Περί Tokina 11-16

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ξέρει κανείς εαν υπάρχουν σημαντικές διαφορές ώστε να δικαιολογούν την διαφορά της τιμής ανάμεσα στον tokina 11-16 DX και στον tokina 11-16 DX II...?(Νεότερος)
Επίσης σε ένα παλιό σώμα όπως η D7000 ο νεώτερος (DX II) θα είχε ουσιαστικά καλύτερο αποτέλεσμα...?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Άρα εσύ έχεις τον DX... ;)
Εχει καιρο που έχει βγει και νομίζω ότι έχει αντικατασταθεί και από τον 11-20
Νομίζω λέω...
Περίπου στο 1/3 λιγότερο της τιμης του dx ii..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άρα εσύ έχεις τον DX... ;)
Εχει καιρο που έχει βγει και νομίζω ότι έχει αντικατασταθεί και από τον 11-20
Νομίζω λέω...
Περίπου στο 1/3 λιγότερο της τιμης του dx ii..
Θα τον δω μετά στο σπίτι..
Πάντως είναι ξυράφι.. Όπως λένε οι γνωστες
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο ii έχει μοτέρ για AF και μπορεί να φορεθεί και σε μηχανές χωρίς ενσωματωμένο μοτέρ AF.
Και έχουν και διάφορα στο κέλυφος, που είναι μόνο θέμα εμφανισιακο.

Απ'οτι λένε δεν έχει άλλες διαφορές.

Εάν η D7000 δεν έχει μοτερακι AF, τότε ο παλιός δε θα είναι συμβατός.

Ετσι λένε..... ξέρεις..... ο Μπάμπης ο Σουγιάς, ο Πεταλούδας ο Νίκος...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ο ii έχει μοτέρ για AF και μπορεί να φορεθεί και σε μηχανές χωρίς ενσωματωμένο μοτέρ AF.
Και έχουν και διάφορα στο κέλυφος, που είναι μόνο θέμα εμφανισιακο.

Απ'οτι λένε δεν έχει άλλες διαφορές.

Εάν η D7000 δεν έχει μοτερακι AF, τότε ο παλιός δε θα είναι συμβατός.

Ετσι λένε..... ξέρεις..... ο Μπάμπης ο Σουγιάς, ο Πεταλούδας ο Νίκος...
Έχει μοτεράκι στο σώμα η d7000 ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Δεν ανοίγω άλλο θέμα μιας και είναι παρόμοιος φακός .

Σε μια πρόσφατη αναζήτηση για ευρυγώνιο φακό, βρήκα τον Tokina 12-24mm F4 AT-X124 PRO DX ....

Τον έχει χρησιμοποιήσει κανένας ? Έχουμε κανένα review?

Σας ευχαριστώ !
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πρόσφατα απέκτησα τον tokina 11-20.
Εξαιρετικός και αυτός...!;)
Για τον 12-24 δεν έχω άποψη...
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Το f4... Δεν είναι καλό έτσι και αλλιώς.
Δεν ανέφερα οτι σκέφτομαι να τον χρησιμοποιήσω για φωτογραφία τοπίου, άρα πιστεύω ότι το aperture (f) δεν θα παιζει τοσο ρόλο , μιας που θα παίζω πάνω απο το 8 εως 11 για το focus. Σίγουρα ένας φακός με 2.8 f ειναι πολύ πιο σφελτος .
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μιας που το έφερε η κουβέντα πόση διαφορά έχει σε συνθήκες ημέρας ενας φακός με μεγάλο f από έναν με πιο μικρό...?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μπορεί να λέω και μακακιες,αλλα νομίζω το μεγάλο διάφραγμα (μικρά νούμερα) φτιάχνει καλύτερο μποκέ;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μπορεί να λέω και μακακιες,αλλα νομίζω το μεγάλο διάφραγμα (μικρά νούμερα) φτιάχνει καλύτερο μποκέ;
Η παρακάτω είναι σε συνθήκες ημέρας με τον 11-20 f2.8
Έχει εξαιρετικό μποκέ αλλά πιστεύω ότι παίζουν ρόλο ολες οι ρυθμίσεις... ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πάντως ο 12-24 f4 που ανέφερε ο Λευτέρης North_explorer εχει σχεδόν διπλάσια τιμή από τον 11-16.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Το f διάφραγμα , εκτός από το ποσό φωτεινός είναι ένας φακός , παίζει ρόλο και στο εστιακό βάθος , βάθος πεδίου ! Όσο πιο μικρό σε αριθμό το f , μεγαλύτερο άνοιγμα τόσο πιο μικρό είναι και το εστιακό βάθος για αυτό δημιουργείται και το φαινόμενο του ( μποκε )! Σε φωτογραφίες τοπίου που προσπαθούμε να έχουμε όσα περισσότερα πράγματα μπορούμε εστιασμένα στο κάδρο μας , χρειαζόμαστε μικρότερα ανοίγματα δηλαδή f8 και πάνω !

Αυτά τα λίγα γνωρίζω και προσπαθώ να μάθω περισσότερα , για αυτό είπα μήπως κάποιος έτυχε να χρησιμοποιήσει τον συγκεκριμένο φακό !
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Δεν έχει μεγάλη διαφορά σε συνθήκες ημέρας και όταν μιλάμε για υπερευρυγώνιους φακούς το bokeh δεν αλλάζει και τόσο απο το 2.8 στο 4 ισα ισα που με τέτοιους φακούς παίζουμε με πιο κλειστά διαφραγματα f8-f11 ώστε να έχουμε οσα περισσοτερα πραγματα εστιασμένα

Οταν πέφτει το σκοτάδι και το ένα στοπ παραπάνω φωτεινότητας θα παίξει σημαντικό ρόλο.

Ο 11-16 έχει φανατικό κοινό και δικαιολογημένα.

Αν δεν ασχολείσαι με βραδινό αστροφωτογραφία κτλ και ενας 12-24 θα σε καλύψει και νομίζω είναι πιο φθηνός απο τον 11-16

Ο 11-20 ειναι πιο καινούριος οπότε δεν τον γνωριίζω(τους αλλους 2 τους έχω χρησιμοποιησει)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το f διάφραγμα , εκτός από το ποσό φωτεινός είναι ένας φακός , παίζει ρόλο και στο εστιακό βάθος , βάθος πεδίου ! Όσο πιο μικρό σε αριθμό το f , μεγαλύτερο άνοιγμα τόσο πιο μικρό είναι και το εστιακό βάθος για αυτό δημιουργείται και το φαινόμενο του ( μποκε )! Σε φωτογραφίες τοπίου που προσπαθούμε να έχουμε όσα περισσότερα πράγματα μπορούμε εστιασμένα στο κάδρο μας , χρειαζόμαστε μικρότερα ανοίγματα δηλαδή f8 και πάνω !

Αυτά τα λίγα γνωρίζω και προσπαθώ να μάθω περισσότερα , για αυτό είπα μήπως κάποιος έτυχε να χρησιμοποιήσει τον συγκεκριμένο φακό !
Καμία αντίρρηση αλλά γιατί να μην προτιμήσεις έναν πιο φωτεινό φακό που θα τον χρησιμοποιείσεις και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού;
Ρωτάω καθαρά από περιέργεια.
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Δεν έχει μεγάλη διαφορά σε συνθήκες ημέρας και όταν μιλάμε για υπερευρυγώνιους φακούς το bokeh δεν αλλάζει και τόσο απο το 2.8 στο 4 ισα ισα που με τέτοιους φακούς παίζουμε με πιο κλειστά διαφραγματα f8-f11 ώστε να έχουμε οσα περισσοτερα πραγματα εστιασμένα

Οταν πέφτει το σκοτάδι και το ένα στοπ παραπάνω φωτεινότητας θα παίξει σημαντικό ρόλο.

Ο 11-16 έχει φανατικό κοινό και δικαιολογημένα.

Αν δεν ασχολείσαι με βραδινό αστροφωτογραφία κτλ και ενας 12-24 θα σε καλύψει και νομίζω είναι πιο φθηνός απο τον 11-16

Ο 11-20 ειναι πιο καινούριος οπότε δεν τον γνωριίζω(τους αλλους 2 τους έχω χρησιμοποιησει)
Σε ευχαριστώ ! Η αλήθεια είναι ότι η τιμή είναι ίσως και περισσότερη αλλά για αυτή την χρήση που θέλω νομίζω ότι θα με καλύψει!
Στα βραδινά προσπαθώ να παίζω όσο μπορώ με έναν σταθερό 35mm!
 
Top Bottom