Περί Kawasaki KLE 500 το θέμα - Ο KLEαρχος μου

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας.
Επειδή όλο αυτό με τις ρυθμίσεις του μπροστινού είναι καινούργιο για μένα γιατί δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ στα προηγούμενα μηχανάκια μου θα εμπιστευτώ τον μηχανικό μου στο τι θα κάνουμε πλέον για την μπροστινή ανάρτηση.
Και αυτό γιατί ήταν δικό του το μηχανάκι πριν το πάρω εγώ οπότε το ξέρει και με την αλλαγή που έκανα στην πίσω ανάρτηση με τα κοντύτερα dogbones θα ξέρει τι θα χρειαστεί να κάνουμε.

Και φυσικά αφού πρώτα δοκιμάσω το μηχανάκι όπως είναι τώρα και με δύο άτομα για να μπορέσω να δω την διαφορά.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Το πατουσάκι είναι έτοιμο.
Για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα φύγει από την θέση του το περτσίνωσα.
Και είναι έτοιμο για βάψιμο.





Τέντωσα και λίγο την αλυσίδα και ξεκινάω την ποδιά.
Τι εχεις κανει εδω ρε ανθρωπε;;;;;; πωωωω νιωθω σκουπιδακι μπροστα σου .... Να σου πω τι περτσινια ειναι αυτο και πως τα δουλευεις;;;;

#xrv_world_explorer
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Τι εχεις κανει εδω ρε ανθρωπε;;;;;; πωωωω νιωθω σκουπιδακι μπροστα σου .... Να σου πω τι περτσινια ειναι αυτο και πως τα δουλευεις;;;;

#xrv_world_explorer
Εγώ λέω να ενώσετε τις δυνάμεις σας να κλείσει η Touratech!
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Χαχαχαχαχα εκλαψαααα!!!!!! :)

#xrv_world_explorer
Μην το γελάς καθόλου... Θεωρείς τους ανθρώπους που απαρτίζουν τέτοιες εταιρίες πιο ικανούς ή με πιο πολύ μεράκι? Δε μιλάω για τεχνογνωσία και πρόσβαση σε τεχνολογία.
Απλά στη μπανανία που ζούμε άνθρωποι με ικανότητες και μεράκι "καταντάνε" γραφικοί και χομπίστες.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Τι εχεις κανει εδω ρε ανθρωπε;;;;;; πωωωω νιωθω σκουπιδακι μπροστα σου .... Να σου πω τι περτσινια ειναι αυτο και πως τα δουλευεις;;;;

#xrv_world_explorer
Υπερβάλλεις λίγο.
Για εμένα θα μπορούσα να το φτιάξω καλύτερο χωρίς να φαίνονται οι ενώσεις.
Απλά το έφτιαξα βιαστικά λόγω χρόνου.

Αυτά τα πιρτσίνια λέγονται μασίφ πιρτσίνια αλουμινίου (solid rivets) και βγαίνουν: χωνευτά ή με κεφάλι.
Εδώ έχω χρησιμοποιήσει και από τα δύο.
Τα έχω πάρα πολλά χρόνια και μάλλον πρέπει να είναι τα "ελαττωματικά" που βγάζαμε εκτός στην Αεροπορία στην Μοίρα συντήρησης όταν υπηρετούσα.
Ναι, είναι αεροπορικά!!!
Με τέτοια θα φτιάξω και την ποδιά.

Οι βασικές αρχές χρησιμοποίησης τους:

 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Υπερβάλλεις λίγο.
Για εμένα θα μπορούσα να το φτιάξω καλύτερο χωρίς να φαίνονται οι ενώσεις.
Απλά το έφτιαξα βιαστικά λόγω χρόνου.

Αυτά τα πιρτσίνια λέγονται μασίφ πιρτσίνια αλουμινίου (solid rivets) και βγαίνουν: χωνευτά ή με κεφάλι.
Εδώ έχω χρησιμοποιήσει και από τα δύο.
Τα έχω πάρα πολλά χρόνια και μάλλον πρέπει να είναι τα "ελαττωματικά" που βγάζαμε εκτός στην Αεροπορία στην Μοίρα συντήρησης όταν υπηρετούσα.
Ναι, είναι αεροπορικά!!!
Με τέτοια θα φτιάξω και την ποδιά.

Οι βασικές αρχές χρησιμοποίησης τους:


Πωωω δεν το χω ξαναδει!!!! θες να μου πεις , εσυ εχεις ειδικο εργαλειο;;;; τα εχει ολα τα συνεργα και ο δικος μας ο διβερης;;;

Πωωωωω μαυτα δενεις ολοκληρο αμαξι , μαρεσουν πολυ!
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Πωωω δεν το χω ξαναδει!!!! θες να μου πεις , εσυ εχεις ειδικο εργαλειο;;;; τα εχει ολα τα συνεργα και ο δικος μας ο διβερης;;;

