Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Κάρολε, οι διαφορές είναι μεγάλες... πχ τις κοίταξες τις Heavy Duties; Νομίζω στα μισά λεφτά βγαίνουν (μαζί με τις βάσεις) από αυτές που αναφέρεις.
Ναι έχει 330 η μια
Δλδ 660 η δυο συν τις βάσεις
Παμε στα ίδια λεφτα
Αλλα επίδει μου άρεσαν η τουρατεκ κατέληξα εκει . Που θεωρώ ότι ειναι και αξιόπιστα τα προϊόντα τους. Οχι πως δεν παίζουν και αλλα πιθανών καλητερα αλλα αφού δεν βγάζεις άκρη με τόσα πολλά προϊόντα νομίζω πως έκανα την σωστή επιλογή . Θα σας πω και αφού τις δοκιμάσω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ναι έχει 330 η μια
Δλδ 660 η δυο συν τις βάσεις
Παμε στα ίδια λεφτα
Αλλα επίδει μου άρεσαν η τουρατεκ κατέληξα εκει . Που θεωρώ ότι ειναι και αξιόπιστα τα προϊόντα τους. Οχι πως δεν παίζουν και αλλα πιθανών καλητερα αλλα αφού δεν βγάζεις άκρη με τόσα πολλά προϊόντα νομίζω πως έκανα την σωστή επιλογή . Θα σας πω και αφού τις δοκιμάσω
Καλοτάξιδες! Να τις χαρείς όσο μπορείς περισσότερο!
Αλλά τα 330 είναι για το ΖΕΥΓΑΡΙ και όχι για τη μία... ;)
Και η βάση κάνει 125 με τα μεταφορικά μέχρι Αθήνα.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Καλοτάξιδες! Να τις χαρείς όσο μπορείς περισσότερο!
Αλλά τα 330 είναι για το ΖΕΥΓΑΡΙ και όχι για τη μία... ;)
Και η βάση κάνει 125 με τα μεταφορικά μέχρι Αθήνα.
Τις κοιτούσα και εγώ. Πολύ καλή τιμή και φαίνονται αρκετά τιμιες.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Καλοτάξιδες! Να τις χαρείς όσο μπορείς περισσότερο!
Αλλά τα 330 είναι για το ΖΕΥΓΑΡΙ και όχι για τη μία... ;)
Και η βάση κάνει 125 με τα μεταφορικά μέχρι Αθήνα.
Αυτό δεν το ήξερα


Sent from my iPad using Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
τις Heavy Duties τις εχει κανεις?
βλεπω και πλατος στους 22 ποντους που εχουν οι 39αρες και ειναι πολυ εδιαφερον.
ελλαδα τις φερνουν?θεσσαλονικη φωτο βλεπω
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
τις Heavy Duties τις εχει κανεις?
βλεπω και πλατος στους 22 ποντους που εχουν οι 39αρες και ειναι πολυ εδιαφερον.
ελλαδα τις φερνουν?θεσσαλονικη φωτο βλεπω
Είχα πάρει για το 990 τα κάγκελα.


Πολύ ποιοτικά και στιβαρά. Διάμετρος 17mm. Τιμή 110 + 15 μεταφορικά μέχρι Αθήνα. Τα στέλνουν με πούλμαν και τα παραλαμβάνεις από το πρακτορείο στην Αχαρνών 11-13. Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο θα ισχύει και για τη Θεσσαλονίκη. Για βαλίτσες μου είχε πει νομίζω 20 ή 25 τα μεταφορικά.
Οι τύποι είναι ADV μοτοσυκλετιστές και τα προϊόντα τους τα δοκιμάζουν σε πραγματικές (extreme) συνθήκες. Φτάνει να δει κανείς στη σελίδα τους στο FB https://www.facebook.com/heavyduties/?fref=ts ή στο site τους.
Δεν έχω δοκιμάσει τις βαλίτσες, έχω δει όμως σε φωτογραφία ένα παλικάρι με ελληνικό XTZ660 να τις φοράει. Να είναι άραγε "δικός μας";
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Είχα πάρει για το 990 τα κάγκελα.


Πολύ ποιοτικά και στιβαρά. Διάμετρος 17mm. Τιμή 110 + 15 μεταφορικά μέχρι Αθήνα. Τα στέλνουν με πούλμαν και τα παραλαμβάνεις από το πρακτορείο στην Αχαρνών 11-13. Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο θα ισχύει και για τη Θεσσαλονίκη. Για βαλίτσες μου είχε πει νομίζω 20 ή 25 τα μεταφορικά.
Οι τύποι είναι ADV μοτοσυκλετιστές και τα προϊόντα τους τα δοκιμάζουν σε πραγματικές (extreme) συνθήκες. Φτάνει να δει κανείς στη σελίδα τους στο FB https://www.facebook.com/heavyduties/?fref=ts ή στο site τους.
Δεν έχω δοκιμάσει τις βαλίτσες, έχω δει όμως σε φωτογραφία ένα παλικάρι με ελληνικό XTZ660 να τις φοράει. Να είναι άραγε "δικός μας";
πολυ εδιαφερον οντως.η πληρωμη εγινε με αντικαταβολη?καταθεση σε ρουμανικο λογαριασμο?
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
πολυ εδιαφερον οντως.η πληρωμη εγινε με αντικαταβολη?καταθεση σε ρουμανικο λογαριασμο?
Τους τα έστειλα μέσω PayPal. Η επικοινωνία ήταν πολύ καλή με email. Απαντάει η κοπελιά του Alex του ιδιοκτήτη (έχει ένα 950 μπόμπα, αυτό με το πορτοκαλί πλαίσιο).

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Τους τα έστειλα μέσω PayPal. Η επικοινωνία ήταν πολύ καλή με email. Απαντάει η κοπελιά του Alex του ιδιοκτήτη (έχει ένα 950 μπόμπα, αυτό με το πορτοκαλί πλαίσιο).

Σεντ φρομ CBFone (ADV)
παντως ενα 500αρικο πανω κατω βγαινει το σετ μαζι με καγκελα και μεταφορικα.εξαιρετικη τιμη..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τους τα έστειλα μέσω PayPal. Η επικοινωνία ήταν πολύ καλή με email. Απαντάει η κοπελιά του Alex του ιδιοκτήτη (έχει ένα 950 μπόμπα, αυτό με το πορτοκαλί πλαίσιο).
Τι μπορει να κάνει ο ανθρωπος για μια γυναικα....πωωω πω πωωω!:D:p
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τι μπορει να κάνει ο ανθρωπος για μια γυναικα....πωωω πω πωωω!:D:p
Ο Άλεξ το έχει ρε το πορτοκαλί 950, όχι η Ramona...
 
Τελευταία επεξεργασία:

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Είδες συνεργασία Ducati-Touratech? Χιλιόμετρα μπροστα.

Πέρα από την πλάκα κάπου έγινε η στραβή στην συναρμολόγηση Ελλάδα.
Πάντως και μόνο που δίνει όριο 180km/h είναι αξιοσημείωτο. Δεν ξέρω ποιες άλλες εταιρείες φτάνουν τόσο.
Σε κάθε οδηγία που δείνουν οι εταιρίες λέει μετά από κάποια χλμ να κάνεις έλενχο, συνήθως μετά από 100-150 μετά την εγκατάσταση!!!Επίσης, αν δεν βάλεις πασόκολα δεν θα σωθείς να ξέρεις!!!
 

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
Σε κάθε οδηγία που δείνουν οι εταιρίες λέει μετά από κάποια χλμ να κάνεις έλενχο, συνήθως μετά από 100-150 μετά την εγκατάσταση!!!Επίσης, αν δεν βάλεις πασόκολα δεν θα σωθείς να ξέρεις!!!
Δεν το ήξερα. Τωρα εννοείτε το τσεκάρω και όχι μονο τις βασεις αλλά παντου. Ηδη έφυγε μια βιδά σε ένα πλαστικό αλλά δεν τους την χαρίζω.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Δεν το ήξερα. Τωρα εννοείτε το τσεκάρω και όχι μονο τις βασεις αλλά παντου. Ηδη έφυγε μια βιδά σε ένα πλαστικό αλλά δεν τους την χαρίζω.

Απ οσο ειδα εχεις τις μαμα αγορασμενες απο ducati οι οποιες εχουν αλλο τυπου κλειδαριες...οι δικες μου στην πρωτη βολτα ξεχαρβαλωσαν και κρεμοντουσαν σαν οτι φανταζεσαι!!!καλη πασοκολλα και θα εισαι ΟΚ!!!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Επεσα πανω σ'αυτο το νημα εχει πολλες πληροφοριες για πλαϊνες βαλιτσες, tnx guys! :friendship:

Την εχω βγαλει μια ζωη με σαμαρια οταν ειναι να περασω και χωμα καθως πτωση με αλουμινενιες στο χωμα ειναι επικινδυνη για τους λογους που αναφερθηκανε. Το κυριο προβλημα με τα σαμαρια ειναι η αδιαβροχοποιηση στα περισοτερα και η ασφαλεια οταν αφηνει κανεις τη μηχανη, πρεπει παντως να επενδυσω σε ενα καλυτερο σετ. Τα adventure spec magadan panniers που εβαλε και ο Παντελης @stavrouliasp ειναι αλμυρα αλλα απο τα καλυτερα για σοβαρο off-road loaded riding:
http://www.adventure-spec.com/default/review/product/list/id/2909/

Οι σκληρες βαλιτσες εχουν τα πλεονεκτηματα τους και εχω και ενα ζευγαρι 40αρες της Kappa (K40) που τις πηρα αρχικα για το VFR αλλα τις χρησιμοποιω και στο Τρανσαλπ στην ασφαλτο και εχουν αποδειχθει απιστευτα ανθεκτικες και πληρως αδιαβροχες. Αλλα ηρθε ο καιρος να παρω ενα ζευγαρι αλουμινενιες και σκεφτομουνα τις Motech Trax, τις Touratech Zega Pro2, τις Givi Trekker Outback και τις Atlas.


Ερωτηξη: αν βαλω πανω πχ καγκελα Touratech, υπαρχουν ανταπτορες για τις κλασικες πλαστικες βαλιτσες Givi/Kappa? Η "δενεται" καποιος με τις μεταλικες για τις οποιες εβαλε τα καγκελα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Ερωτηξη: αν βαλω πανω πχ καγκελα Touratech, υπαρχουν ανταπτορες για τις κλασικες πλαστικες βαλιτσες Givi/Kappa? Η "δενεται" καποιος με τις μεταλικες για τις οποιες εβαλε τα καγκελα?[/quote]

Καπως ετσι παει Γιωργο....δενεσαι λιγο...απλα να σου πω οτι με touratech μαλλον φορας και τις atlas και explorer...
Εγω εφτιαξα καγκελα για τις touratech για το τρανσαλπ στον Φωτη(ατλας) και μου ειπε οτι δεν εχουν διαφορα απο τις δικες του(εννοω τεραστια διαφορα)οποτε νομιζω οτι μπαινουν...
Τωρα για αλλες εταιριες δεν ξερω....
Παντως αν βαλεις touratech μην αγορασεις τα καγκελα τους...ο Φωτης θα σου τα κανει με τα μισα λεφτα
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Ερωτηξη: αν βαλω πανω πχ καγκελα Touratech, υπαρχουν ανταπτορες για τις κλασικες πλαστικες βαλιτσες Givi/Kappa? Η "δενεται" καποιος με τις μεταλικες για τις οποιες εβαλε τα καγκελα?
όχι δεν υπάρχουν αντάπτορες για τα κάγκελα της touratech για να βάλεις πλαστικές.
αν έχεις κάγκελα givi-kappa μπορείς όμως, αν βγάλεις τον μηχανισμό, να βάλεις τις atlas ή explorer και νομίζω και τις touratech.
του φώτη (atlas) όντως τα κάγκελα επειδή τα έχω δει στο ΤΑ του είναι πολύ καλά.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ερωτηξη: αν βαλω πανω πχ καγκελα Touratech, υπαρχουν ανταπτορες για τις κλασικες πλαστικες βαλιτσες Givi/Kappa? Η "δενεται" καποιος με τις μεταλικες για τις οποιες εβαλε τα καγκελα?
Ουσιαστικά "δένεται" με βαλίτσες που έχουν μηχανισμό Tourateck-like.
Εξηγούμαι: οι πλαστικές Givi-Kappa έχουν πάνω το παπαράκι και κάτω τα 2 παπαράκια για τα οποία τα διάφορα μεταλλικά κάγκελα (πλην τα Quick Lock Evo της SW-Motech) δεν έχουν αντάπτορες.
Στα μεταλλικά κάγκελα μπαίνουν δυνητικά όλες οι βαλίτσες (μεταλλικές-πλαστικές) με επίπεδη την εσωτερική πλευρά τους οι οποίες έχουν τον μηχανισμό που κλειδώνει από μέσα (σαν της Tourateck δηλαδή): Η βαλίτσα "κάθεται" με τις 2 κάτω βάσεις πάνω στα κάγκελα ενώ οι 2 πάνω βάσεις χρησιμοποιούνται για να την κλειδώσουν περιστρέφοντας εσωτερικά μια πεταλούδα που σφίγγει έναν πείρο που στην εσωτερική πλευρά της βαλίτσας έχει σπείρωμα (εκεί που πιάνει η πεταλούδα) και στην εξωτερική κρατάει τα κάγκελα με ένα λαμάκι.

Θα σου δείξω τι είχα φτιάξει στον τόρνο εγώ για κάτι Ρουμάνικες μεταλλικές βαλίτσες που αν και τις είχα αγοράσει πάμφθηνα (κάνα 250άρι) δεν μου ενέπνεε εμπιστοσύνη ο μηχανισμός στήριξης. Οι συγκεκριμένες είχαν για κάτω (και για το πλάι) στηρίγματα από Ertalon (σαν το Teflon αλλά ισχυρότερο) τα οποία άφησα γιατί ήταν μια χαρά αλλά έφτιαξα από το ίδιο υλικό τα πάνω.
Υλικά: Γαλβανιζέ ντίζα στην οποία κόλλησα τα λαμάκια, κύλινδρος Ertalon που έκοψα στον τόρνο με γωνία 45 μοιρών εκί που μπαίνει στο κάγκελο για πιο εύκολο βάλε-βγάλε και πεταλούδα με πάσο για το βίδωμα-ξεβίδωμα από μέσα.




Απ'έξω.




Και όπως φαίνεται από μέσα



Όπως είπα, στο κιτ που πήρα υπήρχαν ήδη οι κάτω βάσεις. Αλλά με τον τρόπο που δείχνω παραπάνω μπορείς να φτιάξεις και αυτές απλά τα λαμάκια θα είναι πιο πλατιά και θα βιδωθούν κοιτάζοντας προς τα κάτω για να στηρίξουν τη βαλίτσα.

Τα διάφορα κάγκελα ποικίλλουν στη διάμετρο. Τα Givi είναι 15mm, τα SW-Motech νομίζω 17mm, τα Hepco & Becker 17mm, τα Ρουμάνικα Heavy Duties 17mm, τα Tourateck και τα Holan είναι 18mm. Ανάλογα πρέπει να φτιαχτούν και τα κυλινδράκια που φαίνονται παραπάνω για να κουμπώνουν σωστά και να μην παίζουν.

Έχω φτιάξει και στο Autocad σχέδια για μεταλλικές βαλίτσες στυλ Tourateck, BWM (οκτάγωνες δηλαδή) αλλά από τότε που πούλησα τα ADV μηχανάκια μου δεν τις έχω προχωρήσει. Συζητάμε με έναν φίλο εδώ που έχει 990 μήπως και τις φτιάξει να δούμε κατά πόσο τα σχέδια είναι σωστά και αν είναι θα τα διαθέσω προς χρήση σε όποιον το επιθυμεί στο φόρουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Καπως ετσι παει Γιωργο....δενεσαι λιγο...απλα να σου πω οτι με touratech μαλλον φορας και τις atlas και explorer...
Εγω εφτιαξα καγκελα για τις touratech για το τρανσαλπ στον Φωτη(ατλας) και μου ειπε οτι δεν εχουν διαφορα απο τις δικες του(εννοω τεραστια διαφορα)οποτε νομιζω οτι μπαινουν...
Τωρα για αλλες εταιριες δεν ξερω....
Παντως αν βαλεις touratech μην αγορασεις τα καγκελα τους...ο Φωτης θα σου τα κανει με τα μισα λεφτα
Καλο tip αυτο για τα καγκελα στον Φωτη :ok: Εχω περιορισει την επιλογη μου στις Touratech Zega Pro 2 ή Atlas (ο Φωτης ειναι και πατριωτης μου αλλα δεν εχουμε συναντηθει) αλλα σκεφτομαι επισης και τις Trekker Outback, ειδικα αν μπορω να τις βαλω στα υπαρχοντα καγκελα Givi/Kappa για τις πλαστικες βαλιτσες. Το τελευταιο δεν τοχει απαντησει κανεις αλλα δε νομιζω να παιζει, θα παρω ενα τηλεφωνο την Givi UK να ρωτησω.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
σκεφτομαι επισης και τις Trekker Outback, ειδικα αν μπορω να τις βαλω στα υπαρχοντα καγκελα Givi/Kappa για τις πλαστικες βαλιτσες. Το τελευταιο δεν τοχει απαντησει κανεις αλλα δε νομιζω να παιζει, θα παρω ενα τηλεφωνο την Givi UK να ρωτησω.
Δεν κάνουν Γιώργη. Δες εδώ πώς μπαίνουν και σε τι κάγκελα .





Το καλό με τις συγκεκριμένες είναι ότι δεν χρειάζεται να σηκώσεις το καπάκι για να τις βάλεις - βγάλεις .
Σεντ φρομ CBFone (ADV)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom