Περι ελαστικών ο λόγος

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Το μηχανάκι r1200gs 07 . Αυτή τη στιγμή φοράει Dunlop trailsmart max, τα οποία στην άσφαλτο είναι αρκετά καλά, με γρήγορη κορώνα, κρατάνε καλά στο όριο, και είναι τελείως αθόρυβα. Βγάλανε και τα χιλιόμετρα τους αλλά αυτό ποτε δεν ήταν στα ζητουμενα μου.
Η σκέψη: έλεγα στην αλλαγή μήπως δοκίμαζα κάτι λίγο πιο χωμάτινο αλλά φοβάμαι μην παω πρωτη βόλτα στα βιλια και τα βάλω αγγελία. Στο μυαλό μου είναι τα εξής. Michelin anakee adventure, Pirelli Scorpio rally str, metzeler karoo street.
Το θέλω μου είναι πιο από τα παραπανω είναι το καλυτερο στην άσφαλτο και όχι οι επιδόσεις του στο χώμα καθότι και τα τρία είναι σίγουρα καλυτερα απ αυτά που φοραω και τα εχω παει και χώμα.πιο στρίβει λοιπόν στο όριο καλυτερα, πιο έχει μεγαλύτερα περιθώρια κλίσης, φρένα κλπ.να τονίσω ότι δεν οδηγάω συνήθως με ροή όταν βγαίνω βόλτα αλλά με φρένα βαθειά στη στροφή και σφαλιάρες της μηχανής και άνοιγμα Γκαζιού στο έβγα.Ευχαριστώ εκ των προτερων και αναμένω να ακουσω τις εμπειρίες σας
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Καλησπέρα, anakee adventure φοράω σε tiger 800. Πολύ μαλακά, ζεσταίνονται γρήγορα και κρατάνε παντού. Περνάς πάνω από χώματα και φύλλα σα να μην υπάρχουν. Φτάνουν στα όρια τους χωρίς να σε φοβίσουν. Για επαρχιακό είναι απόλαυση. Έχουν λίγο θόρυβο στα 140 +. Χώμα μπαίνω απλά για βόλτα και είναι αξιοπρεπέστατα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το μηχανάκι r1200gs 07 .......

.......να τονίσω ότι δεν οδηγάω συνήθως με ροή όταν βγαίνω βόλτα αλλά με φρένα βαθειά στη στροφή και σφαλιάρες της μηχανής και άνοιγμα Γκαζιού στο έβγα.
Να, αυτά κανεις, και θα λες για τους άξονες μετά!!! :laugh::laugh::laugh:
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Το μηχανάκι r1200gs 07 . Αυτή τη στιγμή φοράει Dunlop trailsmart max, τα οποία στην άσφαλτο είναι αρκετά καλά, με γρήγορη κορώνα, κρατάνε καλά στο όριο, και είναι τελείως αθόρυβα. Βγάλανε και τα χιλιόμετρα τους αλλά αυτό ποτε δεν ήταν στα ζητουμενα μου.
Η σκέψη: έλεγα στην αλλαγή μήπως δοκίμαζα κάτι λίγο πιο χωμάτινο αλλά φοβάμαι μην παω πρωτη βόλτα στα βιλια και τα βάλω αγγελία. Στο μυαλό μου είναι τα εξής. Michelin anakee adventure, Pirelli Scorpio rally str, metzeler karoo street.
Το θέλω μου είναι πιο από τα παραπανω είναι το καλυτερο στην άσφαλτο και όχι οι επιδόσεις του στο χώμα καθότι και τα τρία είναι σίγουρα καλυτερα απ αυτά που φοραω και τα εχω παει και χώμα.πιο στρίβει λοιπόν στο όριο καλυτερα, πιο έχει μεγαλύτερα περιθώρια κλίσης, φρένα κλπ.να τονίσω ότι δεν οδηγάω συνήθως με ροή όταν βγαίνω βόλτα αλλά με φρένα βαθειά στη στροφή και σφαλιάρες της μηχανής και άνοιγμα Γκαζιού στο έβγα.Ευχαριστώ εκ των προτερων και αναμένω να ακουσω τις εμπειρίες σας
Αν καταλήξεις σε anakee adventure, έχει φίλος με 2000χλμ (τα 1000 στρώσιμο μοτό) που τα έβγαλε από guzzi traveler, σαν καινούργια
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Να, αυτά κανεις, και θα λες για τους άξονες μετά!!! :laugh::laugh::laugh:
Εμένα μου είπαν όχι σουζες, οχι τελικές. Σταματάω λοιπόν στα 200,και σουζες δεν κάνω, άρα αμα ξανά σπάσει ο άξονας θα το κάψω ολόκληρο
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Pirelli Scorpion Rally STR, αν και θες και συμβιβασμους σιγουρα οπως λεει και ο Μανιακ στο στυλ οδηγησης σου.

