Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Στο πρώτο ταξίδι που έκανα τις είχα ζυγίσει και ήταν περίπου 13kg η μία +- κανα 300γρ διαφορά να είχαν μεταξί τους, δεν είχα κάποιο πρόβλημα αλλά πραγματικά την διαφορά την βλέπεις όσο φορτώνεις στο ύψος...πχ σάκο topcase Με κάνα σκηνάκι ή κάνα σάκο από πάνω...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το top case είναι λάθος να φορτώνεται επιπλέον σε ύψος!!!
Οι πλαϊνές φορτώνονται χωρίς πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς τα ελαφρά πάνε πάνω. 5 κιλά σε καθεμία, αν βάλεις αντίσκηνο 3 ατόμων στη μια και υπνόσακους - στρώμα στην άλλη. Χοντρικά όλοι τα ίδια φορτώνουμε όταν πρόκειται για δ/ν σε σκηνή. Είτε 1 μέρα, είτε 15 μέρες, τα πράγματα αυτά είναι στάνταρ.
Ρουχισμός κλπ μικροπράγματα αλλάζουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο πρώτο ταξίδι που έκανα τις είχα ζυγίσει και ήταν περίπου 13kg η μία +- κανα 300γρ διαφορά να είχαν μεταξί τους, δεν είχα κάποιο πρόβλημα αλλά πραγματικά την διαφορά την βλέπεις όσο φορτώνεις στο ύψος...πχ σάκο topcase Με κάνα σκηνάκι ή κάνα σάκο από πάνω...
αυτο με το τοπ ειναι σιγουρο....
αφου τις εχεις ζυγισει λοιπον...μιλαμε για 50-60 κιλα φορτωμα, μαζι με αυτα που βαζουμε στην σχαρα.
βαλε και τον συνεπιβατη και εδεσε το γλυκο.

εχω δει μηχανες, που δενουν σακους πανω στις βαλιτσες και μιλαμε σακους 40 λιτρα.
φυσικα και επηρεαζει την οδηγικη συμπεριφορα της μηχανης και θελει προσοχη.
δεν μιλαω για βολτουλες, αλλα για χλμ....;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κώστα αυτά που λες είναι σωστά.
Και η επίδραση στην οδήγηση υπάρχει, είτε κινείται κάποιος για 10 χλμ, είτε για 1000. Το "κακό" μπορεί να συμβεί κι 100 μέτρα από το σπίτι που ξεκίνησες...;)
Το καλό με τα GS, είναι ότι επηρεάζονται πολύ λιγότερο από το βάρος-φόρτωμα, σε σχέση με άλλα μηχανάκια.
Ένα λάθος φορτωμένο, ή πολύ βαρύ πίσω ΚΤΜ 990, απλά δεν οδηγείται!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν μιλάμε μόνο για Bmw. ..αν και αυτές έχουν πρόβλημα στην υπέρβαση βαρους
Μιλάμε για Όλες τις μηχανες

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

element

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Τριαντάφυλλος
Μοτό
1200 Gs adv 07'
Εγώ θα σας πω την εμπειρία μου σχετικά με τα σαμάρια αλλά σε off-road χρήση.Πρόσφατα αγόρασα της Givi με λίγο πάνω από 100 ευρώ.


Η λογική ήταν κάτι ελαφρύ πλήρως αδιάβροχο και σε καλή τιμή όχι μόνο αγοράς αλλά και σε ενδεχόμενη πτώση να μην κλαις καμια 500 ευρώ.
Το αποτέλεσμα όμως δεν ήταν το αναμενόμενο.Το πρόβλημα είναι ότι δεν αντέχουν μεγάλο βάρος και οι ραφές με την πρώτη βόλτα άρχισαν να ανοίγουν σε επικίνδηνο βαθμό.Σε αυτό συνέβαλαν και οι ανεπάλληλοι κραδασμοί σε εκτός δρομου διαδρομή.

Αυτό που συμπέρανα είναι ότι είναι καλά για μια εκδρομή με μια-δυο διανυχτερεύσεις που δεν κουβαλάς και πολλά αλλά και πάλι επιφυλλάσομαι.
Για μόνο άσφαλτο δεν ξέρω για η παρθενική τους βόλτα ήταν χώμα 5 μέρες.

