Πλαϊνές βαλίτσες Lomo

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Καλησπέρα,

Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς κάποιοι ενδιαφέρθηκαν και ίσως υπάρχουν κι άλλοι που θέλουν να μάθουν περισσότερες πληροφορίες σχετικά.

Πρόσφατα αγόρασα δύο πλαϊνές βαλίτσες Lomo 30lt:


και έναν σάκο 'λουκάνικο' 20lt:


Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμα σε βόλτα αλλά από ποιοτικής πλευράς φαίνονται αρκετά καλά. Τα διάφορα reviews λένε πως είναι 100% αδιάβροχα. Οι βαλίτσες είναι αρκετά απλές, δεν έχουν έξτρα θήκες κλπ. Το μόνο που δε μου πολυαρέσει προς το παρόν είναι ότι δεν είναι πάρα πολύ εύκολο να τα προσαρμόσεις πάνω στα κάγκελα της μηχανής. Έχουν ένα σύστημα με θηλιές το οποίο δεν είναι και το πιο πρακτικό. Φαντάζομαι αν το κάνω 2-3 φορές θα το συνηθίσω. Από την άλλη το σύστημά τους προσφέρει μεγάλη ευελιξία οπότε λογικά θα κουμπώνουν σε πολλές διαφορετικές βάσεις. Όταν τοποθετηθούν πάντως στη μηχανή φαίνονται να είναι πολύ σταθερές.

Από τις τιμές που βλέπετε στο site αφαιρείτε το ΦΠΑ καθώς το Ηνωμένο Βασίλειο δεν είναι πλέον στην ΕΕ οπότε δεν υπάρχει ΦΠΑ στην αγορά. Όταν φτάσουν στην Ελλάδα θα πρέπει να εκτελωνιστούν. Εκεί είχα ένα μικρό άγχος σχετικά με το πόσο θα κοστίσει αυτό και πόσο καιρό θα πάρει αλλά τελικά έγινε άμεσα και οι φόροι ήταν περίπου 25 ευρώ.

Τέλος η αποστολή από την Lomo έγινε άμεσα, την επόμενη μέρα της παραγγελίας. Τα στέλνουν με κούριερ οπότε φτάνουν γρήγορα Ελλάδα. Στην περίπτωσή μου έγινε ένα μπέρδεμα βέβαια και αντί να αναλάβει το δέμα η Elta courier το ανέλαβαν τα Ελτα οπότε καθυστέρησε η παράδοση κάποιες μέρες και έπρεπε να πάω από το ταχυδρομείο να τα παραλάβω.


Αυτά :)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αναμένουμε και λεπτομέρειες μετά τη χρήση!
Έχουν πολλούς σάκους και σε καλές τιμές!
Έχω δει τα σαμάρια τους και μάλλον σε αυτούς θα καταλήξω αλλά όπως είπες κι εσύ για την ευκολία χρήσης μάλλον θα πάω σε αυτά:

Είναι πιο κλασικού τύπου σαμάρια άλλα νομίζω πιο ανθεκτικά από ένα σετ κάπα που έχω κάμποσα χρόνια.
Αυτά που πήρες είναι πιο ψαγμενα και δένονται ανεξάρτητα στα κάγκελα το καθένα μόνο του αλλά με προβληματίζει το κατά πόσο θα είναι μπελάς η όχι!
Όπως και να χει πολύ καλή τιμή και καλή επιλογή!να τα χαρείς!
 

nikk

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Kle 500
Αναμένουμε και λεπτομέρειες μετά τη χρήση!
Έχουν πολλούς σάκους και σε καλές τιμές!
Έχω δει τα σαμάρια τους και μάλλον σε αυτούς θα καταλήξω αλλά όπως είπες κι εσύ για την ευκολία χρήσης μάλλον θα πάω σε αυτά:

