Πλέξιμο ζαντών

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Έγραψα τις προάλλες κάτι στο θέμα των 990, και είπα ότι θα το συνεχίσω με φωτό κλπ.

Για αρχή θα βάλω μερικές φώτο, και θέλω να μου πείτε αν παρατηρείτε κάτι στραβό (pun intended), και πόσο σημαντικό το θεωρείτε.

Να σημειώσω ότι δεν μιλάμε για μεμονωμένες ακτίνες, αλλά ένα μοτίβο που επαναλαμβάνεται.

Στην συνέχεια θα ακολουθήσουν οι λεπτομερείς και η ιστορία.


 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Είναι εμφανέστατα λάθος ,οι γωνίες αντιστάθμισης (offset) των σημείων έδρασης της ακτίνας στο στεφάνι ,σε σχέση με τα συγκεκριμένα κέντρα των τροχών ,οπότε δεν μπορεί να υπάρξει ευθυγράμιση των ακτινών κατά το πλέξιμο..
Κοινώς ,είναι το λάθος (μή συμβατό) στεφάνι για το συγκεκριμένο κέντρο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Είχες γράψει νομίζω ότι το συγκεκριμένο στεφάνι είναι για το 950 super enduro....?
Εάν ναι τότε προφανώς και δεν ταιριάζει το κέντρο που προορίζεται για στεφάνι 4.25...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Οπως ειπαν μερικοι και στο αλλο θρεντ, και εγω εχω καλη εμπειρια απο το συγκεκριμενο μαγαζι, αλλα σημασια εχουν τα στραβα, οχι τα καλα. Τελικα τι εγινε στη συνεχεια? Πως το αντιμετωπισε το καταστημα?
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Οπως ειπαν μερικοι και στο αλλο θρεντ, και εγω εχω καλη εμπειρια απο το συγκεκριμενο μαγαζι, αλλα σημασια εχουν τα στραβα, οχι τα καλα. Τελικα τι εγινε στη συνεχεια? Πως το αντιμετωπισε το καταστημα?

Θα συμφωνήσω κ εγω..μιας κ εδω κ με 15ετια μονο από το συγκεκριμένο κατάστημα βαζω ελαστικα.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Οι 4 πρωτες φωτο ειναι απο το πισινο, η τελευταια απο το μπροστινο.

Οσον αφορα το μπροστινο:
βρισκω μτχ αχρησιμοποιητο στεφανι στη διασταση που θελω, και συνεννοουμαι με τον πωλητη οτι θα παρω πρωτα επιβεβαιωση πριν το κρατησω, αν μου κανει.
Το παω στον κουζη, μαζι με το μαμα κεντρο κλπ. Του λεω εχω αυτο το στεφανι, δεν ξερω αν μου κανει, δες αν ταιριαζει και αν χρειαζομαστε οτιδηποτε (ακτινες κλπ).
"Θα στο φτιαξω με τις μαμα ακτινες της ΚΤΜ, ειναι οι πιο γερες-χοντρες". Οκ, καμια αντιρρηση. Ετοιμο το στεφανι. Αυτο με το μισο σπειρωμα δεν το παρατηρω τοτε, μου το επισημανανε στην πορεια.

Οσον αφορα το πισινο:
Του παω και αυτο το κεντρο στο χερι, και τι εξηγω θελω να φτιαξουμε. "Θα παραγγειλουμε το αντιστοιχο στεφανι απο Ολλανδια, και δεν θα χρειαστει τιποτα, θα βαλουμε τις μαμα ΚΤΜ ακτινες, αφου θα ειναι το αντιστοιχο στεφανι. Υπολογισε 2 εβδομαδες περιπου να ερθει". Σε μιση εβδομαδα, τηλεφωνο, ηρθε, ελα το απογευμα. Χαρα εγω. Παω να το παρω, "ξερεις τελικα δεν ειναι ετοιμο, θα χρειαστουμε ακτινες". Προβληματιζομαι, οχι για το κοστος των ακτινων, αλλα γιατι κατι μου βρωμαει. Του δινω το ΟΚ παρολαυτα, παω να το παρω την επομενη. Βλεπω οτι οι ακτινες ειναι ετσι οπως ειναι, του το επισημαινω, με διαβεβαιωνει οτι ολα καλα.

Fast forward κανα 5μηνο, μεσα στο οποιο οι τροχοι εχουν δεν εχουν κανει 2000χλμ. Φιλος φτιαχνει ιδιο ακριβως σετ (μαμα κεντρα/excel στεφανια ιδιων διαστασεων), και παω μαζι του στο μαγαζι που θα τους πλεξει, να παρω μια 2η γνωμη. Ας πουμε οτι δεν ενθουσιαστηκε με αυτο που ειδε (χωρις να ξερει ποιος το εφτιαξε), και το δικο του αποτελεσμα δεν ειχε καμια σχεση με το δικο μου. Αντιστοιχα δεν ενθουσιαστηκε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο ΚΤΜ, και ενα ανεξαρτητο συνεργειο.

Παω πισω στον κουζη, να τις τσεκαρει, και τον ρωταω αν βλεπει κατι στραβο. Οχι, ολα καλα. Του λεω οτι ενας συναδελφος του και 2 συνεργεια το θεωρουν λαθος. Ειναι οντως λαθος και τρεχει κατι, η ειμαστε ολα καλα;
Ξεκιναει λοιπον μια φανταστικη "κοντρα", οτι "αφου σου ειπαν ειναι λαθος να στο φτιαξω, και γω δεν ξερω τιποτα οι αλλοι ξερουν" κλπ κλπ. Του εξηγω οτι ερωτηση κανω για θεμα ασφαλειας. Οχι, αφου θες να στο φτιαξω. Του λεω οτι αφου τελικα ειναι να μου φτιαξεις κατι, γιατι το παρεδωσες ετσι;
Καπου μεσα στην ολη κουβεντα εχω προσπαθησει να του εξηγησω οτι ταλαιπωρω το μηχανακι λιγο περισσοτερο απ οτι συνηθιζεται, και δεν θελω να ειμαι με το αγχος μη το παρω στο χερι. Αυτο που εισπραττω τελικα ειναι μια ειρωνια του "ναι κανε αλματα αλλα μεχρι διπλα, οχι τριπλα δεν θα αντεξει" (κατα λεξη το μεταφερω), και οτι αφου δεν εχουν σπασει μεχρι τωρα (5 βολτες), ολα καλα.
Ατερμονη συζητηση. Τον ρωταω πολυ ξεκαθαρα αν αυτο το πραγμα ειναι σωστο και να το αφησουμε ετσι, και μου απανταει οτι ειναι, το υποστηριζει, και δεν εχω κανενα θεμα.


Τα προβληματα λοιπον οπως μου τα εξηγησανε:

εμπρος: με το να πιανει το μισο σπειρωμα (η και λιγοτερο) σε καποιες ακτινες, δεν ειναι τοσο μη κουρεψει το σπειρωμα, αλλα οτι στις πλευρικες δυναμεις, αντι να "κοντραριστει" ολοκληρο το καψουλι μαζι με την ακτινα στο στην τρυπα του στεφανιου, ουσιαστικα φλεξαρει το καψουλι το ιδιο, με αποτελεσμα να σπασει το καψουλι στην μεση.
Για καποιο λογο, οι ακτινες που μου προτεινε η haan για το συγκεκριμενο στεφανι, ειναι μακρυτερες...

πισω: παρομοιως, στην ακτινα ασκειται ηδη μια πλευρικη δυναμη (τοσο που την εχει στρεβλωσει), και ουσιαστικα φλεξαρει μεσα στο ιδιο το καψουλι. Επιπλεον, το "παντρεμα" που τελικα εκανε ειναι disc side οι μαμα ακτινες, και απο την αλλη aftermarket, κοντυτερες, αλλαζοντας και το μοτιβο πλεξης (φερνoντας σε ποιο καθετη γωνια ως προς το κεντρο του στεφανιου).
Για τον ιδιο λογο ανεξηγητο λογο, οι ακτινες που προτεινει οι haan, παλι ειναι μακρυτερες...