Ένα σετ μεταλλικών μεταχειρισμένων και λίγο ταλαιπωρημένων ίσως τελικά να είναι καλύτερο για αυτο που θέλω να κάνω..:D:D:D:D:D
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Επίσης αν και αυτονόητο καλό είναι να τονίσουμε πως στο φόρτωμα θα πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά υπ΄όψιν και το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος που αναφέρει ο κατασκευαστής , μιας και αρκετοί είναι αυτοί που έκοψαν τα υποπλαίσια της μηχανής τους από μεγάλο βάρος!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγώ θα σας πω την εμπειρία μου σχετικά με τα σαμάρια αλλά σε off-road χρήση.Πρόσφατα αγόρασα της Givi με λίγο πάνω από 100 ευρώ.
Το αποτέλεσμα όμως δεν ήταν το αναμενόμενο.Το πρόβλημα είναι ότι δεν αντέχουν μεγάλο βάρος και οι ραφές με την πρώτη βόλτα άρχισαν να ανοίγουν σε επικίνδηνο βαθμό.Σε αυτό συνέβαλαν και οι ανεπάλληλοι κραδασμοί σε εκτός δρομου διαδρομή.
Αυτό που συμπέρανα είναι ότι είναι καλά για μια εκδρομή με μια-δυο διανυχτερεύσεις που δεν κουβαλάς και πολλά αλλά και πάλι επιφυλλάσομαι.
Γι'αυτο το λογο-αντοχη κ αριστη ποιοτητα-ειχα παρει τα σαμαρια ΑΥΤΑ...και οντως αξιζουνε.-Το ειχα ψαξει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και ολα συνηγορουσαν στο οτι μετα τα σαμαρια τού Αμερικανου,που ναι μεν αριστα αλλά τιμη οσο καλες βαλιτσες αρα ξεφευγουμε πολυ...ενω εδω με τα bagster ειχα οτι καλυτερο μπορουσα να βρω σε τιμη και ποιοτητα προσιτα.
σαφως και ενα καλο σετ αλουμινενιες βαλιτσες παιζουν σε πιο αντοχη και σταθεροτητα σε ταξιδια ασφαλτου....νομιζω.
 

andreas_gs

Μέλος
Εγω εχω τις μαμα vario. Το μονο μειονεκτημα το μεγαλο βαρος. Το μεγαλο πλεονεκτημα οτι δεν χρειαζονται καγκελα και τις βαζεις σε dt.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εγω εχω τις μαμα vario. Το μονο μειονεκτημα το μεγαλο βαρος. Το μεγαλο πλεονεκτημα οτι δεν χρειαζονται καγκελα και τις βαζεις σε dt.
Το πλεονέκτημα που αναφέρεις είναι μειονέκτημα διότι σε πολλούς έχουν ξεκουμπωσει, επίσης δεν είναι σταθερές και κουνανε ειδικά για χώμα δεν αντέχουν για πολύ! Πλεονέκτημα είναι ότι αυξομειωνει το πλάτος τους!

Sent from my πατάτα-talk
 

andreas_gs

Μέλος
Χωμα δεν παω ουτε και πανω απο 130 με τις πλαινες. Για το top case εχω ακουσει αλλα δεν ηξερα οτι φευγουν και οι πλαινες. Ισως αν δεν κουμπωθηκαν σωστα.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Γι'αυτο το λογο-αντοχη κ αριστη ποιοτητα-ειχα παρει τα σαμαρια ΑΥΤΑ...και οντως αξιζουνε.-Το ειχα ψαξει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και ολα συνηγορουσαν στο οτι μετα τα σαμαρια τού Αμερικανου,που ναι μεν αριστα αλλά τιμη οσο καλες βαλιτσες αρα ξεφευγουμε πολυ...ενω εδω με τα bagster ειχα οτι καλυτερο μπορουσα να βρω σε τιμη και ποιοτητα προσιτα.
σαφως και ενα καλο σετ αλουμινενιες βαλιτσες παιζουν σε πιο αντοχη και σταθεροτητα σε ταξιδια ασφαλτου....νομιζω.
Οκ. Αλλά δεν μου φαίνονται για αδιαβροχες. Κάτι που το θεωρώ εντελώς απαραίτητο για βαλίτσες.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Οκ. Αλλά δεν μου φαίνονται για αδιαβροχες. Κάτι που το θεωρώ εντελώς απαραίτητο για βαλίτσες.
Tο υλικό είναι αντοχής στη βροχή ενω διαθέτει για πολλή βροχή κ ενσωματωμένα αδιάβροχα καλύμματα που δεν περνά νερό καθόλου.
Το μονο αρνητικό που βλέπω σε σχέση με βαλίτσες είναι οτι δεν μπορείς να αφήσεις τα σαμάρια στη μότο χωρίς να τα βλέπεις λόγω φόβου κλοπών συν την ευστάθεια της βαλιτσας στα μεγαλα ταξίδια...
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Tο υλικό είναι αντοχής στη βροχή ενω διαθέτει για πολλή βροχή κ ενσωματωμένα αδιάβροχα καλύμματα που δεν περνά νερό καθόλου.
Το μονο αρνητικό που βλέπω σε σχέση με βαλίτσες είναι οτι δεν μπορείς να αφήσεις τα σαμάρια στη μότο χωρίς να τα βλέπεις λόγω φόβου κλοπών συν την ευστάθεια της βαλιτσας στα μεγαλα ταξίδια...
Στην ευστάθεια της μηχανής δεν κάνουν διάφορα. Τουλάχιστον με νορμάλ ταχύτητες. Για το θέμα της κλοπής με ένα pacsafe στην κάθε μία θα έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια από ότι με τις βαλίτσες που ανοίγουν με ένα λοστό.
 

nfeel

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Triumph Tiger 800 XC/SE
Κάποιος mini review για τις Atlas η earth explorer?
Αδιαβροχοποιηση, ποιότητα κατασκευής κλπ

Sent from GT-N7100 using tapatalk PRO
 

babisadve

Μέλος
Περιοχή
Νεοχωρούδα, Θεσσαλονίκη
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
BMW R 1200 GS
Κάποιος mini review για τις Atlas η earth explorer?
Αδιαβροχοποιηση, ποιότητα κατασκευής κλπ

Sent from GT-N7100 using tapatalk PRO
Atlas
Στιβαρή και δυνατή κατασκευή.
Αντέχουν καλά σε πτώσεις (...εμπειρικά )
Δεν μπάζουν νερά.
Στα αρνητικά τους οτι ενώ είναι μεγάλου όγκου, λόγω της κατασκευής τους , δεν μπορεί από το "χείλος" (πιο στενό) να περάσει το κράνος για αποθήκευση.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Atlas
Στιβαρή και δυνατή κατασκευή.
Αντέχουν καλά σε πτώσεις (...εμπειρικά )
Δεν μπάζουν νερά.
Στα αρνητικά τους οτι ενώ είναι μεγάλου όγκου, λόγω της κατασκευής τους , δεν μπορεί από το "χείλος" (πιο στενό) να περάσει το κράνος για αποθήκευση.


Sent from my iPad using Tapatalk
Τις εχω δει απο κοντα και μου αρεσαν πολυ.
Επισης παιζει να ειναι και οτι πιο γερο σε κατασκευη!!!
Αυτο που λες με το στενο χειλος, ειναι το μεγαλο τους μειον. Οχι μονο για κρανος. Γενικα δυσκολευει.
 

sid2011

Μέλος
Όνομα
Φωτης Τριαντος
Μοτό
transalp xlv650
Επειδή μάλλον έχετε χάσει πολλοί από εσάς και πολλά επεισόδια ( δεν φταίτε εσείς γι αυτό ) το χείλος πλέον έχει ανοίξει στις ατλας και έχει έξτρα ενίσχυση στο χείλος και εξοπλίζονται και με μεταλλικές προστατευτικες γωνίες οι οποίες θα μπορούν να μπουν και στις παλιές βαλίτσες οπότε το στενό χείλος πλέον δεν ισχύει και έρχονται και άλλες αλλαγές σύντομα ....... υπομονή !!!!!
 
Top Bottom