Περιφερειακή Υμηττού Προσοχή !!!!

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ναι βεβαια, υπαρχει παντα αυτο το ενδεχομενο. Οπως υπαρχει και το ενδεχομενο μαλλον εσυ να μην το καταλαβες και οι υπολοιποι που "εάν το πρόσεξαν και το διάβασαν προσεκτικά το κείμενο μου και το χειροκρότησαν" να το καταλαβαν οπως το εννοουσα.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Ναι βεβαια, υπαρχει παντα αυτο το ενδεχομενο. Οπως υπαρχει και το ενδεχομενο μαλλον εσυ να μην το καταλαβες και οι υπολοιποι που "εάν το πρόσεξαν και το διάβασαν προσεκτικά το κείμενο μου και το χειροκρότησαν" να το καταλαβαν οπως το εννοουσα.
Για όλα υπάρχει μια πιθανότητα η οποία εκμηδενίζεται όταν ένα κείμενο το δεί ένας ποιο ειδικός π.χ. Φιλόλογος...??

Βρε Κωστή την ξεκαθάρισες την θέση σου και άσε τους ακόλουθους από έξω. Σε διαβεβαιώ ότι πολλές φορές ένας άνθρωπος ειδικά όταν διαβάζει ένα κείμενο στα γρήγορα κάνει πολλά λάθη.
Για παράδειγμα, η περίληψη ενός κειμένου πόσες διαφορετικές εκδοχές μπορεί να έχει σε μια τάξη από μαθητές? Για θυμήσου...... Όμως επι του θέματος και ουσιαστικές θα είναι λίγες.
Καλό βράδυ, πάντα όρθιος.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πολυ ωραια ολα αυτα αλλα ουτε ακολουθους μετραω ουτε τιποτε. Εχω μια αποψη, την ιδια αποψη διατυπωσα 5-6 φορες , δεν εκανα πουθενα λαθος για να παραδεχτω, και δεν χρειαζομαι να αναγνωρισω κανενα λαθος ωστε να με παραδεχτεις ειδικα εσυ. Εγραψα 5 φορες λοιπον οτι θεωρω το θεσμο των μνημονιων σωστο αλλα τα μετρα των μνημονιων λαθος. Αν δεν το καταλαβες ή δεν σε ικανοποιουσε σαν απαντηση, tua culpa. Πως θα σου φαινοταν λοιπον αν σου απαντούσα στην προσβλητική φραση για την εκθεση οτι στη Mensa δεν μπαινεις ουτε με ριφιφι, ε;

Και σορρυ που δεν ειμαστε ολοι Μπαμπινιωτηδες για να γράφουμε σε φορουμ μηχανων.

Το λάθος ήταν στο πώς το έφρασες - διατύπωσες στο κείμενο σου.
Στην έκθεση δεν ήσουν καλός ...εε ??
Συμβαινει και στις καλυτερες οικογένειες...
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Για να επανέλθει λίγο η συζήτηση στα ραντάρ...
Σε κάθε περιοχή, υπάρχουν ας πούμε 20 κουτιά για κάμερες. Η τοπική τροχαία όμως μπορεί να έχει 4-5 κάμερες. Και τις μεταφέρει εκ περιτροπής από κουτί σε κουτί. Αυτές οι κάμερες ρυθμίζονται για να φωτογραφίζουν σε συγκεκριμένη ταχύτητα. Μέσα σε χωρια πχ, που το όριο είναι 50, μπορεί να είναι ρυθμισμένες να λειτργουν από τα 51 και πάνω, επειδή πολύ απλά είναι κατοικημένη περιοχή. Σε έναν αυτοκινητόδρομο με όριο 130, μπορεί να είναι ρυθμισμένες να λειτουργούν από τα 150 και πάνω (πάνω από αυτή την ταχύτητα παρεπιπτόντως προβλέπεται πρόστιμο 175 ευρώ και 2 μήνες το δίπλωμα)

Στην Αττική οδό, επειδή φράγκα υπάρχουν, μπορεί να είναι ΟΛΑ τα κουτιά με κάμερες μέσα, δεν το γνωρίζω.

