Περιποίηση των μωρών μας

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Δε θέλω να καταλάβει κάτι... Οπότε της φέρομαι σα να μη συμβαίνει τίποτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Χθες πήγα σε self service πλυντήριο και έπλυνα τη μηχανή μετά από καιρό!!!
Επέστρεψα σπίτι και άρχισα να την μπαλαμουτιάζω με διάφορα ζουμια... Είχα την "καταπληκτική" ιδέα, στο πίσω φτερό, να βάλω ένα σπρέι που μου είχε δώσει άλλο πλυντήριο, για προφυλακτήρες και ταμπλό. ( Τα υπόλοιπα πλαστικά τα έκανα με ένα σπρέι της motul που με αρέσει πολύ)
Το πρωί που την είδα γελούσα με τα χάλια μου... Πήρα ένα γράσο για orings από τη δουλειά και το δοκίμασα και κάτι έγινε, αλλά έχει 90€ το κιλό (είναι συγκεκριμένων προδιαγραφών..)....

Συμπέρασμα??? Δε ξανά βάζω μαλακίες ειδικά στα πλαστικά....

Και πλύσιμο ΜΟΝΟ στο χέρι με αγάπη και προδερμ (και λάστιχο και σφουγγάρι)
Υπαρχουν ειδικες αλοιφες για αβαφα πλαστικα προφυλακτηρων αυτοκινήτων με κανα 5ευρω το μπουκαλακι, κανουν θαυματα και στα φτερα αλλα και στις πλαστικες βαλιτσες.

Αλλιως κλασσικα θερμοπιστολο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
στειλε πληροφορίες για το πλυντήριο αυτο.Ευχαριστω.
Τις έχεις, φρέσκιες και ανανεωμένες
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Βαζελινη!
...για καθε χρηση
...και για τα αβαφτα πλαστικα :sneaky:

Την εχω δοκιμασει και εγω κατα καιρους και μαλιστα την λιωνω λιγο σε ενα μπρικακι με φοβερο αοοτελεσμα σε καλωδια και πλαστικα.Αλλα εχω εναν ενδοιασμο με τον ηλιο εχεις παρατηρησει κατι γενικα???
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Bασικα ειναι το καλυτερο υδροαπωθητικο ευρειας χρησεως, μιας και ειναι και οικονομικο αλλα και το βρισκεις και παντου. Eιναι παρα πολυ καλο λιποδιαλυτικο/καθαριστικο, με αυτο καθαριζω λεκεδες απο τα λαδια της αλυσιδας στις ζαντες, το κλασσικο "γρασο" που μαζευεται στην ποδια απο το μπροστινο γραναζι, ακομη και τα απομειναρια απο τα μυγακια στη μασκα και τα πλαστικα. Επισης ειναι αρκετα καλο στο να βοηθαει με σκουριασμενα μερη, κολλημενες βιδες (οχι ομως το ιδανικοτερο), καθως και κινουμενα μερη χαμηλης τριβης , καθως ψεκαζοντας το καθαριζει -σχετικα- τις επιφανειες επαφης. Σαν λιπαντικο ομως για μονιμη χρηση (μαρσπιε, ντιζες, κλειδαριες κτλ) ειναι οτι χειροτερο, καθως ξεπλενει οτιδηποτε λιπαντικο υπαρχει ηδη εκει και αφου στεγνωσει δεν αφηνει καμια ιδιοτητα λιπανσης.

Το καλυτερο παραδειγμα ειναι η κλειδαρια του κεντρικου διακοπτη που αν αρχισει και ψιλοκολλαει και κανεις το λαθος να ριξεις WD40, για 1-2 μερες θα δουλευει τουμπανο, αλλα οταν στεγνωσει αρχιζει και κολλαει ακομη χειροτερα απο πριν.
Για τις κλειδαριες το μονο λαδακι που δεν πιανει σκονη με τον καιρο ειναι το λαδι ραπτομηχανης
1-2 σταγονες 2 φορες/χρονο και εισαι jet..

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Η μινεραλ οιλ, ή 10αρακι λάδι. Νομίζω είναι το ίδιο.
Προσπαθώ να θυμηθώ τι έγραφε το μπουκάλι από την ραπτομηχανη της μάνας μου... Singer χαχαχ

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η μινεραλ οιλ, ή 10αρακι λάδι. Νομίζω είναι το ίδιο.
Προσπαθώ να θυμηθώ τι έγραφε το μπουκάλι από την ραπτομηχανη της μάνας μου... Singer χαχαχ

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Singer Super oil - 125ml
Λαδι μηχανης / λαδι οπλων

 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ναι δεν είναι μινεραλ; Δεν το γράφει κάπου επάνω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Aυτο που εχω εγω δεν γραφει τιποτε αλλο, αλλα ναι πρεπει να ειναι κλασσικο mineral oil, σαν το πανακριβο Royal Blood της Magura για τους υδραυλικους συμπλεκτες της.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Και για να μήν ξεχνιόμαστε, λάδι υδραυλικου αντί του μαγκουρα Μπλαντ

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
τετοιου τυπου ματζουνι εχει δοκιμασει κανενας?
σε ναυτιλιακα το βρηκα,μου το προτεινε ενας οτι κανει παπαδες.

ψαχνω κατι κυριως για τα αβαφα πλαστικα,αλλα και τις βαμενες ματ επιφανειες.
κατι που να καθαριζει και να ζωντανευει το χρωμα αλλα να μη φευγει και με το πρωτο νερο,οπως το σπρεητ σιλικονης πχ
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
τετοιου τυπου ματζουνι εχει δοκιμασει κανενας?
σε ναυτιλιακα το βρηκα,μου το προτεινε ενας οτι κανει παπαδες.

ψαχνω κατι κυριως για τα αβαφα πλαστικα,αλλα και τις βαμενες ματ επιφανειες.
κατι που να καθαριζει και να ζωντανευει το χρωμα αλλα να μη φευγει και με το πρωτο νερο,οπως το σπρεητ σιλικονης πχ
Μήτσε, με ενδιαφέρει και εμένα αυτο... Έχω δει άπειρα βιντεάκια και λένε οτι εφοσον το απλώσεις, αυτό κρατάει περιπου 6 μήνες. Ουσιαστικά "ποτίζει" και εισχωρει μέσα στο πλαστικό και είναι πολυ καλό.
Εγω πιστευω για εμάς που έχουμε τα μηχανάκια προστατευμενα κατα την σταθμευση τους, θα κρατάει περισσότερο.

Έχει ναυτιλιακή χρήση απ΄ οτι βλέπω και ειναι και πολυ οικονομικο...
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Να ρωτήσω και εγω κάτι...


Το ΧΤΖ εχει τα κλασσικα αβαφα μαυρα εργοστασιακα πλαστικα. Το οποια εχουν βαφτει χωρις καποια ιδιαιτερη επεξεργασια αποτι βλεπω. Αυτο το χρωμα λοιπον, ξεφλουδιζει και σε καποια σημεια το χρωμα φευγει με το χερι.

Τι υλικο θα μπορουσα να χρησιμοποιησω ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΙΨΩ, ωστε να επαναφερω τα πλαστικα στην αρχικη τους κατασταση??


Ναι ξερω, ειναι σαν να θελω να φαω ενα μια κατσαρολα κοκκινιστο με πατατα τηγανητη και τριμμενο τυρι και να ναι σαν να τρωω νεροβραστα κολοκυθια :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom