Πλανήτης Ελλάδα...

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Καρατσεκαρισμένη πηγή...





Αλήθεια, πως τολμάτε ρε να κλέψετε τα όνειρα και την παιδική ηλικία της Πίπης μας?

Αν μάθουμε πως το οικολογικό φυστικοβούτηρο που της δίνατε τόσα χρόνια είχε λιπαρά πάνω από 5% θα γίνει της πόρνεως εδώ πέρα!

Οι Κοσμοπολίτικοι και Δισεκατομμυριούχοι Κατασκευαστές της Γκρέτας ποτέ δεν θα της πουν να αναφερθεί σε θέματα όπως η ανθρωπιστική κρίση στην Υεμένη ή οπουδήποτε αλλού.

Είναι σχεδόν σίγουρο πως η Πίπη μας, δεν ξέρει ούτε ΠΟΥ βρίσκεται στον χάρτη η Υεμένη, άσε που μπορεί και να χρειαστεί λεξικό αν ακούσει τη φράση «ανθρωπιστική κρίση»

Δεν θα της πουν ποτέ να αναφερθεί στον πόλεμο, στην προσφυγιά, στον θάνατο, στους βομβαρδισμούς αμάχων, στην πείνα και στη χολέρα που θερίζει, γιατί όλα αυτά ΔΕΝ συμβαίνουν στη Σουηδία αλλά κυρίως επειδή ΔΕΝ φέρνουν διαφημίσεις και χορηγίες στον χώρο της βιομηχανίας του θεάματος, στον οποίο κινείται.

Ποτέ δεν θα υπάρξει καμία Γκρέτα που θα πάει στον ΟΗΕ και θα τους φτύσει στα μούτρα την αλήθεια της Εγκληματικότητας και της Υποκρισίας τους, απλά γιατί η Γκρέτα και η κάθε Γκρέτα θα είναι ένα Ανώδυνο Κατασκεύασμα Προπαγάνδας που θα χρησιμοποιείται σύμφωνα με τις ανάγκες και την ατζέντα της Ολιγαρχίας, ασχέτως με τα θετικά μηνύματα που αναμασά σαν λαχταριστή ροζ οικολογική τσιχλόφουσκα.

Αν πιστεύετε πως αυτό που χρειαζόμαστε για να σωθεί ο πλανήτης είναι μια πιτσιρίκα να μας κουνήσει το δάχτυλο, τότε οκ, κοιμηθείτε ήσυχοι ρε Τσοπανοτραβόλτες, η δουλειά μας έγινε…

Ετσι, για την τιμή των όπλων, παραθέτουμε μερικά επίσημα στοιχεία για το τι τρέχει εκεί κάτω, στην όχι και τόσο μακρινή Υεμένη, που τα παιδιά δεν έχουν να αντιμετωπίσουν άδεια λόγια, όπως η Πίπη μας, αλλά άδεια πιάτα και Μαύρο Θάνατο.

Μέχρι τις 29 Οκτωβρίου του 2017 τουλάχιστον 5.159 πολίτες έχουν χάσει τη ζωή τους από τους οποίους περισσότερο από το 20% είναι παιδιά, και 8.761 άτομα έχουν τραυματιστεί.
Τα περισσότερα παιδιά σκοτώθηκαν από τις αεροπορικές επιθέσεις της αραβικής συμμαχίας υπό την ηγεσία της Σαουδικής Αραβίας.

Περισσότεροι από 20 εκατομμύρια άνθρωποι, από τους οποίους τα 11 εκατομμύρια είναι παιδιά, χρειάζονται επείγουσα ανθρωπιστική βοήθεια.

Σχεδόν τρία εκατομμύρια παιδιά και έγκυες ή θηλάζουσες γυναίκες υποφέρουν από υποσιτισμό.

Περίπου 17 εκατομμύρια πολίτες δεν γνωρίζουν από που θα προέλθει το επόμενο γεύμα τους.

Περίπου 7 εκατομμύρια εξαρτώνται απόλυτα από την επισιτιστική βοήθεια.

Οι κρατικές δομές έχουν υποστεί σοβαρές ζημιές με αποτέλεσμα να λειτουργεί πλήρως μόνο το 45% από τις 4.500 δομές υγείας.

Τουλάχιστον 14,8 εκατομμύρια δεν έχουν βασική υγειονομική περίθαλψη.

Εκτός από τα παραπάνω οι κάτοικοι της Υεμένης έχουν έρθει αντιμέτωποι το τελευταίο διάστημα και με το μεγαλύτερο ξέσπασα χολέρας στον κόσμο. Σύμφωνα με πληροφορίες ήδη από τον Απρίλιο του 2017 έχουν καταγραφεί 2.196 θάνατοι και 913.000 ύποπτα κρούσματα.