Πωωωωω μαυτα δενεις ολοκληρο αμαξι , μαρεσουν πολυ!
Και με ένα απλό σφυράκι κάνεις δουλειά.
Δεν χρειάζεται αεροπίστολο.
Μόνο αν έχεις να καρφώσεις ένα ολόκληρο αμάξι όπως είπες.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Άσχετο με αυτά που γράφεις εδώ Κοσμά... αλλά είμαι ήσυχος που έχεις τον συνοονοματο στα χέρια σου.
Να ξέρεις όμως οτι κανένας δεν αγίασε με αυτό το όνομα (για αυτό δεν έχω γιορτή).
Το KLE είναι διαβολάκος:):):)
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Για μια δουλειά 15 λεπτών που θα έκανε ένα σωστό εργαλείο εμένα για αυτό που βλέπετε μου πήρε 3 ώρες χρησιμοποιώντας 4 διαφορετικές λίμες, ένα δράπανο, τρία διαφορετικά τρυπάνια και μπόλικη υπομονή.

 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Για μια δουλειά 15 λεπτών που θα έκανε ένα σωστό εργαλείο εμένα για αυτό που βλέπετε μου πήρε 3 ώρες χρησιμοποιώντας 4 διαφορετικές λίμες, ένα δράπανο, τρία διαφορετικά τρυπάνια και μπόλικη υπομονή.

Μην μας αφηνεις σε αγωνιαααα...

#xrv_world_explorer
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Για μια δουλειά 15 λεπτών που θα έκανε ένα σωστό εργαλείο εμένα για αυτό που βλέπετε μου πήρε 3 ώρες χρησιμοποιώντας 4 διαφορετικές λίμες, ένα δράπανο, τρία διαφορετικά τρυπάνια και μπόλικη υπομονή.

Καλλιτέχνης !
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Καλλιτέχνης !
Και συνεχίζουμε με ...υψηλή χαρακτική για να δώσουμε χαρακτήρα και ταυτότητα.
Εδώ ευτυχώς δούλεψε το τύπου ντρέμελ εργαλείο που έχω.

 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Και συνεχίζουμε με ...υψηλή χαρακτική για να δώσουμε χαρακτήρα και ταυτότητα.
Εδώ ευτυχώς δούλεψε το τύπου ντρέμελ εργαλείο που έχω.

Τι πες τωρααααα;;;;;;;;;; δωσε πονοοοο!!!! Και τρελαααα

#xrv_world_explorer
 

grego600xlv

Μέλος
Όνομα
Γρηγορης
Μοτό
transalp 600 1988
ωραια δουλεια φιλε μου .αυτα τα εχω κανει στην δικια μου (κλαιρη )πριν χρονια .σχετικα με το μπροστινο εχω να σου πω καποιο κολπακι αν δεν το εχεις φτιαξει
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
ωραια δουλεια φιλε μου .αυτα τα εχω κανει στην δικια μου (κλαιρη )πριν χρονια .σχετικα με το μπροστινο εχω να σου πω καποιο κολπακι αν δεν το εχεις φτιαξει
Για πες...με ενδιαφερει γιατι ιδιο μπροστινο εχει το κουλουρι...!!!
 

grego600xlv

Μέλος
Όνομα
Γρηγορης
Μοτό
transalp 600 1988
Είχα βγάλει τις τάπες και είχα προσθέσει ροδελες ώστε να πιέζουν τα ελατήρια πιο πολύ.δεν θυμάμαι πόσους πόντους όμως.το δοκιμάζεις και βλέπεις άλλωστε.νομιζω 2-3 πόντουςκαι λαδακι είχα βάλει 15w.η δικιά μου χρήση όμως ήταν δρόμου καθαρά.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Είχα βγάλει τις τάπες και είχα προσθέσει ροδελες ώστε να πιέζουν τα ελατήρια πιο πολύ.δεν θυμάμαι πόσους πόντους όμως.το δοκιμάζεις και βλέπεις άλλωστε.νομιζω 2-3 πόντουςκαι λαδακι είχα βάλει 15w.η δικιά μου χρήση όμως ήταν δρόμου καθαρά.
Επειδή όπως είχα αναφέρει θα πήγαινα στον μηχανικό μου να τον ενημερώσω για τις αλλαγές που έκανα στην μηχανή.
Πήγα λοιπόν την Παρασκευή και μου είπε ότι έχει βάλει ήδη 15αρι λάδι (το να βάλουμε 20αρι το απέκλεισε) και αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να παίξουμε με την ποσότητα του λαδιού. Μπορούμε να βάλουμε μέχρι και 8ml παραπάνω.
Δεν μου ανέφερε τίποτα για αποστάτες και τέτοια από την στιγμή που θέλω να το βάζω και χώμα και όχι μόνο άσφαλτο.

Οπότε μέχρι να συμπληρώσω τα 200 χιλιόμετρα που θέλει για την αλλαγή λαδιών και φίλτρου, έχω τον χρόνο που χρειάζομαι για να δοκιμάσω όπως είναι τώρα τη μηχανή για να να καταλάβω πόσο πρέπει να σκληρύνει μπροστά αλλά και να χαλαρώσει πίσω η ανάρτηση.
 
Top Bottom