Περιποίηση των μωρών μας

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Δεν πλενουμε ποτε με ζεστο νερο.
Δεν πλενουμε με υπερβολικη πιεση.
Δεν ριχνουμε σουάζ. Ποτέ.

Λιγο πρασινο σαπουνακι, καλο σφουγγαρι και στεγνωμα. Εναλακτικα μια βολτα το τετράγωνο αρκει.

Εχω χρησιμοποιώ ενα oil remover ναυτιλιακο και παραφινελαιο φαρμακευτικο στην αλυσίδα.
Μαλιστα :p
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δείξ'το γιατί εγώ με παραφινελαιο απομακρυνω λάδια ..να δω και κάτι νέο και δοκιμασμένο


Oil Remover S
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Θα πεταχτω παλι σαν την τετοια του Ρασπουτιν να πω την ξερολια μου

Φαρμακευτικο παραφινελαιο = mineral oil = liquid paraffin = ποσιμο καθαρτικο ή baby oil
Παραφινη / παραφινελαιο = κηροζινη = φωτιστικο πετρελαιο = λιχναρελαιο

Και τα δυο παραγωγα του πετρελαιου. Πολλοι ορκιζονται οτι το φαρμακευτικο παραφινελαιο κανει δουλεια στο καθαρισμα της αλυσιδας και δεν εχω λογο να μην τους πιστεψω (αν κρινω απο το ποσο θαυματουργα ειναι τα μωρομαντιλα), αλλα χρησιμοποιω κηροζινη οπως λενε οι κατασκευαστες αλυσιδων/μοτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Το ξέρω αυτό απλα επειδή εγω λόγω έλλειψης χώρου δεν την πλένω μόνος μου ώστε να ξέρω τι προϊόντα χρησιμοποιώ, οπότε βρήκα εναν τύπο στη Θεσσαλονικη που την πλένει με ατμό και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Καλημέρα! Που στη Θεσσαλονικη βρίσκεται ο τύπος;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!

Υπαρχει και μικροτερη συσκευασια,
Και πως το περνας αυτο? Πινελακι? Το σκουπιζεις μετα η το αφηνεις και στεγνωνει πανω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και πως το περνας αυτο? Πινελακι? Το σκουπιζεις μετα η το αφηνεις και στεγνωνει πανω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Με πανάκι....απλα Το απλώνεις παντού.
Φαντάσου ότι προστατεύει τα μπαλόνια των φουσκωτών σκαφών από τον ήλιο και την αλμύρα.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Με πανάκι....απλα Το απλώνεις παντού.
Φαντάσου ότι προστατεύει τα μπαλόνια των φουσκωτών σκαφών από τον ήλιο και την αλμύρα.
my new gun...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μην τις πλένετε συχνά ρε παιδιά! Μια φορά τον χρόνο είναι αρκετή! Διαφορετικά χαλάνε.
Μιλας και συ που ειναι το πιο καθαρο τενερε της ελλαδας;;;;; εσυ πες μας πως το πλενεις!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Θα πεταχτω παλι σαν την τετοια του Ρασπουτιν να πω την ξερολια μου

Φαρμακευτικο παραφινελαιο = mineral oil = liquid paraffin = ποσιμο καθαρτικο ή baby oil
Παραφινη / παραφινελαιο = κιροζινη = φωτιστικο πετρελαιο = λιχναρελαιο

Και τα δυο παραγωγα του πετρελαιου. Πολυ ορκιζονται οτι το φαρμακευτικο παραφινελαιο κανει δουλεια στο καθαρισμα της αλυσιδας και δεν εχω λογο να μην τους πιστεψω (αν κρινω απο το ποσο θαυματουργα ειναι τα μωρομαντιλα), αλλα χρησιμοποιω κιροζινη οπως λενε οι κατασκευαστες αλυσιδων/μοτο.
Το φαρμακευτικό παραφινέλαιο δουλεύει 100% για αφαίρεση λαδιών αλυσίδας κλπ και επιπλέον σε σχέση με την κηροζίνη δεν μυρίζει και είναι σίγουρα ουδέτερο σε βαφές, πλαστικά κλπ
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Το φαρμακευτικό παραφινέλαιο δουλεύει 100% για αφαίρεση λαδιών αλυσίδας κλπ και επιπλέον σε σχέση με την κηροζίνη δεν μυρίζει και είναι σίγουρα ουδέτερο σε βαφές, πλαστικά κλπ
:yes::yes::yes:
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Καλημερα, οι κεφαλες στις ακτινες που πιανουν λιγο σκουρια (κατι το οποιο συμβαινει μονο στο μπροστα τροχο) με τι να τις καθαρισω να γυαλισει παλι;
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Χθες πήγα σε self service πλυντήριο και έπλυνα τη μηχανή μετά από καιρό!!!
Επέστρεψα σπίτι και άρχισα να την μπαλαμουτιάζω με διάφορα ζουμια... Είχα την "καταπληκτική" ιδέα, στο πίσω φτερό, να βάλω ένα σπρέι που μου είχε δώσει άλλο πλυντήριο, για προφυλακτήρες και ταμπλό. ( Τα υπόλοιπα πλαστικά τα έκανα με ένα σπρέι της motul που με αρέσει πολύ)
Το πρωί που την είδα γελούσα με τα χάλια μου... Πήρα ένα γράσο για orings από τη δουλειά και το δοκίμασα και κάτι έγινε, αλλά έχει 90€ το κιλό (είναι συγκεκριμένων προδιαγραφών..)....

Συμπέρασμα??? Δε ξανά βάζω μαλακίες ειδικά στα πλαστικά....

Και πλύσιμο ΜΟΝΟ στο χέρι με αγάπη και προδερμ (και λάστιχο και σφουγγάρι)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χθες πήγα σε self service πλυντήριο και έπλυνα τη μηχανή μετά από καιρό!!!
Επέστρεψα σπίτι και άρχισα να την μπαλαμουτιάζω με διάφορα ζουμια... Είχα την "καταπληκτική" ιδέα, στο πίσω φτερό, να βάλω ένα σπρέι που μου είχε δώσει άλλο πλυντήριο, για προφυλακτήρες και ταμπλό. ( Τα υπόλοιπα πλαστικά τα έκανα με ένα σπρέι της motul που με αρέσει πολύ)
Το πρωί που την είδα γελούσα με τα χάλια μου... Πήρα ένα γράσο για orings από τη δουλειά και το δοκίμασα και κάτι έγινε, αλλά έχει 90€ το κιλό (είναι συγκεκριμένων προδιαγραφών..)....

Συμπέρασμα??? Δε ξανά βάζω μαλακίες ειδικά στα πλαστικά....

Και πλύσιμο ΜΟΝΟ στο χέρι με αγάπη και προδερμ (και λάστιχο και σφουγγάρι)
Αφού σου λέει δώσε με γιατί δεν την ακούς...? :fun
 
Top Bottom