Τι θα περιμενα εγω:
εμπρος:
να μου επισημανει οτι ξερεις κατι, θα στο φτιαξω με τις μαμα, αλλα θα ειναι ετσι κι ετσι, θες?
η
ναι θα στο φτιαξω, αλλα θα χρειαστεις ακτινες για να γινει σωστα, φερτες μου η τις εχω κι εγω, τοσα ευρω
η
δεν θελω να το αναλαβω για τον χ-ψ λογο, αν θες σου πουλαω καινουριο στεφανι "για αυτη την εφαρμογη"

πισω:
ο κωδικος του στεφανιου που εστειλε η Haan στον φιλο, για το ιδιο κεντρο, ειναι τελειως διαφορετικος. Περα απο τον κωδικο, η βαση οπτικη διαφουρα ειναι η γωνια των τρυπων, το οποιο σχετιζεται και αμεσα με την στρεβλωση που βλεπουμε στις ακτινες. Σε συνδιασμο με το οτι οι 2 εβδομαδες εγιναν μιση, και καθοτι το δικο μου στεφανι στον κωδικο του λεει "Μ/C", το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι ξεστοκαρε και μου εδωσε οτι στεφανι του περισσευε...


Γενικοτερα τωρα:
  • τα παιχνιδια μου τα φτιαχνω μονος μου. Οταν τα μαζευω και παω σε καποιον και πληρωνω να μου κανει μια δουλεια, ειναι γιατι εχω αποφασισει οτι εγω δεν ξερω, και δεν εχω συνεπως ιδιαιτερη αποψη στο πως και τι κλπ. Το λεω αυτο για να τονισω οτι ουτε του ζητησα να το κανουμε "φθηνα", "με ο,τι εχουμε οπως να ναι" κλπ. Δεν ζητησα εγω να χρησιμοποιησουμε μαμα ακτινες (για μειωση κοστους κλπ).
  • μαλακιες γινονται σε ολα, και αν αναγνωριστουν και διορθωθουν εγκαιρα, ας πουμε ολα καλα. Οταν επιμενεις ομως στην μαλακια απο εγωισμο και για να καλυψεις κατι αλλο (ο,τι να ναι στεφανι), τοτε μαζευεις 2πλασιους ποντους... επειδη ειναι θεμα ασφαλειας, 3πλασιους.... κι απο μενα οπου ερωτηθω (η και οχι), 1 αστερακι "δεν θα τον προτεινα".
Προλαβανε να σκορπισουνε σε 5 βολτες; Οχι. Πρεπει να περιμενω να σκορπισουν για να δουμε ποιος εχει δικιο; Επισης οχι. Γι αυτο πληρωνεις για μια δουλεια, για να γινει σωστα.


Ξυδι λοιπον σε μενα που την πατησα, και μακρια απ τον συγκεκριμενο η δικια μου αποψη και εμπειρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Το μονο λαθος απο τη μερια σου ειναι οτι εθεσες το θεμα αντοχης. Επρεπε να απαιτησεις απλα να γινει σωστα η δουλεια, χωρις πατεντες, εκει δε χωρανε μα και μου. Δεν πιστευω πως ειναι επικινδυνο αλλα, οταν ζητας να γινει μια δουλεια σωστα, τετοιες πατεντες δεν ειναι αποδεκτες. Ειδικα εφοσον δεν ζητησες απλα να παντρευτει με οποιο τροπο το στεφανι/ακτινες, και δεν εθεσες το θεμα του κοστους ως παραγοντα. Τωρα απο την αλλη, η αντιμετωπιση του μαγαζιου και οι ειρωνιες, απλα απαραδεκτες. Κριμα πραγματικα.
 
Top Bottom