Περιφερειακή Υμηττού Προσοχή !!!!

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Οι φωτογραφίες που βγάζει μία κάμερα σε μια μέρα σε δρόμο όπως ο περιφερειακός Υμηττού χρειάζονται πολλές μέρες εργασία γραφείου για να διεκπερεωθούν...

Επειδή δεν μπορεί ο μέσος οδηγός να ξέρει την συγκεκριμένη μέρα λειτουργίας, σαν αποτρεπτικό μέτρο είναι μια χαρά ;)
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
:cool: πες τιποτα για το αντιπαπαράτσι... το πετας και φεύγεις σύντροχε... χεχε
Είναι απόλυτα εξειδικευμένο εργαλείο για αυτό τον σκοπό και μόνο να σε ενημερώνει πριν φτάσεις στον χώρο φωτογράφησης και βγείς μοντελάκι να σου λέει (αν είναι τούμπανο το εργαλείο) .... από πια κατεύθυνση είναι, σε πόσα μέτρα, τι είδους, τι συχνότητα..... και εσύ μπορείς να το μαρκάρεις και με GPS που έχει ενσωματωμένο πάνω για να το βάλεις στην βιβλιοθήκη του αν θες. Για όλο αυτό το σκηνικό σου φωνάζει, σου κραζει κλπ κλπ.... στο δείχνει στην οθόνη του....... μόνο χέρι που δεν βγάζει ....
πριν γίνεις μοντέλο και σου κόψουν κουστούμι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Ρε παιδιά, μπορείτε να μου λύσετε μια ειλικρινή απορία; Διαβάζω όλα τα μηνύματα περί ραντάρ, καρτποστάλ για οτιδήποτε >90 χαω και σχετικών ...ραβασακίων και πραγματικά εκπλήσσομαι. Το πατρικό μου είναι στην Ηλιούπολη και από τότε που δημιουργήθηκε ο περιφεριακός Υμηττού στην Αττική οδό (τον θυμάμαι ακόμα ως χωματόδρομο στη μεγάλη στροφή της Κατεχάκη) τον έχω κάνει άπειρες φορές. Κάποιες φορές λίγο σβέλτα αλλά τις περισσότερες φορές ακολουθόντας την λοιπή κίνηση με ταχύτητες γύρω στα 120-130. Ποτέ μην λες ποτέ βέβαια, αλλά τόσα χρόνια δεν μου ήρθε κάποιο σχετικό ...ερωτικό γράμμα.

Δεν αμφισβητώ τα όσα αναφέρετε αλλά μου κάνει εντύπωση όλο αυτό.
Αν όπως αναφέρετε οι κάμερες είναι πολλές και γράφουν το σύμπαν για οτιδήποτε άνω των 70-90, δεν θα έπρεπε να έχουν γράψει τους πάντες τόσα χρόνια; Συν οτι είχα την εντύπωση (αλλά μπορεί και να κάνω λάθος) οτι στην Αττική οδό το όριο ταχύτητας είναι 120 όπως η εθνική;

Εδώ πάλι κάποιοι λένε οτι τους ήρθαν κλήσεις για ταχύτητες άνω των ...70! Τόσα χρόνια δεν έχω δει ούτε σκουτερ να πηγαίνει με τέτοιες ταχύτητες εκεί. Χώρια που αν λάβουμε υπόψη το πως κινούνται οι περισσότεροι κανίβαλλοι στην Ελλάδα μια τόσο χαμηλή ταχύτητα είναι μάλλον επικίνδυνη σε τόσο μεγάλο δρόμο.

Τείνω να πιστέψω αυτό που αναφέρει ο Γιάννης παραπάνω οτι οι κάμερες λειτουργούν εκ περιτροπής.

