Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Για καγκελα εσύ τι λες;
Εγώ πήρα απο εδω, τα έχει και στο eBay, πήρα τα απλά-οχι για givi μιας και ο σκοπός μου ήταν-είναι να βάζω σαμάρια.
Εάν δεν έχεις στα προτείνω αλλά νομίζω ότι μάλλον θα ειναι καλύτερα να δεις τι θα κάνεις με τις βαλίτσες και να τα αγοράσεις μαζί.
Κατά τ'άλλα είμαι ικανοποιημένος με αυτά όσες φορές τα δούλεψα με κάτι αρχαία σμάμαρια Terra.

Έχει και μια ωραία γαιδουροσχάρα..
Κατα καιρους το σκεφτομαι μπας και παρω κατι σε πλαινες βαλιτσες, ομως επειδη δεν προκειται να κανω αγριαδες στα οποια ταξιδακια μου δεν ειμαι διατεθιμενος να δωσω και πολλα χρηματα, δεν εχω κιολας και να ειχα δεν θα τις εκανα "αποσβεση" με την χρηση μου.
Επεσα πανω σε αυτα σημερα, για την περιπτωση μου θα ηταν ταμαμ νομιζω, συν οτι τα χρησμοποιει καποιος και για κουτιά γενικης χρησης ευκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Για καγκελα τι λες;
Εγώ πήρα απο εδω, τα έχει και στο eBay, πήρα τα απλά-οχι για givi μιας και ο σκοπός μου ήταν-είναι να βάζω σαμάρια.
Έχει και μια ωραία γαιδουροσχάρα.
Κατα καιρους το σκεφτομαι μπας και παρω κατι σε πλαινες βαλιτσες, ομως επειδη δεν προκειται να κανω αγριαδες στα οποια ταξιδακια μου δεν ειμαι διατεθιμενος να δωσω και πολλα χρηματα, δεν εχω κιολας και να ειχα δεν θα τις εκανα "αποσβεση" με την χρηση μου.
Επεσα πανω σε αυτα σημερα, για την περιπτωση μου θα ηταν ταμαμ νομιζω, συν οτι τα χρησμοποιει καποιος και για κουτιά γενικης χρησης ευκολα.
Πιστευω οτι ειναι μια χαρα για τα λεφτα τους! Οτι και να ναι αποσβεση θα κανουν σιγουρα!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Θα έλεγα πως το θέμα μπορεί να συμπτηχθεί με το ήδη υπάρχον για τις βαλίτσες (εδώ) για να μη χάνονται οι πληροφορίες.

Οι βαλίτσες στην αγγελία είναι KAPPA το 1ο topcase και Quro οι επόμενες (τριπλέτα).

Για τα απλά κουτιά (οπτικά έλεος αλλά φτηνά) ψάξτε τα έτσι:
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XMotorrad Seitenkoffer Bagtecs.TRS0&_nkw=Motorrad Seitenkoffer Bagtecs&_sacat=0
Υπάρχουν 2 μεγέθη και βλέπω πως τα δίνουν και με αντάπτορες για 16mm κάγκελα (πχ Givi) - τα κάγκελα δεν συμπεριλαμβάνονται και οι περιγραφές στο ebay είναι παραπλανητικές όταν λέει πως είναι για το τάδε μοντέλο. Universal είναι...

34lt, Ύψος 480 mm, Πλάτος 260 mm, Μήκος 365 mm,
45lt, Ύψος 360 mm, Πλάτος 280 mm, Μήκος 470 mm
Τις γλυκοκοίταζα κι εγώ αλλά πάντα θυμάμαι έναν γερμανό με R100GS που είχα δει κάποτε με δαύτες ο οποίος μου είπε να μην πάρω και πως είναι σαν τσίγκος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stamulee

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤΟΣ
Μοτό
KTM 950 Adventure
Γεια σας και χρόνια πολλά. Πριν λίγες μέρες απέκτησα το πρώτο μου μηχανάκι KTM 950 adv (μην τα ξαναλέμε ) και θέλω να αγοράσω πλαϊνές βαλίτσες SOFT όμως ( σαμάρια πως το λένε)
Δεν έχω ακόμα κάγκελα πίσω όμως θα βάλω
Έχω δει αυτές https://www.makan.gr/προϊον/touratech-αδιάβροχα-πλαϊνά-σαμάρια-endurance/ στα 215 ευρώ + πόσο θα μου κοστίσουν τα κάγκελα 52Lt
και αυτές http://www.tripper.gr/index.php?route=product/product&path=95_201_105&product_id=940&mfp=16-katigor-a[ΠΛΑΙΝΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ] στα 30 ευρώ που είναι μαζί με τα κάγκελα 64 Lt

Είμαι άσχετος απο αυτά χρειάζονται συγκεκριμένα κάγκελα για την κάθε μάρκα σαμαριού ? τα κάγκελα που δίνει μαζί η SW-MOTECH είναι καλά? παρέχουν προστασία στην μηχανή στα πίσω πλαστικά κλπ?
Έχετε κάποιοι κάποιο απο αυτά τα σαμάρια ? Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο ?
Ευχαριστώ
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Προσωπικά δεν έχω άποψη δυστυχώς ...
Αν θέλεις κανε ενα τηλ στο Θανο @tripper.gr και είμαι βέβαιος πως θα σε προσανατολίσει όπως πρέπει, μιας και ο ίδιος γράφει χλμ σε 2 ρόδες πολλά χρόνια ;)
Αυτά.. :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Προσωπικα χρησιμοποιω τα παρακατω σαμαρια

http://www.coloriposto.gr/saddle-bag-anavati-mixanis/476-plevriki-saki-colori-50-80-lt.html

Και τις παρακατω βασεις

https://www.moto-accessories.gr/products/exoplismos_taxidiou/baseis_plainon_balitson_gia_ktm_950_990_adventure_givi_pl650

Σε 2 3ήμερες χωματινες που τα εχω χρησιμοποιήσει (η μια με συνεχη βροχη στο γυρισμο), εμεινα πολυ ικανοποιημενος. Εννοείται οτι δεν εβαλαν σταγονα.



 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Γεια σας και χρόνια πολλά. Πριν λίγες μέρες απέκτησα το πρώτο μου μηχανάκι KTM 950 adv (μην τα ξαναλέμε ) και θέλω να αγοράσω πλαϊνές βαλίτσες SOFT όμως ( σαμάρια πως το λένε)
Δεν έχω ακόμα κάγκελα πίσω όμως θα βάλω
Έχω δει αυτές https://www.makan.gr/προϊον/touratech-αδιάβροχα-πλαϊνά-σαμάρια-endurance/ στα 215 ευρώ + πόσο θα μου κοστίσουν τα κάγκελα 52Lt
και αυτές http://www.tripper.gr/index.php?route=product/product&path=95_201_105&product_id=940&mfp=16-katigor-a[ΠΛΑΙΝΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ] στα 30 ευρώ που είναι μαζί με τα κάγκελα 64 Lt

Είμαι άσχετος απο αυτά χρειάζονται συγκεκριμένα κάγκελα για την κάθε μάρκα σαμαριού ? τα κάγκελα που δίνει μαζί η SW-MOTECH είναι καλά? παρέχουν προστασία στην μηχανή στα πίσω πλαστικά κλπ?
Έχετε κάποιοι κάποιο απο αυτά τα σαμάρια ? Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο ?
Ευχαριστώ
Εχω τα σαμαρια της SW motech, αλλα την εκδοση χωρις βασεις. Ειναι universal, δενουν πανω σε οποιαδηποτε καγκελα φορας. Εγω εχω βαλει τα αφαιρουμενα της Givi, που μου δινουν τη δυνατοτητα να φοραω και κλασσικες βαλιτσες της Givi (Ε21) αλλα και να προσαρμοσω κατι βινταζ μεταλλικες touratech που μου εχουν ξεμεινει. Τα σαμαρια εχουν πολυ υψηλη ποιοτητα κατασκευης, δενουν ευκολα και προπαντων γερα πανω στα καγκελα και φυσικα κλεινουν σαν drybag πληρως υδατοστεγως.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Αγορασα προσφατα τις μεταλλικες βαλιτσες της Givi με το ονομα Dolomiti. Ο σκοπος μου ηταν να αγορασω τις outback αλλα οπως πληροφορηθηκα δυστηχως τα καγκελα που χρησιμοποιουν οι Outback ειναι discontinued για το 9χ0 adventureo_Oo_O. Με μια πρωτη ματια οι Dolomiti φαινονται αρκετα ποιοτικες με ουσιαστικα τη μονη διαφορα με τις outback να ειναι το σχεδιαστικο και αισθητικο κομματι. Στα συν ειναι οτι οι Dolomiti εχουν και χερουλι μεταφορας ενσωματωμενο. Θα επανελθω με review μετα τη χρηση τους σε ταξιδι!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αγορασα προσφατα τις μεταλλικες βαλιτσες της Givi με το ονομα Dolomiti. Ο σκοπος μου ηταν να αγορασω τις outback αλλα οπως πληροφορηθηκα δυστηχως τα καγκελα που χρησιμοποιουν οι Outback ειναι discontinued για το 9χ0 adventureo_Oo_O. Με μια πρωτη ματια οι Dolomiti φαινονται αρκετα ποιοτικες με ουσιαστικα τη μονη διαφορα με τις outback να ειναι το σχεδιαστικο και αισθητικο κομματι. Στα συν ειναι οτι οι Dolomiti εχουν και χερουλι μεταφορας ενσωματωμενο. Θα επανελθω με review μετα τη χρηση τους σε ταξιδι!
Τα καγκελα που χρησιμοποιουν οι dolomiti ποια ειναι;

Νομιζω υπαρχει και ενας ανταπτορας που εφαρμοζεται πανω σε καγκελα της kappa, και μπορουν να δεχτουν τις outback.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αγορασα προσφατα τις μεταλλικες βαλιτσες της Givi με το ονομα Dolomiti. Ο σκοπος μου ηταν να αγορασω τις outback αλλα οπως πληροφορηθηκα δυστηχως τα καγκελα που χρησιμοποιουν οι Outback ειναι discontinued για το 9χ0 adventureo_Oo_O. Με μια πρωτη ματια οι Dolomiti φαινονται αρκετα ποιοτικες με ουσιαστικα τη μονη διαφορα με τις outback να ειναι το σχεδιαστικο και αισθητικο κομματι. Στα συν ειναι οτι οι Dolomiti εχουν και χερουλι μεταφορας ενσωματωμενο. Θα επανελθω με review μετα τη χρηση τους σε ταξιδι!
Τα καγκελα που χρησιμοποιουν οι dolomiti ποια ειναι;

Νομιζω υπαρχει και ενας ανταπτορας που εφαρμοζεται πανω σε καγκελα της kappa, και μπορουν να δεχτουν τις outback.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Ειναι τα κλασσικά PL της givi για monokey. Έχουν κάποιους ανταπτορες μεσα οι Dolomiti για να βαλεις στα κάγκελα ετσι ωστε να ταιριάξουν. Οι Outback εχουν ενα εντελως διαφορετικό κλείδωμα πανω στη βαση που θελει συγκεκριμένο κωδικό για να ταιριάξει.. Ειναι και πιο χοντρα και τα κάγκελα.
 

gonzo

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
V-Strom 650
Καλησπέρα παιδιά!

Καθότι είμαι κι εγώ έτοιμος να προχωρήσω στην αγορά αλουμινένιων πλαϊνών βαλιτσών θα σας ζαλίσω λίγο με τις ερωτήσεις μου..
Κάτοχος ενός Vstrom του '17 με τα Givi PL κάγκελα, με κυρίως ασφάλτινα ταξίδια και χώμα μόνο καλοκαίρι στο ελεύθερο κάμπινγκ. Προσανατολίζομαι στις παρακάτω (με σειρά κόστους, καθώς είναι ο 2ος πιο καθοριστικός παράγοντας..)
1) Quro 38lt ~400e (που έχουν αναφερθεί και πιο πάνω)
2) Givi Dolomiti 36lt ~475e
3) Kappa K-Venture 37lt ~510e
4) Earth Explorer 38lt ~560e

Ο πρώτος και σημαντικότερος παράγοντας για μένα είναι η ασφάλεια. Πέρασα το μεγαλύτερο κομμάτι του ταξιδιού που κάναμε με την παρέα στην Ιταλία κοιτάζοντας τους καθρέφτες κι ελπίζοντας ότι δεν θα δω κάποια ιπτάμενη βαλίτσα :p (είχα ένα ζευγάρι δανεικές Givi πλαστικές)

1) Τις Quro πήγα και τις είδα από κοντά. Δεν έχω εμπειρία αλλά κατασκευαστικά μου φάνηκαν οκ, πρέπει να είναι τουλάχιστον 1.5mm αλουμίνιο, τα καπάκια φαίνεται να κλείνουν ερμητικά, κι όντως, όπως γράφουν στο advrider φαίνεται να υπάρχει ένα μικρό κενό ανάμεσα στο πλαϊνό κομμάτι και στον πάτο, που μάλλον όμως διορθώνεται εύκολα με σιλικόνη. Η αμφιβολία/ανησυχία που έχω είναι για το σύστημα στήριξης. Στο advrider (πάλι), γράφει ότι το σύστημα στήριξης είναι ίδιο με της Touratek, αλλά δεν ξέρω πόσο καλό είναι (είχα διαβάσει αυτό παλιότερα που με είχε αγχώσει). Με ένα καλύτερο σύστημα στήριξης (όπως γράφει ο Γιάννης στο ποστ #218) νομίζω ότι θα αισθανόμουν καλύτερα, αλλά με κάτι τέτοιο στο κόστος φτάνει στο ίδιο επίπεδο με τις Dolomiti.. (+60ε περίπου;;)

2) Givi Dolomiti
Δεν έχω διαβάσει κάποιο αρνητικό σχόλιο για τις Dolomiti (όσο έψαξα) και το μόνο που θα με απασχολούσε είναι το κατά πόσο αντέχουν οι πλαστικές "δέστρες" για ιμάντες στο καπάκι, για φόρτωμα/δέσιμο για πράγματα του κάμπινγκ. Το ίδιο ισχύει και για τα πλαστικά ποδαράκια με τα οποία "πατάει" στην κάτω μεριά της στο κάγκελο. Βέβαια μπορεί να λέω και μλκίες, γιατί όλο και κάποιος θα είχε παραπονεθεί τόσα χρόνια που κυκλοφορούν και πιθανότατα στην Givi δεν θα επέλεγαν κάποιο "αδύναμο" υλικό γι' αυτό το σημείο. Η τιμή βέβαια έχει πολύ μικρή διαφορά από τις K-Venture που έχουν μεταλλικές "δέστρες" και πλαστικές προστασίες στις γωνίες (ίσως να είναι λίγο αδιάφορο, αλλά θεωρώ ότι θα οι K-Venture θα γλυτώσουν με λιγότερες αμυχές ένα ήπιο σάβουρο)

3) Kappa K-Venture
Φαίνονται ιδανικές, κουμπώνουν κατευθείαν στα κάγκελα που έχω (όπως και οι Givi). Αυτό που πρόσεξα σ' αυτές είναι ότι το κάτω κομμάτι που πατάει στο κάγκελο είναι πλαστικό, άρα όλο σχεδόν το βάρος (5kg καθαρό + 10 ωφέλιμο + ό,τι έξτρα) θα εφαρμόζεται πάνω σ' αυτό το πλαστικό κομμάτι. Δεν διάβασα κανένα άσχημο σχόλιο κι εδώ.

4) Earth Explorer
Φαίνονται ιδανικές, φτιάχνονται ακριβώς για τα κάγκελά σου, ένα φίλος με F800 GS Adv είναι υπέρ-ικανοποιημένος από την ποιότητα και το κούμπωμα στα κάγκελά του. Το μόνο αρνητικό είναι δυστυχώς ότι η τιμή είναι η μεγαλύτερη απ' όλες όσες με ενδιαφέρουν. Θα ήθελα πολύ να τις βρω μεταχειρισμένες, αλλά απ' ότι φαίνεται δεν πουλάει κανείς (σε ίδιες διαστάσεις αριστερά-δεξιά), ή αν τις δίνει, εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού!

Κατανοώ, είναι "μια απ' τα ίδια" απ' όσα έχουν συζητηθεί μέχρι τώρα σ' αυτό το thread, αλλά ελπίζω στις απόψεις/καθοδήγησή σας.

Επίσης, αν κάποιος έχει βρει καλύτερες τιμές για τις Givi/Kappa, σας παρακαλώ ρίχτε ένα pm!! (είδα ότι συμφορουμίτης πήρε της Trekker Outback 490e, κι όσο τις έψαχνα δεν τις είχα πετύχει σε τέτοια τιμή)

Γιώργος
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Καλησπέρα παιδιά!

Καθότι είμαι κι εγώ έτοιμος να προχωρήσω στην αγορά αλουμινένιων πλαϊνών βαλιτσών θα σας ζαλίσω λίγο με τις ερωτήσεις μου..
Κάτοχος ενός Vstrom του '17 με τα Givi PL κάγκελα, με κυρίως ασφάλτινα ταξίδια και χώμα μόνο καλοκαίρι στο ελεύθερο κάμπινγκ. Προσανατολίζομαι στις παρακάτω (με σειρά κόστους, καθώς είναι ο 2ος πιο καθοριστικός παράγοντας..)
1) Quro 38lt ~400e (που έχουν αναφερθεί και πιο πάνω)
2) Givi Dolomiti 36lt ~475e
3) Kappa K-Venture 37lt ~510e
4) Earth Explorer 38lt ~560e

Ο πρώτος και σημαντικότερος παράγοντας για μένα είναι η ασφάλεια. Πέρασα το μεγαλύτερο κομμάτι του ταξιδιού που κάναμε με την παρέα στην Ιταλία κοιτάζοντας τους καθρέφτες κι ελπίζοντας ότι δεν θα δω κάποια ιπτάμενη βαλίτσα :p (είχα ένα ζευγάρι δανεικές Givi πλαστικές)

1) Τις Quro πήγα και τις είδα από κοντά. Δεν έχω εμπειρία αλλά κατασκευαστικά μου φάνηκαν οκ, πρέπει να είναι τουλάχιστον 1.5mm αλουμίνιο, τα καπάκια φαίνεται να κλείνουν ερμητικά, κι όντως, όπως γράφουν στο advrider φαίνεται να υπάρχει ένα μικρό κενό ανάμεσα στο πλαϊνό κομμάτι και στον πάτο, που μάλλον όμως διορθώνεται εύκολα με σιλικόνη. Η αμφιβολία/ανησυχία που έχω είναι για το σύστημα στήριξης. Στο advrider (πάλι), γράφει ότι το σύστημα στήριξης είναι ίδιο με της Touratek, αλλά δεν ξέρω πόσο καλό είναι (είχα διαβάσει αυτό παλιότερα που με είχε αγχώσει). Με ένα καλύτερο σύστημα στήριξης (όπως γράφει ο Γιάννης στο ποστ #218) νομίζω ότι θα αισθανόμουν καλύτερα, αλλά με κάτι τέτοιο στο κόστος φτάνει στο ίδιο επίπεδο με τις Dolomiti.. (+60ε περίπου;;)

2) Givi Dolomiti
Δεν έχω διαβάσει κάποιο αρνητικό σχόλιο για τις Dolomiti (όσο έψαξα) και το μόνο που θα με απασχολούσε είναι το κατά πόσο αντέχουν οι πλαστικές "δέστρες" για ιμάντες στο καπάκι, για φόρτωμα/δέσιμο για πράγματα του κάμπινγκ. Το ίδιο ισχύει και για τα πλαστικά ποδαράκια με τα οποία "πατάει" στην κάτω μεριά της στο κάγκελο. Βέβαια μπορεί να λέω και μλκίες, γιατί όλο και κάποιος θα είχε παραπονεθεί τόσα χρόνια που κυκλοφορούν και πιθανότατα στην Givi δεν θα επέλεγαν κάποιο "αδύναμο" υλικό γι' αυτό το σημείο. Η τιμή βέβαια έχει πολύ μικρή διαφορά από τις K-Venture που έχουν μεταλλικές "δέστρες" και πλαστικές προστασίες στις γωνίες (ίσως να είναι λίγο αδιάφορο, αλλά θεωρώ ότι θα οι K-Venture θα γλυτώσουν με λιγότερες αμυχές ένα ήπιο σάβουρο)

3) Kappa K-Venture
Φαίνονται ιδανικές, κουμπώνουν κατευθείαν στα κάγκελα που έχω (όπως και οι Givi). Αυτό που πρόσεξα σ' αυτές είναι ότι το κάτω κομμάτι που πατάει στο κάγκελο είναι πλαστικό, άρα όλο σχεδόν το βάρος (5kg καθαρό + 10 ωφέλιμο + ό,τι έξτρα) θα εφαρμόζεται πάνω σ' αυτό το πλαστικό κομμάτι. Δεν διάβασα κανένα άσχημο σχόλιο κι εδώ.

4) Earth Explorer
Φαίνονται ιδανικές, φτιάχνονται ακριβώς για τα κάγκελά σου, ένα φίλος με F800 GS Adv είναι υπέρ-ικανοποιημένος από την ποιότητα και το κούμπωμα στα κάγκελά του. Το μόνο αρνητικό είναι δυστυχώς ότι η τιμή είναι η μεγαλύτερη απ' όλες όσες με ενδιαφέρουν. Θα ήθελα πολύ να τις βρω μεταχειρισμένες, αλλά απ' ότι φαίνεται δεν πουλάει κανείς (σε ίδιες διαστάσεις αριστερά-δεξιά), ή αν τις δίνει, εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού!

Κατανοώ, είναι "μια απ' τα ίδια" απ' όσα έχουν συζητηθεί μέχρι τώρα σ' αυτό το thread, αλλά ελπίζω στις απόψεις/καθοδήγησή σας.

Επίσης, αν κάποιος έχει βρει καλύτερες τιμές για τις Givi/Kappa, σας παρακαλώ ρίχτε ένα pm!! (είδα ότι συμφορουμίτης πήρε της Trekker Outback 490e, κι όσο τις έψαχνα δεν τις είχα πετύχει σε τέτοια τιμή)

Γιώργος
Καλησπέρα οι τιμές που αναφέρεις είναι με ΦΠΑ!?
 

gonzo

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
V-Strom 650
Καλησπέρα οι τιμές που αναφέρεις είναι με ΦΠΑ!?
Πιστεύω πως ναι, όλες τις τιμές αυτές τις βρήκα online (δεν έγραφε κανείς ότι είναι πλέον ΦΠΑ)
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Δες αν υπάρχουν ακόμη σε προσφορά στο motoraid οι sw motech Trax evo. Στην τιμή της προσφοράς και με την έκπτωση του φόρουμ δεν υπάρχουν καλύτερες. Και σημειωτέον, από αυτές που αναφέρεις είναι οι μόνες που βγαίνουν από τα κάγκελα χωρίς να ανοίξεις το καπάκι (πχ σε περίπτωση που βρέχει).
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Tις Quro αν καταλαβα καλα μονο απο Κινα/Alibaba , ετσι? Υπαρχουν Ελλαδα/Ευρωπη?

Παντως, αν φοβασαι το συστημα της Τουρατεκ τοτε πας σε λαθος εδαφη για μεταλλικες βαλιτσες ουτως ή αλλως. Στο χωμα τα κλασσικα σαμαρια (υφασμα) ειναι απειρως καλυτερα και κυριως ασφαλεστερα. Στην ασφαλτο ο,τι βαλιτσα και να εχεις, σε καλη πτωση ολες θα παθουν ζημια.
 

gonzo

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
V-Strom 650
Δες αν υπάρχουν ακόμη σε προσφορά στο motoraid οι sw motech Trax evo. Στην τιμή της προσφοράς και με την έκπτωση του φόρουμ δεν υπάρχουν καλύτερες. Και σημειωτέον, από αυτές που αναφέρεις είναι οι μόνες που βγαίνουν από τα κάγκελα χωρίς να ανοίξεις το καπάκι (πχ σε περίπτωση που βρέχει).
Θα τις κοιτάξω, σ' ευχαριστώ!
Να υποθέσω ότι χρειάζομαι και τα αντίστοιχα κάγκελα ή υπάρχουν αντάπτορες για τα Givi PL?

Tις Quro αν καταλαβα καλα μονο απο Κινα/Alibaba , ετσι? Υπαρχουν Ελλαδα/Ευρωπη?

Παντως, αν φοβασαι το συστημα της Τουρατεκ τοτε πας σε λαθος εδαφη για μεταλλικες βαλιτσες ουτως ή αλλως. Στο χωμα τα κλασσικα σαμαρια (υφασμα) ειναι απειρως καλυτερα και κυριως ασφαλεστερα. Στην ασφαλτο ο,τι βαλιτσα και να εχεις, σε καλη πτωση ολες θα παθουν ζημια.
Τις Quro από το Moto-Νομικός θα τις έπαιρνα, για να μην μπλέξω με τελωνείο. Κι απ' ό,τι μου είπαν εκεί, αναλαμβάνουν και το τρύπημα για τις βάσεις.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Oλες οι παραπανω βαλιτσες μπαινουν στα καγκελα που εχεις, οι Outback θα χρειαστουν και διαφορετικα καγκελα, αρα ανεβαινει το κοστος.
Προσωπικη μου αποψη παντα, οι μεταλλικες βαλιτσες ειναι καλυτερες απο τις κλασσικες πλαστικες μονο σε θεμα εμφανισης, αντε και λιιιιιγο καλυτερου κλειδωματος σε μερικα μοντελα. Στην ασφαλτο οι πλαστικες θα απορροφησουν την κρουση ή θα σπασουν απο τη βαση τους. Αντε να λιωσουν απο τριβη και να χρειαστει να "μπαλωσεις" με duct tape. Οι μεταλλικες στην ιδια περιπτωση παλι μπορει να σπασουν απο τη βαση τους αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα απορροφησουν την κρουση οπως οι πλαστικες, θα τσακισουν με μονιμη παραμορφωση, και πιθανον να καταντησουν για πεταμα, εκει που τις πλαστικες στη χειροτερη θα τις εδενες πανω με ιμαντες. Εκτος δρομου δε, ουτε οι μεν ουτε οι δε ειναι καλη επιλογη, καθως αν πεσεις σου εχουν μαγκωσει το ποδι για πλακα.

Δεν εχω δει ποτε μου (oυτε εχω ακουσει) πλαστικες Givi/Kappa να εχουν φυγει απο τη μηχανη εν κινησει, χωρις να εχει προηγηθει ζημια ή μαλακια του ιδιοκτητη κατα την τοποθετηση.

Παρ'ολα αυτα, απο τις παραπανω που σε ενδιαφερουν εγω θα ψηφιζα Kappa K-venture.
 
Top Bottom