BTW εχω βγαλει και e-pass για τα διοδια για Βιλια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φοράω τα μισλεν κάνα εξάμηνο ,είμαι πολύ ευχαριστημένος σε όλα τα τεραιν

Είναι πολύ καλά λάστιχα και περνανε από παντού, αλλά δεν είναι κάπου κορυφαία.
2 ζευγάρια έφαγα και πολύ μου άρεσαν, αλλά ο για τον γιατρό δεν κανουν
Χρειάζεται λάστιχο κορυφαίο στην άσφαλτο, έτσι όπως οδηγάει.
Meridian, Trailmax, scorpion trail κλπ ασφαλτινες γόμες.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Είναι πολύ καλά λάστιχα και περνανε από παντού, αλλά δεν είναι κάπου κορυφαία.
2 ζευγάρια έφαγα και πολύ μου άρεσαν, αλλά ο για τον γιατρό δεν κανουν
Χρειάζεται λάστιχο κορυφαίο στην άσφαλτο, έτσι όπως οδηγάει.
Meridian, Trailmax, scorpion trail κλπ ασφαλτινες γόμες.
Κατάλαβα. Θα φαω τα μουτρα μου με τέτοιο λάστιχο... Να το παμε αλλιως τότες. Από τα ασφαλτινα που διαπρέπουν, ποιο παει καλυτερα στο χώμα???
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κατάλαβα. Θα φαω τα μουτρα μου με τέτοιο λάστιχο... Να το παμε αλλιως τότες. Από τα ασφαλτινα που διαπρέπουν, ποιο παει καλυτερα στο χώμα???
Κανενα...
Η χοντρή και όλα τα βαριά on off χρειαζονται τακούνια στο χώμα.
Τα ασφαλτινα τα χαλάνε για πολλους λογους και φυσικά δεν βλέπεις τις πραγματικές δυνατότητες που έχουν οι χοντρές.
Βαλε ασφαλτινα και όποτε θέλεις χώμα, θα σου δανείζω τα χωμάτινα ζαντολαστιχα μου
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Κοίτα μέχρι τώρα δεν έχει χρειαστεί να περασω σοβαρές λάσπες κλπ. Και 100χλμ χωματοδρομο έκανα αλλά δεν είχα ιδιαίτερο θέμα(εντάξει κάπου κόλλησα σε μια ανηφόρα με πολυ χαλίκι κατω, βγήκε τελικά) , αλλά να προημερων στον Υμηττο μπήκα έκανα βαριά 5 χλμ και βγαίνοντας είδα λείπανε κάτι κομμάτια πανω απο το λάστιχο και γι αυτό μπήκα σε σκέψεις.συμπερασμα πάλι σε trailsmart max θα παω που ήταν βεντουζα και με σχετικά γρήγορη κορώνα.θνκς για την προσφορα σου, μπορεί κάποια στιγμή να το κάνω απλά για να έχω μια ιδέα του τι μπορεί το μηχανάκι ;)
 

barbadinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ.Ανάργυροι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom χίλια
Δοκίμασε τα meridian.. Είναι τα εξελιγμένα trailsmart
Και μια και το έφερε η κουβέντα μεταξύ meridian και scorpion trail 2 τι λές Κωστα??
Γιατί τα ''μαμά'' Α40 δεν...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και μια και το έφερε η κουβέντα μεταξύ meridian και scorpion trail 2 τι λές Κωστα??
Γιατί τα ''μαμά'' Α40 δεν...
Τα Α40 είναι πολύ καλά και χωρίς αντίπαλο για να βγάλουν πολλά πολλά χλμ
Τα scorpion είναι από τα καλύτερα λάστιχα, αλλά με την μικρότερη διάρκεια σε χλμ.
Με τα meridian έχω κάνει 6000 χλμ και είναι πραγματικά η εξέλιξη του trailsmart... Μένει να δούμε αν αντέχουν περισσότερο σε χλμ, όπως υπόσχεται η dunlop
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φήμες λένε ότι στο Στροφιλικι είναι υποδεέστερα του trailsmart max
Στον θέμα λάστιχο.... Οι φήμες πάνε και ερχονται
Αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος κάτι, ότι και να λέμε φήμες θα ειναι
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Σ άρεσε δηλαδή το meridian πιο πολυ απο το max στο Στροφιλικι? Και σε συγκριση με τα scorpion trail 2 ? Να υπενθυμίσω ότι δεν με. Ενδιαφέρει τα χιλιόμετρα που βγάζουν
 
Top Bottom