Εδω επιτρέψτε μου ενα γενικότερο σχόλιο: Αν αυτό ισχύει, τότε απλά είναι Γ Ε Λ Ο Ι Ο Ι και θα έπρεπε να ντρέπονται.
Οι κάμερες σε όλη την Ευρώπη 1) είναι φ α ν ε ρ ό τ α τ ε ς (κάποιες είναι βαμμένες και κίτρινες μάλιστα), 2) υπάρχει ΠΑΝΤΑ σήμανση οτι ακολουθούν κάμερες και τι όριο πρέπει να κρατήσεις και 3) δουλεύουν ΠΑΝΤΑ.

Οι δικές μας είναι το ακριβώς ανάποδο. Κρυμμένες ανάμεσα σε πικροδάφνες ή στο πίσω μέρος των μεγάλων κεντρικών πληροφοριακών πινακίδων του δρόμου, όπου υπάρχει σήμανση για κάμερες συνήθως δεν υπάρχει τίποτα και όπου δεν υπάρχει σήμανση πολλές φορές βλέπεις τη κάμερα ξαφνικά καμαρωτή καμαρωτή (για όρια ας μην σχολιάσω) και οι περισσότερες κάμερες ειδικά στην επαρχία είναι απλά άδεια κουτιά πλέον...

Με τέτοια καραγκιοζιλίκα που δείχνουν ένα ΑΣΟΒΑΡΟ κράτος μαθαίνουμε τους οδηγούς να γράφουν τα όποια όρια ταχύτητας και τον ΚΟΚ στα παλιά τους τα παπούτσια. Πριν ένα μήνα που κατέβηκα κάτω, έκανα 3500 χλμ χωρίς να αγχωθώ απο κανέναν οδηγό και με το που μπήκα στην Ελλάδα απο Ηγουμενίτσα δεν ήξερα απο που να φυλαχτώ. Στη νεα εθνική οδο που έχουν φτιάξει έξω απο το Μεσολόγγι εγώ και άλλοι "ξένοι" κρατούσαμε το -γενναιόδωρο- όριο των 130 χαω και δίπλα περνουσαν οι "Κορόλες" τερματισμένες με 180...


ΥΓ1. Αν κρίνω απο τα ραντάρ εδώ στη Φινλανδία που (δυστυχώς) τα έχω δει εν δράσει και είναι παρεμφερή με τα Ελληνικά, όταν σε φωτογραφήσει μια κάμερα ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ, διότι ακόμα και μέρα μεσημέρι ανάβει το φλας της το οποίο είναι άκρως ευδιάκριτο. Δεν ξέρω αν οι Ελληνικές καμερες φωτογραφίζουν χωρίς φλας αλλά δεν το νομίζω...

ΥΓ2. Η σοβαρότητα ενός λαού κρίνεται (και) απο αυτά που δεν μας αρέσουν: με όριο 50 σε έρημο επαρχιακό δρόμο Κυριακή μεσημέρι με έγραψαν στα 58 ολόκληρα χιλιόμετρα. 3 μέρες μετά το μπιλιετάκι ήταν στο γραμματοκιβώτιο του σπιτιού για 170 ευρώ ακατέβατα. Ούτε δόσεις, ούτε τα μισά αν πληρώσεις σύντομα, ούτε σβήσιμο κλησης ούτε τίποτα. 30 ημέρες διορία πληρωμής μέσω web banking και μετά απλά τα τραβάνε μόνοι τους απευθείας απο τον μισθό σου. Α, και αν η ταχύτητα είχε υπερβεί τα +10 (στη προκειμένη περίπτωση) παραπομπή σε δικαστήριο για τα περαιτέρω... Απλά και όμορφα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σημερα ειπα να παρω την απαντηση απευθειας απο την πηγη, και ρωτησα εναν τροχαιο που σταματησε στα κοκοσεα για καφε. Τα φορητα ρανταρ λοιπον δεν εχουν καμερα, αλλα διαβαζουν οι ιδιοι τον αριθμο. Επειδη σε σημαδευουν απο χιλιομετρο, εχουν αρκετο χρονο να σε σταμπαρουν και πλησιαζοντας στο μπλοκο σου κανουν νοημα. Εαν σταματησεις, τρως το κοστουμι επιτοπου, αλλιως το στελνουν να σε βρει σπιτι. Σε περιπτωσεις τραγικες με 50+ πανω απο το οριο πεφτει και σημα στους παρακατω και σε περιμενει εκει περιπολικο για να σε συνοδεψει στη ΛΕΑ για τα περαιτερω...

Τωρα, για τις καμερες τυπου Gatso, ναι, μερα-νυχτα αναβει το φλας. Το ιδιο ηταν και στα κρατη του Περσικου. Εκει σαν πιο οπισθοδρομικοι ειχαν βαλει και καμερες στα φαναρια που εγραφαν οποιον περνουσε με κοκκινο. Με 40+ πανω απο το οριο επεφταν black points στο διπλωμα. Με 80+ πανω απο το οριο εχανες το διπλωμα και πληρωνες αδρα. Κι ας ησουν και Σεηχης. Ολα αυτοματα βεβαιως μεσω των απολιτιστων αυτοματων συστηματων που εχουν με τσιπαρισμενες ταυτοτητες/διπλωματα με το χαραγμα του αντιχριστου.
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Το ιδιο ηταν και στα κρατη του Περσικου. Εκει σαν πιο οπισθοδρομικοι ειχαν βαλει και καμερες στα φαναρια που εγραφαν οποιον περνουσε με κοκκινο. Με 40+ πανω απο το οριο επεφταν black points στο διπλωμα. Με 80+ πανω απο το οριο εχανες το διπλωμα και πληρωνες αδρα. Κι ας ησουν και Σεηχης. Ολα αυτοματα βεβαιως μεσω των απολιτιστων αυτοματων συστηματων που εχουν με τσιπαρισμενες ταυτοτητες/διπλωματα με το χαραγμα του αντιχριστου.
Eτσι ακριβώς και εδώ φίλε Κώστα. Εντός πόλεως τα περισσότερα φανάρια έχουν και κάμερα για όποιον τολμήσει να παραβιάσει σηματοδότη (δεν το έχω δει ποτέ να συμβαίνει) και όλα τα πρόστιμα πλήρως αυτοματοποιημένα. Η κάμερα διαβάζει τον αρ. κυκλοφορίας σου που είναι συνδεδεμένη με τον μοναδικό αριθμό που έχει ο κάθε πολίτης στη ταυτότητα του που αναφέρει πολύ απλά τα πάντα: απο δ/νση κατοικίας και εργασίας, μέχρι αριθμό λογαριασμού στη τράπεζα, πλήρη φορολογική και μισθολογική κατάσταση κλπ κλπ.
Έτσι υπολογίζει αυτόματα το πρόστιμο βάσει του μισθού σου και σου στέλνει τα σχετικά με το ταχυδρομείο στο σπίτι.
Απολίτιστοι παιδί μου...
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Βρε παιδιά ζούμε σε ένα παράδεισο όπου τα πρόστιμα έρχονται όταν υπάρχει χαρτί εκτύπωσης..... εάν υπάρχει και έχει αγοραστεί έγκαιρα, όπου δεν υπάρχουν φωτογραφικά σε φανάρια, εάν δουλεύουν και όποτε δουλεύουν όποια δουλέψουνε, σε λίγο θα φτιάξουν και περιπολικά σε φυσικό μέγεθος φουσκωτά.... για να μας φοβίζουν..... τρουχουνούμοι που κρύβουν τα τριπόδια με τα αυτόματα ραντάρια ανάμεσα σε θάμνους και παρκαρισμένα οχήματα για να μας τσακώσουν με +10? (μου έτυχε έξω από Ιεράπετρα)....... ααααχχχ γιατί γκρινιάζεται μια χαρά είμαστε.......
άσε που μόλις έρχονται όλοι αυτοί οι αυστηρά πειθαρχημένοι από όλα τα κράτη για να κάνουν διακοπές εδώ..... από την πολύ πειθαρχία απελευθερώνονται και κάνουν τα μύρια όσα..... αφού δεν υπάρχει σε αυτόν τον παράδεισο αστυνόμευση....... όλα δουλεύουν ρολόι και από μόνα τους........
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Αυτο με τις καμερες στα ¨εξωτερικα¨ εχει παραγινει........ Γουσταρω μονο αυτες που δεν δουλευουν.......... Κατω οι καμερες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ξεκινηστε........ χωστε........ :sneaky:
Γι'αυτο δεν παω εξωτερικο !!!!
Στα 35χρονια που οδηγω μηχανη κ αμαξι......φτου-φτου...δεν με επιασε ρανταρ..!!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γι'αυτο δεν παω εξωτερικο !!!!
Στα 35χρονια που οδηγω μηχανη κ αμαξι......φτου-φτου...δεν με επιασε ρανταρ..!!!!!!
Εσένα πρέπει να σε γράφουν για αργή οδήγηση... :fun
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στα περισσότερα από αυτά που γράφετε η απάντηση είναι πως το κράτος είμαστε εμείς.
Αν δε μας αρέσει το πως λειτουργεί το κράτος, πάει να πει πως δε μας αρέσουμε εμείς.

