Πινδος 1. Ιουλιος 2016

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Λιγο πριν την Βαρβαριαδα ενα ιστορικο κομματι παρατημενο στη τυχη του...


Διασχιση του Αγραφιωτη απο γεφυρα



και η συνεχεια προς Μοναστηρακι και αντικειμενικος σκοπος το σπηλαιο του Κατσαντωνη.

Γεφυρα τυπου Bailey στη διαδρομη

.....και αφιξη στο χωριο Μοναστηρακι το οποιο βρισκεται κυριολεκτικα χτισμενο αναμεσα σε αποκρημνες πλαγιες..
προτομη του Κατσαντωνη μεσα στο χωριο...


Ιστορία του Κατσαντωνη
http://www.agrafiotis.gr/content/view/103/115/
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Συνεχεια της διαδρομης με ανεβασμα του βουνου Φτερη για τη σπηλια,απο τα πιο ωραια χωματινα κομματια που συναντησα στα Αγραφα.
Στην αρχη της διαδρομης ενας νερομυλος με ενα μικρο παλιογεφυρο(εδω σταματησα στην επιστροφη),και λιγο μετα αλλο ενα γεφυρι παλιο με μεταγενεστερη ενισχυση..

ποταμακι απο κατω

 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αφιξη σε ενα τσιμεντενιο πλατωμα οπου υπηρχε και ενα μικρο μνημειο,ξεαρματωμα,ορειβατικο μποτακι και παμε αναζητηση για μονοπατι...


απειλητικα συννεφα εμφανιζονται..


Η θεα απεριγραπτη...αγρια βουνα..


..μονοπατι ...ευρηκα!!!

 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally



Στη διαδρομη σημαδια φυγης παλης και ηττας ,τουφες μαυρου μαλλιου και αργοτερα κοκκαλα διασπαρτα,λυκος εναντιον αγριοκατσικου,η φυση στο μεγαλειο της


Ευτυχως η διαδρομη δε διηρκεσε πανω απο μιση ωρα...
Σπηλαιο Κατσαντωνη


 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally



Σημειο απο το οποιο δε θες να φυγεις....και μπορεις να παραμεινεις ωρες να χαζευεις τη μαγεια της Ελληνικης φυσης..
Μετα απο λιγη ωρα εκκινηση για πισω γιατι εχουμε ακομα δρομο μπροστα μας...


Πισω στην αρχη του μονοπατιου και μη ξεχασω να αφησω το μπαστουνι παλι στη θεση ετοιμοτητας που το βρηκα για τον επομενο που θα το χρειαστει..

 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αρματωμα παλι στη μηχανη και βουρ επιστροφη για Μοναστηρακι αφου πρωτα εκανα σταση στο νερομυλο με το παλιογεφυρο που συναντησα πιο πριν



 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αφηνω πλεον πισω μου το Μοναστηρακι και κατηφοριζοντας συναντω ενα βοσκο, τον Μητσο κατοικος του χωριου.Δε τραβηξα φωτογραφια γιατι δεν ηθελα να ενοχληθει.Αφου κουβεντιασαμε για λιγο μου εδειξε και τον γκρεμο απεναντι απο το δρομο και μου εξιστορηθηκε οτι πολυ παλια μια βοσκοπουλα ακολουθωντας εκει πανω τα ζωα της γλιστρησε επεσε και σκοτωθηκε

 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Συνεχεια λοιπον προς Επινιανα με σταση πρωτα στη Τρυπα Αγραφιωτη

Αλλη μια γεφυρα τυπου bailey

Αγραφιωτης...

...Φτανω τελικα σε καποιο σημειο ...ξεαρματωμα παλι, αρβυλακι και κατεβαινω στο ποταμι και αντιλαμβανομαι οτι εχω σταματησει και εχω κατεβει στον Αγραφιωτη απο το ποιο μεμακρυσμενο σημειο που μπορεις να κατεβεις για να φτασεις στο σημειο που λεγεται Τρυπα ή αλλιως Μικρο Παντα Βρεχει..



Δυστυχως δεν υπηρχε χρονος ουτε να περπατησω απο εκει προς την Τρυπα ουτε να παρω μηχανη και να επιστρεψω στο σωστο σημειο και να ξανακατεβω,ο ηλιος ειχε ηδη κρυφτει απο τις κορυφες...εμεινε χρωστουμενο για την επομενη..αρματωμα παλι....παμε για Επινιανα και ξενωνα...

Άπλαααα.....

Τελος 2ης μερας...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πάντως από το κινητό δεν βλέπω φωτογραφίες...
Ναι....κάποιες δεν φαίνονται, ενώ είναι ανεβασμένες από φωτο μπουκέτο.
Κοίτα το λίγο....Κωστή
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Δεν ηξερα οτι διαγραφωντας τις φωτο απο το photobucket εξαφανιζονται...θα διορθωθει και συνεχιζουμε αργοτερα με τη 3η μερα..
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ξυπνημα την 3η μερα λοιπον, στα Επινιανα και ηξερα οτι εχω μεγαλη μερα μπροστα μου...πεζοπορια στο φαραγγι Ασπρορεματος(ειναι μια διαδρομη μονοπατι η οποια παλιοτερα ηταν η μονη οδος επικοινωνιας μεταξυ των Επινιανων και του οικισμου Ασπρορεματος.), διασχιση της Νιαλας ,και στο βορειο τελειωμα της πεζοπορια για τις Πορτες Αγραφων.
Αφου απολαυσα το πλουσιο και θρεπτικοτατο πρωινο στον ξενωνα και χαζεψα λιγο τα αυτοκολλητα διαφορων συλλογων και λεσχων ετοιμαστηκα και αναχωρησα για την αρχη του μονοπατιου στην εισοδο του χωριου.





 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Βατο το μονοπατι καθολο το μηκος που περπατησα (δε το εκανα ολοκληρο καθως ειναι 3 ωρες να πας και 3 να γυρισεις)..στη 1 ωρα και 40 λεπτα περιπου πηρα την επιστροφη για να ετοιμαστω για τα υπολοιπα..
Λιγες ακομα απο το μονοπατι το οποιο σε αρκετα σημεια εβλεπες τα βουνα τριγυρω..




Ενας σκιουρος μολις με αντιληφθηκε σκαρφαλωσε αμεσως στον κορμο και εμεινε στη μεση να με κοιταει..(Η σκια στη μεση του κορμου)





 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom