευτέρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Επιστροφή στα του KLEαρχου.
Η ποδιά έτοιμη και στην θέση της. Έβαλα αυτή την φορά πιο σκληρά πιρτσίνια.
Εσωτερική ενίσχυση άλλη μέρα γιατί είχα και άλλες δουλειές να κάνω.



Τοποθέτησα περτσινόνοντας το εσωτερικά από το αριστερό κάγκελο και το 3ο tool tube που είχα πάρει τον περασμένο μήνα και πλέον κουβαλάω μαζί μου: σαμπρέλα (μπροστινή) και λεβιέδες.
Και φυσικά κλειδώνει με λουκετάκι.



 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επιστροφή στα του KLEαρχου.
Η ποδιά έτοιμη και στην θέση της. Έβαλα αυτή την φορά πιο σκληρά πιρτσίνια.
Βγάλε τα και πέρασε πάλι τα παλιά, να μην σου πω και πιο μαλακά εάν γίνεται!
Άλλη ευκαιρία δεν θα έχεις σε παρόμοιο χτύπημα. Θα κοπεί τελείως η βάση του σκελετού. Άσε να κόβονται αυτά, και να τρώνε αυτά το πολυ ζόρι. Μην μεταφέρεις το χτύπημα πιο μέσα!!!!!!!!!!!
 

N-gin76

KLEgend
Περιοχή
Κόκκινος Μύλος, Αχαρνές
Όνομα
Νίκος
Μοτό
KLE 500 '01
Επιστροφή στα του KLEαρχου.
Η ποδιά έτοιμη και στην θέση της. Έβαλα αυτή την φορά πιο σκληρά πιρτσίνια.
Εσωτερική ενίσχυση άλλη μέρα γιατί είχα και άλλες δουλειές να κάνω.



Τοποθέτησα περτσινόνοντας το εσωτερικά από το αριστερό κάγκελο και το 3ο tool tube που είχα πάρει τον περασμένο μήνα και πλέον κουβαλάω μαζί μου: σαμπρέλα (μπροστινή) και λεβιέδες.
Και φυσικά κλειδώνει με λουκετάκι.



Με γειά και αχρείαστα να'ναι! :like:
 

valkar

Μέλος
Περιοχή
Λαρισα
Όνομα
Valantis
Μοτό
Honda cbf 600sa
Μάλλον έχει να κάνει με τις αλλαγές λόγο Euro2 και την μείωση ιπποδύναμης για λιγότερη κατανάλωση και εκπομπή ρύπων.


Εννοείται όρθιος Λευτέρη.
Ναι λογικά έτσι. Μήπως άλλαξε κ η χώρα παραγωγής εκείνη τη χρονιά. Δεν ξέρω

Στάλθηκε από το DRA-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Βγάλε τα και πέρασε πάλι τα παλιά, να μην σου πω και πιο μαλακά εάν γίνεται!
Άλλη ευκαιρία δεν θα έχεις σε παρόμοιο χτύπημα. Θα κοπεί τελείως η βάση του σκελετού. Άσε να κόβονται αυτά, και να τρώνε αυτά το πολυ ζόρι. Μην μεταφέρεις το χτύπημα πιο μέσα!!!!!!!!!!!
Και πάλι το βλέπω να κόβονται την επόμενη φορά. Απλά την επόμενη φορά δεν θα φρέναρε πάνω από το σημείο που θέλω να περάσω. Θα δίνω γκάζι.
Αν βάλω πιο μαλακά μπορεί να κοπούν από τους κραδασμούς.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και πάλι το βλέπω να κόβονται την επόμενη φορά. Απλά την επόμενη φορά δεν θα φρέναρε πάνω από το σημείο που θέλω να περάσω. Θα δίνω γκάζι.
Αν βάλω πιο μαλακά μπορεί να κοπούν από τους κραδασμούς.
Δεν θα κοπούν από τους κραδασμούς Κοσμά! Δεν είναι κομπρεσέρ το εργαλείο σου!
Καλύτερα να κόβονται αυτά σε χοντρό χτύπημα (δεν θα σου συμβαίνει αυτό και σε κάθε βόλτα) παρά να σου κοπούν οι βάσεις της σχαρας στο σκελετό και να ψάχνεις για μαγαζί με κολλήσεις, για τοπικό βάψιμο μετά κτλ κτλ!
Εάν κόβονται αυτά μόνο, στην τελική θα είναι μια αβαρεια που θα την επισκευάσεις εσυ, ότι ώρα θέλεις και στο σπίτι σου! Αβαρεια μεν, «άνετα» πράγματα δε!!!
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Δεν θα κοπούν από τους κραδασμούς Κοσμά! Δεν είναι κομπρεσέρ το εργαλείο σου!
Καλύτερα να κόβονται αυτά σε χοντρό χτύπημα (δεν θα σου συμβαίνει αυτό και σε κάθε βόλτα) παρά να σου κοπούν οι βάσεις της σχαρας στο σκελετό και να ψάχνεις για μαγαζί με κολλήσεις, για τοπικό βάψιμο μετά κτλ κτλ!
Εάν κόβονται αυτά μόνο, στην τελική θα είναι μια αβαρεια που θα την επισκευάσεις εσυ, ότι ώρα θέλεις και στο σπίτι σου! Αβαρεια μεν, «άνετα» πράγματα δε!!!
Έχω ήδη παρατηρήσει κάποια ελάχιστη χαλαρότητα σε κάποια πιρτσίνια Νίκο από τα μέχρι τώρα κοπανηματα της ποδιάς, γι'αυτό είπα ότι μπορεί να κοπούν και από τους κραδασμούς.
Ο χρόνος θα δείξει και η χρήση στο χώμα.

