Περι ελαστικων.

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Καλημέρα συντροχοι,οπως καποιοι γνωριζουν ακομα παραμενω νεαδι τοσο στον κοσμο τον περτικαλι οσο και στο φορουμ,επομενως σκεφτηκα ο,τι (βοηθοντας τα μουτρα μου) ισως βοηθηθουν και αλλοι,σχολιαζοντας την "εμπειρια-απορια" μου..Προσφατα λοιπον αγορασα ενα 690sm,το οποιο μπροστα ειχε ενα λαστιχο με dot 17 και σε καλη κατασταση(ειχε φαει στριψιμο αλλα εχει αρκετο πελμα) και παιρνω τον λαστιχα τηλεφωνο(συστημενος απο πολυ ψειρατο και πορωμενο μηχανοβιο) και του λεω οτι θελω το αντιστοιχο πισω,γιατι πισω ειχε εναν φελο για λαστιχο που γλυστρουσε σαν να μην υπαρχει αυριο... Ενιγουει μου λεει εχω μεταχειρισμενο να βαλουμε να να τα αλλαξεις και τα δυο μετα...τι να πω λεω οκ.. και παω,ξεκιναμε την αλλαγη και πανω στην ερωτηση μου αν κραταει καλα το μπροστα(pirelli mt60 corsa φοραω μπρος πισω) επειδη ειναι του 2017 μου λεει "Δεν εχει σημασια και αυτο εδω(που εβαζε εκεινη την ωρα) ειανι του 2009!" . Μενω καγκελο... Του 2009; ψαρωμενος τον ρωταω ρε θα ειναι ενταξει,ναι μου λεει ρε δεν εχει θεμα 100 χλμ να στρωσει η γομα κλπ του λεω εισαι σιγουρος; θα το βαζες εσυ; (εχει ενα 990).. μου λεει ναι ρε δεν εχεις θεμα κλπ... Κατα ποσο ισχυι λοιπον αυτο; Τι συμβαινει με τις ημερομηνιες παραγωγης; ειναι αυστηρες; μεταβαλλονται αναλογα την χρηση του ελαστικου; Ειναι ασφαλες;
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
10 χρονια σχεδον, ειναι παρα πολλα, προσωπικα δεν θα τα εβαζα.
Δεν ξερω βεβαια και την τιμη που τα εβαλες.
Kαι εμενα μου φανηκαν παρα πολλα! Με διαβεβαιωσε οτι δεν εχουν εθμα και η αληθεια ειναι οτι δεν εχει ουτε το παραμικρο σπασιμο,ειναι ολοκαινουριο,δειχνει ολοκαινουριο βασικα,αλλα με προβληματισε παρα πολυ. Τωρα δεν ξερω τι να πω,ελπιζω να κραταει καθολου μη φυγουμε σε καμια στροφη μεχρι με το νεο ετος να βαλουμε ολοκαινουρια. 60 ευρω μου πηρε με σαμπρελα ,τοποθετηση κλπ,μονο το πισω,το μπροστα ειανι το αντιστοιχο του 2017
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αν το λαστιχο ητανε στοκαρισμενο μεσα στο μαγαζι, που πρεπει να ητανε, δε νομιζω οτι θαχει προβλημα. Τα λαστιχα παλιωνουν πανω στο μηχανακι οταν αυτο μενει εξω. Εχω χρησιμοποιησει λαστιχο 10ετιας που ειχα στο γκαραζ μου χωρις προβλημα, και το ιδιο εχει κανει και ο Κωστας @el-Gatto.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Αφου το εβαλες βρες τα ορια του (προσεκτικα για να μην εχεις εκπληξεις) και οοοταν βολευτεις και ερθει η ωρα και του μπροστινου τα αλλαζεις και τα δυο
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Ναι,εμενα μου φανηκε πολυ περιεργο,τρελαθηκα λεω του 09; Βεβαια δειχνει οντως καινουριο, του τονισα πολλες φορες ο,τι θα παω επαρχιακο κλπ θελω να κραταει και του ειπα οτι αν δεν ειναι ασφαλες να βαλω καινουριο και μου ειπε δεν εχει θεμα,τωρα θα δειξει,με πολυ επιφυλαξη και βλεπουμε! Αλλιως παμε αμεσα για καινουρια! Απλα μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι,ακομα και μπορστα σε πελατες κλπ, μου ειπε πως δενε χει σχεση η ημερομηνια παραγωγης αμα το λαστιχο ειναι σε καλη κατασταση...Δεν ξερω τωρα,θα δουμε,σιγα σιγα...Παντως να πω οτι κραταει 100 φορες καλυτερα απο την βλακεια που ειχε πισω ο προηγουμενος ιδιοκτητης και ας ειχε ντοτ του 16.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Για να μπουν μερικά πράγματα στη θέση τους.
Το 09 λάστιχο είναι ένα λάστιχο εννιαετίας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Μπορεί να είναι φαίνεται σε άριστη κατάσταση (λογικό αφόυ είναι αφόρετο) αλλά δεν παύει να είναι ένα κοκκαλωμένο λάστιχο.Ναι μεν με τα πρώτα 100 χλμ θα φύγει η έξω 'κρούστα' και θα μαλακώσει αλλά ΔΕΝ θα γίνει όπως ένα 15-16-17-18,θα το διαπιστώσεις βάζοντας το νύχι σου σε σκληρή γόμα.
Και φυσικά δεν ξέρεις τις συνθήκες αποθήκευσης του μαγαζιού,πλακωμένο με άλλα από πάνω,το έβλεπε ο ήλιος κλπ.
Α, και το 'δεν έχει σχέση η ημερομηνία παραγωγής' μου ακούγεται σαν ανέκδοτο.
Ή σαν αρπαχτή!
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Για να μπουν μερικά πράγματα στη θέση τους.
Το 09 λάστιχο είναι ένα λάστιχο εννιαετίας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Μπορεί να είναι φαίνεται σε άριστη κατάσταση (λογικό αφόυ είναι αφόρετο) αλλά δεν παύει να είναι ένα κοκκαλωμένο λάστιχο.Ναι μεν με τα πρώτα 100 χλμ θα φύγει η έξω 'κρούστα' και θα μαλακώσει αλλά ΔΕΝ θα γίνει όπως ένα 15-16-17-18,θα το διαπιστώσεις βάζοντας το νύχι σου σε σκληρή γόμα.
Και φυσικά δεν ξέρεις τις συνθήκες αποθήκευσης του μαγαζιού,πλακωμένο με άλλα από πάνω,το έβλεπε ο ήλιος κλπ.
Α, και το 'δεν έχει σχέση η ημερομηνία παραγωγής' μου ακούγεται σαν ανέκδοτο.
Ή σαν αρπαχτή!
Αμ μπραβο...και μενα μου φανηκε τρομερα περιεργο...σκεφτομαι πως γινεται να ρισκαρει κατι τετοιο ο συγκεκριμενος ανθρωπος,ονομα δε θα πω αλλα ο τυπος ειναι γνωστος "πιστας" τρεχει την ομαδα των 390 της κτμ και ειχε και ενα rc8 κλπ ολα κορνιζομενα στο μαγαζι! Τι να πω...θα δειξει στον δρομο προς βιλια σημερα!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Συγνωμη, αλλα ενα αρθρο και μαλιστα απο τον κατασκευαστη, δεν ειναι αρκετο να με πεισει οτι ενας εμπορος αποθηκευει τα λαστιχα σε τέλειες συνθηκες ωστε να το παρω εγω μετα απο 9 χρονια και να ρισκαρω την σωματικη μου ακαιρεοτητα.

Αυτα.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Συγνωμη, αλλα ενα αρθρο και μαλιστα απο τον κατασκευαστη, δεν ειναι αρκετο να με πεισει οτι ενας εμπορος αποθηκευει τα λαστιχα σε τέλειες συνθηκες ωστε να το παρω εγω μετα απο 9 χρονια και να ρισκαρω την σωματικη μου ακαιρεοτητα.

Αυτα.
Πολύ σωστά, δεν θα μπορούσε να πει κάτι διαφορετικό, αλλά και έτσι να είναι το ψυχολογικό ότι έχεις ένα λάστιχο 10 ετών είναι κάπως......
 

dimitris_

Μέλος
Περιοχή
Ξανθη
Όνομα
Dimitris
Μοτό
xt660z, '08
Εγώ προσωπικά σε όλα τα οχήματα που διαθέτω προσπαθώ να τοποθετώ όσο γίνεται πιο 'φρεσκα' ελαστικά, διότι δυσκολεύομαι να εμπιστευτώ τους προμηθευτές για τις συνθήκες φύλαξης. Τώρα τα 9 χρόνια μου ακούγονται υπερβολικά πολλά.... Αν δεν έχει εκτεθεί στον ήλιο ίσως και να αξίζει, αλλά όπως και να έχει σίγουρα θα είναι πολύ χειροτερο από ένα παραγωγής 2018 με τις ίδιες συνθήκες φύλαξης.

Το ότι το σκέφτεσαι και σε προβληματίζει, ίσως να είναι και ο λόγος για να το αλλάξεις...

Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Τα λάστιχα δεν είναι ψάρια για να λέμε όσο πιο φρέσκα γίνεται.Νομιζω οι κατασκευαστές ελαστικών έχουν βάλει ένα όριο περίπου 3 ετών από την ημερομηνία παραγωγής ότι μπορούν να πουληθούν σαν καινούργια και θα είναι πλήρως λειτουργικά,εάν αποθηκευτούν σε κλειστό χώρο χωρίς υγρασία κτλ.Τωρα λάστιχο του 09 όσο και καλά αποθηκευμένο να ήταν είναι πολλά τα χρόνια του.
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Συμφωνω απολυτως! Ο μονος λογος που μπηκε ειναι οτι θα αλλαχτει αμεσα σχετικα με σετ καινουριο! Απο εκει και περα,μολις γυρισα απο τη βολτουλα μεχρι βιλια αττικης,πολυ ωραιος δρομακος οποιος δεν τον ξερει να τονισουμε! Το λαστιχο λειτουργεισαι αρκετα καλυτερα απο τις προσδοκιες μου.. δεν γλυστουσε ενιωθες ασφαλεια στις στροφες κλπ δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα με προσφυση κλπ,εννοειται ομως οτι θα αλλαχτει το συντομωτερο
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Αυτό το λάστιχο σε ένα χρόνο τελειώνει το δημοτικό και θα πάει γυμνάσιο. Και κανα δυο που θα το κρατήσεις εσυ,κερδίζει και χρονια,θα πάει Λύκειο.

Άντε και καλή σταδιοδρομία.


Να προσεχείς φίλε,το λάστιχο είναι αρκετά παλιό,μπορεί να σου δίνει την αίσθηση ότι κρατάει κτλ και ξαφνικά η απόδοση του να πέσει κατακόρυφα.
 
Top Bottom