Είναι πιο κλασικού τύπου σαμάρια άλλα νομίζω πιο ανθεκτικά από ένα σετ κάπα που έχω κάμποσα χρόνια.
Αυτά που πήρες είναι πιο ψαγμενα και δένονται ανεξάρτητα στα κάγκελα το καθένα μόνο του αλλά με προβληματίζει το κατά πόσο θα είναι μπελάς η όχι!
Όπως και να χει πολύ καλή τιμή και καλή επιλογή!να τα χαρείς!
Φίλος τα έχει χρόνια πάνω σε fazer. Πολύ σταθερά κ μεγάλης αντοχής.. Έχουν φάει πολύ ταξίδι κ πολύ βροχή κ δεν χαμπαριαζουν τιποτις....
Το τελώνιο κ τα μεταφορικά το μόνο πρόβλημα...
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Φίλος τα έχει χρόνια πάνω σε fazer. Πολύ σταθερά κ μεγάλης αντοχής.. Έχουν φάει πολύ ταξίδι κ πολύ βροχή κ δεν χαμπαριαζουν τιποτις....
Το τελώνιο κ τα μεταφορικά το μόνο πρόβλημα...
Tα χω.
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Καιρό τις σκέφτομαι τώρα.Εχω δυο τσαντακια ώμου της polo για αυτη τη θέση,αλλά αυτά επειδη είναι ενιαίος χώρος πιστεύω θα είναι ασυγκριτα καλύτερα.
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Καλησπέρα! Τελικά τις δοκίμασα και σε ταξίδι και μια χαρά είναι. Στέκονται καλά στα κάγκελα, δεν αισθάνθηκα να κουνάνε καθόλου. Το δέσιμο όπως είχα πει και στην αρχική μου ανάρτηση δεν είναι και το πιο βολικό αλλά αν το κάνεις μερικές φορές το συνηθίζεις και γίνεται σχετικά γρήγορα. Επίσης δεν είναι ιδιαίτερα ογκώδεις το οποίο εμένα προσωπικά μου αρέσει.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αν έχω καταλάβει,για να τα δέσεις,έχει ξεχωριστούς ιμάντες και πολλές "θηλιές" στο πίσω μέρος όπου το προσαρμόζεις όπως θες έτσι;
Αν θες βάλε καμία φωτό πως δείχνουν πάνω στο μηχανάκι.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλησπέρα! Τελικά τις δοκίμασα και σε ταξίδι και μια χαρά είναι. Στέκονται καλά στα κάγκελα, δεν αισθάνθηκα να κουνάνε καθόλου. Το δέσιμο όπως είχα πει και στην αρχική μου ανάρτηση δεν είναι και το πιο βολικό αλλά αν το κάνεις μερικές φορές το συνηθίζεις και γίνεται σχετικά γρήγορα. Επίσης δεν είναι ιδιαίτερα ογκώδεις το οποίο εμένα προσωπικά μου αρέσει.
Ωραία ,χαίρομαι που σε ταίριαξαν.
Καμία φωτό πως είναι πάνω στο μότορι έχουμε ή βαρέθηκες να βγάλεις;
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Αν έχω καταλάβει,για να τα δέσεις,έχει ξεχωριστούς ιμάντες και πολλές "θηλιές" στο πίσω μέρος όπου το προσαρμόζεις όπως θες έτσι;
Αν θες βάλε καμία φωτό πως δείχνουν πάνω στο μηχανάκι.
Έτσι όπως τα λες είναι, στην πλάτη τους οι τσάντες έχουν ένα σύστημα με θηλιές και το προσαρμόζεις όπως θες.. Έχει αρκετές θηλιές και οι ιμάντες έχουν αρκετό μήκος οπότε μπορούν να προσαρμοστούν σε πολλές διαφορετικές βάσεις.

giamar δεν έβγαλα φωτογραφίες αλλά επιφυλάσσομαι να βγάλω στην επιστροφή. Θα ανεβάσω την επόμενη βδομάδα.
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Καλησπέρα,

Οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα :)

Μετά και το δεύτερο ταξίδι, όλα καλά με τις τσάντες, σταθερές και ανθεκτικές. Δυστυχώς είχα ένα μικρό "ατυχηματάκι". Στο τέλος του ταξιδιού και καθώς έμπαινα στο γκαράζ, ο διάδρομος είναι λίγο στενός, πιάστηκε κάπως μία τσάντα σε ένα κάγκελο, μέχρι να το καταλάβω έσπασε ένα κομματάκι πλαστικό μίας από τις πόρπες. Θα πρέπει να βρω μία άλλη να την αντικαταστήσω ή κάποιο άλλο κόλπο για να σφίγγω εκεί τον ιμάντα. Το καλό είναι ότι παρά το τράβηγμα, ο ιμάντας έμεινε κολλημένος στην τσάντα, δεν ξηλώθηκε καθόλου το οποίο μάλλον τελικά δείχνει ότι όντως η κατασκευή είναι αρκετή καλή. Μάλλον καλύτερα κι όλας που έσπασε το πλαστικό γιατί διαφορετικά ίσως με τραβούσε τόσο που θα μπορούσα να πέσω.



 

Taisteal

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
Yamaha XT660Z tenere
Παρέλαβα κι εγώ,δύο πλαϊνές και ένα σάκο 40 λίτρων.
16 ευρώ πλήρωσα έξτρα.
Μου αρέσουν πολύ και μπήκαν μια χαρά επάνω στα κάγκελα του τενερε.
Έφτιαξα και έξτρα κουμπώματα, ready to travel έγινε :cool:
 

Dude

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Παρέλαβα κι εγώ,δύο πλαϊνές και ένα σάκο 40 λίτρων.
16 ευρώ πλήρωσα έξτρα.
Μου αρέσουν πολύ και μπήκαν μια χαρά επάνω στα κάγκελα του τενερε.
Έφτιαξα και έξτρα κουμπώματα, ready to travel έγινε :cool:
Ωραίος, αν θες, όποτε θες, ανέβασε και καμιά φωτό.
 
Top Bottom