Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ναι ειναι το ιδιο συστημα με τις παλιες Zega που ειχα. Βασικα ολες οι βαλιτσες ανοιγουν με κατσαβιδι, το θεμα ειναι να τους αποτρεψεις να μπουν στη διαδικασια να το σκεφτουν και να το κανουν στα 10 λεπτα που εισαι στο καφε/καντινα/ταμειο κτλ.
Πήγαινε σε έναν αλουμινά να σου κόψει με τροχό τη zega που ήδη έχεις και μετά να στη ράψει με κόλληση στο φάρδος που θέλεις. Το εύκολο είναι να σου κάνει 2 κοψίματα ώστε να μείνει το ακριανό κομμάτι ως έχει με τα γυρίσματα του. Πιθανά να μη χρειαστεί να μεταφέρεις και το μεντεσέ έτσι όπως το βλέπω (απλά θα είναι λίγο παράκεντρος αλλά δε νομίζω να είναι πρόβλημα).
 

airmav

air
Περιοχή
Αττικη
Όνομα
tassos
Μοτό
honda vfr 1200x crosstourer, honda c50
τελικα η αγορα ηταν givi trekker33l και θα προσπαθησω να γραψω τις εντυπωσεις μου. καταρχην τρωγοντας πολυ βροχη στο ταξιδι μου (7 μερες στους δρομους της Ρουμανιας) βρηκα απλα λιγο νωπα τα πρωτα πραγματα. σαν να λεμε σταγονες. Με μια σακουλα στο πανω μερος πριν το κλεισιμο ηταν οκ. απο αποψη ογκου μαζεμενες σε σχεση με τις 46 ρες...αυτες δεν εμπαιναν καν πολυ φαρδυ το μηχανακι και ασχημο.το ανοιγμα απο πανω βοηθα οσο ειναι κουμπωμενες πανω στις βασεις οπως και στο κλεισιμο τους πριν τις βαλεις πανω.σε σχεση με τα σαμαρια που ειχα πριν η καταναλωση στην μοτοσυκλετα μου ηταν ακριβως η ιδια. ομορφες πολυ εννοειται και θεωρω οτι ηταν καλη επιλογη λιγο πιο κατω απο 500€. να πω οτι ηδη ειχα τις βασεις απο την αρχη καθως δεν γουσταρα να ακουμπουν τα σαμαρια πανω στην ουρα της μηχανης. κ επιτελους το γρηγορο φορτωμα ηταν γεγονος.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
να πω κι εγω την ιστορια μου :happy:
εχω τις πλαστικες givi e41,δηλαδη αυτες:
Givi E41N 41lt
τις ειχα παρει μεταχειρισμενες σε πολυ καλη τιμη.για πλαστικες,ειναι αρκετα καλες,εχουν το πλεονεκτημα πως εχουν ενα εξτρα πορτακι-καπακι που ανοιγει για να βγαλεις η να βαλεις καποια αντικειμενα.(εμενα με βολευει να εχω καποια μπουκαλα με νερο,η καποια σνακ στα ταξιδια εκει πχ).
τελευταια σκεφτομαι το ενδεχομενο να τις πουλησω και να παρω καποιες οικονομικες αλουμινενιες,για την δυνατοτητα φορτωματος απο πανω που σου δινουν.
ειδα παραπανω αυτες που ποσταρε ο @k0k0s και φανηκαν πολυ ενδιαφερουσες.περιμενουμε ενα μικρο review μιας και απο τιμη ειναι δελεαστικες!
επισης με λιγα παραπανω χρηματα παιζουν οι γνωστες heavy duties που λεγεται πως ειναι πολυ ποιοτικες.
αυτο που θα πρεπει να δω-μετρησω ειναι ποσο μπροστα ερχονται οι μεταλλικες,γιατι με τις πλαστικες που ηδη εχω,το ποδι της συνεπιβατιδας,εχει οριακα χωρο για το πατητηρι.αν και με μια προχειρη ματια ειδα πως ειναι πιο μικρες σε μηκος και πιο ψηλες οι μεταλλικες εναντι των πλαστικων.
κατι αλλο που με προβληματιζει ειναι μηπως εχω θεμα στο ανοιγμα απο πανω,με τυχον φλας(φοραει αφτερ_και την κεντρικη βαλιτσα γιατι ειναι μεγαλη).
αυτα θα τα μετρησω και θα τα δω μεσα στις επομενες μερες.
αν κατι μου διαφευγει και υπαρχει αλλη προταση για κατι οικονομικα αντιστοιχο,ειμαι ολος ματια!! :)

αααα.
κατι που ηθελα να πω ειναι πως πετυχα στο fb καποιον απο την λειβαδια που ξεκινησε και φτιαχνει βαλιτσες,σε πολυ οικονομικες τιμες,με ενα παραξενο σχημα ομως.
δεν μπορω να πω πως μαρεσουν και πολυ,αλλα ισως το συνηθισω στο μελλον.
δεν εχω καμια σχεση με τον ανθρωπο,δεν εχω την παραμικρη ιδεα ποιος τι και πως,απλα ποσταρω το λινκ.(αν υπαρχει καποιος ενδιασμος,σβηστε το αμεσα).
https://www.facebook.com/ASTRO-MotoPanniers-2055318278064091/
 
Τελευταία επεξεργασία:

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Ενδιαφερουσα κατασκευή!
Εχουν το πιο αεροδυναμικό σχήμα σε αλουμινένια βαλίτσα που έχω δει.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ενδιαφερουσα κατασκευή!
Εχουν το πιο αεροδυναμικό σχήμα σε αλουμινένια βαλίτσα που έχω δει.
Αποτι αναφέρει, είναι μονοκόμματη (εκτός από το πάνω και το κάτω μέρος προφανώς) και γι'αυτό είναι πολύ ανθεκτική σε νερό και όπως είπες, αεροδυναμική.
Επίσης σε τυχόν βουλιαγμα από πτώση με χτύπημα από μέσα μπορεί να επανέλθει.
Το design τους είναι λίγο περίεργο,αλλά αν δεν έχει κάποιος τέτοια θέμα,είναι πολύ οικονομικές.
Περί τα 100€ ανά βαλίτσα με Κιτ στήριξης και κλειδαριές στην τιμή.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πιο λεπτομερές review οταν επιστρεψω, αυτη τη στιγμή ειμαι Ποντγκοριτσα.

Με τις βαλιτσες ειμαι υπερευχαριστημενος, απιστευτη ποιοτητα κατασκευης, ειδικα για τα λεφτα τους. Στην Κλεισουρα εφαγαν νερο με το τουλουμι, σε μπορα τοσο δυνατη που σταματουσαν και ολα τα αμαξια. Δεν πηραν ουτε σταγονα νερο!

 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Καλό δρόμο και ατσαλακωτος και εσυ κι αυτές!

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Έχω ένα παρόμοιο τοπ κεις στην κουζίνα , το ονομάζω κάδο ανακύκλωσης .

Οι πλαϊνές τρώγονται .


Στην αύρα ...
Χαχαχαχα
:laugh::laugh::laugh::laugh::fun


Πιο λεπτομερές review οταν επιστρεψω, αυτη τη στιγμή ειμαι Ποντγκοριτσα.

Με τις βαλιτσες ειμαι υπερευχαριστημενος, απιστευτη ποιοτητα κατασκευης, ειδικα για τα λεφτα τους. Στην Κλεισουρα εφαγαν νερο με το τουλουμι, σε μπορα τοσο δυνατη που σταματουσαν και ολα τα αμαξια. Δεν πηραν ουτε σταγονα νερο!

Ωραίος!!καλό δρόμο να έχεις!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gakis

Gakis
Περιοχή
Αθήνα, Ηλιούπολη
Όνομα
Gakis
Μοτό
KTM 1190
Οσο αφορά τις βαλίτσες έχω εμπειρία με σχετική μικρή γκάμα Βαλιτσών, βασικά δύο
Η πρώτη BMW GS 1200 με τις εργοστασιακές πλαστικές βαλίτσες της.
Η δεύτερη με KTM 1190 πάλι με τις εργοστασιακές πλαστικές βαλίτσες της.
και τα δύο ζευγάρια είναι αυτά με διαφορά όγκου δεξιά - αριστερά λόγω εξάτμισης.

1. BMW GS 1200 (100.000 χλμ)
  • Οδηγικά είναι απίστευτη η συμπεριφορά του συνδυασμού μηχανής - βαλίτσες και η σταθερότητά που νιώθεις, ξεχνάς ότι τις έχεις ακόμα και μονοκάβαλος και με πολλά χλμ, πάνω από 210+ δεν καταλαβαίνεις τίποτα.
  • Χώροι, Σπαρτιάτικα .... όταν τις ανοίγεις κάτι γίνεται .... αλλά πάλι οικονομικά πράγματα
  • Εργονομία, κούμπωμα στην μηχανή, κουβάλιμα, κλπ τέλειες
  • Στεγανότητα, όχι και ότι καλύτερο, σε βροχή ακόμα και πολύ δυνατή αντέχουν, άντε καμιά σταγόνα να πάρουν. ΟΤΑΝ όμως πέρασα ποτάμι, έπρεπε οπωσδήποτε να είχα χωρίσει τα λευκά από τα χρωματιστά. Δεν υπερβάλω !!! στην κυριολεξία μπάσανε τόσο που ξεβάψανε τα ρούχα.
2. KTM 1190 (40.000 χλμ)
  • Οδηγικά, τι είπα για το BMW, ακριβώς το αντίθετο, ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΚΟΥΔΟΥΝΙΣΤΡΑ
  • Χώροι - αρκετά έως πολύ καλοί
  • Εργονομία, κούμπωμα στην μηχανή, κουβάλιμα, κλπ πολύ καλές, με επιπλέον πολύ ωραία σχεδιασμένο πορτάκι το οποίο ανοίγει με την βαλίτσα πάνω στην μηχανή, χωρίς να πέφτουν τα πράγματα. Πολύ βολικό.
  • Στεγανότητα, πού καλή, νομίζω δεν μπάζουν με τίποτα.
Αν με ρωτήσεις τώρα, τι από τα δύο προτιμάω, ξεκάθαρα την σταθερότητα της BMW, τα άλλα λύνονται, παίρνω λίγα πράγματα σε σακούλες για πλήρη αδιαβροχοποίηση
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Οσο αφορά τις βαλίτσες έχω εμπειρία με σχετική μικρή γκάμα Βαλιτσών, βασικά δύο
Η πρώτη BMW GS 1200 με τις εργοστασιακές πλαστικές βαλίτσες της.
Η δεύτερη με KTM 1190 πάλι με τις εργοστασιακές πλαστικές βαλίτσες της.
και τα δύο ζευγάρια είναι αυτά με διαφορά όγκου δεξιά - αριστερά λόγω εξάτμισης.

1. BMW GS 1200 (100.000 χλμ)
  • Οδηγικά είναι απίστευτη η συμπεριφορά του συνδυασμού μηχανής - βαλίτσες και η σταθερότητά που νιώθεις, ξεχνάς ότι τις έχεις ακόμα και μονοκάβαλος και με πολλά χλμ, πάνω από 210+ δεν καταλαβαίνεις τίποτα.
  • Χώροι, Σπαρτιάτικα .... όταν τις ανοίγεις κάτι γίνεται .... αλλά πάλι οικονομικά πράγματα
  • Εργονομία, κούμπωμα στην μηχανή, κουβάλιμα, κλπ τέλειες
  • Στεγανότητα, όχι και ότι καλύτερο, σε βροχή ακόμα και πολύ δυνατή αντέχουν, άντε καμιά σταγόνα να πάρουν. ΟΤΑΝ όμως πέρασα ποτάμι, έπρεπε οπωσδήποτε να είχα χωρίσει τα λευκά από τα χρωματιστά. Δεν υπερβάλω !!! στην κυριολεξία μπάσανε τόσο που ξεβάψανε τα ρούχα.
2. KTM 1190 (40.000 χλμ)
  • Οδηγικά, τι είπα για το BMW, ακριβώς το αντίθετο, ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΚΟΥΔΟΥΝΙΣΤΡΑ
  • Χώροι - αρκετά έως πολύ καλοί
  • Εργονομία, κούμπωμα στην μηχανή, κουβάλιμα, κλπ πολύ καλές, με επιπλέον πολύ ωραία σχεδιασμένο πορτάκι το οποίο ανοίγει με την βαλίτσα πάνω στην μηχανή, χωρίς να πέφτουν τα πράγματα. Πολύ βολικό.
  • Στεγανότητα, πού καλή, νομίζω δεν μπάζουν με τίποτα.
Αν με ρωτήσεις τώρα, τι από τα δύο προτιμάω, ξεκάθαρα την σταθερότητα της BMW, τα άλλα λύνονται, παίρνω λίγα πράγματα σε σακούλες για πλήρη αδιαβροχοποίηση
Έχω την αίσθηση ότι για την σταθερότητα που αναφέρεσαι δεν ευθύνονται τόσο οι βαλίτσες όσο το στήσιμο της μηχανής.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Παρεληφθησαν, φορεθηκαν και ηδη ταξιδευτηκαν οι Heavy duties! Μεχρι στιγμης φαινονται ακλονητες και παρα πολυ ποιοτικες.
για να εχω μια εικονα του ογκου,η δεξια,χωρις το κοψιμο,ποσα λιτρα ειναι;
 

Gakis

Gakis
Περιοχή
Αθήνα, Ηλιούπολη
Όνομα
Gakis
Μοτό
KTM 1190
Έχω την αίσθηση ότι για την σταθερότητα που αναφέρεσαι δεν ευθύνονται τόσο οι βαλίτσες όσο το στήσιμο της μηχανής.
σωστή η αίσθησή σου νομίζω.
το πακέτο όλο μαζί, μηχανή-κούμπωμα-βαλίτσες
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έχω την αίσθηση ότι για την σταθερότητα που αναφέρεσαι δεν ευθύνονται τόσο οι βαλίτσες όσο το στήσιμο της μηχανής.
Συμφωνω κι επαυξανω. Τριβαλιτσο στο 1090 και πηγα μεχρι 160 χωρις θεμα, και ειναι και το R με 21/18. Απλα φροντισα να ρυθμισω προφορτιση και αποσβεσεις για το μεγαλο φορτιο.
 

Gakis

Gakis
Περιοχή
Αθήνα, Ηλιούπολη
Όνομα
Gakis
Μοτό
KTM 1190
Συμφωνω κι επαυξανω. Τριβαλιτσο στο 1090 και πηγα μεχρι 160 χωρις θεμα, και ειναι και το R με 21/18. Απλα φροντισα να ρυθμισω προφορτιση και αποσβεσεις για το μεγαλο φορτιο.
Πράγματι έως τα 160 δεν υπάρχει θέμα και 180 ίσως .... αναλόγως ....
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αν λες οτι εχεις θεμα με βαλιτσες που κουνανε μετα τα 180 τοτε πασο...
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
Πιο λεπτομερές review οταν επιστρεψω, αυτη τη στιγμή ειμαι Ποντγκοριτσα.

Με τις βαλιτσες ειμαι υπερευχαριστημενος, απιστευτη ποιοτητα κατασκευης, ειδικα για τα λεφτα τους. Στην Κλεισουρα εφαγαν νερο με το τουλουμι, σε μπορα τοσο δυνατη που σταματουσαν και ολα τα αμαξια. Δεν πηραν ουτε σταγονα νερο!

Σύντροχε καλημέρα & καλούς δρόμους, ποιες βαλίτσες έχεις βάλει?
 

Gakis

Gakis
Περιοχή
Αθήνα, Ηλιούπολη
Όνομα
Gakis
Μοτό
KTM 1190
Αν λες οτι εχεις θεμα με βαλιτσες που κουνανε μετα τα 180 τοτε πασο...
Δεν είναι είναι θέμα αντιπαράθεσης, από 160 αρχίζει το κούνημα.
Αλλωστε και η ίδια η KTM έχει παραδεχθεί το πρόβλημα
Για να το διορθώσει έβγαλε νέες "πλευστές" βάσεις και στην συνέχεια και νέες βαλίτσες με ποιο αεροδυναμικό σχήμα.
Αποτέλεσμα, δεν γνωρίζω.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εγω έχω της touratech πανω στο 1190 ! Με την ζελατίνα στην τέρμα πάνω θέση μεχρι τα 180 κανένα θέμα !! Στα 200 Σακίρα .
 
Top Bottom