Τέλος, λόγω του πολέμου υπολογίζεται ότι 188.000 άνθρωποι έχουν αναγκαστεί να μεταναστεύσουν σε γειτονικές χώρες και περίπου 2 εκατομμύρια έχουν εκτοπιστεί σε άλλες περιοχές στο εσωτερικό της χώρας.

Περισσότεροι από τρία εκατομμύρια άνθρωποι έχουν εκτοπιστεί από τις συγκρούσεις, συμπεριλαμβανομένων και περιθωριοποιημένων κοινοτήτων όπως η «Muhammasheen», μια μειονοτική φυλή που αρχικά μετανάστευσε από την Αφρική.

Το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας είναι «στο χείλος της κατάρρευσης», ενώ τα παιδιά πεθαίνουν από «αιτίες που μπορούν να προληφθούν όπως ο υποσιτισμός, η διάρροια και λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος και η παντελής έλλειψη εμβολίων», σύμφωνα με τον οργανισμό.

Γραμματείς & Φαρισαίοι
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Ρε πάιδες να ρωτήσω κάτι?
Αφού ορισμένοι έχετε τόση όρεξη και αφιερώνετε τόσο χρόνο στο ψάξιμο για το συμβαίνει γύρω μας, γιατί δεν αφιερώνετε και λίγο από αυτό το χρόνο για να ρίξετε μια ματιά στην επιστημονική αρθογραφία για αυτά που σας απασχολουν? Νομίζω πως σε γενικές γραμμές το επίπεδο στα αγγλικά εδω μέσα είναι πολύ καλό αλλά δε βλέπω καμία ιδιαίτερη διάθεση προς αυτή την κατεύθυνση. Εκτός βέβαια και αν θεωρείτε την επιστημονική έρευνα και τεκμηρίωση και αυτά καθοδηγούμενα και μέσα σε κάποιο "κόλπο".
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Μεταξύ σοβαρού και αστείου, κάτι μου θύμιζε το ποστ
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW

Πανε και τα όμορφα πάσα σιγουλια σιγουλια....
Τίποτα δεν πάει!
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Και μόνο που θεωρουμε ότι σαν είδος μπορούμε να επηρεάσουμε το κλίμα της γης χωρίς αυτή να έχει τη λύση για να σώσει τον εαυτό της είμαστε μακριά γελασμενοι...θα διαβάζουν σε 500 χρόνια αυτά που λέμε σήμερα και το ανθρώπινο είδος θα γελάει..οπως κάνουμε και μεις για πράγματα που πίστευαν οι άνθρωποι στο μεσαιωνα.εδω δεν μπορούμε να ξέρουμε πολύ πιο απλά πράγματα πως γίνεται να γνωρίζουμε τις συνέπειες όλης αυτής της κατασπατάλησης πόρων;;προφανώς ο κάθε επιστημονας ορμώμενος από στοιχεία και ερευνα θα διατυπωνει μια θεωρία και όποιος θέλει ακολουθεί...έτσι γίνεται με την επιστήμη...εγώ θα πάρω τα ποπ κορνον θα κάτσω στον καναπέ μου θα κατασπαλησω το ποσοστό που μου αναλογεί..μην μου πειτε τώρα έχουμε γνωση...τοτε δεν ειχαν...μπουρδες...ουτε τώρα έχουμε γνώση για να αντιμετωπισουμε ανθρώπους από 500 χρόνια μετα.ζουμε ένα μεγάλο ψεμα..τα περισσότερα από αυτά που έχουμε δεδομένα θα καταρριφθούν με τα χρονια....και το άλλο που ξέχασα..περιμένετε να αντιδράσουν για το κλίμα που είναι κάτι θεωρητικά μακρινό άνθρωποι οι οποίοι τους ευνουχίζουν τη ζωή και δεν μιλανε;ή οι ίδιοι που τους στέλνουν σαν κοτόπουλα στη σφαγή(πόλεμοι) και πανε να σκοτώσουν το ίδιο τους το είδος μόνο και μόνο λογω αντικρουόμενων συμφερόντων(συνήθως ούτε καν δικων τους)..τι να πω;παιδεία πρώτα στα βασικά και δικαιη κατανομή πλούτου και όλα τα άλλα θα τα βρούμε ...μέχρι τότε οι ισχυροί θα επικρατούν σε όλα τα επίπεδα...
Το πολύ πολύ να μην υπάρχει το ανθρώπινο είδος λόγω κλιματικής αλλαγής...αλλά στο κάτω κάτω το ίδιο μπορεί να συμβεί με έναν πυρηνικό πόλεμο η ένα χημικό πόλεμο....κάτι που μάλλον γνωρίζουμε καλύτερα να κανουμε από την αλλαγή στο κλίμα.
Τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή θα ήθελα περισσότερο να ασχοληθώ με τους πρόσφυγες από τη Συρία με την έλλειψη νερού στην Αφρική με τον καρκίνο που θερίζει με τη φτώχεια που σκοτώνει κόσμο ,με τις τράπεζες που ξεσπιτωνουν οικογενειες,με την κατάθλιψη με τις συνθήκες διαβίωσης στην Ινδία και στην Κίνα για αγοράζω εγώ κινητά και μηχανάκι και να βγάζει χρήμα η πολυεθνικη(και του Gates όσο και να νοιάζεται για το κλιμα..δεν έχει κατηγορηθεί λίγες φορές για 15ωρη ανήλικη εργασία)
Αυτό είναι θάνατος..και καθημερινος...
Αν λοιπον καίγεται το σπίτι σου σήμερα γίνεται να ασχοληθείς μην στο ρίξει ο ανεμοστρόβιλος σε 100 χρόνια;;


Ω ρε π@@στη μου σεντόνι...σόρρυ..



Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είναι λίγο δύσκολο να αποτυπώσω την άποψη μου είτε γραπτώς είτε προφορικώς.

Πιστεύω πως όλα αυτά που νομίζουμε ότι είναι τεχνικές παρεμβάσεις του ανθρώπου, τελικά δεν είναι τέτοιες. Τα πάντα ανήκουν στο κύκλο ζωής του πλανήτη μας και τίποτα δε μπορεί να σταματήσει την διαρκή καταστροφή και αναγέννηση του. Πρόκειται για προοδευτικές και επιταχυνόμενες εξελίξεις, θετικές και ταυτοχρόνως αρνητικές. Πιθανά κάθε φορά ολοκληρώνουν έναν κύκλο, μια περίοδο.

Ο άνθρωπος ως πρωτεύων ον έχει τη τάση να μεταφράζει και να αγωνιά για τα πάντα με γνώμονα τη προφύλαξη των κοινωνιών που χτίζει (από μια οικογένεια μέχρι και ένα έθνος). Στη πραγματικότητα όμως δεν είναι παρά ένα κομμάτι της φύσης της γης όπως η γη είναι ένα κομμάτι του σύμπαντος. Ότι χρειαστεί να αποβληθεί θα αποβληθεί.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τάδε έφη σενιόρ Χατζηκώστας.
Δε μπορώ να κάνω κόπυ πάστα το κείμενο, το βάζω σκρίνσοτ.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλα το Ασπεργκερ εχει βαθμιδες, και δεν εχουν ολοι τα ιδια συμπτωματα.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
O σενιόρ Χατζηκώστας λέει ότι δεν ξέρει αν οι γονείς της είναι ακτιβιστές αλλά ταυτόχρονα τους κατηγορεί ότι την χρησιμοποιούν γις την προώθηση των δικών τους στοχων... οι οποίοι είναι;;;;
Με λίγο διάβασμα βρήκα ότι οι Greta λέει ότι οι γονείς της δεν είχαν καμία σχέση με όλα αυτά και μάλιστα ότι η ίδια τους έπεισε να κάνουν αλλαγές στην καθημερινότητα τους. Ο πατέρας της λέει για τον ακτιβισμό της «Her father does not like her missing school, but said: "[We] respect that she wants to make a stand. She can either sit at home and be really unhappy, or protest, and be happy". και νομίζω για μια έφηβη που εκτός από Aspergers πάσχει και από OCD νομίζω είναι κατανοητό.
Για να το ξεκαθαρίσω βέβαια δεν είμαι και κανένας φαν της , θεωρώ ότι η προσφορά της στην καλύτερη περίπτωση είναι να ξυπνήσει κανένα άλλο παιδάκι και να ψάξει το θέμα. Προτιμώ να διαβάζω γις επιστήμονες που έχουν αφιερώσει την ζωή τους στην κλιματική αλλαγή.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Φώναζε Γκρετα, φώναζε... αλλά η φωνή σου δεν φτάνει στην Ανατολή...



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Βρε σταματήστε να μιλάτε για τη Γκρέτα, της δίνετε και αξία τρομάρα σας!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
ολο προβληματιζομαστε,ολο λεμε που παμε,ολο βλεπουμε σηψη γυρω μας,αλλα οταν μαζευομαστε να πιουμε εναν καφε ή παμε μια βολτα,δεν κανουμε καθολου κουβεντα και μονο καβλαντιζουμε....
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
ολο προβληματιζομαστε,ολο λεμε που παμε,ολο βλεπουμε σηψη γυρω μας,αλλα οταν μαζευομαστε να πιουμε εναν καφε ή παμε μια βολτα,δεν κανουμε καθολου κουβεντα και μονο καβλαντιζουμε....
Ο καφες και η βολτα, ειναι μονο για... καβλαντα!!! :friend:
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Υπερβολές κι αυθαιρεσίες...

Greta Thunberg--> Περίπου 136.000.000 αποτελέσματα (0,39 δευτερόλεπτα)

Boyan Slat -->Περίπου 428.000 αποτελέσματα (0,41 δευτερόλεπτα)


 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
 
Top Bottom