Τα φορητά ραντάρ δείχνουν μόνο ταχύτητα, και, πρακτικά, το μέγιστο βεληνεκές τους είναι περίπου 600 μέτρα (ανάλογα με το πόσο σταθερό χέρι έχει ο χρήστης). Αν δεν σταματήσεις, θα σου έρθει η κλήση στο σπίτι και προβλέπεται και δικαστήριο (αν και, τώρα που τα πταισματα έχουν καταργηθεί, υπάρχει κενό νόμου).
Στις 2 παραπάνω περιπτώσεις, υπάρχουν πινακίδες που ενημερώνουν για ύπαρξη τεχνικών μεσων, ειδάλλως οι παραβάσεις θα ήταν όλες άκυρες και παράνομες
Τέλος, υπάρχουν και τα συμβατικά περιπολικά που έχουν στον προφυλακτήρα ενσωματωμένο ραντάρ, και στο παρμπρίζ φωτογραφική. Κάθονται στην άκρη του δρόμου και βγάζουν φωτό, και το όριο το ορίζει ο χρήστης. Σε αυτη την περίπτωση, ο χρήστης έχει φορητή πινακίδα που την τοποθετεί σε εύλογη αποσταση που ενημερώνει τους οδηγούς.



Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
k0k0s έχει ψωμί η συζήτηση, αλλά είναι το λάθος μέρος.


Για τα ραντάρ... Πέντε σελίδες για να συζητήσουμε αν σε κλειστό ελεγχόμενο ιδιωτικων συμφερόντων δρόμο επιτρέπεται να τρέχουμε παραπάνω (ή πολύ παραπάνω) από το όριο; Εντάξει δεκαπενταύγουστος, δεν είχε μοτονέα από τις εταιρίες, δεν είχε βόλτες, αλλά το Τ7 έχει αρχίσει και παραδίδεται στα χέρια των υπερτρελαμένων ιδιοκτητών του, ΕΝΑ βγήκε μεταχειρισμένο σε αγγελία στο εξωτερικό από κάποιον που μετάνιωσε, το 790R έφαγε κράξιμο άδικα γιατί σε βόλτα "αστραπή" διάσχισης της Αλάσκας έσκασαν οι τσιμούχες εμπρός και το αμορτισέρ πίσω. Να συζητήσουμε κάτι πιο λογικό δηλαδή, από το αν "πρέπει" να περνάμε τα όρια ή όχι, κουβέντα που έχει την ίδια αξία ιντερνετικά με το αν πρέπει να φοράμε κράνος.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλα η κουβέντα εχει πολυ ψωμι αλλα σε καμια περιπτωση δεν το πηγα στο πολιτικό.

Συζητηση περι "μετρων αποκαταστασης της οικονομιας" εκανα, οπως "μετρα ρυθμισης κυκλοφοριας και καταγραφης παραβάσεων". Υπαρχουν σωστα και λαθος μετρα και για τα δυο, αναλογως της οπτικης γωνιας του καθενος. Δεν ειναι πολιτικη η κουβεντα. Για πολιτικα εχω μαθει να συζητω μονο με πολυ κοντινα μου προσωπα, και σιγουρα οχι στο ιντερνετ. Λεω οτι το ξεχειλωσαμε οσο δεν παει στη μασα τοσα χρονια στο οικονομικο, και μετα ηρθαν οικονομικα μετρα που απετυχαν να πιασουν τους μεγαλοκαρχαρίες και τα λαμογια και μας πηρε ολους η μπαλα. Ας μη γεμισουμε λοιπον καμερες και gps ενσωματωμενα στο οχημα που θα μειώνουν αυτοματα την ταχύτητα (προς το παρον ειναι προαιρετικά) επειδη παλι καποια ζωα θελουν να το ξεχειλωσουν με τη συμπεριφορά τους στους δρόμους.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν το πήγα στο κομματικό καθόλου, δεν ήθελα να χρωματίσω την συζήτηση. Αλλά μου φαίνεται ΠΟΛΥ απλοϊκό το "μαζί τα φάγαμε" με το οποίο το μπαλάκι το σηκώσαμε εμείς.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ρε σεις θα με τρελανετε τελειως??? Που σκ@Τ@ εγραψα μαζι τα φαγαμε??? Ισα-ισα που το αντιθετο λεω! Υπηρχε χοντρο προβλημα, χρειαζονταν λυσεις για να λυθει το προβλημα, δυστυχως πηραν μετρα που μας ξεσκισαν ολους, οχι μονο οσους επρεπε να ξεσκισουν. Καποιοι τα φαγανε, ολοι πληρωσαμε!

Και λεω οτι καποιοι πανε σαν ζωα στο δρομο, χρειαζονται μετρα σιγουρα, ας ελπισουμε οτι δεν θα ειναι μετρα παλι που θα την πληρωσουμε ολοι μαζι, ακομη και εμεις που ειμαστε κιουριες στο δρομο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν σε τρελαίνω ιδιοκτήτη ΣΕΑ μεγαλοπαράγοντα. Με μιά γουλιά καφέ μου ξέφυγαν μερικές λεπτομέρειες στο μεγάλο κείμενο της προηγούμενης που όντως κάνουν διαφορά και ξαναδιαβάζοντας τώρα, ζητώ συγγνώμη για την παρεξήγηση.

Επίσης, το γύρισα σε σιμέκο γιατί τα μααλόξ είναι σε μόνιμη έλλειψη, συν γεύση μέντας αυτό που το πας. Ευτυχώς από τότε που αποφάσισα ότι στα παλιά μου τα πιρέλια όσα δεν μπορώ να επηρεάσω, δεν τα χρειάζομαι.


***θα διαφωνήσω στο αιτιολογικό σου στο "γιατί έπεσαν τα μνημόνια", έχει αποδειχτεί ότι έπεσαν τεχνητά και χωρίς λόγο, όπως και το ότι ήταν αχρείαστα "σκληρά" και χάλασαν την οικονομία.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν σε τρελαίνω ιδιοκτήτη ΣΕΑ μεγαλοπαράγοντα. Με μιά γουλιά καφέ μου ξέφυγαν μερικές λεπτομέρειες στο μεγάλο κείμενο της προηγούμενης που όντως κάνουν διαφορά και ξαναδιαβάζοντας τώρα, ζητώ συγγνώμη για την παρεξήγηση.

Επίσης, το γύρισα σε σιμέκο γιατί τα μααλόξ είναι σε μόνιμη έλλειψη, συν γεύση μέντας αυτό που το πας. Ευτυχώς από τότε που αποφάσισα ότι στα παλιά μου τα πιρέλια όσα δεν μπορώ να επηρεάσω, δεν τα χρειάζομαι.
To maalox εκτος απο τα τρυπια στομαχια βοηθαει και στο να μην σε καινε στο δερμα και τα ματια αυτα τα αρωματικα σπρει που ψεκαζουν εκεινοι οι κυριουληδες με τις ασπιδες και τα ασπρα κρανη οταν μαζευεται κοσμος που ζηταει το δικιο του.

(Και που να σας πω οτι η βενζινη που ταϊζετε τα καρμπιρατερ σας μαλλον βγηκε απο τα κοκοδιηλυστηρια του Αμπου Νταμπι...)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γνωστό και αυτό.

Δε με λες, αν το τρίψεις το μαλόξ στο μαύρο της πινακίδας φιλαράκ' μήπως και δεν την πΧιάν το ραντάρι;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Γνωστό και αυτό.

Δε με λες, αν το τρίψεις το μαλόξ στο μαύρο της πινακίδας φιλαράκ' μήπως και δεν την πΧιάν το ραντάρι;
Αει ρε... εξυπναδες... να τριψεις μαλοξ στην πινακιδα...










.... Λακ μαλλιων βαζεις στην πινακιδα, και σιντια στο παρμπριζ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εν τω μεταξύ, ask and you shall receive


 
Top Bottom