Εγώ δε νιώθω πλέον έτσι. Και τους "Ευρωπαϊσμούς" τους έχω ξεπεράσει. Κοντά 1 εβδομάδα στην Αυστρία και φέτος και άλλες τόσες-όσες φορές έχω δει τι γουρούνια είναι, δεν είναι καλύτεροι μας ούτε οι Γερμαναράδες, ούτε οι Αυστριακοί ούτε οι Γάλλοι. Αν δεν είχαν συστηματοποιήσει το τρόπο ζωής τους και τα κράτη τους θα αυτοκτονούσαν μαζικά... να τις βράσω και τις πορτοκαλί και τις κίτρινες κάμερες. Είναι πολύ πιο βαθύ το θέμα από αυτό που εξετάζουμε επιφανειακά και μεμονωμένα ανά περίσταση.

Πρέπει να είμαστε νομοταγείς, σε αυτό συμφωνώ στα σίγουρα αλλά ας είναι με τον Ελληνικό τρόπο και σύμφωνα με το πως τα καταλαβαίνει το κουρκούτι μας του καθενός μας. Δε χρειάζεται να γίνουμε Αυστρία ούτε Σουηδία θα κουμπώσουν άλλα κακά....

Edit: Άποψη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Στα περισσότερα από αυτά που γράφετε η απάντηση είναι πως το κράτος είμαστε εμείς.
Αν δε μας αρέσει το πως λειτουργεί το κράτος, πάει να πει πως δε μας αρέσουμε εμείς.

Εγώ δε νιώθω πλέον έτσι. Και τους "Ευρωπαϊσμούς" τους έχω ξεπεράσει. Κοντά 1 εβδομάδα στην Αυστρία και φέτος και άλλα τόσες-όσες φορές έχω δει τι γουρούνια είναι, δεν είναι καλύτεροι μας ούτε οι Γερμαναράδες, ούτε οι Αυστριακοί ούτε οι Γάλλοι. Αν δεν είχαν συστηματοποιήσει το τρόπο ζωής τους και τα κράτη τους θα αυτοκτονούσαν μαζικά... να τις βράσω και τις πορτοκαλί και τις κίτρινες κάμερες. Είναι πολύ πιο βαθύ το θέμα από αυτό που εξετάζουμε επιφανειακά και μεμονωμένα ανά περίσταση.

Πρέπει να είμαστε νομοταγείς, σε αυτό συμφωνώ στα σίγουρα αλλά ας είναι με τον Ελληνικό τρόπο και σύμφωνα με το πως τα καταλαβαίνει το κουρκούτι μας του καθενός μας. Δε χρειάζεται να γίνουμε Αυστρία ούτε Σουηδία θα κουμπώσουν άλλα κακά....

Edit: Άποψη μου.
Προσωπικα δε διαφωνω σε τιποτα απο ολα οσα γραφεις, εκτος απο τον "ελληνικο τροπο" που μου αποδεικνύει περιτρανα καθε μερα πως δεν υπαρχει σωτηρια... Απο μονοι μας δεν θα γινουμε ανθρωποι γιατι ο ελληνικος τροπος ειναι "ζμπουτσαμ ολα και ολοι αρκει να κανω εγω τη δουλεια μου". Το ζω στο πετσι μου καθημερινα οδηγωντας 200χλμ για το κοκοσεα εδω και ενα μηνα, το εζησα ακομη περισσοτερο στην αδεια Αθηνα του 15Αυγουστου. Εκτος εαν εννοεις να αρχισουμε να κουβαλαμε ροπαλα και σφυρια και οποιος κανει μαλακια να του κατεβαζουμε το παρπριζ.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
.......................... να αρχισουμε να κουβαλαμε ροπαλα και σφυρια και οποιος κανει μαλακια να του κατεβαζουμε το παρπριζ.
.... το βρισκω σαν μια καλή ιδέα....??!!!
 

Sotosg

Μέλος
Όνομα
ΣΩΤΗΡΗΣ
Μοτό
Gs1200r ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ ΛΕΥΚΟ
Εμένα μου το πήρανε πέρυσι στο κομμάτι περιφερειακή Αιγάλεω μετά το τούνελ με κατεύθυνση προς Αθήνα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Προσωπικα δε διαφωνω σε τιποτα απο ολα οσα γραφεις, εκτος απο τον "ελληνικο τροπο" που μου αποδεικνύει περιτρανα καθε μερα πως δεν υπαρχει σωτηρια... Απο μονοι μας δεν θα γινουμε ανθρωποι γιατι ο ελληνικος τροπος ειναι "ζμπουτσαμ ολα και ολοι αρκει να κανω εγω τη δουλεια μου". Το ζω στο πετσι μου καθημερινα οδηγωντας 200χλμ για το κοκοσεα εδω και ενα μηνα, το εζησα ακομη περισσοτερο στην αδεια Αθηνα του 15Αυγουστου. Εκτος εαν εννοεις να αρχισουμε να κουβαλαμε ροπαλα και σφυρια και οποιος κανει μαλακια να του κατεβαζουμε το παρπριζ.
Είναι μια συζήτηση που δε μπορεί εύκολα να υλοποιηθεί γραπτώς γιατί υπάρχει μεγάλος πλούτος ιδεών να κατατεθεί. Έγραψα πως πρέπει να είμαστε νομοταγείς και προσωπικά το προσπαθώ σε οτι αφορά τον εαυτό μου. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να ανταλλάξω απόψεις με φίλους και γνωστούς πάνω στο θέμα αλλά μέχρι εκεί, δε θα γίνω ο αστυνομικός κανενός.

Γεννημένος και μεγαλωμένος και αναγκαστικά -σχεδόν- γαλουχημένος ως παιδί στη Γερμανία ήρθα στην Ελλάδα (μη γνωρίζοντας Ελληνικά) σε ένα αρκετά εχθρικό για μένα περιβάλλον. Λίγα χρόνια μετά έκανα οτι κάνουν όλοι οι Έλληνες, άρχισα να βρίσκω λόγους να γκρινιάζω για την Ελλάδα και τους Έλληνες. Δεν το κάνουν οι Γερμανοί για τη Γερμανία και τους Γερμανούς όπως δε το κάνουν οι περισσότεροι Δυτικό-Βόρειο-Ευρωπαίοι για τις πατρίδες τους.

Αρνούμαι λοιπόν να το κάνω κι εγώ και με το χέρι στη καρδιά σου λέω Κωνσταντίνε πως "προσπαθώ" πολύ προς αθτήν την κατεύθυνση γιατί είναι εμποτισμένο το πετσί μας με αυτού του είδους τις γκρίνιες. Θέλω να προσφέρω αλλιώς, αλλάζοντας τη δική μου συμπεριφορά και όχι των άλλων. Ψάχνεις τη σωτηρία σε μια χώρα που είναι 100 φορές καλύτερη από πολλές άλλες λεγόμενες "πολιτισμένες".

Παράδειγμα και κλείνω. Μητέρα με καροτσάκι σε δυσμενείς καιρικές συνθήκες (πολύ ζέστη ή βροχή), προσπαθεί να περάσει το δρόμο. Αν σε παίρνει π.χ. δεν έρχεται κανένας από πίσω με χίλια -και είσαι και νορμάλ και όχι ούγκανος- στην Ελλάδα θα της δώσεις προτεραιότητα να διασχύσει το δρόμο (για να σε προλάβω δε με νοιάζει τι θα κάνει ο "κάθε ελληνάρας" και η έλλειψη κεφαλαίου Ε δεν γίνετσι τυχαία). Στη Γερμανία δε θα της δώσει ΠΟΤΕ. Η απάντηση του γερμαναρά είναι πως το "σύστημα" έχει προβλέψει διάβαση και ως εκ τούτου να πάει να γ@μηθεί η μητερούλα και το καροτσάκι της. Είναι η διαφορά της ουσιώδους ευγένειας από τη φαινομενική ευγένεια ενός εφαρμοσμένου συστήματος.

Έχω περάσει κι εγώ από πολύ σκληρή κριτική τη χώρα μας. Από την επέλαση της κρίσης και μετά έχω αλλάξει, πιστεύω πλέον πως αυτός είναι ο λάθος τρόπος για να βελτιωθούμε. Τα υπόλοιπα θα χαρώ να τα κουβεντιάσουμε σε έναν καφέ χωρίς.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Είναι μια συζήτηση που δε μπορεί εύκολα να υλοποιηθεί γραπτώς γιατί υπάρχει μεγάλος πλούτος ιδεών να κατατεθεί. Έγραψα πως πρέπει να είμαστε νομοταγείς και προσωπικά το προσπαθώ σε οτι αφορά τον εαυτό μου. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να ανταλλάξω απόψεις με φίλους και γνωστούς πάνω στο θέμα αλλά μέχρι εκεί, δε θα γίνω ο αστυνομικός κανενός.

Γεννημένος και μεγαλωμένος και αναγκαστικά -σχεδόν- γαλουχημένος ως παιδί στη Γερμανία ήρθα στην Ελλάδα (μη γνωρίζοντας Ελληνικά) σε ένα αρκετά εχθρικό για μένα περιβάλλον. Λίγα χρόνια μετά έκανα οτι κάνουν όλοι οι Έλληνες, άρχισα να βρίσκω λόγους να γκρινιάζω για την Ελλάδα και τους Έλληνες. Δεν το κάνουν οι Γερμανοί για τη Γερμανία και τους Γερμανούς όπως δε το κάνουν οι περισσότεροι Δυτικό-Βόρειο-Ευρωπαίοι για τις πατρίδες τους.

Αρνούμαι λοιπόν να το κάνω κι εγώ και με το χέρι στη καρδιά σου λέω Κωνσταντίνε πως "προσπαθώ" πολύ προς αθτήν την κατεύθυνση γιατί είναι εμποτισμένο το πετσί μας με αυτού του είδους τις γκρίνιες. Θέλω να προσφέρω αλλιώς, αλλάζοντας τη δική μου συμπεριφορά και όχι των άλλων. Ψάχνεις τη σωτηρία σε μια χώρα που είναι 100 φορές καλύτερη από πολλές άλλες λεγόμενες "πολιτισμένες".

Παράδειγμα και κλείνω. Μητέρα με καροτσάκι σε δυσμενείς καιρικές συνθήκες (πολύ ζέστη ή βροχή), προσπαθεί να περάσει το δρόμο. Αν σε παίρνει π.χ. δεν έρχεται κανένας από πίσω με χίλια -και είσαι και νορμάλ και όχι ούγκανος- στην Ελλάδα θα της δώσεις προτεραιότητα να διασχύσει το δρόμο (για να σε προλάβω δε με νοιάζει τι θα κάνει ο "κάθε ελληνάρας" και η έλλειψη κεφαλαίου Ε δεν γίνετσι τυχαία). Στη Γερμανία δε θα της δώσει ΠΟΤΕ. Η απάντηση του γερμαναρά είναι πως το "σύστημα" έχει προβλέψει διάβαση και ως εκ τούτου να πάει να γ@μηθεί η μητερούλα και το καροτσάκι της. Είναι η διαφορά της ουσιώδους ευγένειας από τη φαινομενική ευγένεια ενός εφαρμοσμένου συστήματος.

Έχω περάσει κι εγώ από πολύ σκληρή κριτική τη χώρα μας. Από την επέλαση της κρίσης και μετά έχω αλλάξει, πιστεύω πλέον πως αυτός είναι ο λάθος τρόπος για να βελτιωθούμε. Τα υπόλοιπα θα χαρώ να τα κουβεντιάσουμε σε έναν καφέ χωρίς.
Σαν νέος πατέρας που είμαι και τα βλέπω στην πράξη.στην Ελλάδα η μητέρα με το καροτσάκι με το μωρό της δεν μπορεί να φτάσει στον δρόμο γιατί τα μισά πεζοδρόμια δεν έχουν ράμπες και τα άλλα μισά που έχουν,είναι κλεισμένες από παρκαρισμένα αυτοκίνητα.
Θα προτιμούσα λοιπον να έχω δυνατότητα να περνάω και ας κάνω μισή γωνία παραπάνω για να πάω στην διάβαση.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Είναι μια συζήτηση που δε μπορεί εύκολα να υλοποιηθεί γραπτώς γιατί υπάρχει μεγάλος πλούτος ιδεών να κατατεθεί. Έγραψα πως πρέπει να είμαστε νομοταγείς και προσωπικά το προσπαθώ σε οτι αφορά τον εαυτό μου. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να ανταλλάξω απόψεις με φίλους και γνωστούς πάνω στο θέμα αλλά μέχρι εκεί, δε θα γίνω ο αστυνομικός κανενός.

Γεννημένος και μεγαλωμένος και αναγκαστικά -σχεδόν- γαλουχημένος ως παιδί στη Γερμανία ήρθα στην Ελλάδα (μη γνωρίζοντας Ελληνικά) σε ένα αρκετά εχθρικό για μένα περιβάλλον. Λίγα χρόνια μετά έκανα οτι κάνουν όλοι οι Έλληνες, άρχισα να βρίσκω λόγους να γκρινιάζω για την Ελλάδα και τους Έλληνες. Δεν το κάνουν οι Γερμανοί για τη Γερμανία και τους Γερμανούς όπως δε το κάνουν οι περισσότεροι Δυτικό-Βόρειο-Ευρωπαίοι για τις πατρίδες τους.

Αρνούμαι λοιπόν να το κάνω κι εγώ και με το χέρι στη καρδιά σου λέω Κωνσταντίνε πως "προσπαθώ" πολύ προς αθτήν την κατεύθυνση γιατί είναι εμποτισμένο το πετσί μας με αυτού του είδους τις γκρίνιες. Θέλω να προσφέρω αλλιώς, αλλάζοντας τη δική μου συμπεριφορά και όχι των άλλων. Ψάχνεις τη σωτηρία σε μια χώρα που είναι 100 φορές καλύτερη από πολλές άλλες λεγόμενες "πολιτισμένες".

Παράδειγμα και κλείνω. Μητέρα με καροτσάκι σε δυσμενείς καιρικές συνθήκες (πολύ ζέστη ή βροχή), προσπαθεί να περάσει το δρόμο. Αν σε παίρνει π.χ. δεν έρχεται κανένας από πίσω με χίλια -και είσαι και νορμάλ και όχι ούγκανος- στην Ελλάδα θα της δώσεις προτεραιότητα να διασχύσει το δρόμο (για να σε προλάβω δε με νοιάζει τι θα κάνει ο "κάθε ελληνάρας" και η έλλειψη κεφαλαίου Ε δεν γίνετσι τυχαία). Στη Γερμανία δε θα της δώσει ΠΟΤΕ. Η απάντηση του γερμαναρά είναι πως το "σύστημα" έχει προβλέψει διάβαση και ως εκ τούτου να πάει να γ@μηθεί η μητερούλα και το καροτσάκι της. Είναι η διαφορά της ουσιώδους ευγένειας από τη φαινομενική ευγένεια ενός εφαρμοσμένου συστήματος.

Έχω περάσει κι εγώ από πολύ σκληρή κριτική τη χώρα μας. Από την επέλαση της κρίσης και μετά έχω αλλάξει, πιστεύω πλέον πως αυτός είναι ο λάθος τρόπος για να βελτιωθούμε. Τα υπόλοιπα θα χαρώ να τα κουβεντιάσουμε σε έναν καφέ χωρίς.
Kαλα κανουν στη Γερμανια και δεν αφηνουν τη μαμα να περασει απ'οπου γουσταρει. Οχι απο καπριτσιο και μισος, αλλα απο αποψη ασφαλειας. Δεν ειναι στο χερι του καθενος να κρινει τι ειναι ασφαλες ή οχι. Δεν ειναι στο χερι του οδηγου να κρινει εαν ο δρομος ειναι αδειος πισω του. Ποσες φορες δεν σε εχει δει οδηγος αυτοκινητου που ερχεσαι απο πισω? Σκεψου λοιπον να μην σε εχει δει να ερχεσαι, να δωσει προτεραιότητα στη μαμα και να πεσεις εσυ πανω τους... Ενα πραγμα που εχω μαθει καλα απο τη δουλεια μου φιλε Στεφανε ειναι οτι οσο παραλογοι και αυστηροι κι αν ειναι μερικες φορες οι κανονες ασφαλειας , πρεπει παντα να τους ακολουθεις πιστα χωρις πρωτοβουλιες, γιατι εκει γινονται τα ατυχηματα.

Οσο για την υπολοιπη συζητηση το βλεπω διαφορετικα, γιατι ηταν 13 Αυγουστου του 2012 οταν ενα μαλακισμενο με Σαξο αποφασισε οτι η αδεια Αθηνα του ανηκει και με εστειλε στο Τζανειο καθως μετα απο τη μετωπικη συγκρουση απογειωθηκα πανω απο την τιμονομπαρα...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
.... και οποιος κανει μαλακια να του κατεβαζουμε το παρπριζ.
.... το βρισκω σαν μια καλή ιδέα....??!!!
Ελπίζω να έχετε θραύση κρυστάλλων στην ασφάλεια σας, γιατί θα σας χρειαστεί και εσας σίγουρα!!!!
"Ο αναμάρτητος, πρώτος τον λίθο........"
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ελπίζω να έχετε θραύση κρυστάλλων στην ασφάλεια σας, γιατί θα σας χρειαστεί και εσας σίγουρα!!!!
"Ο αναμάρτητος, πρώτος τον λίθο........"
Αυτο ακριβως εννοω, η αυτοδικια ποτε δεν οδηγησε σε καλα αποτελεσματα.
 
Top Bottom