Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

A

AndonisD

Επισκέπτης
Έβγαλα πιο φωτεινές φωτό μέσα γιατί λόγω χρόνου και καιρού δεν έχω καταφέρει να πάω κάποια βόλτα



Sent from my iPhone using Tapatalk
Έκανα την πρώτη εκδρομή με συνεπιβάτιδα και με τις πλαϊνές
Στο δρόμο εως τα 130 χιλ η συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας ήταν εξαιρετική Ηταν σα να μην έχω βαλίτσες
Από χώρους οι δυο 37αρες για ένα τριήμερο ήταν υπέραρκετές και έμεινε και χώρος για δυο άτομα
Στο βάλε βγάλε πολύ εύκολες και σταθερές
Νομίζω πως χρειάζονται τους εσωτερικούς σάκους για να μη βγάζω τις βαλίτσες από πάνω
Το επόμενο ταξίδι θα είναι με εξοπλισμό camping φορτωμένο στις βαλίτσες και θα γράψω τις εντυπώσεις μου για τη συμπεριφορά της μηχανής και των βαλιτσών στο πολύ φόρτωμα





Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω βρει τρελή ευκαιρία της OEM της πλαστικές της Hepco & Becker.
Απο κάγκελα τι παίζει?
Καινούρια είδα γύρω στα 250€ :wtf,:
Όντως? Μόνο αυτά είναι η επιλογή μου?

Υ.Γ. Ktm 990 '07
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Με ενδιαφέρει και εμενα αν δεν προχωρησεις ή υπαρχει αλλο ζευγάρι

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω βρει τρελή ευκαιρία της OEM της πλαστικές της Hepco & Becker.
Απο κάγκελα τι παίζει?
Καινούρια είδα γύρω στα 250€ :wtf,:
Όντως? Μόνο αυτά είναι η επιλογή μου?

Υ.Γ. Ktm 990 '07
Μόνο σε κάγκελα H&B μπαίνουν οι Gobi.

Σεντ φρομ Ténéré φον

EDIT: και με αντάπτορα σε κάγκελα της SW-Motech
 
Τελευταία επεξεργασία:

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Με ενδιαφέρει και εμενα αν δεν προχωρησεις ή υπαρχει αλλο ζευγάρι

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οκ θα το έχω υπόψιν
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω βρει τρελή ευκαιρία της OEM της πλαστικές της Hepco & Becker.
Απο κάγκελα τι παίζει?
Καινούρια είδα γύρω στα 250€ :wtf,:
Όντως? Μόνο αυτά είναι η επιλογή μου?

Υ.Γ. Ktm 990 '07
Μεταχειρισμένα από 150 αλλά είναι σπάνιο είδος..
Ρίξε μια ματια στις αγγελίες του καρ, όλο και κάποιος που πουλάει το μηχανάκι του θα δίνει χωριστά τις βάσεις ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A

AndonisD

Επισκέπτης
Το περασμένο ΠΣΚ έκανα ταξίδι αστραπή στην Κέρκυρα Αναχώρηση από Αθήνα Παρασκευή 15:00 και επιστροφή Κυριακή 19:00
Ήμουν μόνος με βαλίτσες φορτωμένες
Οι ταχύτητες που κινήθηκα ήταν μέχρι 180 κοντερίσια στο καινούριο κομμάτι από Ιωάννινα προς Ηγουμενίτσα
Πραγματικά η μηχανή ήταν ακούνητη Οι βαλίτσες δεν επηρέασαν καθόλου την σταθερότητα της και την οδική της συμπεριφορά
Αύξησαν βέβαια λίγο την κατανάλωση



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Εχει κανεις εικονα απο τις Heavy Duties; Μολις τις παρηγγειλα, η τιμη ηταν παρα πολυ δελεαστικη. Στην Ελλαδα δεν εχω δει κριτικες, αλλα στο εξωτερικο τις εχουν σε μεγαλη εκτιμηση.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Εχει κανεις εικονα απο τις Heavy Duties; Μολις τις παρηγγειλα, η τιμη ηταν παρα πολυ δελεαστικη. Στην Ελλαδα δεν εχω δει κριτικες, αλλα στο εξωτερικο τις εχουν σε μεγαλη εκτιμηση.
Δεν τις έχω δει από κοντά αλλά η αλήθεια είναι ότι στο εξωτερικό παίζουν πολύ! Πιστεύω καλή επιλογή! Περιμένουμε εντυπώσεις και φώτο κυρίως για την εφαρμογή γιατί οπτικά είναι σούπερ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω βρει τρελή ευκαιρία της OEM της πλαστικές της Hepco & Becker.
Απο κάγκελα τι παίζει?
Καινούρια είδα γύρω στα 250€ :wtf,:
Όντως? Μόνο αυτά είναι η επιλογή μου?

