Περί Kawasaki KLE 500 το θέμα - Ο KLEαρχος μου

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Tις ιδιες χουφτες εχω βαλει στον τενεροσαυρο που εχει μανετες σαν πόμολα πορτας και τιμονι που κοβει σαν ΒΜX, εντυπωση μου κανει που δεν χωρανε.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Έτσι κι αλλιώς δεν θα ασχοληθώ άμεσα.
Πάντως έχουν μπει σε KLE.
Φώτο από την ομάδα του KLE στο FB.
Έχει κόψει τον ανεμοθωρακα του γιατί βρίσκουν σίγουρα.
Για τις μανέτες θα τον ρωτήσω.

 

meiva

mechanized
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
XRV 750
Εκτός από την μανέτα του φρένου που έτσι κι αλλιώς δουλεύετε με δύο δάχτυλα η μανέτα του συμπλέκτη γιατί την χρειάζεται την μπίλια?
Δεν την χρειάζεσαι, πέραν της ασφάλειας. Την βάζουν για την περίπτωση πτωσης να μην σε τρυπησει ο λεβιές.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Δεν την χρειάζεσαι, πέραν της ασφάλειας. Την βάζουν για την περίπτωση πτωσης να μην σε τρυπησει ο λεβιές.
Οπότε αφού θα μπουν αυτές οι χούφτες που ειναι πιο ασφαλείς θα τις κόψω.
Ευχαριστώ.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Οπότε αφού θα μπουν αυτές οι χούφτες που ειναι πιο ασφαλείς θα τις κόψω.
Ευχαριστώ.
Τις ίδιες έβαλα κ εγω, αλλά όταν πήγα να κόψω την μανετα, την στράβωσα και γ@@μησα όλη την αίσθηση στο φρενο. Πάρε άλλες μωρέ , δεν είναι τρομερό έξοδο.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Τις ίδιες έβαλα κ εγω, αλλά όταν πήγα να κόψω την μανετα, την στράβωσα και γ@@μησα όλη την αίσθηση στο φρενο. Πάρε άλλες μωρέ , δεν είναι τρομερό έξοδο.
Είμαι στο ψάξιμο.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Oι μανετες και οι διακοπτες δεν μεταφερονται πιο μεσα στο τιμονι?
Θα το προσπαθήσω. Αν και δεν νομίζω να γίνεται.

Καλές δεν λέω αλλά παράδοση σε ένα με δύο μήνες.
Εγώ θέλω να βάλω τώρα τις χούφτες.
Θα κοιτάξω μήπως βρώ αντίστοιχες Ελλάδα.
Αν όχι θα τις παραγγείλω και οπότε έρθουν.
Σε ευχαριστώ πάντως.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Θα το προσπαθήσω. Αν και δεν νομίζω να γίνεται.


Καλές δεν λέω αλλά παράδοση σε ένα με δύο μήνες.
Εγώ θέλω να βάλω τώρα τις χούφτες.
Θα κοιτάξω μήπως βρώ αντίστοιχες Ελλάδα.
Αν όχι θα τις παραγγείλω και οπότε έρθουν.
Σε ευχαριστώ πάντως.
Aν το τιμονι ειναι το γνησιο τοτε πιθανον οι διακοπτες να εχουν ενα παπαρακι το οποιο θυληκωνει σε καποια τρυπιτσα που εχει για αυτο τον σκοπο το τιμονι Σε αυτη την περιπτωση απλα θα σπασεις-κοψεις αυτο το παπαρακι απο τους διακοπτες για να μπορεις να τους μεταφερεις πιο κει

Μανετες ιδιες (μα ολοιδιες) ΑΝ βρεις Ελλαδα θα τις πληρωσεις το πιθανοτερο τρεις φορες πανω απο οσο πουλαει ο κινεζος
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Έχω βάλει τέτοιες κοντές στο fazer. Κακή αίσθηση στο φρένο, κακή ποιότητα γενικά, αλλά δεν έχω βρει κοντές άλλες γιατί τα μαμά γιαταγάνια δεν βολεύουν στο χέρι.
Εγω παλι εχω βαλει στο ΤΑ, οχι βεβαια ιδιες κοντες σαν τις ανωτερω που ποσταρα, αλλα σπαστες και ρυθμιζομενες κατα μηκος και μια χαρα ειναι και σε αισθηση αλλα και σαν ποιοτητα Αρχισε να ξεβαφει λιγο μονο του συμπλεκτη μονο μετα απο πολλα χρονια και αντιστοιχα πολλαααα χλμ
Τι να πω μπορει επειδη μιλαμε για διαφορετικες μανετες ή/και μοντελα ή ισως εγω να ψωνισα απο τον σωστο κινεζο και εσυ απο τον λαθος, δεν ξερω
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Aν το τιμονι ειναι το γνησιο τοτε πιθανον οι διακοπτες να εχουν ενα παπαρακι το οποιο θυληκωνει σε καποια τρυπιτσα που εχει για αυτο τον σκοπο το τιμονι Σε αυτη την περιπτωση απλα θα σπασεις-κοψεις αυτο το παπαρακι απο τους διακοπτες για να μπορεις να τους μεταφερεις πιο κει

Μανετες ιδιες (μα ολοιδιες) ΑΝ βρεις Ελλαδα θα τις πληρωσεις το πιθανοτερο τρεις φορες πανω απο οσο πουλαει ο κινεζος
Το τιμόνι έχει αλλαχτεί με Renthal οπότε δεν παίζει μετακίνηση.

Όσο για την διαφορά στην τιμή δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.
Και ιδού η απόδειξη.
Η μία μανέτα (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι κάνει για το KLE, θα πρέπει να το επιβεβαιώσω απλά για το παράδειγμα) σε ελληνικό μαγαζί 14€.
Άρα 28€ και οι δύο και άμεση αγορά.



Το σετ των δύο στον κινέζο που μου έβαλες μιλάει για 24€ και με τον κίνδυνο να πληρώσω και το νέο 15αρι του τελωνείου. Και σε δύο μήνες παράδοση.

Θέλει ψάξιμο πλέον.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Το τιμόνι έχει αλλαχτεί με Renthal οπότε δεν παίζει μετακίνηση.

Όσο για την διαφορά στην τιμή δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.
Και ιδού η απόδειξη.
Η μία μανέτα (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι κάνει για το KLE, θα πρέπει να το επιβεβαιώσω απλά για το παράδειγμα) σε ελληνικό μαγαζί 14€.
Άρα 28€ και οι δύο και άμεση αγορά.



Το σετ των δύο στον κινέζο που μου έβαλες μιλάει για 24€ και με τον κίνδυνο να πληρώσω και το νέο 15αρι του τελωνείου. Και σε δύο μήνες παράδοση.

Θέλει ψάξιμο πλέον.
To σετ των δυο που σου εβαλε ειναι απειρως ανωτερο απο αυτη που βρηκες αλλα οκ εννοείται οτι πλεον οι αγορες απο Κινα ειναι μεγαλο ρισκο.

Το οτι εχεις αλλαξει τιμονι με Renthal ισως ειναι ο μεγαλύτερος λογος που δεν μπαινουν οι χουφτες. Παρ'όλα αυτα για τον ιδιο λογο 1000% θα μετακινούνται οι διακοπτες.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Δεν τις απέκλεισα τις δικές σου και όπως είπα μπορεί και να τις πάρω αν δεν βρω εδώ και οπότε έρθουν.

Η μετακίνηση όμως δεν χρειάζεται αν μπουν κοντύτερες εφόσον τώρα βρίσκουν μόνο οι μπίλιες από τις εργοστασιακές.
Γιατί αν μετακινηθούν οι μανέτες μετακινούνται και οι καθρέπτες προς τα μέσα και έτσι περιορίζεται το οπτικό τους πεδίο.
Επίσης το σωληνάκι του μπροστινού φρένου δεν θα την επιτρέψει αυτήν την μετακίνηση ούτε και η ντίζα του συμπλέκτη αφού έχουν συγκεκριμένο μήκος.

 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οκ κανε τοτε την πιο ευκολη λυση:

Κοψε μανετες κοντές οσο θες με σιδεροπριονο και φτιαξε καινουριες μπίλιες απο εποξειδικη πλαστελίνη δυο συστατικων, δοκιμασμενα πραγματα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν τις απέκλεισα τις δικές σου και όπως είπα μπορεί και να τις πάρω αν δεν βρω εδώ και οπότε έρθουν.

Η μετακίνηση όμως δεν χρειάζεται αν μπουν κοντύτερες εφόσον τώρα βρίσκουν μόνο οι μπίλιες από τις εργοστασιακές.
Γιατί αν μετακινηθούν οι μανέτες μετακινούνται και οι καθρέπτες προς τα μέσα και έτσι περιορίζεται το οπτικό τους πεδίο.
Επίσης το σωληνάκι του μπροστινού φρένου δεν θα την επιτρέψει αυτήν την μετακίνηση ούτε και η ντίζα του συμπλέκτη αφού έχουν συγκεκριμένο μήκος.

Aφου εχεις αλλαξει το τιμονι τοτε οπως σου ειπε και ο k0k0s οι διακοπτες, οι μανετες και η γκαζιερα μετακινουνται ΣΙΓΟΥΡΑ προς τα μεσα
Και αφου θα τις μετακινησεις προς τα μεσα τοτε ειναι αδυνατον να εχεις προβλημα με το μηκος των ντιζων ουτε με το σωληνακι του φρενου
Δοκιμασε το!
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Όπως βλέπετε και στην φωτογραφία οι χούφτες θα μπουν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.
Αυτό που χρειάζεται τελικά είναι κόψιμο του 80% από την κάθε μπίλια, το 20% το κρατάω για δοντάκι.
Δεν χρειάζεται τελικά να μετακινηθούν οι μανέτες αφού θα αλλαχτούν με κοντύτερες στο άμεσο μέλλον.
Οι χούφτες θα χρειαστούν αποστάτες για να βιδωθούν στο κενό που βλέπετε (έχω ήδη βρει).
Και στον ανεμοθώρακα επίσης βλέπετε το κόψιμο που θα χρειαστεί.

Περισσότερες φωτογραφίες όταν ολοκληρωθεί η τοποθέτηση.

 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Όπως βλέπετε και στην φωτογραφία οι χούφτες θα μπουν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.
Αυτό που χρειάζεται τελικά είναι κόψιμο του 80% από την κάθε μπίλια, το 20% το κρατάω για δοντάκι.
Δεν χρειάζεται τελικά να μετακινηθούν οι μανέτες αφού θα αλλαχτούν με κοντύτερες στο άμεσο μέλλον.
Οι χούφτες θα χρειαστούν αποστάτες για να βιδωθούν στο κενό που βλέπετε (έχω ήδη βρει).
Και στον ανεμοθώρακα επίσης βλέπετε το κόψιμο που θα χρειαστεί.

Περισσότερες φωτογραφίες όταν ολοκληρωθεί η τοποθέτηση.

Να προτεινω αντι για αποστάτη να αφησεις τα αντιβαρα που ειχε; Εγω αυτο εχω κανει.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Να προτεινω αντι για αποστάτη να αφησεις τα αντιβαρα που ειχε; Εγω αυτο εχω κανει.
Για να χρησιμοποιηθούν αυτά τα αντίβαρα θα πρέπει να μεγαλώσω την τρύπα τους γιατί η μακρύτερη βίδα που έχω δεν χωράει.
Λογικά γίνεται.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Για να χρησιμοποιηθούν αυτά τα αντίβαρα θα πρέπει να μεγαλώσω την τρύπα τους γιατί η μακρύτερη βίδα που έχω δεν χωράει.
Λογικά γίνεται.
Αυτο ακριβως εκανα κι εγω.
 
Top Bottom