Όσο για μαγαζί με κολλήσεις έχω ένα κοντά στο σπίτι μου. Το έχω χρησιμοποιήσει ήδη μια φορά για να μου κολλήσει το πεντάλ του φρένου που στράβωσε από την πτώση της μηχανής που είχα σε άσφαλτο τον προηγούμενο μήνα.
Κάνει καλή δουλειά και οικονομικός.
Ήμουν έτοιμος να τον επισκεφτώ χτες όταν είδα την βάση γιατί νόμιζα ότι είχε κοπεί.
 

valkar

Μέλος
Περιοχή
Λαρισα
Όνομα
Valantis
Μοτό
Honda cbf 600sa
Ευχαριστω παιδια για τις απανησεις σας Θα επανελθω οταν μαθω κοστος αποκαταστασης κ πιθανες ..αλλες λυσεις για να υπαρχουν κ εδω.Ως τοτε παρακολουθω με ενδιαφερον..
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Σημερα στους προποδες της Παρνηθας...ειδα το απιστευτο...
KLE 500..με καλαθι...ναι κ ιδιο χρωμα με τη μηχανη (μπλε ανοιχτο)...ζευγαρι με παιδι μεσα στο καλαθι...!!!!
Έσκασε μύτη σήμερα στο Facebook.
Δεν σχολιάζω μέχρι να μάθουμε γιατί και πως.

 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Για σαμπρέλες, εργαλεία, ανταλακτικα, διάφορα σπρευ, ασφάλειες, tiewraps, καστανοχωμα, χωνεμενη κοπριά και γενικά για ο, τι μπορώ να χρειαστώ σε μια χωμάτινη βόλτα, έχω ένα πολύ ωραίο αδιάβροχο λουκάνικο 20lt με δεσίματα της motoraid. Δεν τους βγάζει πια.

Ειναι βολικός και τον δένω στην πίσω σχάρα.
Τελικά πήρα αυτόν από τον Τάσσο.
Είναι 30λιτρος και ανοίγει διαφορετικά από τους άλλους τύπου λουκάνικο και έτσι σου επιτρέπει να τον ανοίξεις χωρίς να τον λύσεις καθόλου.
Τον δένω με έναν 5μετρο ιμάντα και του περνάω και ένα μεγάλο ελαστικό δυχτάκι από πάνω. Και έτσι δεν κουνιέται σπιθαμή.
Αν χρειαστώ κάτι απλά αφαιρώ 2 γατζάκια από κάθε πλευρά από το δυχτάκι και ανοίγω τον σάκο ενώ αυτός παραμένει δεμένος.



 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τελικά πήρα αυτόν από τον Τάσσο.
Είναι 30λιτρος και ανοίγει διαφορετικά από τους άλλους τύπου λουκάνικο και έτσι σου επιτρέπει να τον ανοίξεις χωρίς να τον λύσεις καθόλου.
Τον δένω με έναν 5μετρο ιμάντα και του περνάω και ένα μεγάλο ελαστικό δυχτάκι από πάνω. Και έτσι δεν κουνιέται σπιθαμή.
Αν χρειαστώ κάτι απλά αφαιρώ 2 γατζάκια από κάθε πλευρά από το δυχτάκι και ανοίγω τον σάκο ενώ αυτός παραμένει δεμένος.



Έχω και εγώ έναν παρόμοιο της μοτορέιντ, ναι είναι βολικό απλά όταν είσαι στο χώμα τα δεσίματα στους σάκους πρέπει να είναι κυκλικά, και να τον αγκαλιάζουν, αλλιώς χαλαρώνουν και είσαι συνέχεια στο σφίξιμο.
Εγώ πάντα τα κύκλωνω με ιμάντα η χταπόδι και δεν ξανασχολουμαι.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
μετα το σαββατοκυριακο στα αγραφα,και αλλο ενα σουκου ανεβα κατεβα αθηνα και το πρωτο λεβελ στο σχολειο του σπανου,μπορω να πω πως σχηματισα μια ολοκληρωμενη αποψη για το κλε.
οκ μετα το στρωμ η συγκριση στην ανεση,στο πως ταξιδευουν κλπ δεν γινεται να ειναι δικαιη,ομως το μηχανακι εχει κρυφες χαρες. :p
στον επαρχιακο,οσο το εδαφος δεν εχει μεγαλες ανηφορικες κλισεις,ειναι μια χαρα.ειναι να μην σου τυχει σε σφιχτο ανηφορικο κομματι κανα φορτηγο και πρεπει αναμεσα απο δυο φουρκετες να προσπερασεις.εκει θελει καμποση φορα.
στο χωμα,παροτι δεν ειναι κανα τρελα χωματινο μηχανακι,ειναι σαφως πιο ελαφρυ και μαζεμενο απο το στρωμ και περνας πολυ καλυτερα μαζι του.
παροτι ειχα φορτωμενες σκηνες κλπ,δεν με προβληματισε καπου.μεγαλη μεγαλη διαφορα ειδα οσον αφορα τον 21 μπροστα σε σχεση με τον 19 του στρωμ.
οσον αφορα την εθνικη,στο πηγαινε προς αθηνα το πηγαμε σχεδον ολο παλιο οποτε ηταν οκ.στο γυρισμο μπηκαμε αττικη οδο και το πηγαμε ολο νεα εθνικη για να φυγουν τα χλμ.
ταξιδευαμε με 120 σταθερα για να ειναι ανετο το μηχανακι.του εκανα ενα ανοιγμα μεχρι τα 160 και οκ αποτα 140-150 και πανω νιωθεις οτι παει οπως να ναι.
εν κατακλειδι,αν θες ενα φθηνο μηχανακι,να κανεις λιγο απο ολα,και δεν θες να πας σε μηχανακι του 95 (αν και η τεχνολογια τους ειναι ιδια) με περιπου 1500 ευρω που βρισκεται η τιμη τους,ειναι μια χαρα.αρκει να ξερεις οτι θα κανεις καποιες παραχωρησεις στην εθνικη.
αυτο που πηρα,ειχε αρκετα εξτρα (καγκελα,βαλιτσες,ζελατινες,μαρσπιε,χουφτες κλπ) το μονο που εκανα ειναι να βαλω 7 χιλιοστα κοντυτερα dogbones και να παραγγειλω κατι ψιλολογια απο κινα παροχη ρευματος,προβολακια που δεν ξερω αν θα τα βαλω τελικα.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Τιπ
Επειδή το Σταντ του είναι γτπ και ειδικά αν το ψηλώσεις έχει σοβαρό θέμα, ταιριάζει η επέκταση απτό versys 650 2015+


Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Επισκευή χούφτας.

Στην 1η μου πτώση εν κινήσει εκτός από τον καθρέφτη έσπασε και η δεξιά χούφτα στο σημείο που πιάνει στην βάση του τιμονιού.
Να θυμίσω ότι οι χούφτες δεν είναι οι γνήσιες της Givi.


Εδώ είναι το κομματάκι που έσπασε και που το μάζεψα μετά την πτώση.


Οι ρωγμές που βλέπετε πρέπει να έγιναν από τις προηγούμενες στατικές πτώσεις που είχα στην άσφαλτο. Αυτή την φορά δεν άντεξε άλλο.


Έκοψα λοιπόν δύο λαμάκια αλουμινίου 3mm πάχος για να τα κάνω σάντουιτς με πιρτσίνια στο σημείο που πιάνει στην βάση του τιμονιού.



Έτοιμη η χούφτα και καλύτερη από πριν (λογικά). Σκέφτομαι να κάνω το ίδιο και από την άλλη μεριά για να προλάβω το σπάσιμο.


Και η χούφτα στην θέση της.
 
Top Bottom