Περι ελαστικών ο λόγος

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σ άρεσε δηλαδή το meridian πιο πολυ απο το max στο Στροφιλικι? Και σε συγκριση με τα scorpion trail 2 ? Να υπενθυμίσω ότι δεν με. Ενδιαφέρει τα χιλιόμετρα που βγάζουν
Ναι... Το meridian είναι ακόμα καλύτερο από το trailsmart.
Πολύ ασφαλτινο... Θέλει προσοχή σε ορεινά κομμάτια με ψιλό χαλικάκι.
Είναι φυσικό να είναι καλύτερα από τα trailsmart, γιατί είναι αντικαταστατης των.
Δεν παίζει η dunlop με αυτά.

Τα scorpion τα θεωρώ κορυφαία... Αν αφαιρέσεις τα λίγα χλμ που αντεχουν
Κορυφαία σε όλες τις συνθήκες, τρομερή ποιότητα κύλισης, βρεγμένο κλπ κλπ
Αλλά δεν μου βγάζουν ούτε ένα δικαβαλο ταξίδι με την κυρά λενη.

Ξαναλεω... Μην δίνεις και πολύ σημασία στα γραφόμενα μου και ξεκινα να δεις με ποιο λάστιχο θα ταιριάξεις.
Το μονο σίγουρο είναι ότι τα περισσότερα σύγχρονα ελαστικά είναι καλά.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Ναι... Το meridian είναι ακόμα καλύτερο από το trailsmart.
Πολύ ασφαλτινο... Θέλει προσοχή σε ορεινά κομμάτια με ψιλό χαλικάκι.
Είναι φυσικό να είναι καλύτερα από τα trailsmart, γιατί είναι αντικαταστατης των.
Δεν παίζει η dunlop με αυτά.

Τα scorpion τα θεωρώ κορυφαία... Αν αφαιρέσεις τα λίγα χλμ που αντεχουν
Κορυφαία σε όλες τις συνθήκες, τρομερή ποιότητα κύλισης, βρεγμένο κλπ κλπ
Αλλά δεν μου βγάζουν ούτε ένα δικαβαλο ταξίδι με την κυρά λενη.

Ξαναλεω... Μην δίνεις και πολύ σημασία στα γραφόμενα μου και ξεκινα να δεις με ποιο λάστιχο θα ταιριάξεις.
Το μονο σίγουρο είναι ότι τα περισσότερα σύγχρονα ελαστικά είναι καλά.
Δικάβαλο δεν, χαλίκι και κροκαλα ναι. Ίσως δοκιμάσω για αλλαγή τα Pirelli αν και μέ τη Dunlop έχω κόλλημα τα τελευταία χρόνια. Το μόνο που με παραξενεύει είναι γιατί βγάζει ταυτόχρονα και trailsmart max και meridian. Νομίζω θα παίξει και λίγο ρόλο τι τιμή θα βρώ το καθένα
 

kavadias

Μέλος
Περιοχή
there and back again
Όνομα
Τάσος
Μοτό
KTM 1290 SA '15
KTM 690 Enduro '08
KTM EXC 250 '06
Scorpion Rally STR πολύ τίμια στο χώμα (βελτιώνουν εμφανώς το πως τσουλάει η χοντρή συγκριτικά με τα ασφάλτινα σε στεγνό χώμα/σαθρό/πέτρα κλπ. αλλά δεν είναι για λάσπες). Πάρα πολύ καλά στην άσφαλτο, εξαιρετική πρόσφυση και πληροφόρηση.
Λίγο αργή κορώνα βέβαια αλλά οκ, το σφαλιαρίζεις δυνατότερα. Κρατάνε μέχρι να γίνουν καραφλά αλλά βγάζουν πολύ λίγα χιλιόμετρα. ΠΟΛΥ λίγα. Του τύπου 5Κ το πίσω και 7Κ το μπροστά.



Για κορυφαία συμπεριφορά σε ασφαλτο αφήνοντας χώμα στην άκρη νομίζω αξίζει να δοκιμάσεις Scorpion Trail 2
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Scorpion Rally STR πολύ τίμια στο χώμα (βελτιώνουν εμφανώς το πως τσουλάει η χοντρή συγκριτικά με τα ασφάλτινα σε στεγνό χώμα/σαθρό/πέτρα κλπ. αλλά δεν είναι για λάσπες). Πάρα πολύ καλά στην άσφαλτο, εξαιρετική πρόσφυση και πληροφόρηση.
Λίγο αργή κορώνα βέβαια αλλά οκ, το σφαλιαρίζεις δυνατότερα. Κρατάνε μέχρι να γίνουν καραφλά αλλά βγάζουν πολύ λίγα χιλιόμετρα. ΠΟΛΥ λίγα. Του τύπου 5Κ το πίσω και 7Κ το μπροστά.



