Πλανήτης Ελλάδα...

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιάννη Amyroukai δυο απλές ερωτήσεις:
  1. Πιστευεις οτι λιώνουν οι πάγοι στην Γροιλανδία, στο Β. Πόλο και την Ανταρκτικη; Ναι η οχι;
  2. Τι θα κερδίσει ενας πονηρός επιχειρηματίας απο εμενα προσωπικα αν με πείσει οτι η κλιματική αλλαγη ειναι γεγονος; Ποια θα ειναι η δράση που θα κανω και θα κερδίσει αυτος;
Για το πρώτο με κάλυψαν ήδη. Επίσης, επίσημα στοιχεία για τον πληθυσμό των αρκούδων δείχνουν αύξηση πληθυσμού.

Για το δεύτερο, θα κερδίσει το "σκάσε και πλήρωνε" γιατί είναι για το καλό του κόσμου και για να αφήσεις καλύτερο μέλλον στα παιδιά σου. Όταν μου πεις ποιός εισπράττει τον "φόρο άνθρακα" τον οποίο δεν πληρώνουν οι μεγαλύτερες παραγωγές χώρες του πλανήτη, αλλά πληρώνουν οι ευαίσθητοι στην Ευρώπη και τι κάνει τα χρήματα αυτά, θα έχουμε μιά καλή απάντηση στο τι κερδίζεται γενικώς. Για την μονάδα/επιχειρηματία σε κάλυψα ήδη. Κερδίζει από ΑΠΕ σίγουρα χρήματα είτε δουλέψει είτε όχι, κερδίζει από παραγωγή ρεύματος με αέριο γιατί είναι απαραίτητο για να λειτουργούν στο δίκτυο συγκεκριμένοι τύποι ΑΠΕ, κερδίζει από "νόμιμες και ηθικές" συμφωνίες για αγορά ενέργειας κάτω του κόστους σε άλλες του επιχειρήσεις. Το τρίτο δεν αφορά όλους τους επιχειρηματίες ενέργειας, οπότε άσε το στην άκρη σαν γενική παρατήρηση.

Για την Γκρέτα έχουν γραφτεί πολλά. Εμένα με ξένισε το εξής: Ξεκινάς ένα ταξίδι με ιστιοπλοϊκό, για να μην επιβαρύνεις τον πλανήτη με καυσαέρια. Μέχρι εδώ ακούγεται εντυπωσιακό το πράγμα. Μέχρι να δεις πανιά με ανθρακονήματα, τα οποία τι ενεργειακό αποτύπωμα άφησαν για την κατασκευή τους; Τα ηλιακά πάνελ για το ρεύμα στο σκάφος; Οι "υποβρύχιες τουρμπίνες" παραγωγής ρεύματος; Γενικότερα η κατασκευή ενός παιχνιδιού για πλούσιους, το οποίο χρησιμοποιήθηκε για ένα πολύ ωραίο τρικ δημοσιότητας; Μήπως τελικά η μετακίνηση με το αεροπλάνο θα άφηνε πολύ χαμηλότερο πλανητικό αποτύπωμα; Θα γυρίσει με τον ίδιο τρόπο; Η μετακίνηση της ως την Αγγλία πως έγινε; Η ιστορία έχει πλάκα, αλλά έχει και τρύπες. Ο σκοπός της είναι σωστός, αλλά το γεγονός ότι οι άνθρωποι που ρυπαίνουν είναι αυτοί που την σπονσοράρουν, μιλάει πιο δυνατά από οτιδήποτε άλλο. Αν όντως ήθελαν αλλαγή σε οτιδήποτε, θα την έκαναν χωρίς Γκρέτα. Η πιθανότητα να την χρειάζονται για να πει "δεχτείτε το τάδε που θα σας στοιχίσει αλλά είναι για το καλό σας" είναι μεγάλη.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Ένα άρθρο που αναφέρει μέσα ένα Hobart research center στην Αυστραλία το οποίο δεν βρήκα πουθενά, βρήκα ένα ερευνητικό νοσοκομείο στην τασμανια αλλά δεν νομίζω να ερευνούν την Ανταρκτική. Τον Mason τώρα τον βρήκα στο
Tasmanian Renewable Energy Alliance να προμοτάρει το ηλεκτροκίνητο Tesla του.

Νομίζω ένα πιο καλό άρθρο για το θέμα θα ήταν αυτό Arctic ice loss is worrying, but the giant stirring in the South could be even worse

Το ότι κάλυψε κάποιους το παραπάνω άρθρο μου δίνει να καταλάβω ότι τζάμπα πήγα να μπω στην κουβέντα. Το οποίο άρθρο φουλ μέσα στην παραπληροφόρηση λέει ότι στο βορά πέφτουν οι πάγοι, δηλαδή 2/3 αυτών που ρώτησε ο άλλος ο φίλος. Παρόλα αυτά σας κάλυψε;;;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ένα άρθρο που αναφέρει μέσα ένα Hobart research center στην Αυστραλία το οποίο δεν βρήκα πουθενά, βρήκα ένα ερευνητικό νοσοκομείο στην τασμανια αλλά δεν νομίζω να ερευνούν την Ανταρκτική. Τον Mason τώρα τον βρήκα στο
Tasmanian Renewable Energy Alliance να προμοτάρει το ηλεκτροκίνητο Tesla του.

Νομίζω ένα πιο καλό άρθρο για το θέμα θα ήταν αυτό Arctic ice loss is worrying, but the giant stirring in the South could be even worse

Το ότι κάλυψε κάποιους το παραπάνω άρθρο μου δίνει να καταλάβω ότι τζάμπα πήγα να μπω στην κουβέντα. Το οποίο άρθρο φουλ μέσα στην παραπληροφόρηση λέει ότι στο βορά πέφτουν οι πάγοι, δηλαδή 2/3 αυτών που ρώτησε ο άλλος ο φίλος. Παρόλα αυτά σας κάλυψε;;;
Μπορείς να νιώσεις λίγο καλύτερα τώρα, αν προτιμάς. Antarctic Sea Ice Reaches New Record Maximum

Η ουσία τελικά είναι ότι στο "σύστημα πάγου" αν το καταλαβαίνω σωστά και εγώ, μεταξύ των πόλων υπάρχει κάποια ισορροπία και μετακίνηση των ποσοτήτων πάγου, η οποία είναι φυσικό φαινόμενο. Παρουσιάζεται για άλλους λόγους ως πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Μπορείς να νιώσεις λίγο καλύτερα τώρα, αν προτιμάς. Antarctic Sea Ice Reaches New Record Maximum
Κ. Γιάννη ελπίζω να μην διαβάζεται μόνο τους τίτλους από αυτά που ποσταρετε. Δεν σας ξέρω μπορεί αυτή η εντύπωση να είναι λάθος. Αυτό που ξέρω όμως είναι αυτό το άρθρο, το οποίο δεν καταλαβαίνω γιατί νομίζετε ότι σας δικαιώνει (εκτός αν διαβάσατε μόνο τον τίτλο). Το άρθρο της NASA αναφέρεται στον sea ice και όχι στον land ice και σίγουρα όχι στον συνολικό πάγο. Επίσης, το ίδιο το άρθρο (του 2014) και ο επιστήμονας της ΝΑΣΑ επικαλείται την κλιματική αλλαγή για αυτό το παράδοξο φαινόμενο και σε καμία περίπτωση δεν υπονοεί ότι πάει κοντρά σε αυτή... επίσης το άρθρο που ποστάρω εγώ αναφέρεται σε αυτό ακριβώς το φαινόμενο πολύ πιο αναλυτικά και μετά το 2015 όπου ...θα στα ενδιαφέρει , αναφέρει πως επιρρεαζει το παγκόσμιο επίπεδο της θάλασσας το κάθε είδος πάγου και με πολύ πιο πλούσια στοιχεία. Καλό είναι να το διαβάσετε όπως και τις έρευνες που έχει ως πηγές.
Το αστείο είναι ότι όλα τα άρθρα επίβεβιαωνουν την τρομερή μείωση των πάγων στον Βορά αλλά αυτό το ξεπερνάτε έτσι απλά. Καλή συνέχεια στην κουβέντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κύριε Χρήστο, "κλιματική αλλαγή" δεν έχει αποδειχτεί από κανέναν ότι προκαλείται από ανθρώπινες δραστηριότητες. Αντιθέτως, οι ιστορικές αποδείξεις για θερμούς και ψυχρούς κύκλους του πλανήτη, οφειλόμενες σε απολύτως φυσικά αίτια που έχουν να κάνουν με την κίνηση, την περιστροφή και την κλίση του υπάρχουν πολλές.

Η όλη ιστορία ξεκινάει από την κεφαλαιοποίηση της κλιματικής αλλαγής και πιθανότατα τελειώνει εκεί. Ως είδος, την αλλαγή θα έπρεπε να την αντιμετωπίσουμε συλλογικά με την λογική της επιβίωσης.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Μπορείς να νιώσεις λίγο καλύτερα τώρα, αν προτιμάς. Antarctic Sea Ice Reaches New Record Maximum

Η ουσία τελικά είναι ότι στο "σύστημα πάγου" αν το καταλαβαίνω σωστά και εγώ, μεταξύ των πόλων υπάρχει κάποια ισορροπία και μετακίνηση των ποσοτήτων πάγου, η οποία είναι φυσικό φαινόμενο. Παρουσιάζεται για άλλους λόγους ως πρόβλημα.
Δεν ξέρω πως κατάληξατε σε αυτό. Η έρευνα δείχνει ότι ενώ μέχρι το 2014 υπήρχε αύξηση του sea ice στην Ανταρκτική αυτή ήταν εξαιρετικά μικρότερη από την μείωση στον Αρκτικό. Δεν υπάρχει καμία ισορροπία. Εξάλλου μετά το 2014 ακόμη και η Ανταρκτική έχει αρχίσει ξαφνικά να μειώνεται και αυτό λέει το άρθρο είναι τρομερά ανησυχητικό.

Αν κάτι γίνεται προϊόν οίκονομικης κεφαλαιοποίησης ή εκμετάλλευσης ή υπερεκμετάλλευσης δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει κι ολας. Τεράστιες ασθένειες έχουν υποστεί την ίδια αντιμετωπίσει δεν είναι λιγότερο σοβαρές όμως.
Όσον αφορά την κλιματική αλλαγή θα προτιμήσω να εμπιστευτώ, εκτός από την δίκη μου την έρευνα ως οφείλω, την συντριπτική πλειοψηφία των ειδικών επιστημόνων πάνω στο θέμα που δεν συμφωνεί με την δίκη σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Για το πρώτο με κάλυψαν ήδη. Επίσης, επίσημα στοιχεία για τον πληθυσμό των αρκούδων δείχνουν αύξηση πληθυσμού.

Για το δεύτερο, θα κερδίσει το "σκάσε και πλήρωνε" γιατί είναι για το καλό του κόσμου και για να αφήσεις καλύτερο μέλλον στα παιδιά σου. Όταν μου πεις ποιός εισπράττει τον "φόρο άνθρακα" τον οποίο δεν πληρώνουν οι μεγαλύτερες παραγωγές χώρες του πλανήτη, αλλά πληρώνουν οι ευαίσθητοι στην Ευρώπη και τι κάνει τα χρήματα αυτά, θα έχουμε μιά καλή απάντηση στο τι κερδίζεται γενικώς. Για την μονάδα/επιχειρηματία σε κάλυψα ήδη. Κερδίζει από ΑΠΕ σίγουρα χρήματα είτε δουλέψει είτε όχι, κερδίζει από παραγωγή ρεύματος με αέριο γιατί είναι απαραίτητο για να λειτουργούν στο δίκτυο συγκεκριμένοι τύποι ΑΠΕ, κερδίζει από "νόμιμες και ηθικές" συμφωνίες για αγορά ενέργειας κάτω του κόστους σε άλλες του επιχειρήσεις. Το τρίτο δεν αφορά όλους τους επιχειρηματίες ενέργειας, οπότε άσε το στην άκρη σαν γενική παρατήρηση.

Για την Γκρέτα έχουν γραφτεί πολλά. Εμένα με ξένισε το εξής: Ξεκινάς ένα ταξίδι με ιστιοπλοϊκό, για να μην επιβαρύνεις τον πλανήτη με καυσαέρια. Μέχρι εδώ ακούγεται εντυπωσιακό το πράγμα. Μέχρι να δεις πανιά με ανθρακονήματα, τα οποία τι ενεργειακό αποτύπωμα άφησαν για την κατασκευή τους; Τα ηλιακά πάνελ για το ρεύμα στο σκάφος; Οι "υποβρύχιες τουρμπίνες" παραγωγής ρεύματος; Γενικότερα η κατασκευή ενός παιχνιδιού για πλούσιους, το οποίο χρησιμοποιήθηκε για ένα πολύ ωραίο τρικ δημοσιότητας; Μήπως τελικά η μετακίνηση με το αεροπλάνο θα άφηνε πολύ χαμηλότερο πλανητικό αποτύπωμα; Θα γυρίσει με τον ίδιο τρόπο; Η μετακίνηση της ως την Αγγλία πως έγινε; Η ιστορία έχει πλάκα, αλλά έχει και τρύπες. Ο σκοπός της είναι σωστός, αλλά το γεγονός ότι οι άνθρωποι που ρυπαίνουν είναι αυτοί που την σπονσοράρουν, μιλάει πιο δυνατά από οτιδήποτε άλλο. Αν όντως ήθελαν αλλαγή σε οτιδήποτε, θα την έκαναν χωρίς Γκρέτα. Η πιθανότητα να την χρειάζονται για να πει "δεχτείτε το τάδε που θα σας στοιχίσει αλλά είναι για το καλό σας" είναι μεγάλη.
Για το πρωτο ρωτησα και για Γροιλανδια και για Βορειο Πολο επισης ομως απαντηση δεν ελαβα.

Για το δευτερο συμφωνω απολυτα στο οτι οπου υπαρχει μια νεα κατασταση (νεες πηγες ενεργειας, αλλες κλιματικες συνθηκες κλπ) καποιοι θα κερδισουν οπως και καποιοι θα χασουν. Ομως ξαναλεω, γιατι αυτο σημαινει οτι εκμεταλλευεται εμενα; Αν μου πουλα μια παροχη που θελω τοτε θα πληρωσω τα σχετικα να την αγορασω.

Να δωσω ενα παραδειγμα. Εδω πανω δεν εχουμε ενα δημοσιο παροχο ηλεκτρικου ρευματος οπως η ΔΕΗ αλλα πολλους ανεξαρτητους παραγωγους ρευματος που ανταγωνιζονται ο ενας τον αλλον. Το δικτυο μεταφορας ρευματος απο την αλλη (πυλωνες, καλωδια κλπ) ειναι εθνικο και διαχειριζεται απο την εταιρια Fingrid, οπου το Φινλανδικο δημοσιο εχει τη μεριδα του λεοντος. Ομως αυτη η εταιρια ΔΕΝ παραγει και ρευμα (σε αντιθεση με τη ΔΕΗ).

Οταν αγοραζεις ρευμα για το σπιτι απο καποιο παραγωγο, στο προγραμμα που αγοραζεις περαν του κοστους εχει πληρη αναλυση και του πως παραγεται αυτο το ρευμα. Μπορεις να αγορασεις πχ ενα προγραμμα με 50% πυρηνικη ενεργεια, 20% ξυλεια και 30% ανανεωσιμες πηγες, η αν θες μπορεις να εχεις ενα μονο με ΑΠΕ οπου μαλιστα σου λενε και πως αναλυεται (πχ 60% υδροηλεκτρικο, 40% αιολικη). Αυτο το λεω για να σημειωσω οτι καποιος που ενδιαφερεται για το περιβαλλον μπορει να αγορασει αυτο που τον ενδιαφερει ("καθαρο" ρευμα) χωρις να τον σκισει καποιος επιτηδειος διοτι υπαρχουν πολλες και διαφορες επιλογες για ολα τα βαλαντια.

Επισης αυτο που αναφερεις για την απαραιτητη υπαρξη μοναδας με αεριο για την λειτουργια των ΑΠΕ, κανεις λαθος διοτι δεν ειναι απαραιτητη. Καθοτι οι ΑΠΕ ειναι συνδεδεμενες στο ευρυτερο δικτυο ρευματος αν αυτες υπολειτουργουν τοτε ο διαχειριστης παιρνει το συμπληρωμα ρευματος απο μια απο τις αλλες παραγωγικες πηγες, ειτε αν αυτες δεν επαρκουν τοτε φερνει απο τις γειτονες χωρες.
Στη προκειμενη περιπτωση εδω αν δεν επαρκει το ρευμα απο τις αιολικες γεννητριες τοτε μπορουν να συμπληρωσουν απο τα πυρηνικα εργοστασια, ειτε απο τις μοναδες καυσης ξυλειας/black liquor, ειτε απο τα υδροηλεκτρικα εργοστασια τους.

Τελος, μια εταιρια παραγωγης ρευματος εδω δεν εχει μονο ΑΠΕ αλλα διαφορες πηγες (πχ η Fortum εχει απο υδροηλεκτρικα και αιολικα εργοστασια μεχρι πυρηνικα, ηλιακα και θερμοηλεκτρικα καθως και λυσεις ανακυκλωσης και ασφαλης απορριψης σκουπιδιων).

Ειλικρινα λοιπον δεν βλεπω που ειναι ο επιτηδειος επιχειρηματιας που θα κερδισει "από ΑΠΕ σίγουρα χρήματα είτε δουλέψει είτε όχι, κερδίζει από παραγωγή ρεύματος με αέριο γιατί είναι απαραίτητο για να λειτουργούν στο δίκτυο συγκεκριμένοι τύποι ΑΠΕ, κερδίζει από "νόμιμες και ηθικές" συμφωνίες για αγορά ενέργειας κάτω του κόστους". Αυτο εδω απλα δεν υφισταται.

Για τη Γκρετα εχεις ενα πολυ ενδιαφερον επιχειρημα και συμφωνω μαζι σου γιατι καταλαβαινω πως το θετεις.
Προφανως οτιδηποτε κανουμε επανω στο πλανητη ως ανθρωποι εχει ενεργειακο αποτυπωμα. Τα παντα. Ετσι λοιπον και αυτη η ταλαιπωρη θα επρεπε να μπορει να πεταει σαν τον σουπερμαν η να περπατα στη θαλασσα σαν τον Ιησου για να εχει μηδενικο αποτυπωμα το ταξιδι της. Δυστυχως αυτο δεν γινεται. Ναι το σκαρι που χρησιμοποιησε εχει αποτυπωμα αλλα με υποβρυχιες γεννητριες ρευματος και ηλιακα πανελ εχει πολυ μικροτερο απο ενα κλασσικο σκαφος, ποσο μαλλον απο ενα αεροπλανο.

Βεβαια εδω πρεπει να λαβουμε υποψη οτι στο ενεργειακο αποτυπωμα ενος μεταφορικου μεσου πρεπει να σκεφτομαστε και το πληθος που μπορει να μεταφερει. Ενα 747 που κουβαλα μονο εμενα μου φορτωνει πολυ μεγαλυτερο αποτυπωμα απ' οτι αν ταξιδευω μαζι με αλλους 400 επιβατες (καθοτι η ρυπανση μοιραζεται σε ολους).
Με αυτη τη λογικη, ποσο πιο μικρο ηταν το αποτυπωμα τους σκαφους της Γκρετα (που μετεφερε ελαχιστους) σε σχεση με ενα μεγαλο πλοιο της γραμμης η ενα συγχρονο αεροπλανο; Κατι μου λεει οτι δεν ηταν τοσο πολυ μικροτερο που να εκανε τη διαφορα. Εδω οντως υπαρχει υπερβολη ομως καταλαβαινω και τους λογους της αλλης πλευρας: οτι η χρηση του καθαρου αυτου σκαφους ηταν to make a point που λεν και στο χωριο μ'. Λιγο μαρκετινγκ ως θεμιτος σκοπος στη προσπαθεια συνειδητοποιησης του κοσμου.

Παντως, αν στους "ανθρωπους που ρυπαινουν και ειναι αυτοι που τη σπονσοραρουν" αναφερεσαι στους κατασκευαστες του σκαφους η τους ιδιοκτητες (η οικογενεια Γκριμαλντι του Μονακο) δεν θα βγαλουμε ακρη. Οντως ρυπαινουν και οι μεν του εφτιαξαν το σκαφος και οι δε που τρωγοπινουν στο πυργο τους αλλα ετσι δεν τελειωνει πουθενα αυτο...
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Γιάννη διάβασα και το αλλο θεμα οπου ειδα οτι εχεις πολλα και ενδιαφέροντα να πεις. Ομως παρατήρησα οτι σε πολλα που υποστηριζεις δεν εχεις καμια παραπομπη σε πηγες και επειδη μερικα απο αυτα τυχαινει να με βρισκουν αντιθετο θα ηθελα να μου δωσεις πηγες να διαβασω -και ενδεχομενως να αλλαξω και αποψη.

Τα περί ανόδου στάθμης των υδάτων είναι παλαιό παραμύθι και έχει ήδη αποδειχτεί ψευδές, γιατί το επαναφέρουμε;
Πηγες; Παραπομπες;


Το περί "κλιματικών μεταναστών" είναι νέο φρούτο, προέκυψε μόλις φέτος το καλοκαίρι, ελλείψει πολέμου που θα δικαιολογούσε τις συνεχιζόμενες ροές ανθρώπων.
Πηγη στο οτι ειναι νεο φρουτο που προεκυψε φετος το καλοκαιρι ελλειψει πολεμου;


Θα πιστέψουμε λοιπόν ότι οι Αφρικανοί και οι της Μέσης Ανατολής θα πρέπει να φύγουν γιατί... Θα κάνει ζέστη στην Αφρική και στην Μέση Ανατολή και θα ψάξουν καταφύγιο στην δροσερή Ευρώπη, η οποία τι, ξαφνικά δεν θα υπερθερμανθεί μαζί με τον πλανήτη, δεν θα ξεραθεί (όση δεν πνιγεί...) και δεν θα πεινάσει;
Εχει ενδιαφερον να βλεπω τα αλματα λογικης για να δικαιολογησουμε μια αποψη.
Καταλαβαινω οτι αναφερεις τους λαους της Αφρικης/Μ. Ανατολης σε μια λογικη της ταξης "ζεστη και τωρα ζεστη και τοτε" για να προχωρησεις στο επιχειρημα οτι θα πανε στην Ευρωπη που θα εχει ...δροσια, ομως δεν νομιζω να μιλησα για την Αφρικη αλλα ουτε υποστηριξα οτι η Ευρωπη δεν θα υπερθερμανθει/ξεραθει/πνιγει.

Ισα ισα που μιλησα συγκεκριμενα για την Ευρωπη και συγκεκριμενα λαους που εχουν μεγαλες ακτογραμμες οπως η Ελλαδα η/και που βρισκονται σε σχετικα χαμηλους παραλληλους, συζητωντας την οικονομικη ζημια που θα επελθει απο υπερβολικες θερμοκρασιες και αλλα δεινα.
Προφανως, σε ενα τετοιο σεναριο και οι Ισημερινες περιοχες θα επηρεαστουν αρνητικα και το τι θα κανει ο κοσμος εκει ειναι θεμα για μεγαλη κοινωνικοπολιτικη συζητηση.

Ομως θελω να σημειωσω οτι οι κλιματικοι προσφυγες ειναι ΗΔΗ γεγονος (και οχι ΔΕΝ ειναι τρεντυ νεοχαρακτηρισμος του φετινου καλοκαιριου) και σε προκαλω να μου αποδειξεις οτι αυτο ειναι ψεμα.

Το διεθνες ινστιτουτο IDMC (μερος του εγκριτου Nορβηγικου Προσφυγικου Συμβουλιου NRC) στην τελευταια ετησια αναφορα του σημειωνει οτι το 2017 30,6 εκατομμυρια ανθρωποι μεταναστευσαν λογω συγκρουσεων η φυσικων καταστροφων.

Αν θες να μην περιλαβεις τις συγκρουσεις μιας που περιλαμβανει πολεμους (αν και στο μελλον ενας πολεμος για ποσιμο νερο παλι πολεμος θα θεωρειται), τοτε σημειωσε οτι το 2017 18,8 εκατομμυρια προσφυγες ηταν απο φυσικες καταστροφες και μονο.
Στην Ινδια 1,3 εκατ. ανθρωποι, στη Κινα 4,47 εκατ., στις Φιλιππινες 2,5 εκατ. κλπ κλπ.
Αυτα δεν ειναι τυχαια νουμερα καποιας ΜΚΟ που τα τσεπωνει για λογαριασμο των Ελιτ αλλα συγκεκριμενα νουμερα ανθρωπων που εκκενωθηκαν απο συγκεκριμενες περιοχες και για συγκεκριμενους λογους.


Η κλιματική αλλαγή είναι γεγονός, το ότι είναι ανθρωπογενής και όχι φυσικό φαινόμενο δεν έχει αποδειχτεί.
Πηγες/παραπομπες για το οτι δεν ειναι ανθρωπογενης;
(Θα ψαξω και εγω με τη σειρα μου να βρω τα σχετικα που υποστηριζουν οτι ειναι ανθρωπογενης)


Μέχρι να αποδειχτεί ότι ΟΝΤΩΣ ο άνθρωπος είναι τόσο φοβερός και τρομερός που κατάφερε να κάνει καταστροφικό για την ύπαρξή του terraforming στον πλανήτη/σπίτι του (άρα θα μπορούσε να το κάνει ελεγχόμενα σε οποιονδήποτε άλλο πλανήτη με νερό και να ζήσουμε το σταρ τρεκ ή το άλιενς) η όλη ιστορία θα αντιμετωπίζεται από εμένα με σκεπτικισμό
Εδω εχει πλακα το θεμα. Καλα κανεις και αντιμετωπιζεις την ιστορια με σκεπτικισμο αλλα το παραπανω μονο ως αστειο μπορω να το εκλαβω. Οπως και παραπανω ξεκινας απο ενα τρεχον γεγονος (κλιματικη αλλαγη) για να φτασεις σ' ενα σεναριο Ε/Φ (terraforming σε πλανητικο επιπεδο) μονο και μονο για να βγαλεις το αρχικο γεγονος ακυρο.
Προφανως αντιλαμβανεσαι οτι απο το ενα στο αλλο μεσολαβει το χαος και δεν τα συνδεει τιποτα.

Το οτι ο πλανητης θερμαινεται ΔΕΝ σημαινει οτι κανουμε και terraforming. Μου θυμιζεις κατι ανεκδιηγητες ιδεες περασμενων δεκαετιων να βομβαρδισουν τον Αρη με πυρηνικα για να λιωσουν τους παγους και να κανουν ...terraforming.
Aκομα και ολα τα διαθεσιμα πυρηνικα οπλα του πλανητη δεν επαρκουν για να αλλαξουν μονιμα το κλιμα (ποσο μαλλον για να δημιουργησουν κλιμα εκει που δεν υπαρχει οπως στον Αρη). Πολυ απλα ενας πλανητης ειναι υπερβολικα μεγαλος ως συστημα για να επηρεασθει με ενα γεγονος.

Αυτο που συμβαινει ειναι οτι λογω βιομηχανικης παραγωγης και λοιπων ανθρωπογενων παραγοντων δημιουργουμε τις συνθηκες για την εναρξη καποιων αυτοενισχυομενων κλιματικων κυκλων του πλανητη που ΔΕΝ θα εχουμε τη δυνατοτητα να σταματησουμε/ελεγξουμε. Αυτα ειναι τα λεγομενα feedback loops.
Various other feedbacks – related to emissions from soils and permafrost, for example, and changes to ocean evaporation – are known or thought to exist.

Feedback loops such as these are complex in themselves and even more complex when considered as part of an integrated global climate system. Some are already at work, while others have yet to kick in. Others still – both positive and negative – may yet be discovered. Climate Change Feedback loops • Skeptical Science

Δεν κανουμε (ουτε μπορουμε) ενεργο terraforming λοιπον αλλα αλλαζουμε τις ισορροπιες σε ενα πολυπλοκο και ευθραυστο κλιματικο συστημα.

Διασκεδαστικά όλα αυτά, αλλά αντιλαμβανόμαστε τι γράφουμε ή απλά αναπαράγουμε την μόδα της εποχής σε δεύτερο νήμα, έτσι για το κουβέντα να γίνεται;
Ελα ντε;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
....... όμως παραμένει γεγονός ότι πίσω από κάθε πρόβλημα (μικρό ή μεγάλο) καιροφυλακτεί ένας "επενδυτής" που θα δει τις "ευκαιρίες" και θα τα γ@μήσει όλα για το κέρδος...

Αρρώστια κι απληστία..
Νόμος!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
..... Ποιός μπορεί να αρνηθεί την οποιαδήποτε δράση με το αζημίωτο αφού ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ και ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ.... Απευθύνεται η φάση στο πιο βασικό ένστικτο, αυτοσυντήρηση και διαιώνιση....
Ισχύει!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Για το δεύτερο, θα κερδίσει το "σκάσε και πλήρωνε" γιατί είναι για το καλό του κόσμου και για να αφήσεις καλύτερο μέλλον στα παιδιά σου....
Άμεση σχέση αυτό που λες, με το αμέσως προηγούμενο ποσταρισμα μου, που παραθεσα λόγια σου!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κύριε Χρήστο, "κλιματική αλλαγή" δεν έχει αποδειχτεί από κανέναν ότι προκαλείται από ανθρώπινες δραστηριότητες. Αντιθέτως, οι ιστορικές αποδείξεις για θερμούς και ψυχρούς κύκλους του πλανήτη, οφειλόμενες σε απολύτως φυσικά αίτια που έχουν να κάνουν με την κίνηση, την περιστροφή και την κλίση του υπάρχουν πολλές.

Η όλη ιστορία ξεκινάει από την κεφαλαιοποίηση της κλιματικής αλλαγής και.....
...και είναι πάρα "πολλά τα λεφτα Άρη"!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν ξέρω πως κατάληξατε σε αυτό. Η έρευνα δείχνει ότι ενώ μέχρι το 2014 υπήρχε αύξηση του sea ice στην Ανταρκτική αυτή ήταν εξαιρετικά μικρότερη από την μείωση στον Αρκτικό. Δεν υπάρχει καμία ισορροπία. Εξάλλου μετά το 2014 ακόμη και η Ανταρκτική έχει αρχίσει ξαφνικά να μειώνεται και αυτό λέει το άρθρο είναι τρομερά ανησυχητικό.

Αν κάτι γίνεται προϊόν οίκονομικης κεφαλαιοποίησης ή εκμετάλλευσης ή υπερεκμετάλλευσης δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει κι ολας. Τεράστιες ασθένειες έχουν υποστεί την ίδια αντιμετωπίσει δεν είναι λιγότερο σοβαρές όμως.
Όσον αφορά την κλιματική αλλαγή θα προτιμήσω να εμπιστευτώ, εκτός από την δίκη μου την έρευνα ως οφείλω, την συντριπτική πλειοψηφία των ειδικών επιστημόνων πάνω στο θέμα που δεν συμφωνεί με την δίκη σας.
Έχοντας ζήσει όλη μου την ζωή "απειλούμενος", ας πούμε ότι πλέον δεν καταπίνω αμάσητο τίποτα. Μικρός, θα πάγωνε ο πλανήτης και θα ζούσαμε στον αιώνιο χειμώνα. Μετά τρύπησε το όζον και θα ψηνόταν στα μικροκύματα όλη η Γη, πληρώσαμε αλλαγή σε κλιματιστικά και σπρέι και δεν ξανακούσαμε το θέμα. Μετά θα γινόταν ο πλανήτης μιά αχανής έρημος από ξηρασία, αυξήθηκε η τιμή του νερού και τελικά έβρεξε πάλι και όλα ξεχάστηκαν, εκτός από την τιμή του νερού. Τώρα αλλάζει το κλίμα και θερμαίνεται, ως εκ τούτου πυρκαϊές, κυκλώνες, μετανάστευση.... Εδώ και πολλά χρόνια κατά Αλ Γκορ με την άβολη αλήθεια του θα είχαμε πεθάνει, θα είχαμε γίνει υποβρύχιοι.

Τελικά, τίποτα δεν έγινε. Οι πάγοι στον Βορρά έλιωσαν, δεν αντικαταστάθηκαν λέτε από τους πάγους στον Νότο, δεν αυξήθηκε η στάθμη της θάλασσας, το νερό ή εξαφανίστηκε ή οι επιστήμονες κάτι δεν έλεγαν ή δεν υπολόγισαν σωστά. Ας πούμε ότι προτιμώ να είμαι σκεπτικιστής απέναντι σε μιά απειλή ότι θα έπρεπε να έχει ήδη χαθεί το μισό Φάληρο.

Επίσης, στο άλλο θέμα είδαμε, υπάρχουν δύο "κινήματα" επιστημόνων. Το ένα στηρίζει την αλλαγή λόγω CΟ2, το άλλο όχι. Εξίσου έγκυρα πτυχία έχουν όλοι, από τα ίδια πανεπιστήμια και σε αντίπαλα λόμπι στις ΗΠΑ. Πιστεύουμε ακράδαντα το ένα, όχι το άλλο όμως.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Επίσης, στο άλλο θέμα είδαμε, υπάρχουν δύο "κινήματα" επιστημόνων. Το ένα στηρίζει την αλλαγή λόγω CΟ2, το άλλο όχι. Εξίσου έγκυρα πτυχία έχουν όλοι, από τα ίδια πανεπιστήμια και σε αντίπαλα λόμπι στις ΗΠΑ. Πιστεύουμε ακράδαντα το ένα, όχι το άλλο όμως.
Ισοπεδώνεις λίγο το θέμα των επιστημόνων για να παρουσιάσεις ως ίσα τα δυο κινήματα. Δεν είναι τόσο απλοϊκό.
Από τους ...ας πούμε 100 επιστήμονες που ασχολούνται με την κλιματική αλλαγή οι 97 λένε ότι ευθύνονται οι άνθρωποι και οι 3 λένε ότι δεν ευθύνονται οι ανθωποι. Είναι αστείο να λέμε ότι είναι το ίδιο πράγμα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τρία χιλιοστά τον χρόνο, αυξάνεται το ύψος της θάλασσας, τα τελευταία 25 χρόνια. Ως το 2100 ΙΣΩΣ να έχει ανέβει 2 μέτρα, γιατί σίγουρο είναι ότι δεν θα ζούμε τότε και ότι ακόμα θα πληρώνουμε μνημόνια στην Ελλάδα, όχι το μοντέλο των επιστημόνων. ESA: H στάθμη της θάλασσας ανεβαίνει 3 χιλιοστά περίπου κάθε χρόνο - ert.gr

Ενδιαφέρον επίσης είναι και αυτό, ο άνθρωπος είναι σχετικός με το αντικείμενο. Αλλαγές στη στάθμη της θάλασσας
Το άρθρο δεν περιέχει κανενός είδους κινδυνολογία ή δυστοπική πρόβλεψη για το μέλλον.


Για τους "κλιματικούς μετανάστες" πότε διαβάσαμε πρώτη φορά; Εγώ τουλάχιστον στις δηλώσεις της καπετάνισσας που τσακώθηκε με τον Σαλβίνι το καλοκαίρι, η οποία μετέφερε ένα φορτίο μεταναστών με το οποίο έγινε διάσημη και οι επόμενοι διασωθέντες ήταν οι κλιματικοί. Βέβαια δεν είμαι και ο πιο "αποπάνωαπότοζήτημα" οπότε μπορεί να είμαι απλά ανενημέρωτος. Τώρα που το κοίταξα, βρήκα άρθρο "η κλιματική αλλαγή πίσω από την μετανάστευση των Γερμανών στις ΗΠΑ τον 19ο αιώνα" της Ναυτεμπορικής...

Η φυσική τάση της Γης για κύκλους θέρμανσης και ψύξης εξηγήθηκε επιστημονικά. Milankovitch cycles - Wikipedia αλλά τα είπαμε στο άλλο θέμα αυτά. Εξηγείται και η αύξηση του επιπέδου CO2, η οποία παρατηρείται με την αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη, σε εποχές που ο άνθρωπος δεν είχε επιρροή.


Το ότι κάνουμε terraforming το πιστεύουν ακράδαντα όσοι είναι της άποψης ότι το μηχανάκι μας σε κάθε βόλτα αυξάνει 0,000000000000000000000001 βαθμούς την θερμοκρασία του πλανήτη (το νούμερο τυχαίο και αστείο). Τι άλλο σημαίνει "αύξηση CΟ2 από ανθρώπινη δραστηριότητα/λιώσιμο πάγων/κλιματική αλλαγή ανθρωπογενής";




Ισοπεδώνεις λίγο το θέμα των επιστημόνων για να παρουσιάσεις ως ίσα τα δυο κινήματα. Δεν είναι τόσο απλοϊκό.
Από τους ...ας πούμε 100 επιστήμονες που ασχολούνται με την κλιματική αλλαγή οι 97 λένε ότι ευθύνονται οι άνθρωποι και οι 3 λένε ότι δεν ευθύνονται οι ανθωποι. Είναι αστείο να λέμε ότι είναι το ίδιο πράγμα.
Δεν ισοπεδώνω το παραμικρό. Στο άλλο νήμα ανέβηκαν και έγγραφα από το WikiLeaks στο οποίο φαίνεται ότι συστηματικά καταπνίγεται η αντίθετη άποψη. Αλλά ο Ασάνζ είναι εγκληματίας, οπότε δεν έχει δίκιο. Οπότε αν θες, δες το λήμμα της γουικιπίντια, στην οποία επίσης αναφέρεται το ζήτημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Δεν ισοπεδώνω το παραμικρό. Στο άλλο νήμα ανέβηκαν και έγγραφα από το WikiLeaks στο οποίο φαίνεται ότι συστηματικά καταπνίγεται η αντίθετη άποψη. Αλλά ο Ασάνζ είναι εγκληματίας, οπότε δεν έχει δίκιο. Οπότε αν θες, δες το λήμμα της γουικιπίντια, στην οποία επίσης αναφέρεται το ζήτημα.
Όχι μόνο το παραμικρό...πολλα.
Καταρχάς δεν ξέρω ποιο είναι το άλλο νήμα, εγώ εδώ σχολιάζω. Επίσης δεν μίλησα ποτέ για τον Ασάνζ σε παρακαλώ μην βάζεις λόγια στο στόμα μου. Το ότι κάτι ανεβαίνει στο Wikileaks δεν σημαινει ότι είναι και κάτι που λέει και ο Ασάνζ, έτσι και αλλιώς. Όσον αφορά τις αποκαλύψεις που λες εσυ ότι ανέβηκαν, αυτές έχουν αποδειχθεί λανθασμένες και ηθελημένα παρουσιασμένες αποσπασματικά με καθαρό σκοπό να δώσουν την εικόνα που ήθελαν αυτοί που τις ανέβασαν στο Wikileaks out of context. Και έχουν διαψευσθεί από ένα πλήθος πηγών σε όλο τον κόσμο αλλά και από την δια την ιστορία που τα ακολούθησε.
Γενικά είναι αστείο ότι παρουσιάζεις την μια πλευρά ως τους κακούς που έχουν την στήριξη όλων αυτών που βγάζουν λεφτά από τον κίνδυνο της κλιματικής αλλαγής και αλλοιώνουν ή καταπνίγουν την κακόμοιρη άλλη πλευρά... των ζάμπλουτων δισεκατομμυριούχων του πετρελαίου, του κάρβουνου , του μαζούτ και του πλαστικού, που είναι απλά υπερδυνάμεις οικονομικές, κρατικές και δεν ξέρω εγώ τι...
Μιλάμε για χώρες σαν την Ρωσία, στην Σαουδ. Αραβια , τα ΗΑΕ, τις ΗΠΑ, την Κίνα....τίποτα δηλαδή, μια χαψιά τους έχει ο Αλ Γκορ και φυσικά αυτές ούτε καταπιέζουν, ούτε καταπνίγουν, ούτε συνωμοτούν , ούτε τπτ
Τέλος, είναι τόσο συντριπτική η υπέροχη του 97% σε βάρος του 3% που καμία αποκάλυψη ενθεν και ένθεν μπορεί να προκαλέσει σοβαρές αλλοιώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Πανε και τα όμορφα πάσα σιγουλια σιγουλια....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

Πανε και τα όμορφα πάσα σιγουλια σιγουλια....
Πάνε, αλλά όχι εντελώς από μόνα τους, μερικά πάνε με βοήθεια. WWF: Austria wants glacier to destroy it for expansion of ski resort | The Global Domain News

Τελικά είναι αναντικατάστατα και λιώνουν ή είναι απλά προϊόντα αναλώσιμα για εκμετάλλευση; Αν λιώνουν οι παγετώνες από την κλιματική αλλαγή, γιατί οι Αυστριακοί επενδύουν στο έργο; Είναι οι Ιταλοί "ακραίοι οικολόγοι" και οι Αυστριακοί "αρνητές κεφαλαιοκράτες";
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Η όλη ιστορία ξεκινάει από την κεφαλαιοποίηση της κλιματικής αλλαγής και πιθανότατα τελειώνει εκεί. Ως είδος, την αλλαγή θα έπρεπε να την αντιμετωπίσουμε συλλογικά με την λογική της επιβίωσης.
"Οι αφέντες της κοινωνίας είναι τώρα υποχρεωμένοι να μιλήσουν για τη μόλυνση, για να την καταπολεμήσουν (διότι, σε τελευταία ανάλυση, ζουν στον ίδιο πλανήτη με εμάς· ιδού η μοναδική έννοια με την οποία μπορεί κανείς να παραδεχτεί ότι η ανάπτυξη του καπιταλισμού πραγματοποίησε με αποτελεσματικό τρόπο μια ορισμένη συγχώνευση των τάξεων) και για να την αποκρύψουν: διότι η απλή αλήθεια των βλαβών και των υπάρχοντων κινδύνων είναι αρκετή για να αποτελέσει έναν τεράστιο συντελεστή εξέγερσης, μια υλική απαίτηση των εκμεταλλευομένων, εξίσου ζωτική όσο ήταν και η πάλη των προλετάριων του 19ου αιώνα για τη δυνατότητά τους να τραφούν. Μετά τη θεμελιώδη αποτυχία όλων των ρεφορμισμών του παρελθόντος – που απέβλεπαν όλοι στην οριστική επίλυση του προβλήματος των τάξεων –, ένας καινούριος ρεφορμισμός σκιαγραφείται, που υπακούει στις ίδιες αναγκαιότητες με τους προηγούμενους: να λαδώσει τη μηχανή και να ανοίξει καινούριες ευκαιρίες κέρδους για τις επιχειρήσεις αιχμής. Ο πιο σύγχρονος τομέας της βιομηχανίας ρίχνεται με τα μούτρα στα διάφορα καταπραϋντικά της μόλυνσης, που αποτελούν μια νέα ευκαιρία χρήσης και διαχείρισης του κεφαλαίου η οποία είναι πιο επικερδής από ένα μεγάλο μέρος του κεφαλαίου που μονοπωλείται από το Κράτος."

Γκυ Ντεμπόρ, Ο άρρωστος πλανήτης (1971)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλα, οι πρωτοι κλιματικοι μεταναστες υπηρξαν καμια εβδομηνταρια χιλιαδες χρονια πριν, οταν η βορεια Αφρικη στεγνωσε και απο τροπικη εγινε Σαχαρα (=ερημος).
 
Top Bottom