Πλανήτης Ελλάδα...

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Για να μην παρεξηγουμαι, να κανω εδω μια διευκρινιση: τα οσα ρωτησα ειναι πραγματικα αποριες μου πανω σε κατι που θεωρω παραξενο.
Δεν ανοιξα το θεμα για να εμφανισω τους εδω πανω ως καλυτερους σε καμια περιπτωση. Ισα ισα που ειδικα στο θεμα του πλαστικου ειναι τελειως απαραδεκτοι, καθοτι στο σουπερμαρκετ συσκευαζουν τα λαχανικα ΕΝΑ ΕΝΑ. Δεν ειχα δει ποτε στη ζωη μου μια μελιτζανα η ενα αγγουρακι μεσα σε σφραγισμενη πλαστικη σακουλα μοναχο του...

Κωστα, να με συμπαθας αλλα δεν εχω καμια επαφη με το Ελληνικο γιγνεσθαι και δεν ξερω ποιο ειναι αυτο το τρανο και οικολογικο ΜΜΕ και ποιος ειναι ο τυπακος με το Αμοργος κλπ κλπ.
Νικολα, τα Ελληνικα ΜΜΕ αναμασανε -και λογικο ειναι- τα οσα γραφουν τα ξενα ΜΜΕ. Τη Greta δεν στη πεταξανε απο το πουθενα, ουτε τη σκηνοθετησε κανενας.
Το κοριτσακι περισυ το καλοκαιρι του 2018 αποφασισε μονο του να μπαστακωθει εξω απο το Σουηδικο κοινοβουλιο σε μια προσπαθεια να διαμαρτυρηθει για την αδρανεια της Σουηδικης κυβερνησης στις κλιματικες αλλαγες. Το οτι δεν τη σκηνοθετησε κανενας την ιστορια το ξερω διοτι ολως τυχαιως την πετυχα να ξεροσταλιαζει μονη της εκει οταν περασα με τη μηχανη απο τη Στοκχολμη για να παρω το φερυ για Ελσινκι και μου ειχε κανει εντυπωση. Σε ερωτηση που εκανα σε καποιους ντοπιους στο πλοιο μου ειπαν την ιστορια της πολυ πριν γινει γνωστη στα ΜΜΕ και οτι αλλο επακολουθησε.
Ειναι απλα ενα κοριτσακι με συνδρομο Ασπεργκερ που διαμαρτυρεται για τα οσα συμβαινουν σε αυτο τον ερημο πλανητη.

Τωρα το οτι διαφοροι παρατρεχαμενοι την εκμεταλλευτηκαν για ιδιους σκοπους/για προωθηση καποιων στοχων θα συμφωνησω. Φοβαμαι οτι η τοσο μεγαλη δημοσιοτητα της θα καταληξει να την κανει γραφικη και αυτο ειναι κριμα γιατι το μηνυμα της ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο.



Βρε συ Κωστη μου, τι λες; Δεν ξερω αν πρεπει να απαντησω σοβαρα στο παραπανω η οχι. Δεν εγραψα αν τα Πετραλωνα θα εχουν νερο, αλλα οτι ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ.
Η Ελλαδα ειναι απο τις πρωτες χωρες που παει για ερημοποιηση στα επομενα 30 χρονια. Οταν θα εχουμε θερμοκρασιες 50+ βαθμων το καλοκαιρι, οταν τα αποθεματα ποσιμου νερου θα στερευουν για πλακα, οταν θα γινονται συνεχως μπλακαουτ λογω φορτου στο ηλ. δικτυο, οταν η οικονομικη καταστροφη στους αγροτες και πολλες αλλες κοινωνικες ομαδες θα ειναι καθολικη (αφου τα χωραφια σε τετοιες συνθηκες δεν θα μπορουν να καρποφορησουν, οταν η ιδια η θαλασσα "φαει" ολοκληρες περιοχες, πολεις και χωρια και οταν χιλιαδες ανθρωποι θα πρεπει να μεταναστευσουν λογω των κλιματικων συνθηκων, για ποια πραγματικη η οχι αναπτυξη και ποια δακτυλα συζηταμε;

Δεν ξερω... Μαλλον καποιοι δεν πιστευουν στα οσα οι επιστημονες αναφερουν οτι θα γινουν πραγματικοτητα αν δεν δρασουμε. Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως γιατι ενα τοσο μεγαλο θεμα αγνοειται παντελως για το (οντως κακο και μιζερο) παρον.
Το σκηνικο με τα νερα στα Πετραλωνα ηταν σαρκασμος. Για να το πω πιο απλά, τους περισσότερους (αν και εχω σοβαρες αμφιβολιες πλεον για το εαν οντως ειναι οι περισσοτεροι οσους αγγιξε η κριση...) στην Ελλαδα τους νοιαζει πως θα βγαλουνε το μηνα ή το χρόνο με τα οικονομικα τους, και οχι εαν σε 10 χρονια ανεβει η σταθμη της θαλασσας ή πιασουμε τους 50 βαθμους.

Επισης τρεφω σοβαρες αμφιβολιες για το εαν η αξιαγαπητη Γκρέτα πασχει απο συνδρομο Ασπεργκερ. Συνηθως αυτα τα ατομα δεν μπορούν να συνεννοηθουν ευκολα, να περασουν ευκολα τις σκεψεις τους σε αλλους, και ειναι και τρομερα "ντροπαλα"... Πολυ φοβαμαι οτι ειναι αλλο ενα τρικ.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Τα προβληματα στο περιβαλλον υπηρχαν και τοτε, οι ειδικοι γνωριζαν τι ερχεται απο το '70 κιολας, οι εναλλακτικες μορφες ενεργειας σε αλλες χωρες ηδη επικρατουσαν και ο κοσμος εβλεπε το αυτονοητο: πως αν επενδυσεις στο περιβαλλον, επενδυεις στο μελλον ΚΑΙ κερδιζεις σε χρημα και ποιοτητα ζωης.
Ο δυτικός πολιτισμός & τρόπος ζωής έχει προκαλεσει τα περισσότερα δεινά σ' αυτον τον πλανητη ( απο που να το πιάσουμε, αποικιοκρατίες, Παγκόσμιοι πόλεμοι, δοκιμούλες πυρηνικών, σκουπιδότοπος Αφρική, Ινδία, Αμαζόνιος). Και όλα αυτά για να ρέουν οι πρωτες ύλες προς τη Δύση ? Ποτέ δεν τους ένοιαξε απο που , πως , με τι κόστος ανθρώπινο & περιβαντολογικό έρχονται τα αγαθά στο σπίτι τους ( σπίτι βλέπε Δυτική Ευρώπη - Βόρεια Αμερική). Αυτός δεν μπορεί να σου κάνει το δάσκαλο & να σου λέει τι να κάνεις, δεν πείθει.

Και επειδή αν επενδυσεις στο περιβαλλον, επενδυεις στο μελλον ΚΑΙ κερδιζεις σε χρημα και ποιοτητα ζωης όπως έγραψες, επέτρεψε μου να πιστεύω ότι πάλι την πάρτη του κοιτάει , άντε να έχει θορυβηθεί λίγο & να φοβάται ελάχιστα.
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
Και ξαναλεω: καταλαβαινω οτι μας εχουν εξαθλιωσει και λογικο να μιλα ολος ο κοσμος για το θεμα που τον ποναει, αλλα το ρεζουμε στο θεμα που ανεβασα ειναι οτι πρεπει να κανουμε την υπερβαση και να δουμε παραπερα απο τη μυτη μας γιατι ειτε το θελουμε ειτε οχι καποια παγκοσμια γεγονοτα ερχονται και δεν θα ρωτησουν αν εχουμε παρει το 13ο μισθο η αν η ΔΕΗ ειναι ακριβη η οχι...

Δοκτωρα μου, με ολο το σεβασμο νομιζω οτι ειναι λιγο βολικο να τα ριχνουμε στο οτι δεν κοιταμε παραπερα γιατι φτωχοποιηθηκαμε. Τη δεκαετια του 90 η τη περιοδο 2000-2006 που "λεφτα υπηρχαν" και τα διακοποδανεια καλα κρατουσαν, τοτε γιατι δεν κοιτουσαμε λιγο μακρυτερα; Τα προβληματα στο περιβαλλον υπηρχαν και τοτε, οι ειδικοι γνωριζαν τι ερχεται απο το '70 κιολας, οι εναλλακτικες μορφες ενεργειας σε αλλες χωρες ηδη επικρατουσαν και ο κοσμος εβλεπε το αυτονοητο: πως αν επενδυσεις στο περιβαλλον, επενδυεις στο μελλον ΚΑΙ κερδιζεις σε χρημα και ποιοτητα ζωης. Εμεις τοτε που μπορουσαμε γιατι οχι;

Πιστευουμε ως απλος κοσμος οτι εμεις στην Ελλαδα ΔΕΝ προκειται να μας επηρεαστουμε στη καθημερινοτητα μας απο αυτο που ερχεται;
Οταν ανεβει το επιπεδο της θαλασσας τι θα κανουμε; Ειμαστε μια χωρα με μια απο τις μεγαλυτερες ακτογραμμες στο κοσμο. Οι αλλες χωρες ΗΔΗ ετοιμαζονται. Εμεις τι σχεδιαζουμε;
Στην Αθηνα πχ, που ειναι ΚΑΙ πυκνοκατοικημενη ειναι ΚΑΙ στο επιπεδο της θαλασσας βρισκεται ΚΑΙ περικλειεται απο βουνα, τι θα κανουμε οταν η θαλασσα θα φτασει στα Πετραλωνα; Αληθινα ρωταω για να μαθω.

Πως γινεται εξω να συζητανε για το θεμα της κλιματικης αλλαγης και στην Ελλαδα να μην απασχολει κανεναν; Καταλαβαινω οτι περισσοτερο απασχολει το οικονομικο ομως δεν αντιλαμβανεται κανενας οτι εχουμε περιορισμενα χρονια μπροστα μας για πραγματα που θα μας επηρεασουν πολυ βαναυσα; Γιατι, δεν θελω να πιστεψω καν οτι υπαρχει καποιος στη παρεα μας που θεωρει οτι τα περι κλιματικων αλλαγων ειναι παραμυθι του συστηματος/των μιντια/της παγκοσμιας ταξης κλπ κλπ. Οι επιστημονες φωναζουν, τα νουμερα ΔΕΝ λενε ψεμματα και ηδη τις αλλαγες τις βλεπουμε και μονοι μας.
Τα φυσικα φαινομενα εχουν γινει πολυ πιο ακραια απο το παρελθον και συνεχιζουν. Οι καταρρακτωδεις βροχες στη Μανδρα ηταν νομιζω πριν κανενα χρονο που μετετρεψαν τους δρομους σε ποταμια που κατεστρεψαν σπιτια και σκοτωσαν κοσμο... Οι φωτιες που πληθαινουν καθε καλοκαιρι λογω των θερμοκρασιων που ολοενα και ανεβαινουν. Στο Παρισι φετος εγραψαν 45+ βαθμους, πρωτη φορα στην ιστορια, η Ινδια φετος εφτασε τους 50κατι νομιζω.
Ισα ισα που η οποια καταστροφη θα μας κοστισει και οικονομικα περαν απ' ολα τα αλλα.
Νίκο σόρυ για την δευτερολογία αλλά θεωρώ οτι αυτό που ρωτάς έχει αίτια και οφείλεται...
Ναι, ως νοοτροπία που μας διέπει νεοέλληνες θα ενεργήσουμε όταν σκάσουν τα πρώτα κυματάκια στο εξωτερικό πατάκι του σπιτιού μας.
Όμως πέραν της ηλίθιας μας νοοτροπίας όπως και σε ένα σωρό καθημερινά πράγματα, σε ποια χώρα της δύσης εκτός απο τις συζητήσεις και μια συνολική ευαισθησία και μερική εθελοντική δράση γίνονται σοβαρές κινητοποιήσεις εκδηλώσεις για το περιβαντολογικό? Σε ποια χώρα δηλαδή πιέζουν αφόρητα τις κυβερνήσεις και θεσμούς να πράξουν δομές είτε για να προστατευθούν αλλά και για να αφυπνίσουν περισσότερους?
Οι γαμάτοι κιτρινογελεκάδες στην γαλλία τις μακροπρόθεσμες κρούσεις και απεργίες για τα εργασιακά της έκαναν....

Οι δράσεις που αναφέρουν οι επιστήμονες που πρέπει να γίνουν απο σήμερα πρέπει να είναι <<αλλαγή τρόπου ζωής>>. Οι πολίτες θα μπορούσαν να τις αλλάξουν άμεσα είτε από συνείδηση είτε από επιβολή(παράδειγμα το goal της πλαστικής σακούλας που κατάφεραν)....
Οι βιομήχανοι θα μπορούσαν να παράγουν λιγότερα και να βγάζουν ακόμη λιγότερα?
Εδώ δεν πολιτικοποιείται το θέμα, είναι αλληλένδετο διότι τα στοιχεία περιβαντολογικής οικονομίας έρχονται σε πλήρη σύγκρουση με την ήδη δομημένη οικονομία. Καλό παράδειγμα οι ρεπουμπλικάνοι(και όχι μονο) των ΗΠΑ / ο τράμπ που είναι επιχειρηματίας, οι οποίοι είναι αυτοί που αγνοούν όλες τις επιστημονικές μελέτες και φυσικά είναι κατά των περιβαντολλογικών αλλαγών διαδίδοντας μια άλλη εξήγηση στα φαινόμενα. Για μένα αυτή η συμπεριφορά έχει εξηγηθεί παραπάνω είναι το αίτιο αδρανοποιησης των αλλαγών με θεσμική μορφή.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν ξερω... Μαλλον καποιοι δεν πιστευουν στα οσα οι επιστημονες αναφερουν οτι θα γινουν πραγματικοτητα αν δεν δρασουμε. Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως γιατι ενα τοσο μεγαλο θεμα αγνοειται παντελως για το (οντως κακο και μιζερο) παρον.
Ολοι πιστευουμε οτι η κλιματικη αλλαγη λαμβανει χωρα. Ανεκαθεν ομως στην ιστορια του πλανητη μας (αυτη τουλαχιστον που γνωριζουμε ή μας παρουσιαζουν) υπηρχαν κλιματικες αλλαγες και μαλιστα μεγαλες, και σε ορισμενες περιπτωσεις αμεσες και ¨δυνατες¨!!! Η μεγαλη διαφορα στα χρονια που ζουμε, ειναι οτι απο δικο μας ¨δακτυλο¨ την επισπευδουμε μια ωρα γρηγοροτερα, το οποιο σαφως και δεν δινει τον απαιτουμενο χρονο σε εμας και τα ζωα να προσαρμοστουν.
Με τον ενα ή τον αλλο τροπο, η φυση (και μιλαω μονο για αυτην) θα ξαναβρει τις οποιες ισσοροπιες της. Με λιγοτερα ή και περισσοτερα πχ ειδη σε βαθος χρονου, αυτο δεν το ξερω.
Αυτο ομως που εχω ξαναπει και το πιστευω ακραδαντα, ειναι οτι ¨το βωμο του χρηματος δεν θα τον καταστρεψουμε εμεις, δεν το θελουμε, δεν μπορουμε, και το βασικοτερο ειναι οτι δεν ειμαστε διατεθιμενοι να το κανουμε. Αυτο ακριβως θα κανει η φυση, η οποια δεν γνωριζει απο συμφεροντα και χρημα!!!¨.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ο δυτικός πολιτισμός & τρόπος ζωής έχει προκαλεσει τα περισσότερα δεινά σ' αυτον τον πλανητη ( απο που να το πιάσουμε, αποικιοκρατίες, Παγκόσμιοι πόλεμοι, δοκιμούλες πυρηνικών, σκουπιδότοπος Αφρική, Ινδία, Αμαζόνιος). Και όλα αυτά για να ρέουν οι πρωτες ύλες προς τη Δύση ? Ποτέ δεν τους ένοιαξε απο που , πως , με τι κόστος ανθρώπινο & περιβαντολογικό έρχονται τα αγαθά στο σπίτι τους ( σπίτι βλέπε Δυτική Ευρώπη - Βόρεια Αμερική). Αυτός δεν μπορεί να σου κάνει το δάσκαλο & να σου λέει τι να κάνεις, δεν πείθει.

Και επειδή αν επενδυσεις στο περιβαλλον, επενδυεις στο μελλον ΚΑΙ κερδιζεις σε χρημα και ποιοτητα ζωης όπως έγραψες, επέτρεψε μου να πιστεύω ότι πάλι την πάρτη του κοιτάει , άντε να έχει θορυβηθεί λίγο & να φοβάται ελάχιστα.
Ουτε κατα διανοια! ¨Αυτος¨πιστευει οτι με τα λεφτα του θα την βρει την ακρη, θα επιβιωσει!!!!!
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
ΥΓ1. Φιλε Νικο / Boxer και Ηλια / Rigger μπορει να διαφωνειτε με την Greta (και την καθε Greta) αλλα χαρακτηρισμοι οπως παπαγαλακι, πορδη κλπ δεν σας τιμουν καθολου.
Οσο για το να παρουμε και το μερος του εμμετικου πορτοκαλι μπαμπουινου δεν το συζητω καθολου...
Φιλε Νικο αλοιμονο αν οι χαρακτηρισμοι μου για το υβριδιο Greta που κατασκευασαν καποιοι για να προωθησουν τα οσα θελουν και απαιτουν μεσω προπαγανδας να κερδισουν επηρεαζουν την τιμη μου.
Ο καθενας με τον ρολο του. Χθες μαλιστα ο πρωθυπουργος δηλωσε οτι για την καταστροφη στο Ματι φταιει η κλιματικη αλλαγη. Εγω τι πρεπει να κανω μετα απο την δηλωση αυτη; Να βαλω την γλωσσα στο μαγουλο και να προβληματιστω για το περιβαλλον;
Υγ. ποιος ειναι ο πορτκαλι μπαμπουινος;
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μακάρι να είχαμε ένα στρατό από Γκρέτες, το πρόβλημα είναι αυτοί που διαστρευλώνουν το μήνυμα τους, αυτοί που το κατευθύνουν, οι λίγοι που έχουν όμως τα μέσα και μαγειρευουν το τι και πως θα περάσει στον κόσμο.

Φοβάμαι ότι θα την χρησιμοποιήσουν και μετά θα μείνει στα αζήτητα ως η γραφική ή ως η παρανοϊκή.
Όσο έξυπνη και να είναι δεν παυει να είναι παιδί που δύσκολα μπορεί να διαχειριστεί την κατάσταση που την υποβάλλουν σε καθημερινή βάση. Σε φουσκώνουν και σε ξεφουσκώνουν απότομα.

Κρατάω αυτό που αναφέρει ότι δεν είμαστε ενημερωμένοι για την κατάσταση. Όχι γιατί δεν υπάρχει πληροφορία, αλλά το αντίθετο, υπάρχει πολύ (παρα)πληροφορία σε σημείο που να μην ξέρεις τι να πιστέψεις (σκοπιμα; ).

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τουλάχιστον για μένα να κρίνω με το κοντινό μου περιβάλλον. Την οικονομία με την τσέπη μου, τα εργασιακά με την εργασιακή μου εμπειρία, το περιβάλλον με αυτά που βλέπω και βιώνω γύρω μου. Μέσα όπως η στατιστική, επιστημονικές έρευνες, ανεξάρτητα ρεπορτάζ, προσωπικότητες κλπ όλα χρωματίζονται προς τέρψη του παθητικού θεατή με μισές αλήθειες και πολλά ψέμματα. Λίγες πλέον οι αξιόπιστες πηγές.

Το ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο αυτό που κάνω, όμως η καθημερινότητα μου είναι ότι πιο κοντινό υπάρχει στην πραγματικότητα. Δεν βλέπω τηλεόραση εδώ και χρόνια, ότι πληροφορία θέλω την ψάχνω στο διαδίκτυο και πάλι με αρκετή δυσπιστία και με συγκεκριμένο τρόπο (διασταυρωση).

Βλέπεις, κρίνεις (δεν ακολουθάς τυφλά σαν πρόβατο), ενεργείς! Μια διαδικάσία που όμως θέλει τον χρόνο της.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Φιλε Νικο αλοιμονο αν οι χαρακτηρισμοι μου για το υβριδιο Greta που κατασκευασαν καποιοι για να προωθησουν τα οσα θελουν και απαιτουν μεσω προπαγανδας να κερδισουν επηρεαζουν την τιμη μου.



#Facts_not_fiction
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Μαλιστα. Φιλε Μανο και Δημήτρη ειναι σαφές οτι δεν πιστεύετε οτι η κλιματική αλλαγη ειναι αληθινή και σοβαρή απειλή για το ανθρώπινο είδος. Σεβαστο.
Ομως προτού ανεβάσουμε ενα ντοκυμαντέρ για να υποστηρίξουμε τα λεγόμενα μας καλο ειναι να το εχουμε ψαξει λιγο το θεμα.

Αληθινη απορία: κάνατε καθολου έρευνα αναφορικά με το συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ η απλα το σερβίρατε οπως μπορει να κυκλοφόρησε στο Facebook/twitter/instagram κλπ κλπ;

Μετα τα οσα διάβασα σχετικα, εγω προσωπικα θα ντρεπόμουν να λεω οτι θεωρω αυτο το ντοκυμαντέρ έγκυρο και σοβαρο.
Αναφέρω λοιπον μερικα μικρα αποσπάσματα απο τη Wikipedia με διασταυρωμένα references (που θελω να νομιζω οτι τη πιστεύουμε ως έγκυρη πηγή):

Το ντοκυμαντέρ The great global warming swindle ειχε αρχικό τίτλο "Apocalypse my arse" (σ.σ. Κατι σαν "αρχ...δια αποκάλυψη") αλλα μαλλον θεώρησαν οτι αυτος ο τίτλος δεν θα προσέδιδε το απαραίτητο κύρος στο ντοκυμαντέρ (μα γιατι; ) και τον άλλαξαν. Οταν ξεκινάμε με κατι τετοιο νομιζω οτι μας προδιαθέτει για το υψηλό επιπεδο και τη σοβαρότητα του όλου εγχειρήματος....

Ο σκηνοθέτης του ντοκυμαντέρ, κ. Martin Durkin εχει επισήμως μαλωσει με την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα καθοτι ο κ. Armand Leroy, γενετιστής με τον οποίο ειχε συνεργαστεί για χρονια, τον εγκάλεσε δημοσίως για παραποίηση και δημιουργία εντελώς πλαστων δεδομένων.
Συγκεκριμενα, ο κ. Leroy έψαξε την επιστημονική βιβλιογραφία για παραπομπές στην έρευνα Friis-Christensen του 1991 που ο κ. Durkin χρησιμοποιει στο ντοκυμαντέρ για να αποδείξει οτι δεν υπαρχει κλιματική αλλαγη και διαπίστωσε οτι τα νούμερα τα οποια αναφέρει ο κ. Durkin δεν υπαρχουν.
Συγκεκριμενα:
He said that after reviewing criticisms of the paper, he had become convinced that: "To put this bluntly: the data that you showed in your programme were wrong–and may have been deliberately faked... it does show what abundant experience has already taught me–that, left to their own devices, TV producers simply cannot be trusted to tell the truth."

Η απαντηση του κ. Durkin ηταν το εξης: "Εισαι μια μεγαλη, ηλίθια π*τσα" (You are a big, daft cock)

O Simon Singh, μαθηματικός και συγγραφέας ο οποίος ηταν ενας απο τους παραλήπτες της χαριτωμένης απάντησης του κ. Durkin απάντησε:
"I have not paid the same attention to your programme as Armand has done, but from what I did see it is an irresponsible piece of film-making. If you can send me a copy of the programme then I will examine it in more detail and give you a more considered response...it would be great if you could engage in the debate rather just resorting to one line replies".

Η απαντηση που έλαβε απο τον κ. Durkin ξεκινούσε με τη προσπάθεια υπεράσπισης των όσων λεει στο ντοκυμαντέρ και κατέληγε με αυτο: "Never mind a bit of irresponsible film-making. Go and fuck yourself".
Νομιζω οτι δεν χρειάζεται μετάφραση.


Ο ίδιος επισης δημοσίως παραδέχθηκε οτι παραποίησε διαγράμματα θερμοκρασιών της NASA γιατι "ηταν πολυ κατσαρά και εμεις θέλαμε την απλούστερη γραμμη που μπορουσαμε να βρουμε."

Mr Durkin admitted that his graphics team had extended the time axis along the bottom of the graph to the year 2000. 'There was a fluff there,' he said. If Mr Durkin had gone directly to the NASA website he could have got the most up-to-date data. This would have demonstrated that the amount of global warming since 1975, as monitored by terrestrial weather stations around the world, has been greater than that between 1900 and 1940—although that would have undermined his argument. 'The original NASA data was very wiggly-lined and we wanted the simplest line we could find,' Mr Durkin said.

Η πλακα ειναι οτι ο ίδιος ο κ. Eigil Friis-Christensen, ερευνητης και συγγραφέας της πηγής που ο κ. Durkin χρησιμοποιει εκτενώς στο ντοκυμαντέρ για να αποδείξει οτι η κλιματική αλλαγη ειναι απατη, μαζι με τον συνάδελφο του ερευνητή Nathan Rive, κατηγορουν το τρόπο που ο κ. Durkin χρησιμοποιει τα δεδομένα τους ως παραπλανητικό μαϊμουδευοντας τα διαγράμματα με πλαστα δεδομένα.
We have concerns regarding the use of a graph featured in the documentary titled 'Temp & Solar Activity 400 Years'. Firstly, we have reason to believe that parts of the graph were made up of fabricated data that were presented as genuine. The inclusion of the artificial data is both misleading and pointless. Secondly, although the narrator commentary during the presentation of the graph is consistent with the conclusions of the paper from which the figure originates, it incorrectly rules out a contribution by anthropogenic greenhouse gases to 20th century global warming.[7]

Αφήνοντας αυτα στην ακρη, το ντοκυμαντέρ το χοντραίνει ακομα περισσοτερο καθως περιλαμβάνει και παραποίηση λεγόμενων κάποιων απο τους επιστήμονες οι οποίοι συμμετέχουν.

Ο Carl Wunsch, καθηγητής Φυσικής Ωκεανογραφιας στο ΜΙΤ, που εμφάνιζεται στο ντοκυμαντέρ δήλωσε δημοσίως οτι η εμφανιση του στο προγραμμα ειχε διαστρεβλωθεί και οτι τον ειχαν κοροϊδέψει για να συμμετάσχει.
Ανέφερε οτι το ντοκυμαντέρ ειναι "χονδροειδώς παραποιημένο" και "οτι κοντινότερο σε προπαγάνδα απο τον 2ο ΠΠ και μετα" και εκανε επίσημη καταγγελία στον Ofcom (βρετανικός ΕΣΡ), την οποια και κέρδισε.
In the part of The Great Climate Change Swindle where I am describing the fact that the ocean tends to expel carbon dioxide where it is warm, and to absorb it where it is cold, my intent was to explain that warming the ocean could be dangerous—because it is such a gigantic reservoir of carbon. By its placement in the film, it appears that I am saying that since carbon dioxide exists in the ocean in such large quantities, human influence must not be very important—diametrically opposite to the point I was making—which is that global warming is both real and threatening.[6]



Υπαρχει άραγε κανεις μετα απο αυτα που θα θεωρούσε ενα τετοιο ντοκυμαντέρ σοβαρο και έγκυρο; Ειμαι ανοιχτός στο διάλογο και θα ηθελα παρα μα παρα πολυ να πειστώ οτι τα οσα λέγονται για τις κλιματικές αλλαγές ειναι ψεμματα, αλλα αυτο το ντοκυμαντέρ ειναι περισσοτερο απάτη απ' οσο κατηγορεί την κλιματική αλλαγη οτι ειναι.
Ειδικα στην εποχή του ιντερνετ με την τόση παραπληροφόρηση ειναι ζωτικό να ερευνούμε τα οσα μας σερβίρουν προτού τα αγκαλιάσουμε περιχαρείς ως αυθεντικά...
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
#Facts_not_fiction
Μανό μου ξερεις ποσο σε εκτιμώ και γουσταρω τις κουβέντες μας αλλα ειλικρινα ρωτάω, εχεις καμια πηγή για οτι ανεβάζεις; Προσπαθείς πχ να αποδείξεις οτι η Greta ειναι δάκτυλος της ελίτ με ενα κακοφτιαγμένο πόστερ με hashtags κλπ κλπ. Δηλαδη συγγνωμη ρε παιδια, ποτε εγινε το ινσταγκραμ έγκυρη πηγή πληροφόρησης και δεν το πηρα χαμπάρι;

(Υπερήφανα) ΔΕΝ εχω Facebook, Twitter, instagram, Snapchat και ολα τα σχετικα οποτε να με συμπαθής αλλα ενα μπάνερ αγνώστου πατρος με ενα χασταγκ δεν το θεωρω απόδειξη για κατι. Εχεις παραπομπές για οτι ισχυρίζεσαι; Καποιο link, καποιο άρθρο/δημοσιογραφική έρευνα ας πουμε;

Επισης, μπήκε στο κοπο να ψάξεις τη κοπέλα την οποια αναφέρεις ως ..."χειραγωγο" της Greta; Κανε ενα απλό γκουγκλάρισμα. Ειναι μια πιτσιρικα Γερμανίδα ακτιβίστρια για το νεο κίνημα των παιδιών απο σχολεία και πανεπιστήμια -οτι ακριβως και η Greta- που οργανώνει διαμαρτυρίες για το περιβαλλον. Αυτο μου λεει ακριβως τι;

Δεν χρειάζεται να συνεχίσω διοτι θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος. Ελπιζω να διαβάσεις/ετε τα παραπανω αναφερθέντα και οποιος κατάλαβε κατάλαβε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για να μην παρεξηγουμαι, να κανω εδω μια διευκρινιση: τα οσα ρωτησα ειναι πραγματικα αποριες μου πανω σε κατι που θεωρω παραξενο.
Δεν ανοιξα το θεμα για να εμφανισω τους εδω πανω ως καλυτερους σε καμια περιπτωση. Ισα ισα που ειδικα στο θεμα του πλαστικου ειναι τελειως απαραδεκτοι, καθοτι στο σουπερμαρκετ συσκευαζουν τα λαχανικα ΕΝΑ ΕΝΑ. Δεν ειχα δει ποτε στη ζωη μου μια μελιτζανα η ενα αγγουρακι μεσα σε σφραγισμενη πλαστικη σακουλα μοναχο του...

Κωστα, να με συμπαθας αλλα δεν εχω καμια επαφη με το Ελληνικο γιγνεσθαι και δεν ξερω ποιο ειναι αυτο το τρανο και οικολογικο ΜΜΕ και ποιος ειναι ο τυπακος με το Αμοργος κλπ κλπ.
Νικολα, τα Ελληνικα ΜΜΕ αναμασανε -και λογικο ειναι- τα οσα γραφουν τα ξενα ΜΜΕ. Τη Greta δεν στη πεταξανε απο το πουθενα, ουτε τη σκηνοθετησε κανενας.
Το κοριτσακι περισυ το καλοκαιρι του 2018 αποφασισε μονο του να μπαστακωθει εξω απο το Σουηδικο κοινοβουλιο σε μια προσπαθεια να διαμαρτυρηθει για την αδρανεια της Σουηδικης κυβερνησης στις κλιματικες αλλαγες. Το οτι δεν τη σκηνοθετησε κανενας την ιστορια το ξερω διοτι ολως τυχαιως την πετυχα να ξεροσταλιαζει μονη της εκει οταν περασα με τη μηχανη απο τη Στοκχολμη για να παρω το φερυ για Ελσινκι και μου ειχε κανει εντυπωση. Σε ερωτηση που εκανα σε καποιους ντοπιους στο πλοιο μου ειπαν την ιστορια της πολυ πριν γινει γνωστη στα ΜΜΕ και οτι αλλο επακολουθησε.
Ειναι απλα ενα κοριτσακι με συνδρομο Ασπεργκερ που διαμαρτυρεται για τα οσα συμβαινουν σε αυτο τον ερημο πλανητη.

Τωρα το οτι διαφοροι παρατρεχαμενοι την εκμεταλλευτηκαν για ιδιους σκοπους/για προωθηση καποιων στοχων θα συμφωνησω. Φοβαμαι οτι η τοσο μεγαλη δημοσιοτητα της θα καταληξει να την κανει γραφικη και αυτο ειναι κριμα γιατι το μηνυμα της ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο.



Βρε συ Κωστη μου, τι λες; Δεν ξερω αν πρεπει να απαντησω σοβαρα στο παραπανω η οχι. Δεν εγραψα αν τα Πετραλωνα θα εχουν νερο, αλλα οτι ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ.
Η Ελλαδα ειναι απο τις πρωτες χωρες που παει για ερημοποιηση στα επομενα 30 χρονια. Οταν θα εχουμε θερμοκρασιες 50+ βαθμων το καλοκαιρι, οταν τα αποθεματα ποσιμου νερου θα στερευουν για πλακα, οταν θα γινονται συνεχως μπλακαουτ λογω φορτου στο ηλ. δικτυο, οταν η οικονομικη καταστροφη στους αγροτες και πολλες αλλες κοινωνικες ομαδες θα ειναι καθολικη (αφου τα χωραφια σε τετοιες συνθηκες δεν θα μπορουν να καρποφορησουν, οταν η ιδια η θαλασσα "φαει" ολοκληρες περιοχες, πολεις και χωρια και οταν χιλιαδες ανθρωποι θα πρεπει να μεταναστευσουν λογω των κλιματικων συνθηκων, για ποια πραγματικη η οχι αναπτυξη και ποια δακτυλα συζηταμε;

Δεν ξερω... Μαλλον καποιοι δεν πιστευουν στα οσα οι επιστημονες αναφερουν οτι θα γινουν πραγματικοτητα αν δεν δρασουμε. Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως γιατι ενα τοσο μεγαλο θεμα αγνοειται παντελως για το (οντως κακο και μιζερο) παρον.
Έχω διαβάσει αρκετά ταξιδιωτικά σου αλλά δεν έχω ασχοληθεί με το ποιός είσαι, που μεγάλωσες και που ζούσες κλπ, κατάλαβα ότι πλέον μένεις εξωτερικό μόνιμα. Αν όλη την ζωή σου έμενες εξωτερικό, άντε να πω δικαιολογείσαι. Αν όχι, δεν δικαιολογείται στο ελάχιστο η απορία που εκφράζεις περί περιβάλλοντος και Ελλάδας. Μην το κάνουμε τώρα σαν αυτούς που πάνε φοιτητές τρία χρόνια Λονδίνο και γυρίζουν πίσω "αχ πως το λέτε εδώ το γκουντμόρνινγκ".

Τα περί ανόδου στάθμης των υδάτων είναι παλαιό παραμύθι και έχει ήδη αποδειχτεί ψευδές, γιατί το επαναφέρουμε;
Το περί "κλιματικών μεταναστών" είναι νέο φρούτο, προέκυψε μόλις φέτος το καλοκαίρι, ελλείψει πολέμου που θα δικαιολογούσε τις συνεχιζόμενες ροές ανθρώπων. Θα πιστέψουμε λοιπόν ότι οι Αφρικανοί και οι της Μέσης Ανατολής θα πρέπει να φύγουν γιατί... Θα κάνει ζέστη στην Αφρική και στην Μέση Ανατολή και θα ψάξουν καταφύγιο στην δροσερή Ευρώπη, η οποία τι, ξαφνικά δεν θα υπερθερμανθεί μαζί με τον πλανήτη, δεν θα ξεραθεί (όση δεν πνιγεί...) και δεν θα πεινάσει;

Η κλιματική αλλαγή είναι γεγονός, το ότι είναι ανθρωπογενής και όχι φυσικό φαινόμενο δεν έχει αποδειχτεί. Μέχρι να αποδειχτεί ότι ΟΝΤΩΣ ο άνθρωπος είναι τόσο φοβερός και τρομερός που κατάφερε να κάνει καταστροφικό για την ύπαρξή του terraforming στον πλανήτη/σπίτι του (άρα θα μπορούσε να το κάνει ελεγχόμενα σε οποιονδήποτε άλλο πλανήτη με νερό και να ζήσουμε το σταρ τρεκ ή το άλιενς) η όλη ιστορία θα αντιμετωπίζεται από εμένα με σκεπτικισμό και ως "ας πουλήσουμε ένα ιδιαίτερα επικερδές παραμύθι στο πόπολο για να μην φέρνει αντίρρηση στο ξεπουπούλιασμα". Ποιός μπορεί να αρνηθεί την οποιαδήποτε δράση με το αζημίωτο αφού ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ και ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ.... Απευθύνεται η φάση στο πιο βασικό ένστικτο, αυτοσυντήρηση και διαιώνιση. Έξυπνο; Προ ολίγων ετών, θα καιγόμασταν ζωντανοί από την τρύπα του όζοντος, θυμάται κανείς τι έγινε;

Τα είπαμε στο άλλο θέμα. Επιχειρηματίας με παραγωγή ρεύματος με αέριο, εγκληματίας καρκίνος ορυκτά καύσιμα CO2 θάνατος. Ο ίδιος βάζει ανεμογεννήτριες, σωτήρας, οικολόγος, χαλάλι του τα βουνά. Ο ίδιος πληρώνει πρόεδρο του Αρείου Πάγου για να αγοράζει ρεύμα πιο φτηνά από την τιμή παραγωγής, για την ρυπογόνα επιχείρηση του. Ξανά εγκληματίας κλπ κλπ κλπ. Δηλαδή κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας και ο επιχειρηματίας τσεπώνει από παντού.


Διασκεδαστικά όλα αυτά, αλλά αντιλαμβανόμαστε τι γράφουμε ή απλά αναπαράγουμε την μόδα της εποχής σε δεύτερο νήμα, έτσι για το κουβέντα να γίνεται;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
για τη χρήση των πλαστικών θα σου δώσω απόλυτο δίκιο αλλά σωστή διαχείριση του πλαστικού δεν υπάρχει απολύτως πουθενά στον πλανήτη στην Ελλάδα το χρησιμοποιούμε ή αν θέλεις κάνουμε κατάχρηση σε ποτήρια καλαμάκια δεν ξέρω και εγώ τι στη Σουηδία πώς βλέπεις τα φρούτα γενικότερα Σωτηρία δεν υπάρχει και δεν υπάρχει σωτηρία διότι καλώς ή κακώς είναι το πιο φθηνό και το πιο εύκολο υλικό για να γίνεται η διακίνηση προϊόντων και αγαθών






πασχαλινά σούπερ μάρκετ και πληρώνεις τάχα μου οικολογικό φόρο για τη σακούλα περιβαλλοντολογικό τέλος αν θυμάμαι το λένε επίσημα και όλο το σούπερ μάρκετ είναι τίγκα στο πλαστικό στις συσκευασίες οπότε θα πάρεις 30 πλαστικές συσκευασίες μες στην επαναχρησιμοποιούμενη σακούλα σου και αισθάνεσαι και πολύ περήφανος που γλίτωσε τον πλανήτη από μία σακούλα όταν κουβαλάς όλες τις πλαστικές συσκευασίες στο σπίτι σου δηλαδή η υποκρισία αυτού του πράγματος είναι πραγματικά αστεία



Εντιτ
Ίσως το πιο αστείο είναι το Google Voice type.... Λίγο νόημα βγάζει
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Απευθύνεται η φάση στο πιο βασικό ένστικτο, αυτοσυντήρηση και διαιώνιση. Έξυπνο; Προ ολίγων ετών, θα καιγόμασταν ζωντανοί από την τρύπα του όζοντος, θυμάται κανείς τι έγινε;
Που το θυμήθηκες :) αλλά αυτή η τρύπα έκλεισε. Δια μαγείας.
Όταν μπορέσω θα βάλω αποσπάσματα από το βιβλίο φίλου, όπου αναφέρει φοβερά πράγματα.
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Μαλιστα. Φιλε Μανο και Δημήτρη ειναι σαφές οτι δεν πιστεύετε οτι η κλιματική αλλαγη ειναι αληθινή και σοβαρή απειλή για το ανθρώπινο είδος. Σεβαστο.
Ομως προτού ανεβάσουμε ενα ντοκυμαντέρ για να υποστηρίξουμε τα λεγόμενα μας καλο ειναι να το εχουμε ψαξει λιγο το θεμα.

Αληθινη απορία: κάνατε καθολου έρευνα αναφορικά με το συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ η απλα το σερβίρατε οπως μπορει να κυκλοφόρησε στο Facebook/twitter/instagram κλπ κλπ;

Μετα τα οσα διάβασα σχετικα, εγω προσωπικα θα ντρεπόμουν να λεω οτι θεωρω αυτο το ντοκυμαντέρ έγκυρο και σοβαρο.
Αναφέρω λοιπον μερικα μικρα αποσπάσματα απο τη Wikipedia με διασταυρωμένα references (που θελω να νομιζω οτι τη πιστεύουμε ως έγκυρη πηγή):

Το ντοκυμαντέρ The great global warming swindle ειχε αρχικό τίτλο "Apocalypse my arse" (σ.σ. Κατι σαν "αρχ...δια αποκάλυψη") αλλα μαλλον θεώρησαν οτι αυτος ο τίτλος δεν θα προσέδιδε το απαραίτητο κύρος στο ντοκυμαντέρ (μα γιατι; ) και τον άλλαξαν. Οταν ξεκινάμε με κατι τετοιο νομιζω οτι μας προδιαθέτει για το υψηλό επιπεδο και τη σοβαρότητα του όλου εγχειρήματος....

Ο σκηνοθέτης του ντοκυμαντέρ, κ. Martin Durkin εχει επισήμως μαλωσει με την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα καθοτι ο κ. Armand Leroy, γενετιστής με τον οποίο ειχε συνεργαστεί για χρονια, τον εγκάλεσε δημοσίως για παραποίηση και δημιουργία εντελώς πλαστων δεδομένων.
Συγκεκριμενα, ο κ. Leroy έψαξε την επιστημονική βιβλιογραφία για παραπομπές στην έρευνα Friis-Christensen του 1991 που ο κ. Durkin χρησιμοποιει στο ντοκυμαντέρ για να αποδείξει οτι δεν υπαρχει κλιματική αλλαγη και διαπίστωσε οτι τα νούμερα τα οποια αναφέρει ο κ. Durkin δεν υπαρχουν.
Συγκεκριμενα:
He said that after reviewing criticisms of the paper, he had become convinced that: "To put this bluntly: the data that you showed in your programme were wrong–and may have been deliberately faked... it does show what abundant experience has already taught me–that, left to their own devices, TV producers simply cannot be trusted to tell the truth."

Η απαντηση του κ. Durkin ηταν το εξης: "Εισαι μια μεγαλη, ηλίθια π*τσα" (You are a big, daft cock)

O Simon Singh, μαθηματικός και συγγραφέας ο οποίος ηταν ενας απο τους παραλήπτες της χαριτωμένης απάντησης του κ. Durkin απάντησε:
"I have not paid the same attention to your programme as Armand has done, but from what I did see it is an irresponsible piece of film-making. If you can send me a copy of the programme then I will examine it in more detail and give you a more considered response...it would be great if you could engage in the debate rather just resorting to one line replies".

Η απαντηση που έλαβε απο τον κ. Durkin ξεκινούσε με τη προσπάθεια υπεράσπισης των όσων λεει στο ντοκυμαντέρ και κατέληγε με αυτο: "Never mind a bit of irresponsible film-making. Go and fuck yourself".
Νομιζω οτι δεν χρειάζεται μετάφραση.


Ο ίδιος επισης δημοσίως παραδέχθηκε οτι παραποίησε διαγράμματα θερμοκρασιών της NASA γιατι "ηταν πολυ κατσαρά και εμεις θέλαμε την απλούστερη γραμμη που μπορουσαμε να βρουμε."

Mr Durkin admitted that his graphics team had extended the time axis along the bottom of the graph to the year 2000. 'There was a fluff there,' he said. If Mr Durkin had gone directly to the NASA website he could have got the most up-to-date data. This would have demonstrated that the amount of global warming since 1975, as monitored by terrestrial weather stations around the world, has been greater than that between 1900 and 1940—although that would have undermined his argument. 'The original NASA data was very wiggly-lined and we wanted the simplest line we could find,' Mr Durkin said.

Η πλακα ειναι οτι ο ίδιος ο κ. Eigil Friis-Christensen, ερευνητης και συγγραφέας της πηγής που ο κ. Durkin χρησιμοποιει εκτενώς στο ντοκυμαντέρ για να αποδείξει οτι η κλιματική αλλαγη ειναι απατη, μαζι με τον συνάδελφο του ερευνητή Nathan Rive, κατηγορουν το τρόπο που ο κ. Durkin χρησιμοποιει τα δεδομένα τους ως παραπλανητικό μαϊμουδευοντας τα διαγράμματα με πλαστα δεδομένα.
We have concerns regarding the use of a graph featured in the documentary titled 'Temp & Solar Activity 400 Years'. Firstly, we have reason to believe that parts of the graph were made up of fabricated data that were presented as genuine. The inclusion of the artificial data is both misleading and pointless. Secondly, although the narrator commentary during the presentation of the graph is consistent with the conclusions of the paper from which the figure originates, it incorrectly rules out a contribution by anthropogenic greenhouse gases to 20th century global warming.[7]

Αφήνοντας αυτα στην ακρη, το ντοκυμαντέρ το χοντραίνει ακομα περισσοτερο καθως περιλαμβάνει και παραποίηση λεγόμενων κάποιων απο τους επιστήμονες οι οποίοι συμμετέχουν.

Ο Carl Wunsch, καθηγητής Φυσικής Ωκεανογραφιας στο ΜΙΤ, που εμφάνιζεται στο ντοκυμαντέρ δήλωσε δημοσίως οτι η εμφανιση του στο προγραμμα ειχε διαστρεβλωθεί και οτι τον ειχαν κοροϊδέψει για να συμμετάσχει.
Ανέφερε οτι το ντοκυμαντέρ ειναι "χονδροειδώς παραποιημένο" και "οτι κοντινότερο σε προπαγάνδα απο τον 2ο ΠΠ και μετα" και εκανε επίσημη καταγγελία στον Ofcom (βρετανικός ΕΣΡ), την οποια και κέρδισε.
In the part of The Great Climate Change Swindle where I am describing the fact that the ocean tends to expel carbon dioxide where it is warm, and to absorb it where it is cold, my intent was to explain that warming the ocean could be dangerous—because it is such a gigantic reservoir of carbon. By its placement in the film, it appears that I am saying that since carbon dioxide exists in the ocean in such large quantities, human influence must not be very important—diametrically opposite to the point I was making—which is that global warming is both real and threatening.[6]



Υπαρχει άραγε κανεις μετα απο αυτα που θα θεωρούσε ενα τετοιο ντοκυμαντέρ σοβαρο και έγκυρο; Ειμαι ανοιχτός στο διάλογο και θα ηθελα παρα μα παρα πολυ να πειστώ οτι τα οσα λέγονται για τις κλιματικές αλλαγές ειναι ψεμματα, αλλα αυτο το ντοκυμαντέρ ειναι περισσοτερο απάτη απ' οσο κατηγορεί την κλιματική αλλαγη οτι ειναι.
Ειδικα στην εποχή του ιντερνετ με την τόση παραπληροφόρηση ειναι ζωτικό να ερευνούμε τα οσα μας σερβίρουν προτού τα αγκαλιάσουμε περιχαρείς ως αυθεντικά...
Θα οδηγώ όλη μέρα και δεν είναι εύκολο να απαντώ. Πολυ βιαστικα θα σου πω τα εξης. Δουλευω στον χωρο της ενέργειας και αν πιστευεις οτι περίμενα αυτο το ντοκυμαντερ για να βγαλω συμπερασμα, θα σου πω οχι. Θα σου θεσω μερικα τυχαια και βιαστικα ερωτηματα.

ριξε μια ματια στο παραπανω link. Εγω το ονομαζω μπουρδα.
Ολα μαυρα ολα χαλια. Οι τυποι μιλανε για 25 με 30 χρονια μετα με βαση μοντελα.
Τα μαθηματικα μοντελα δεν μπορουν να προβλεψουν ουτε τι καιρο θα κανει σε μια εβδομαδα.
Σε ενα τοσο χαοτικο και ευμεταβλητο περιβάλλον λοιπον τα μοντελα βλεπουν τι θα γινει σε 30 χρονια. Οκ. Πασο.
Πολλα απο οσα βλεπεις στο ντοκυμαντερ ειναι αληθεια. Δεν ειπα ολα. Εχει ανακρίβειες που μπορω να στις γραψω αλλη στιγμη. Δεν με απασχολει ο σκηνοθετης. Οπως κοβει και ραβει αυτος το ιδιο κανει και η αλλη πλευρα.
Εχεις καταλαβει τι business γινονται στο ονομα της κλιματικης αλλαγης;
Δεν ειπα οτι δεν πιστευω στην κλιματικη αλλαγη. Αν διαβασεις
αλλα μνμτα μου λεω ειμαι πολυ καχυποπτος.
Εσυ μπορεις να μου φερεις στοιχεια οτι δεν ειναι απλα ενας φυσιολογικός κυκλος αλλα ανθρωπογενης κλιματικη αλλαγη και ΜΟΝΟ; κανε το.
Περιμενω. Δυστυχως οδηγω και δεν μπορω να γραψω αλλα αν και θα το ηθελα.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Μανό μου ξερεις ποσο σε εκτιμώ και γουσταρω τις κουβέντες μας αλλα ειλικρινα ρωτάω, εχεις καμια πηγή για οτι ανεβάζεις; Προσπαθείς πχ να αποδείξεις οτι η Greta ειναι δάκτυλος της ελίτ με ενα κακοφτιαγμένο πόστερ με hashtags κλπ κλπ. Δηλαδη συγγνωμη ρε παιδια, ποτε εγινε το ινσταγκραμ έγκυρη πηγή πληροφόρησης και δεν το πηρα χαμπάρι;

(Υπερήφανα) ΔΕΝ εχω Facebook, Twitter, instagram, Snapchat και ολα τα σχετικα οποτε να με συμπαθής αλλα ενα μπάνερ αγνώστου πατρος με ενα χασταγκ δεν το θεωρω απόδειξη για κατι. Εχεις παραπομπές για οτι ισχυρίζεσαι; Καποιο link, καποιο άρθρο/δημοσιογραφική έρευνα ας πουμε;

Επισης, μπήκε στο κοπο να ψάξεις τη κοπέλα την οποια αναφέρεις ως ..."χειραγωγο" της Greta; Κανε ενα απλό γκουγκλάρισμα. Ειναι μια πιτσιρικα Γερμανίδα ακτιβίστρια για το νεο κίνημα των παιδιών απο σχολεία και πανεπιστήμια -οτι ακριβως και η Greta- που οργανώνει διαμαρτυρίες για το περιβαλλον. Αυτο μου λεει ακριβως τι;
Hold your horses ρε φιλαράκι...

Δεν χρειάζεται να συνεχίσω διοτι θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος. Ελπιζω να διαβάσεις/ετε τα παραπανω αναφερθέντα και οποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Μη πέφτεις...συνέχα...την Αλήθεια ψάχνουμε εδώ...κάθε σοβαρή αμφισβήτηση/σκεπτικισμός απέναντι σε οποιαδήποτε πανάκεια και αυθεντία μας οδηγεί προς το Φως... αλλά μην είσαι τόσο αγχωμένος και μην το παίρνεις προσωπικά... επανεξέτασε λίγο και τα επίπεδα ανεκτικότητάς σου...

Επί του προκείμενου...

Η Luisa-Marie Neubauer γράφεται ότι είναι εργαζόμενη στο ONE Foundation...στο ιντερνετ γίνεται χαμός...ψάξε...

ONE


Αλλά, σοβαρά τώρα ρε φιλαράκι, πιστεύεις ότι δεν κρύβεται η παγκόσμια ελίτ (ή τμήμα αυτής) πίσω από ένα τέτοιο φαινόμενο?!?
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Μαλιστα. Φιλε Μανο και Δημήτρη ειναι σαφές οτι δεν πιστεύετε οτι η κλιματική αλλαγη ειναι αληθινή και σοβαρή απειλή για το ανθρώπινο είδος. Σεβαστο.

Ομως προτού ανεβάσουμε ενα ντοκυμαντέρ για να υποστηρίξουμε τα λεγόμενα μας καλο ειναι να το εχουμε ψαξει λιγο το θεμα.

Αληθινη απορία: κάνατε καθολου έρευνα αναφορικά με το συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ η απλα το σερβίρατε οπως μπορει να κυκλοφόρησε στο Facebook/twitter/instagram κλπ κλπ;

Μετα τα οσα διάβασα σχετικα, εγω προσωπικα θα ντρεπόμουν να λεω οτι θεωρω αυτο το ντοκυμαντέρ έγκυρο και σοβαρο.
Σε κάθε περίπτωση, δεν θα πρέπει να κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...άσε να μελετήσουμε πρώτα κι εμείς [αυτά που διάβασες εσύ για το ντοκιμαντέρ...] και που ξέρεις...μπορεί κι εμείς προσωπικά να ντραπούμε και να κοκκινίσουμε σαν και σένα...

Αναφέρω λοιπον μερικα μικρα αποσπάσματα απο τη Wikipedia με διασταυρωμένα references (που θελω να νομιζω οτι τη πιστεύουμε ως έγκυρη πηγή):

[/URL]

Περί εγκυρότητας και αξιοπιστίας της wp εδώ... προσωπικά, δε χαλιέμαι να συζητήσω με βάση τα γραφόμενά της αλλά -εκ των πραγμάτων- δεν είναι θέσφατο ό,τι γράφει...

Το ντοκυμαντέρ The great global warming swindle ειχε αρχικό τίτλο "Apocalypse my arse" (σ.σ. Κατι σαν "αρχ...δια αποκάλυψη") αλλα μαλλον θεώρησαν οτι αυτος ο τίτλος δεν θα προσέδιδε το απαραίτητο κύρος στο ντοκυμαντέρ (μα γιατι; ) και τον άλλαξαν. Οταν ξεκινάμε με κατι τετοιο νομιζω οτι μας προδιαθέτει για το υψηλό επιπεδο και τη σοβαρότητα του όλου εγχειρήματος....
Εικάζεις τον λόγο για την αλλαγή του τίτλου του ντοκιμαντέρ και κατόπιν αποφαίνεσαι επί της "σοβαρότητας" του συνολικά βασιζόμενος στην δική σου προηγούμενη εικασία....θέλω να πιστεύω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι τη λογική πλάνη και την επιχειρηματολογική σαθρότητα που κρύβει ο παραπάνω συλλογισμός σου...

Ο σκηνοθέτης του ντοκυμαντέρ, κ. Martin Durkin εχει επισήμως μαλωσει με την ευρύτερη επιστημονική κοινότητα καθοτι ο κ. Armand Leroy, γενετιστής με τον οποίο ειχε συνεργαστεί για χρονια, τον εγκάλεσε δημοσίως για παραποίηση και δημιουργία εντελώς πλαστων δεδομένων.

Συγκεκριμενα, ο κ. Leroy έψαξε την επιστημονική βιβλιογραφία για παραπομπές στην έρευνα Friis-Christensen του 1991 που ο κ. Durkin χρησιμοποιει στο ντοκυμαντέρ για να αποδείξει οτι δεν υπαρχει κλιματική αλλαγη και διαπίστωσε οτι τα νούμερα τα οποια αναφέρει ο κ. Durkin δεν υπαρχουν.

Συγκεκριμενα:

He said that after reviewing criticisms of the paper, he had become convinced that: "To put this bluntly: the data that you showed in your programme were wrong–and may have been deliberately faked... it does show what abundant experience has already taught me–that, left to their own devices, TV producers simply cannot be trusted to tell the truth."

Η απαντηση του κ. Durkin ηταν το εξης: "Εισαι μια μεγαλη, ηλίθια π*τσα" (You are a big, daft cock)
Δε θα μπω στη διαδικασία να αξιολογήσω τα ξεκατινιάσματα ή το τι είπε ένας "γενετιστής" (άσχετος) σε έναν σκηνοθέτη/παραγωγό (άσχετος επίσης) για την επιστημονική έρευνα και τα ερευνητικά στοιχεία ενός κλιματολόγου (σχετικός αυτός)...

Θα αρκεστώ να παραθέσω απόσπασμα απ΄αυτό που γίνεται διαρκώς στην επιστημονική κοινότητα και το οποίο συντελεί στην ουσιαστική -κατά τη γνώμη μου- εδραίωσή της, δλδ, την αμφισβήτηση των πάντων και τον σκεπτικισμό απέναντι σε όλα τα ευρήματα και τις έρευνες από τους άλλους επιστήμονες...

Friis-Christensen et al. investigated the relation between solar cycle length and global temperature in their 1991 paper. They found a close relation between solar cycle length and global temperature for the years 1850-1985. As I understand it, they have been doing a data mining exercise and found this relation. However, their result could not be supported by scientific evidence. Data mining is OK in some cases, but there is a risk to detect flawed relations. The result was consequently challenged by Peter Laut in 2003. Peter Laut has publicly criticized Friis-Christensen for adjusting data in an improper way. As a consequence there was a heated debate

Πηγή: https://skepticalscience.com/Stauning_Friis_Christensen_Solar_cycle_length_Global_temperatur.html


κι εδώ το original paper του περί ου ο λόγος Friis-Christensen για τους πιο σχετικούς από μένα...

O Simon Singh, μαθηματικός και συγγραφέας ο οποίος ηταν ενας απο τους παραλήπτες της χαριτωμένης απάντησης του κ. Durkin απάντησε:

"I have not paid the same attention to your programme as Armand has done, but from what I did see it is an irresponsible piece of film-making. If you can send me a copy of the programme then I will examine it in more detail and give you a more considered response...it would be great if you could engage in the debate rather just resorting to one line replies".
Εδώ λέει ο "μαθηματικός και συγγραφέας": "δεν πρόσεξα καλά το ντοκιμαντέρ σου, αλλά απ' ό,τι είδα είναι ένα ανεύθυνο κινηματογραφικό υλικό" και λαμβάνει την πληρωμένη απάντηση του κινηματογραφιστή...

Η απαντηση που έλαβε απο τον κ. Durkin ξεκινούσε με τη προσπάθεια υπεράσπισης των όσων λεει στο ντοκυμαντέρ και κατέληγε με αυτο: "Never mind a bit of irresponsible film-making. Go and fuck yourself".

Νομιζω οτι δεν χρειάζεται μετάφραση.

[/URL]

Η αθυροστομία δεν αποδεικνύει τίποτε άλλο εκτός από κακή ίσως συμπεριφορά του ενός απέναντι στον άλλο...μην κυλήσουμε ξανά σε καμιά πλάνη ή σε κουτσομπολιό του είπα-μου είπε γιατί χάνεται η ουσία...

Ο ίδιος επισης δημοσίως παραδέχθηκε οτι παραποίησε διαγράμματα θερμοκρασιών της NASA γιατι "ηταν πολυ κατσαρά και εμεις θέλαμε την απλούστερη γραμμη που μπορουσαμε να βρουμε."

Mr Durkin admitted that his graphics team had extended the time axis along the bottom of the graph to the year 2000. 'There was a fluff there,' he said. If Mr Durkin had gone directly to the NASA website he could have got the most up-to-date data. This would have demonstrated that the amount of global warming since 1975, as monitored by terrestrial weather stations around the world, has been greater than that between 1900 and 1940—although that would have undermined his argument. 'The original NASA data was very wiggly-lined and we wanted the simplest line we could find,' Mr Durkin said.

[/URL]
Δεν έψαξα τις πηγές κλπ... το προσεγγίζω όπως το γράφεις παραπάνω...

Παρατηρώ ωστόσο ότι τονίζεις ιδιαίτερα κάποιες λέξεις σου... καταλαβαίνω, είναι πιο "πιασάρικο" έτσι...πουλάει καλύτερα έτσι...ωστόσο μοιάζει να δίνει την μισή αλήθεια...

Στην ουσία, αυτό που λέει ότι έκανε είναι ότι "χτένισε" το χνούδι (fluff) των δεδομένων για να περιλάβει την 15ετία μέχρι και το έτος 2000 στο γράφημά του και με αυτόν τον τρόπο ίσως να κατάφερε να ισχυροποιήσει τη θέση του (hypothesis)...νοτ μπιγκ ντιλ καθώς συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, όταν υπάρχει ιδεολογική πόλωση...στην ουσία όμως τα μερικώς αλλοιωμένα δεδομένα δεν αποδεικνύουν κάτι αφού το χρονικό διάστημα είναι πολύ μικρό για εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων...εξάλλου, στην παραπάνω αναφορά μου φαίνεται ότι κι ο ίδιος ο ερευνητής έκανε το ίδιο δλδ, αλλοίωσε ή χειραγώγησε ερευνητικά δεδομένα στην αρχική του έρευνα (!) (βλ. Peter Laut has publicly criticized Friis-Christensen for adjusting data in an improper way)...

Η πλακα ειναι οτι ο ίδιος ο κ. Eigil Friis-Christensen, ερευνητης και συγγραφέας της πηγής που ο κ. Durkin χρησιμοποιει εκτενώς στο ντοκυμαντέρ για να αποδείξει οτι η κλιματική αλλαγη ειναι απατη, μαζι με τον συνάδελφο του ερευνητή Nathan Rive, κατηγορουν το τρόπο που ο κ. Durkin χρησιμοποιει τα δεδομένα τους ως παραπλανητικό μαϊμουδευοντας τα διαγράμματα με πλαστα δεδομένα.

We have concerns regarding the use of a graph featured in the documentary titled 'Temp & Solar Activity 400 Years'. Firstly, we have reason to believe that parts of the graph were made up of fabricated data that were presented as genuine. The inclusion of the artificial data is both misleading and pointless. Secondly, although the narrator commentary during the presentation of the graph is consistent with the conclusions of the paper from which the figure originates, it incorrectly rules out a contribution by anthropogenic greenhouse gases to 20th century global warming.[7]

Αφήνοντας αυτα στην ακρη, το ντοκυμαντέρ το χοντραίνει ακομα περισσοτερο καθως περιλαμβάνει και παραποίηση λεγόμενων κάποιων απο τους επιστήμονες οι οποίοι συμμετέχουν.

Ο Carl Wunsch, καθηγητής Φυσικής Ωκεανογραφιας στο ΜΙΤ, που εμφάνιζεται στο ντοκυμαντέρ δήλωσε δημοσίως οτι η εμφανιση του στο προγραμμα ειχε διαστρεβλωθεί και οτι τον ειχαν κοροϊδέψει για να συμμετάσχει.

Ανέφερε οτι το ντοκυμαντέρ ειναι "χονδροειδώς παραποιημένο" και "οτι κοντινότερο σε προπαγάνδα απο τον 2ο ΠΠ και μετα" και εκανε επίσημη καταγγελία στον Ofcom (βρετανικός ΕΣΡ), την οποια και κέρδισε.

In the part of The Great Climate Change Swindle where I am describing the fact that the ocean tends to expel carbon dioxide where it is warm, and to absorb it where it is cold, my intent was to explain that warming the ocean could be dangerous—because it is such a gigantic reservoir of carbon. By its placement in the film, it appears that I am saying that since carbon dioxide exists in the ocean in such large quantities, human influence must not be very important—diametrically opposite to the point I was making—which is that global warming is both real and threatening.[6]
Βλ. παραπάνω...


Υπαρχει άραγε κανεις μετα απο αυτα που θα θεωρούσε ενα τετοιο ντοκυμαντέρ σοβαρο και έγκυρο; Ειμαι ανοιχτός στο διάλογο και θα ηθελα παρα μα παρα πολυ να πειστώ οτι τα οσα λέγονται για τις κλιματικές αλλαγές ειναι ψεμματα, αλλα αυτο το ντοκυμαντέρ ειναι περισσοτερο απάτη απ' οσο κατηγορεί την κλιματική αλλαγη οτι ειναι.

Ειδικα στην εποχή του ιντερνετ με την τόση παραπληροφόρηση ειναι ζωτικό να ερευνούμε τα οσα μας σερβίρουν προτού τα αγκαλιάσουμε περιχαρείς ως αυθεντικά...

Κατά τη γνώμη μου, όλα όσα επικαλείσαι δεν είναι ικανά να ακυρώσουν το σύνολο αυτών που παρατίθενται στο ντοκιμαντέρ...θα μπορούσα να αναλύσω και να αντιπαραθέσω σε κάθε λέξη και θέση σου την δική μου αλλά έχουμε και δουλειές...

Κλείνοντας...Η αλήθεια υποψιάζομαι ότι βρίσκεται κάπου στη μέση...υπάρχει αναμφίβολα κλιματική αλλαγή, αλλά δεν οφείλετε αποκλειστικά στην ανθρώπινη δραστηριότητα...σίγουρα ο άνθρωπος μολύνει και καταστρέφει το περιβάλλον του και χρειάζεται να επαναπροσδιορίσει βασικές αρχές και αξίες του, όμως παραμένει γεγονός ότι πίσω από κάθε πρόβλημα (μικρό ή μεγάλο) καιροφυλακτεί ένας "επενδυτής" που θα δει τις "ευκαιρίες" και θα τα γ@μήσει όλα για το κέρδος...

Αρρώστια κι απληστία...



ΥΓ. Τελικά σκέφτεσαι να επιστρέψεις στην Ελλάδα ή "χτίζεις" το πολιτιστικό/πολιτισμικό χάσμα σου με τους Έλληνες και την Ελλάδα, για να σε βοηθήσει να πιείς το πικρό ποτήρι της ξενιτιάς ευκολότερα;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Απλή ερώτηση γιατι θα ηθελα να ξερω: απο τα οσα εγραψα, θεωρείτε οτι βγαίνω ως υπερόπτης/πως το λέτε το γκουντμορνινγκ/ψιλομυτης η οτιδηποτε αλλο παρόμοιο που τωρα που ειναι εξω "τη λεει" στην Ελλάδα;
Το ρωτάω γιατι αν η απαντηση ειναι θετική τοτε μαλλον πρεπει να αναθεωρήσω το τρόπο γραφής μου πρωτα απ' ολα διοτι μαλλον παρεξηγούμαι ενω αλλο προσπαθω να πω. (Και ας εβαλα τα σχετικα disclaimers στην αρχή...)

Φιλε Μανο, ενα σοβαρο ντοκυμαντέρ δεν προβαίνει σε καμια παραποίηση οποιουδήποτε στοιχείου. Τελεια και παύλα.
Αν η παραποίηση στοιχειων δεν ειναι επαρκής για να σας πείσει οτι το ντοκυμαντέρ αυτο ειναι ψευδές, τοτε δεν εχω κατι αλλο να πω.
Το γνωρίζω καλα εξάλλου οτι ειναι αδύνατον μεσω συνομιλίας να αλλαξει καποιος αυτο που πιστεύει ο άλλος. (Πχ, βλέπετε flat earthers. Οτι επιχείρημα και να φέρεις εχουν παντα μια απαντηση)

Γιάννη Amyroukai δυο απλές ερωτήσεις:
  1. Πιστευεις οτι λιώνουν οι πάγοι στην Γροιλανδία, στο Β. Πόλο και την Ανταρκτικη; Ναι η οχι;
  2. Τι θα κερδίσει ενας πονηρός επιχειρηματίας απο εμενα προσωπικα αν με πείσει οτι η κλιματική αλλαγη ειναι γεγονος; Ποια θα ειναι η δράση που θα κανω και θα κερδίσει αυτος;
 
Top Bottom