Για κορυφαία συμπεριφορά σε ασφαλτο αφήνοντας χώμα στην άκρη νομίζω αξίζει να δοκιμάσεις Scorpion Trail 2
Σε τι πιεσεις? Ειμαι στα 12000χλμ και εχουν αλλα 2000χλμ σιγουρα σαν πελμα, απλα το μπροστα εχει κανει ασχημο cupping.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και εμένα τόσο μου βγάζουν τα STR, το πίσω πάνω από 5Κ δε μου έχει βγάλει και είμαι στο δευτερο.
1 μπροστα 2 μπίσω με πάει, το βάζω και χώμα άμα μου την καρφώσει καμία φορά.
Το θεωρω πολύ καλό και με έχει βολέψει.
Δες και αυτό ρε Μητσε Doc.DD
 

mike51

Μέλος
Περιοχή
Μύκονος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
KTM 790 Adventure R 2020
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι νέος κάτοχος ενός ktm 790 Adventure R και πρώτη φορά γενικά adventure μηχανής και θα ήθελα την βοήθεια σας στο θέμα ελαστικά οι διαστάσεις που φοράει είναι 90/90/21 και 150/70/18 και τα λάστιχα που φοράει είναι τα Metzeler karoo 3 και ψάχνω κάτι για περισσότερο εκτός δρόμου μιας και οδηγάω κατά 85% στο χώμα απλά να έχει και λίγο αντοχή μην θέλω συνέχεια λάστιχα!
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλησπέρα στην ομάδα είμαι νέος κάτοχος ενός ktm 790 Adventure R και πρώτη φορά γενικά adventure μηχανής και θα ήθελα την βοήθεια σας στο θέμα ελαστικά οι διαστάσεις που φοράει είναι 90/90/21 και 150/70/18 και τα λάστιχα που φοράει είναι τα Metzeler karoo 3 και ψάχνω κάτι για περισσότερο εκτός δρόμου μιας και οδηγάω κατά 85% στο χώμα απλά να έχει και λίγο αντοχή μην θέλω συνέχεια λάστιχα!
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Καλοταξιδο και καλολάσπωτο!
Μπορείς να δοκιμάσεις TKC80 - ANAKEE WILD - MITAS E09 με τις ανάλογες παραχωρήσεις στην άσφαλτο.
Για κάτι πιο χωμάτινο ίσως μπορείς να πας και σε MT21 με αρκετά μειωμένη αντοχή αλλά αυξημένη απόδοση.
Μπορείς να κάνεις και συνδυασμούς.
Εγω για 2 χρόνια στο 990 είχα TKC80 μπροστά και MITAS E09 DAKAR πίσω όπου με πήγαινε 2 πίσω ένα μπροστά. Έβγαλα αρκετές χωματαδες, ενίοτε δύσκολες και έμεινα ευχαριστημένος από τον παραπάνω συνδυασμό. Το TKC80 μπροστά είναι 50-50 ας είναι τακουνατο, και ως τέτοιο η απόδοση στο χώμα δεν είναι η καλύτερη, αλλά ούτε βέβαια υστερεί στην άσφαλτο όπως τα περισσότερα τακουνατα.
Οποτε κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις, στο τέλος της μέρας είναι καθαρά τι προσανατολισμό έχεις και κατά πόσο είσαι διατεθημενος να συμβιβαστεις με την επιλογή σου.
Ξέχασα το Michelin tracker (μπροστινό) όπου έχω ακούσει καλά σχόλια σε μότο όπως η δική σου.
 

mike51

Μέλος
Περιοχή
Μύκονος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
KTM 790 Adventure R 2020
Καλοταξιδο και καλολάσπωτο!
Μπορείς να δοκιμάσεις TKC80 - ANAKEE WILD - MITAS E09 με τις ανάλογες παραχωρήσεις στην άσφαλτο.
Για κάτι πιο χωμάτινο ίσως μπορείς να πας και σε MT21 με αρκετά μειωμένη αντοχή αλλά αυξημένη απόδοση.
Μπορείς να κάνεις και συνδυασμούς.
Εγω για 2 χρόνια στο 990 είχα TKC80 μπροστά και MITAS E09 DAKAR πίσω όπου με πήγαινε 2 πίσω ένα μπροστά. Έβγαλα αρκετές χωματαδες, ενίοτε δύσκολες και έμεινα ευχαριστημένος από τον παραπάνω συνδυασμό. Το TKC80 μπροστά είναι 50-50 ας είναι τακουνατο, και ως τέτοιο η απόδοση στο χώμα δεν είναι η καλύτερη, αλλά ούτε βέβαια υστερεί στην άσφαλτο όπως τα περισσότερα τακουνατα.
Οποτε κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις, στο τέλος της μέρας είναι καθαρά τι προσανατολισμό έχεις και κατά πόσο είσαι διατεθημενος να συμβιβαστεις με την επιλογή σου.
Ξέχασα το Michelin tracker (μπροστινό) όπου έχω ακούσει καλά σχόλια σε μότο όπως η δική σου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση εχτές που χάζευα είδα το mitas e12 για πίσω που μοιάζει με το e09 και για μπροστά το e13 και νομίζω κλείνω κατά εκεί, επίσης είδα τα motoz tractionator rallz και tractionator adventure για πίσω αλλά δεν νομίζω ότι τα φέρνει κάποιος Ελλάδα .
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...τα motoz tractionator rallz και tractionator adventure για πίσω αλλά δεν νομίζω ότι τα φέρνει κάποιος Ελλάδα .
Καλημέρα.
Καλή επιλογή αλλά χωρίς δυνατότητα αγοράς στην Ελλάδα δυστυχώς...
Ισως αν γίνει κάποια παραγγελία από εξωτερικό αλλά και πάλι το κόστος θα ανέβει πάρα πολύ ψηλά...
 
Top Bottom