Περί Tokina 11-16

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Καμία αντίρρηση αλλά γιατί να μην προτιμήσεις έναν πιο φωτεινό φακό που θα τον χρησιμοποιείσεις και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού;
Ρωτάω καθαρά από περιέργεια.

Συμφωνώ σε αυτό που λες για την φωτεινότητα αλλά από την άλλη νομίζω το 11-16 είναι πολύ ευρυγωνιο για τοπίο για τα δικά μου γούστα , και πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στα κάδρα σου μια που η γωνία λήψης είναι υπερευγωνια και κάθε μικρή αλλαγή δημιουργεί παραμορφοση , ίσως στο μυαλό μου το 24mm που φτάνει ο άλλος είναι πιο πολύ για φωτό τοπίου !
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Καμία αντίρρηση αλλά γιατί να μην προτιμήσεις έναν πιο φωτεινό φακό που θα τον χρησιμοποιείσεις και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού;
Ρωτάω καθαρά από περιέργεια.
Από το 16-24 πχ είναι πολλά και σημαντικά mm που δεν θα τα έχω με τον 11-16(τα χρειάζεσαι?)

Άλλο ένα ειναι οτι συνήθως οι φακοι με διάφραγμα 4 έχουν λιγότερο βάρος

Και τέλος ειναι και πιο φθηνοί

Όλα αυτά γενικότερα για φακούς με παρόμοια εστιακά μήκοι και διαφορετικο f διαφραγμα.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Καλός και ο 35αρης Λευτέρη αλλά για βραδινό τοπίο ακόμη και σε συναυλίες που έχω δοκιμάσει υπερερυγωνιους τα 11 μέχρι 20 ας πούμε θα κάνουν την διαφορά
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Καλός και ο 35αρης Λευτέρη αλλά για βραδινό τοπίο ακόμη και σε συναυλίες που έχω δοκιμάσει υπερερυγωνιους τα 11 μέχρι 20 ας πούμε θα κάνουν την διαφορά
Ναι και εγώ το σκέφτομαι και για το τοπίο και για κάποιες άλλες περιστάσεις τύπου αρχητεκτονικα κτλ... πιστεύεις δηλαδή ότι με τον 12-24 f4 θα έχω θέμα στην νυκτερινή φωτό ;
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ναι και εγώ το σκέφτομαι και για το τοπίο και για κάποιες άλλες περιστάσεις τύπου αρχητεκτονικα κτλ... πιστεύεις δηλαδή ότι με τον 12-24 f4 θα έχω θέμα στην νυκτερινή φωτό ;
Ναι μεγάλη διαφορά .
Αρχιτεκτονική είναι και μέσα από τα κτήρια που τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει και πολύ φως ..
Με το f4 θα χρειάζεται να ανεβάζεις πολύ iso από την δύση του ηλίου και μετά με αποτέλεσμα θόρυβο.

Πόσο τον βρίσκεις τον 12-24?
Το πολύ με ένα δύο κατασταρικα παραπάνω πάρε καλύτερα τον 11αρη f2.8 και δεν θα το μετανιώσεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Κατέληξα στον 11-16 f 2,8 από την tokina μετά από δοκιμή και των 2 φακών. Σε πολύ λεπτομέρεια ο 12-24 F4 μου φάνηκε πιο οξύς σε φωτεινά κάδρα και πιο εύκολος στο manuel focus, εαν και έχουν τον ίδιο μηχανισμό. Είναι όμως πολλά τα σχεδόν 2 στοπ κάτω στην φωτεινότητα και αφού είπα να κάνω την επένδυση και ίσως για να τον χρησιμοποιώ και για νυχτερινές ευρυγώνιες λήψης νικητής ο 11-16.......

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ! Καλές λήψης σε όλους !

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κατέληξα στον 11-16 f 2,8 από την tokina μετά από δοκιμή και των 2 φακών. Σε πολύ λεπτομέρεια ο 12-24 F4 μου φάνηκε πιο οξύς σε φωτεινά κάδρα και πιο εύκολος στο manuel focus, εαν και έχουν τον ίδιο μηχανισμό. Είναι όμως πολλά τα σχεδόν 2 στοπ κάτω στην φωτεινότητα και αφού είπα να κάνω την επένδυση και ίσως για να τον χρησιμοποιώ και για νυχτερινές ευρυγώνιες λήψης νικητής ο 11-16.......

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ! Καλές λήψης σε όλους !

:friendship:
Καλά κλικ!
Θα τον απολαύσεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κατέληξα στον 11-16 f 2,8 από την tokina μετά από δοκιμή και των 2 φακών. Σε πολύ λεπτομέρεια ο 12-24 F4 μου φάνηκε πιο οξύς σε φωτεινά κάδρα και πιο εύκολος στο manuel focus, εαν και έχουν τον ίδιο μηχανισμό. Είναι όμως πολλά τα σχεδόν 2 στοπ κάτω στην φωτεινότητα και αφού είπα να κάνω την επένδυση και ίσως για να τον χρησιμοποιώ και για νυχτερινές ευρυγώνιες λήψης νικητής ο 11-16.......

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ! Καλές λήψης σε όλους !

:friendship:
Καλά έκανες... Πότε ξανά πάνω από 2.8 f
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κατέληξα στον 11-16 f 2,8 από την tokina μετά από δοκιμή και των 2 φακών. Σε πολύ λεπτομέρεια ο 12-24 F4 μου φάνηκε πιο οξύς σε φωτεινά κάδρα και πιο εύκολος στο manuel focus, εαν και έχουν τον ίδιο μηχανισμό. Είναι όμως πολλά τα σχεδόν 2 στοπ κάτω στην φωτεινότητα και αφού είπα να κάνω την επένδυση και ίσως για να τον χρησιμοποιώ και για νυχτερινές ευρυγώνιες λήψης νικητής ο 11-16.......

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ! Καλές λήψης σε όλους !

:friendship:
Καλές λήψεις Λευτέρη...!!! :ok:
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Καλά κλικ!
Θα τον απολαύσεις.
Ελπίζω και ευχαριστώ !

Καλά έκανες... Πότε ξανά πάνω από 2.8 f
Κάπως έτσι, γενικά όταν αρχίζεις και ασχολείσαι είναι πολύ κόλλημα οι φακοί, το διάφραγμα και εάν οι λεπίδες στο f είναι 5 ή 7 , η πόσο πολύ ανοίγει κτλ. , εάν και παίζουν κάτι prime tele φακοί στα f4, που είναι αδιανόητοι...... Αλλά ξεφεύγει η συζήτηση !!! Χαχαχαχαχαχαχαχαχα


Καλές λήψεις Λευτέρη...!!! :ok:
:friendship:
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Στην ερημιά της πόλης και του βουνού μες στην Θεσσαλονίκη μπορούν να φανούν ιδιαίτερα χρήσιμοι αυτοί οι φακοί !! Παίζοντας σήμερα σε σκηνικά από παιχνίδια φαντασίας σε άδεια πόλη.


Tokina 11-16 f/2.8













Samyang 8mm f/3.5 fish eye


 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Στην ερημιά της πόλης και του βουνού μες στην Θεσσαλονίκη μπορούν να φανούν ιδιαίτερα χρήσιμοι αυτοί οι φακοί !! Παίζοντας σήμερα σε σκηνικά από παιχνίδια φαντασίας σε άδεια πόλη.


Tokina 11-16 f/2.8













Samyang 8mm f/3.5 fish eye



ωραιες!
Στον Samyang ειναι υπερβολικη η παραμορφωση του αφου πεφτει και στα 8mm.,
αλλα take it or leave it για μερικους αυτη ειναι η ομορφια του και για αλλους
αποτρεπτiκό
 
Reactions: STF
Top Bottom