Υ.Γ. Ktm 990 '07
Έχω τις κλασσικές πλαστικές της KTM (hepco&becker) με κάγκελα από sw motech + ανταπτορα για hepco&becker. Ο φίλος που λέει πως μόνο τα αντίστοιχα κάγκελα ταιριάζουν κάνει λάθος. Το κόστος τους όμως είναι περίπου στα 220 μαζί με τον ανταπτορα. Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις να ξέρεις πως οι βάσεις από sw motech είναι μακράν καλύτερες.
 
Reactions: yns

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Έχω τις κλασσικές πλαστικές της KTM (hepco&becker) με κάγκελα από sw motech + ανταπτορα για hepco&becker. Ο φίλος που λέει πως μόνο τα αντίστοιχα κάγκελα ταιριάζουν κάνει λάθος. Το κόστος τους όμως είναι περίπου στα 220 μαζί με τον ανταπτορα. Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις να ξέρεις πως οι βάσεις από sw motech είναι μακράν καλύτερες.
Το έκανα edit το post, όντως με αντάπτορα, στα ειδικά κάγκελα της SW Motech μπαίνουν οι περισσότερες μάρκες.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Εχει κανεις εικονα απο τις Heavy Duties; Μολις τις παρηγγειλα, η τιμη ηταν παρα πολυ δελεαστικη. Στην Ελλαδα δεν εχω δει κριτικες, αλλα στο εξωτερικο τις εχουν σε μεγαλη εκτιμηση.
Ειχα στειλει εγω mail πριν 2 μηνες γιατι με ενδιεφεραν αλλα εφαγα πορτα.

"Hi Zak,

Our prices are
Two 48 l panniers, not coated, with fixing system, polyethylene isolation and locks cost 405 euro
Two 39 l panniers, not coated, with fixing system, polyethylene isolation and locks cost 395 euro.


A panniers rack for KTM990 costs 110 euro

just please excuse us, we are out of stock on panniers racks and we will need a very long time to be able to make it for you, we apologize.

Best regards and thank you, Alex "

Πρεπει να ειναι πολυ καλες παντως. Ποσο σου πηγαν?
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
δεν βρισκω καποιο ανοιχτο θεμα για ερωτησεις αλλα αν ειναι τελειως off topic ας το σβησουν ή το βαλουν ως νεο θεμα οι αγαπητοι moderators :sneaky:
εχω βαλει ηδη τα καγκελα της givi και σκεφτομαι με την πρωτη ευκαιρια να αγορασω ενα ζευγαρι απο αυτες givi e360n 40lt https://www.motorparts.com.gr/eshop/valitses-mixanis/givi/plaines-valitses-givi/βαλίτσα-givi-e360n-40lt-monokey-top-case-πλαινή-detail.html . βγαινουν κοντα στα 170ευρω και οι 2 που φαινεται πολυ οικονομικο πακετο. εμφανισιακια ειναι λιγο παλιες αλλα απο θεμα ογκου ηταν καλα οταν τις δοκιμασα μιας και ειναι μαζεμενες σαν σχεδιο και δεν εξεχουν πολυ. επισης πιστευω οτι το cb που εχει λεπτη σιλουετα θα ειναι ασχημο με τις ογκωδεις τετραγωνες βαλιτσες εκτος του κοστους που για μενα ειναι απαγορευτικο.
απο την εμπειρια σας αξιζουν? απο θεμα αντοχης και κυριως να μη φυγουν απο πανω στα καλα καθουμενα. μου ειπαν οτι δεν μπαζουν νερα αλλα αν τις εχει δοκιμασει καποιος ακομα καλυτερα. πιστευω οτι καποια στιγμη θα θελουν κι αυτες αλλαγη σε λαστιχακια.
η χρηση τους δεν θα ειναι καθημερινη. θα τις βαζω μονο οταν χρειαζεται σε μονοημερες ή 2μερες-3μερες εκδρομες που κανω πιο συχνα και ελπιζω σε κανα μεγαλυτερο ταξιδι στο εξωτερικο καποια στιγμη.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
@johni41 Τις ειχα στο varadero , μια χαρα βαλιτσες , χωρανε πολλα πραγματα , νερο δεν εβαλαν ποτε , και αντεχουν και καμια χαζοπτωση .
Σε καθημερινη βαση μπορεις να εχεις την μια σαν topcase .
Nα φυγουν απο πανω ειναι πολυ δυσκολο , σε καθε ταξιδι ομως καλο ειναι να περνας και εναν ιμαντα περιμετρικα για να νιωθεις εσυ καλυτερα .

Με το συστημα monokey εχω κανει αρκετα χιλιομετρα , προσφατα εκανα περιπου 12500χλμ σε μικτο δρομο ,δεν ειχα θεμα .
Αν τα ταξιδια σου ειναι κυριος ασφαλτινα με λιγο χωμα να τις παρεις .
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Στη κατεμουνα αποφασισα να μη βαλω αλουμινιου λογω κοστους. Θα προχωρησω σε αυτες που μαζι με τις βασεις θα βγουν κοντα στα 250. http://www.motomarket-shop.gr/eksoplismos-motosikletas/balitses/plaines-balitses/3873-balitses-plaines-22-litra-e22n-monokey-mayres-givi
Η χρηση τους θα ειναι μονο σε ταξιδια. Το ξερω πως δεν ειναι μεγαλες αλλα δεν ηθελα ογκο. Αλλωστε σε συνδιασμο με το tankbag και με ενα drybag δεμενο πισω θα ειμαι καλυμενος νομιζω. Τις εχει κανεις? Τα monokey σε χωματοδρομο αντεχουν η θα τις ψαχνω στα χωραφια?
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
@johni41 Τις ειχα στο varadero , μια χαρα βαλιτσες , χωρανε πολλα πραγματα , νερο δεν εβαλαν ποτε , και αντεχουν και καμια χαζοπτωση .
Σε καθημερινη βαση μπορεις να εχεις την μια σαν topcase .
Nα φυγουν απο πανω ειναι πολυ δυσκολο , σε καθε ταξιδι ομως καλο ειναι να περνας και εναν ιμαντα περιμετρικα για να νιωθεις εσυ καλυτερα .

Με το συστημα monokey εχω κανει αρκετα χιλιομετρα , προσφατα εκανα περιπου 12500χλμ σε μικτο δρομο ,δεν ειχα θεμα .
Αν τα ταξιδια σου ειναι κυριος ασφαλτινα με λιγο χωμα να τις παρεις .
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες! το εχω δει οτι μπαινουν και κανονικα απο πανω αλλα ηδη εχω πισω μπαγκαζιερα. αυτο με τον ιμαντα θα το κανω για να σιγουρευτω παραπανω.
μεχρι στιγμης (αλλα και στη συνεχεια κατα πασα πιθανοτητα) τα χλμ ειναι κυριως ασφαλτινα και απο χωμα μονο για μικρες αποστασεις 10-15χλμ και μικρο βαθμο δυσκολιας. αρα απο τα λεγομενα σου ειναι ενα πακετο οικονομικο και αξιοπιστο.
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Ειχα στειλει εγω mail πριν 2 μηνες γιατι με ενδιεφεραν αλλα εφαγα πορτα.
"Hi Zak,

Our prices are
Two 48 l panniers, not coated, with fixing system, polyethylene isolation and locks cost 405 euro
Two 39 l panniers, not coated, with fixing system, polyethylene isolation and locks cost 395 euro.

A panniers rack for KTM990 costs 110 euro

just please excuse us, we are out of stock on panniers racks and we will need a very long time to be able to make it for you, we apologize.

Best regards and thank you, Alex "

Πρεπει να ειναι πολυ καλες παντως. Ποσο σου πηγαν?
650 ολα μαζι (καγκελα, μπαγκαζιερες 40 κ 48 λιτρα με επενδυση απο μεσα, ιμαντες και μεταφορικα). Στον δρομο ειναι, ερχονται...
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Υπάρχουν και κάτι κινεζικές από Aliexpress ή amazon νομίζω που δείχνουν εφάμιλλες ποιοτικά με τις διάφορες αλουμινένιες του εμπορίου προς 150€ η μία, και αν θυμάμαι καλά τις φέρνεις ένας στην Αττική προς 200 η μια

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Υπάρχουν και κάτι κινεζικές από Aliexpress ή amazon νομίζω που δείχνουν εφάμιλλες ποιοτικά με τις διάφορες αλουμινένιες του εμπορίου προς 150€ η μία, και αν θυμάμαι καλά τις φέρνεις ένας στην Αττική προς 200 η μια

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μπορείς να βρεις κάτι πιο συγκεκριμένο;
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Λοιπόν, ο "μοτο Νομικός" τις φέρνει στο Κορυδαλλό ,ή τουλάχιστον τις έχει αγγελια (ίσως τις φέρνει με παραγγελία),στο γνωστό διαδικτυακό σάιτ αγγελιών αυτοκινήτων- μοτοσυκλετών,πριν που ξαναμπήκα γράφει 31 ή 38 lt, προς 195€ η μία.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom